Podróż do krainy baśni i bajek w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Żelisławicach

      Chyba każdy z nas, będąc dzieckiem, marzył, by choć na chwilę przenieść się w bajkowy świat,  w którym wszyscy żyją długo i szczęśliwie... Bez baśni i bajek nie mogłoby istnieć dzieciństwo, nie mógłby kształtować się charakter. Chociaż utwory te zostały napisane często przed wiekami, zachowują jednak w sobie ponadczasowość i nieśmiertelność. Na pewno też każdy z nas miał swoją ulubioną bajkową postać.

       Bajki mają w sobie coś magicznego, coś, co sprawia, że świat staje się piękniejszy. Bajki także bardzo wiele nas uczą i pokazują , jak należy postępować w życiu.

      Pod koniec maja 2015 r. w naszym  przedszkolu  odbyła się lekcja koleżeńska o tematyce baśniowej dla dzieci z grupy najmłodszej oraz uczniów  z klasy I  . Przedszkolaki zaprosiły do siebie uczniów z klasy I wraz z nauczycielką p. Małgorzatą Szczotarską.

 Scenariusz zajęć został zainspirowany literaturą dziecięcą. Celem  spotkania było przedstawienie dzieciom sposobu zabawy literaturą dziecięcą oraz zachęcenie ich do korzystania z niej zarówno  w przedszkolu, szkole,  jak i  w domu. 

   Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w rozmowie kierowanej na temat ulubionych baśni. Następnie wypiły wspólnie przyrządzony magiczny napój, składający się z fantazji, radości, magii, dobroci   i miłości. Po wypowiedzeniu zaklęcia: "Abra, kadabra pyszczek kota, niech się otworzą te wrota" wyruszyły w podróż do krainy baśni i bajek.. Na skrzydłach fantazji przenieśliśmy się do bajkowej krainy .Na podstawie barwnych ilustracji przedstawiających znane baśnie dzieci odgadywały ich tytuły, musiały przyporządkować charakterystyczne dla danej bajki rekwizyty, rozwiązać zagadki. Poradziły sobie również z trudnym zadaniem „Prawda, czy fałsz”, gdzie na podstawie wysłuchanych fragmentów baśni należało określić, co jest niezgodne z jej treścią właściwą.  Musiały przejść przez krzaki i ciemny tunel, przeskoczyć kałuże i przenieść stos kamieni. Aż wreszcie dotarły do krainy baśni. Tam czekał na nie Baj Czarodziej,  który tysiąc bajek zna i chętnie je opowiada. Baj Czarodziej zaprosił do przedszkola postacie z bajek, aby zabawiły się wspólnie z dzieciakami.

Szaru-baru, maru-karu!
Ciastko, cegła, brak kataru!-
Piękne bajki nie czekajcie,
Tylko do nas przybywajcie!
Dzieci wołają: (razem)
Przybywajcie, przybywajcie !

 Szkolniaki i  przedszkolaki bezbłędnie odgadły prawie wszystkie zagadki zadawane im przez Baja. Chętnie uczestniczyły w zajęciach, były cały czas aktywne. Wiele radości dostarczyły im wspólne zabawy ruchowe - tematycznie związane z różnymi baśniami. Na zakończenie dzieci pożegnały się z Bajem  i z wielka werwą oddawały się tańcom w rytm piosenek disco polo i piosenek ze znanych filmów dla dzieci. Było dużo śmiechu, radości i uśmiechów na twarzach, zarówno naszych maluszków,  jak i gości- uczniów z klasy I.   Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego spotkania.

Dorota Kubisa- Skalska