Andrzejki w przedszkolu

 

 

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada w wigilię Andrzeja. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. W Wigilię Św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by  z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość.

Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie andrzejki są wspaniałą zabawą  dostarczającą wielu przeżyć i emocji.  Dbając i pielęgnując rodzime tradycje, wszystkie  wychowawczynie w przedszkolu  zorganizowały swoim wychowankom zabawę andrzejkową. Zebraliśmy się  w dużej sali, by  wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. W tym dniu gościliśmy u siebie przedstawicielki Koła Gospodyń z Leśniaków, p.. Teresę Lachór, p. Zofię Machurę i p. Stanisławę  Myrtę, które  nam ładnie zaśpiewały i w ciekawy sposób opowiedziały maluchom, jak dawniej bawiono się w andrzejki, jak wróżyły sobie dziewczęta, a jak młodzi kawalerowie.

Przedszkolaki poznały andrzejkowe tradycje. Później rozpoczęły się tańce przeplatane andrzejkowymi wróżbami.  Tajemnicza wróżka  przeprowadzała wróżby i odczytywała  ich znaczenie. W czasie andrzejkowych wróżb nie mogło zabraknąć wróżenia z butów. Dowiedzieliśmy się, co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno nie widzianego, ile prezentów dostaną od Mikołaja…) i tej bardziej odległej (np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą przedszkolaki jak już dorosną). Było nawet czarowanie prawdziwą czarodziejską różdżką i życzenia na przyszłość. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom, szczególnie że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki.

Swoją energię dzieci rozładowały, tańcząc i szalejąc do woli w rytm wesołej muzyki. Oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....

Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu tej uroczystości.

Gorące podziękowania składamy paniom z Koła Gospodyń z Leśniaków za uświetnienie naszej uroczystości swoją obecnością.

 

Dorota Kubisa- Skalska