Uroczystość 3 Maja i Dnia Strażaka 2017

w Żelisławicach oraz w Gminie Siewierz

 

TOM 8942 DxO DxO   TOM 9060 DxO DxO

 

 

      3 maja 2017r. w całym naszym kraju świętowano 226 rocznicę Konstytucji 3 Maja.  Tego też dnia w naszej parafii obchodzimy Dzień Strażaka, których patronem jest św. Florian.
     Obchody rozpoczęły się od zbiórki o godz. 8.30 przed remizą OSP w Żelisławicach. Następnie odbył się uroczysty przemarsz ze sztandarami, orkiestrą do kościoła parafialnego. Tam podczas Mszy Świętej ksiądz proboszcz Marek Majchrzak, wraz z parafianami, modlił się w intencji Ojczyzny i strażaków oraz tych, którzy oddali swoje życie w obronie naszej ojczyzny. Po Mszy świętej odbył się uroczysty przemarsz na cmentarz parafialny, podczas którego dumnie maszerowaliśmy w rytm muzyki orkiestry dętej. Na cmentarzu po krótkich przemowach złożyliśmy wiązanki kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza, oddając hołd tym, którzy odeszli w obronie życia naszych rodaków.

   Po całej uroczystości przemaszerowaliśmy do remizy, gdzie czekała na nas słodka niespodzianka. Następnie delegacja naszej drużyny pod opieką pani Jolanty Machury udała się do Siewierza gdzie wraz z mieszkańcami miasta i gminy Siewierz uroczyście świętowaliśmy gminne obchody 3- maja biorąc udział w uroczystym pochodzie, by następnie w kościele pw. św. Macieja Apostoła, wspólnie z księdzem proboszczem Janem Lubienieckim, modlić się w intencji Ojczyzny. Po uroczystej mszy świętej udaliśmy się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś powitał wszystkich zebranych i wygłosił okolicznościowe przemówienie nawiązujące do wydarzeń sprzed 226 lat. Po wystąpieniu Burmistrza nastąpiło uroczyste złożenie wieńców i kwiatów przez przybyłych na uroczystość gości. Następnie dumnie za Kompanią Honorową OSP Gminy Siewierz przemaszerowaliśmy do Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu, gdzie odbyło się widowisko przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu oraz Przedszkola Publicznego w Siewierzu.

 

DSC 0463    TOM 9126 DxO DxO

 

 

 Opracowała Jolanta Machura