Rozstrzygnięcie XVII Powiatowego Konkursu Mitologicznego- czyli „ po nitce do kłębka”.

           

Marzec w starożytnej Grecji, to miesiąc, w którym odbywało się wiele świąt ważnych dla Hellenów. Diasia- święto na cześć Zeusa, czy Większe Dionizje- poświęcone bogowi winnej latorośli- po Panatenajach największe święto Ateńczyków, to tylko niektóre z nich. Był to czas, w którym każdy Grek mógł pokazać, jak głęboka jest jego wiara, jak wielką czcią otacza swoje bóstwa. Przejawem ówczesnej pobożności była wiara w zabobony, wróżby i nieodwołalność boskich wyroków. Radość pomieszana z trwogą była udziałem niejednej procesji czy momentu składania ofiar. Dzisiaj, poznając wierzenia starożytnych, przybliżamy ich światopogląd młodym ludziom, tym samym dając im możliwość zrozumienia życia innych kultur we współczesnym świecie.

Mając to na względzie, przygotowałyśmy- Dorota Grzesiak, Barbara Będkowska, Małgorzata Szczotarska- XVII edycję Powiatowego Konkursu Mitologicznego pod hasłem „W świecie bogów i herosów greckich”, która odbyła się 19 marca 2019 roku w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Żelisławicach. Nasza szkoła po raz kolejny stała się areną zmagań drużyn ze szkół naszej gminy oraz miejscowości ościennych. Sześć konkurencji w dwóch kategoriach wiekowych klas IV-VI i VII- VIII pozwoliły wyłonić zwycięzców tegorocznego konkursu.

W kategorii klas IV-VI laur zwycięstwa otrzymała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Siewierzu w składzie: Dominika Niemiec i Julia Przybyła- pod opieką pani Moniki Kicińskiej.

II miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 2 w Porębie reprezentowana przez Magdalenę Drabek i Marcelinę Syrek, których przygotowaniem zajęła się pani Jadwiga Bergier.

III miejsce zajęła drużyna gospodarzy, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach w osobach Wiktorii Sarnik i Jakuba Roka.

W starszej grupie wiekowej zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Porębie- Amelia Skop i Jakub Marczyk, nad którymi opiekę sprawowała także pani Jadwiga Bergier.

Miejsce II przypadło w udziale Marlenie Czarneckiej i Przemysławowi Mercie z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Żelisławicach przygotowywanych przez panią Dorotę Grzesiak.

III miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu- Jakub Drukała, Mikołaj Góral- pod opieką pani Barbary Pawińskiej.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy wspaniałe nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców wręczone przez Panią Dyrektor Ewę Stelmach.

Zwycięzcom i ich opiekunom gorąco gratulujemy, a wszystkim uczestnikom, którym w tym roku nie udało się stanąć na podium, serdeczne dziękujemy za udział i życzymy wytrwałości i sukcesów w następnym konkursie, na który zapraszamy już za rok.

                                                                                                          Dorota Grzesiak

mitologiczny