Przedstawienia profilaktyczne

z udziałem Teatru Profilaktyki „Kurtyna”  z Krakowa

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach

 

          W dniu 26 listopada 2018r., w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach, mieliśmy okazję obejrzeć dwa przedstawienia teatralne z udziałem aktorów Teatru Profilaktycznego „Kurtyna”   z Krakowa.

          Pierwsze z nich, przeznaczone dla wychowanków  klas szkoły podstawowej, obejrzeli uczniowie klas od IV do VI. W prezentowanym przez aktorów materiale główny bohater podejmuje wyzwania  i zaczyna dążyć do realizacji słusznych celów w świecie realnym, akceptując stawiane wyzwania   i pracowicie odbudowując poczucie swojej tożsamości i miejsce w grupie życzliwych mu: rodziców, nauczycieli, przyjaciół. „Moja historia” była spektaklem poruszającym ciągle aktualne problemy   w procesie budowania poczucia własnej wartości młodych, kilkunastoletnich ludzi, którzy poddani naturalnej presji środowiska próbują radzić sobie z problemami dojrzewania. Wymogi współczesności i radykalnie zwiększające się tempo życia społecznego stały się dla wielu z nich pułapkami, w których tracąc poczucie własnej tożsamości i podmiotowości, zaprzepaszczali szanse na prawidłowy rozwój  i wchodzili na niebezpieczną ścieżkę kompensowania używkami i uzależnieniami niezrealizowanej potrzeby akceptacji. Motywem przewodnim tej pełnej uroczego humoru komedii sytuacyjnej było nie tylko opisywanie skutków tego niepokojącego procesu. Twórcy przedstawienia skupiali się, przede wszystkim, na prezentacji mechanizmów i procesów, będących zalążkiem w powstawaniu problemów i zagrożeń dotykających młodych ludzi, oraz na promowaniu postaw aktywnych, dynamicznie radzących sobie z przeciwnościami.

          W drugiej części uczniowie klas starszych szkoły podstawowej i uczniowie klasy III gimnazjum, poprzez udział w spektaklu pt. „Ślepy zaułek”,  poznali historię dziewczyny i chłopaka, którzy zaufali mediom i za wszelką cenę próbowali zaistnieć w świecie Internetu. Główna bohaterka podejmuje wyzwanie i przekracza próg do nowego świata, który trafnie określa jako taką społeczność, gdzie znajdziemy wszystko to, co kiedyś było tylko w realnym świecie. Z jedną różnicą, w sieci wszystko dzieje się szybciej i tak naprawdę, nikt nad tym nie ma kontroli. W jednym momencie trafiasz na piedestał, jesteś bożyszczem, za chwilę jesteś obiektem kpin, samotnikiem trapionym cierpieniem, a także obiektem szantażu. Tu bez namysłu podejmujesz decyzje, które ważą na twoim prawdziwym życiu. Adrenalina, smak ryzyka, chęć podobania się, bycia popularnym, modnym, najbardziej oryginalnym, najbardziej podobnym do celebrytów. Tu nie ma miejsca na słabość, tu masz władzę dawać innym akceptację, czyli życie, i masz władzę to życie zabierać. Oczywiście, decyduje większość, jednostka liczy się tylko, kiedy podejmuje wyzwanie.  Chłopak także popełnia błąd, który zaważy na całym jego życiu; będąc pod wpływem środków odurzających, potrąca dziecko u ucieka z miejsca wypadku. Uciekając,   w pociągu, przypadkiem spotyka babcię swojej ofiary. Ciekawa formuła spektaklu, oparta na spotkaniu wszystkich tych postaci w pociągu, powoduje, że sytuacja przedstawiona zostaje w niezwykle dynamiczny, a zarazem klarowny sposób.

          Za możliwość skorzystania z oferty teatralnej  na terenie szkoły, a także za zaangażowanie     w organizację bardzo atrakcyjnej dla uczniów formy profilaktyki,  szczególne podziękowania składamy P. Zdzisławowi Banasiowi - Burmistrzowi Miasta i Gminy Siewierz, a także Pani Barbarze Nowak – przedstawicielowi  Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  i Przeciwdziałania Narkomanii w Siewierzu.

                                                                        Opracowała: Agnieszka Sieradzka – pedagog szkolny

spektakl profilaktyczny 2018 1

 

spektakl profilaktyczny 2018 2

 

spektakl profilaktyczny 2018 3

 

spektakl profilaktyczny 2018 4   spektakl profilaktyczny 2018 6