UDZIAŁ NASZYCH UCZNIÓW W OGÓLNOPOLSKIM TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

„MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

26 marca w Miejsko Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu odbyły się tegoroczne eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Do turnieju zgłoszonych zostało 41 uczestników reprezentujących placówki szkolne, Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej gminy. Do rywalizacji w turnieju uczestnicy przystąpili w trzech kategoriach wiekowych: Gr. I – klasa I - VI Szkoły Podstawowej, Gr. II klasa VII, VIII Szkoły Podstawowej oraz III Gimnazjum i Gr. III - Szkoły Ponadgimnazjalne.

Nasza szkołę oraz OSP reprezentowało 12 uczniów.

Zgodnie z regulaminem turnieju w pierwszej części uczestnicy zmierzyli się z zestawem   pytań testowych przygotowanych przez KP PSP w Będzinie. Zgodnie z regulaminem do etapu ustnego zakwalifikowało się po 5 uczestników z każdej grupy wiekowej. W części ustnej każdy z finalistów odpowiadał na trzy pytania z wylosowanego zestawu pytań.

W przerwie między pierwszym a drugim etapem dla uczestników turnieju przygotowany został pokaz sprzętu będącego na wyposażeniu samochodu ratowniczo-gaśniczego pozostającego w dyspozycji Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Będzinie – Posterunek w Siewierzu.

Sukcesy naszych uczniów przedstawiają się następująco:

I grupa wiekowa

V miejsce – Mateusz Rajczyk

II grupa wiekowa

I miejsce – Magdalena Borówka
II miejsce – Przemysław Merta

III grupa wiekowa

I miejsce – Krystian Las - nasz absolwent, który reprezentował OSP Żelisławice.  Po ogłoszeniu wyników odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów oraz nagród w postaci bonów towarowych. Wręczenia dokonał Burmistrz Miasta i Gminy w Siewierzu a zarazem Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Zdzisław Banaś wraz z przewodniczącym komisji kpt. Krystianem Biesiadeckim. W przemówieniu końcowym Burmistrz składając gratulacje zwycięzcom i dziękując opiekunom podkreślił istotną rolę kształtowania świadomości i nabywania wiedzy w zakresie ochrony przeciwpożarowej wśród młodzieży a także funkcjonowania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Laureaci pierwszych trzech miejsc w poszczególnych grupach wiekowych eliminacji miejsko-gminnych turnieju otrzymali prawo uczestnictwa w rozgrywkach na szczeblu powiatowym, które odbędą się również w Siewierzu w dniu 2 kwietnia br.    Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w eliminacjach powiatowych oraz awansu do rozgrywek wojewódzkich, a także krajowych.

opracowała: Jolanta Machura