W czasie ferii młodzież z MDP nie nudzi się

 

25 stycznia mogliśmy obserwować ćwiczenia z ratownictwa technicznego oraz nauczyć się jak gasić mały pożar przy użyciu gaśnic. Ćwiczenia odbywały się na terenie byłego Kółka Rolniczego w Żelisławicach, a samochód niezbędny do ćwiczeń udostępnił Pan Wiesław Dobrowolski. Ćwiczenia były podzielone na 3 części. Pierwsza to część teoretyczna, podczas której funkcjonariusze z Państwowej Straży Pożarnej zapoznali nas, m.in z zasadami BHP, jakie jest zastosowanie sprzętu oraz, po kolei, co należy zrobić podczas wypadku drogowego. Druga to część praktyczna, podczas której obserwowaliśmy działanie sprzętu hydraulicznego na udostępnionym wraku. Dzięki tym ćwiczeniom zdobyliśmy wiedzę z zakresu ratownictwa technicznego. Na koniec członkowie MDP ćwiczyli pod okiem prezesa naszej jednostki Andrzeja Machury jak gasić mały pożar przy użyciu gaśnicy. Były to pierwsze tego typu ćwiczenia w tym roku, dzięki którym poznawaliśmy praktyczne zastosowanie średniego zestawu narzędzi hydraulicznych LUKAS, znajdującego się na wyposażeniu naszej jednostki oraz obsługi gaśnic proszkowych.

 

Opracowała: Jolanta Machura