Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w Przedszkolu w Żelisławicach

  

Jesień już trwa, wieczory są coraz dłuższe i świat wokół nas wydaje się być szary. Ale gdyby spojrzeć w kalendarz, możemy zauważyć dość ciekawy i kolorowy dzień. A to dlatego, że w listopadzie przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek  Na pewno spora część dzieci, niezależnie od wieku, ma swoją ulubioną bajkową postać. Może nią być Kaczor Donald, Myszka Miki, pies Pluto albo któraś postać z wioski Smerfów, Doliny Muminków  czy osady Galów, w której to mieszkali Asterix i Oberix …

 Na początku listopada ,w naszym przedszkolu, obchodziliśmy  Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jest to doskonała  okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci poprzez organizowanie różnych zabaw, balów postaci z bajek, itp.

 Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.

Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. „Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!” i bawmy się z nimi.

W tym wyjątkowym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje.  Były „Skrzaty”, „Żabki”, „Misie”, „Smerfy”, „Krasnoludki” i „Pszczółki”, królowała postać Elzy z Krainy Lodu.  Przedszkolaki wspaniale się bawiły.

 Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle, bawiły się w teatr, naśladując sposób poruszania i zachowania się wybranych bohaterów, jak też były twórcami własnych scenek teatralnych. Utożsamiając się z bohaterami bajek, dzieci jakby uczestniczyły w ich przygodach, smutkach i radościach. Na zakończenie wychowankowie z grup starszych rysowali swoją ulubioną postać z bajki, zaś grupy młodsze kolorowały. 
Nie zabrakło w tym ważnym dla naszego przedszkola dniu odśpiewania hymnu „Witajcie w naszej bajce”.
To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe, a przecież takie są podstawowe założenia pracy z dziećmi w przedszkolu

Dziękujemy wszystkim życzliwym osobom za pomoc w organizacji Dnia Postaci z Bajek.  

Dorota Kubisa