Niezwykły gość

 

We wrześniu zawitał do nas niezwykły gość – Kaushika. Dziewczyna przejechała z Sri Lanki w ramach projektu (praktyk) jednego z zawierciańskich liceów. Po studiach, które ukończy na Sri Lance, będzie uczyła języka angielskiego w swojej rodzinnej miejscowości. Kaushika spotkała się z młodzieżą naszej szkoły na lekcjach języka angielskiego. Aby przybliżyć zwyczaje i kulturę swojego kraju przedstawiła prezentację na ten temat. Widzieliśmy nie tylko położenie geograficzne i piękne krajobrazy Sri Lanki, ale też poznaliśmy stroje ludowe, flagę, religie (są aż cztery), charakterystyczną dla wyspy roślinność i zwierzęta. Nam spodobały się wszędobylskie małpki makaki, bywające w miastach i kradnące ludziom jedzenie - to dla nas egzotyka, dla Kaushiki codzienność. Całą prezentacja przedstawiona była w języku angielskim, uczniowie zadawali pytania, oczywiście po angielsku. Warto uczyć się tego języka, bo nawet z ludźmi z najodleglejszych krańców globu możemy się porozumieć.

           Uprawa ryżu i herbaty to główne zajęcie ludności z Sri Lanki. Wśród warzyw i owoców rosnących na Sri Lance jest zaledwie kilka, które znamy i my Polacy. Tak wielka odmienność zarówno kulturalna jak i kulinarna zadziwia nie tylko nas, ale również Kaushikę, dla której „w Polsce wszystko jest piękne”. Najbardziej zachwycały ją wysokie, barwne drzewa. Na Sri Lance rosną drzewa, ale niskie, szerokie i rozłożyste. Na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej zwiedzała zamki – w Siewierzu, Mirowie, Bobolicach, Podzamczu i zamek królewski na Wawelu. Wszystkie zamki wywarły na niej wielkie wrażenie.

Kaushika uczy się języka angielskiego od wczesnego dzieciństwa, jest to dla niej język obcy, o tyle trudniejszy, że nawet litery są inne. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Oto jedno z nich z klasą piątą.

Niezwykły gość

Myślę, że na długo uczniom naszej zapadnie w pamięć ta lekcja języka angielskiego. Kaushika na zakończenie powiedziała „chciałabym tutaj uczyć”. Tak bardzo spodobały jej się i szkoła, i uczniowie i Polska.

 

Ilona Kurzak-Szewczyk