logo mFundacja 

Happening matematyczny – wydarzenie edukacyjne

w ramach projektu

dofinansowanego przez Fundację mBanku

 

 

W październiku, zespół uczniów z klasy siódmej zaprosił koleżanki i kolegów z klas młodszych
na happening matematyczny pod tytułem „Spotkania z matematyką”. Siódmoklasiści przeprowadzili zajęcia warsztatowe oparte  na łączeniu teorii z praktyką oraz na eksperymentach matematycznych
z wykorzystaniem metod naukowych (obserwacja, doświadczenie, gra dydaktyczna). Uczestnicy doskonalili swoje umiejętności rachunkowe, budowali figury przestrzenne, układali tangramy, rozwiązywali quizy i łamigłówki matematyczne. Pracując pod czujnym okiem starszych koleżanek i kolegów wykazywali się spostrzegawczością i pomysłowością. Happening jest jednym z elementów programu grantowego Fundacji mBanku. W ramach uzyskanego dofinansowania zakupione zostały między innymi klocki „Reko”, tangramy, układanki Bamp, tablet, tabliczki, książki, łamigłówki i domina matematyczne, siatki brył i wiele innych ciekawych pomocy, dzięki którym „Spotkania z matematyką” cieszyły się dużym zainteresowaniem, a młodzi uczestnicy wyrażali chęć udziału w kolejnym happeningu.  Tak dobre przyjęcie zajęć przez uczestników było możliwe dzięki świetnemu przygotowaniu i przeprowadzeniu poszczególnych zadań, eksperymentów i gier przez pięcioosobowy zespół z klasy siódmej – Nikolę Jaworską, Natalię Latos, Bartosza Kaczmarczyka, Kaję Kułach i Przemysława Mertę. Sukces zmotywował ich do dalszej pracy. Planują już kolejne wydarzenie, podczas którego zrealizują nowe pomysły.  Tym razem, we współpracy z zespołem z klasy ósmej, zaproszą młodszych kolegów i koleżanki na spotkanie wzbogacone o wizualizacje matematyczne  i ćwiczenia interaktywne. Zespoły uczniowskie realizujące projekt mogą liczyć na wsparcie ze strony  p. Ilony Kurzak – Szewczyk i Alicji Nimirskiej.

W ramach projektu utworzona została edukacyjna platforma Moodle.  Na rozstrzygnięcie czeka konkurs „Rachmistrz”. Wzięli w nim udział chętni uczniowie, chcący sprawdzić swoje umiejętności szybkiego liczenia. Cieszy fakt, że do konkursu przystąpiło 50 uczestników. Wyniki zostaną ogłoszone w listopadzie.

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku

 

Alicja Nimirska

 

 

Happening matmatyczny 1  Happening matematyczny 2 

Happening matematyczny3  Happening matematyczny 4

Happening matematyczny 5  Hapenning mtemtyczny 6

Happening mateematyczny 8  Happening matematyczny 9

Happening matmtyczny 10