Wycieczka uczestników LOWE do Kielc

20190525 104823 

24 maja uczestnicy warsztatów kulturalnych Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji w Gminie Siewierz wzięli udział w wycieczce do Kielc. Swoja obecnością wyjazd zaszczycił Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisław Banaś orz Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz P.  Damian Dawczyński wraz z małżonką .

Sobotni poranek, po wielu deszczowych i zimnych dniach, przywitał wszystkich słoneczną pogodą. Uspokoiło to organizatorów, bowiem pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, a tam wycieczkowiczów czekała ponad dwugodzinna wędrówka po skansenie o powierzchni 65 hektarów.  Park Etnograficzny powołano w 1976 r., a zaczął funkcjonować jedenaście lat później. Jego plan jest zgodny z założeniami naukowych etnografa i znawcy tradycyjnej kultury ludowej profesora Romana Reinfussa. Zróżnicowanie terenu pozwala prezentować budynki w warunkach zbliżonych do naturalnych. Zabytki architektury znajdują się w kilku sektorach. W celu odtworzenia obrazu życia społeczności wsi i miasteczek w Muzeum znajdują się również budynki sakralne oraz przydrożne krzyże i figury. Odtworzono także elementy dawnego środowiska przyrodniczego, przy obiektach zaaranżowane są przydomowe ogródki, a także pola uprawne.

Po intensywnym przedpołudniu, uczestnicy udali się na obiad, który już na nich czekał w jednej z restauracji w Chęcinach oraz na chwilę wytchnienia.

W drugiej części wycieczki zaplanowano zwiedzanie wapiennej kresowej jaskini położonej na terenie rezerwatu przyrody „Jaskinia Raj”. Łączna długość jej korytarzy wynosi 24 metrów, natomiast trasa turystyczna ma długość 180 metrów i wiedzie przez „Komorę wstępną”, „Komorę złomisk”, „Salę kolumnową’, „Salę stalaktytową” i „Salę Wysoką”. W jaskini panuje stała temperatura 9oC, na zapoznanie się z jej walorami turyści mają zarezerwowane 45 minut.

            Udany wyjazd potwierdził potrzebę organizowania wyjazdów, których celem jest wzbogacenie życia kulturalnego mieszkańców gminy, integracja uczestników i zdobywanie doświadczeń kulturalnych i turystycznych.

 Oprac. Aleksandra Buła