Rozwijanie czytelnictwa w przedszkolu

 

Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja

bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka,

znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny,

jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych,

a przy tym przynosi dziecku ogromną radość

i pozostawia cudowne wspomnienia.

Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania.

Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania,

jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego (…)”.

                                                                                                                                                    (Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska "Wychowanie przez czytanie")

 

 

  W naszym przedszkolu oprócz nauczycielek, które codziennie czytają dzieciom, do akcjiCAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM włączają się również osoby ze środowiska lokalnego.

  W dniu 25 listopada nauczycielki  i dzieci  z naszego przedszkola  zaprosiły do  siebie panią bibliotekarz – Justynę Madejską.

   W spotkaniu brały udział  dzieci z wszystkich grup wiekowych. Celem spotkania było: zapoznanie z zawodem bibliotekarza, rozbudzenie zainteresowania książkami, rozwinięcie potrzeby chodzenia do biblioteki.

   Pani Justynka przygotowała pogadankę na temat biblioteki i zasad wypożyczania książek oraz korzystania z innych zasobów biblioteki. Ponadto przywiozła ze sobą mnóstwo pięknych książek, które dzieci miały okazję obejrzeć. Oczywiście  przedszkolaki miały przyjemność wysłuchać czytanych przez panią bibliotekarkę bajeczek, a także rozwiązywać ciekawe zagadki. Pani Justyna zwracała uwagę dzieci na poznawcze walory książek, sytuacje humorystyczne, kolorowe ilustracje, podkreśliła też, że warto czytać książki. Na zakończenie spotkania  dzieci otrzymały obrazki z bajek do pokolorowania.

Dorota Kubisa