Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

w szkolnej Bibliotece

PART 1554274216017   PART 1554274241100

2 kwietnia, w dniu urodzin jednego z najsłynniejszych pisarzy dla dzieci, Hansa Christiana Andersena, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Został ustanowiony w 1967 r., aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Co roku inna sekcja IBBY przygotowuje list do dzieci całego świata i plakat z mottem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci włączyła się także nasza szkolna biblioteka, w której w pierwszy wtorek kwietnia, uczniowie ją odwiedzający mogli wysłuchać baśni znanego pisarza. Na przerwach i zajęciach bibliotecznych uczniowie sporządzali tez plakatu pt.: „Moja ulubiona książka”.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią tegorocznego listu i plakatu, przygotowanego przez litewską sekcję, którego autorem jest Kęstutis Kasparavičius.

Oprac. Aleksandra Buła

csm ICBD 2019 Poster copy d1b8fe857a-212x3001

KSIĄŻKI POMAGAJĄ NAM ZWOLNIĆ!

Spieszę się! Nie mam czasu! Cześć! Słyszymy te słowa prawie codziennie, nie tylko na Litwie leżącej w centrum Europy, ale w innych miejscach na świecie. I jednocześnie słyszymy, że przyszło nam żyć w wieku nawału informacji i gorączkowego pośpiechu.
Ale jeśli weźmiesz do rak książkę, natychmiast czujesz, jak wszystko się zmienia. Wydaje się, że książki posiadają tą cudowną własność spowalniania świata.
Kiedy tylko otwierasz książkę i zanurzasz się w jej głębokim spokoju, natychmiast przestajesz się bać, że wszystko przemknie obok ciebie z zawrotną prędkością, a ty nie zauważysz niczego.
Nagle zdajesz sobie sprawę, że nie musisz spieszyć się, aby wykonać jakąś zupełnie nieważną pracę. W książkach rzeczy dzieją się spokojnie, w odpowiedniej kolejności. Być może dzieje się tak dlatego, że strony są ponumerowane, że kartki odwracają się z delikatnym szelestem.
Zdarzenia, które należą do przeszłości, spotykają się z tymi, które mają nadejść.
Uniwersum książki stoi otworem, łącząc rzeczywistość z fantazją i wyobraźnią. I czasami zastanawiasz się, czy było to w  książce czy w życiu – że zobaczyłeś śnieg osuwający się z dachu  lub mech porastający mur u sąsiada.
Czy dowiedziałeś się z książki, czy doświadczyłeś tego sam, że owoce jarzębiny są nie tylko piękne, ale i gorzkie?
Czy w książce, czy w życiu leżałeś na letniej trawie lub siedziałeś ze skrzyżowanymi nogami, obserwując płynące po niebie chmury?
Książki pomagają nam porzucić pośpiech, uczą nas zauważania rzeczy, zapraszają nas – lub nawet zmuszają, abyśmy usiedli choć na chwilę. Bo przecież gdy czytamy książkę, zwykle siedzimy, trzymając je w ręce.
I czy nie doświadczyłeś innego cudu – kiedy czytasz książkę, ona… czyta ciebie? Tak, książki potrafią czytać.
Odczytują twoje czoło, brwi, kąciki twoich ust, kiedy wznoszą się lub opadają ale przede wszystkim czytają z twoich oczu.
Bo zaglądając w twoje oczy, widzą… sam wiesz co!
Jestem pewny, że w twoich rękach książki nigdy się nie nudzą. Ktoś kto lubi czytać – nieważne, czy dziecko, czy dorosły – jest o wiele bardziej interesujący, niż ten kogo nie obchodzą książki, kto spieszy się, żyje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kto nigdy ni ma czasu, aby przysiąść, kto nie zauważa tego, co go otacza.
W Międzynarodowym Dniu Książki Dla Dzieci życzę Wam, abyście byli ciekawymi książkami dla Czytelników i ciekawymi Czytelnikami – dla książek!

List przetłumaczyła Katarzyna Ryrych, wielokrotnie nagradzana autorka książek dla niedorosłych

Kęstutis Kasparavičius (ur. w 1954 r.) jest ilustratorem i pisarzem z Litwy. Opublikował ponad 60 książek. Jego książki czytane są przez dzieci na całym świecie – od Japonii po Amerykę – w 27 językach. Artysta miał około 20 wystaw indywidualnych; jego prace były pokazywane na Bolońskich Targach Książki kilkanaście razy i zdobyły wiele prestiżowych nagród. Litewska sekcja IBBY kilkakrotnie nominowała Kasparavičiusa do nagrody Hansa Christiana Andersena i nagrody Memorial Astrid Lindgren.

Źródło:  http://www.ibby.pl