DSC 2620     DSC 2764

Radość

Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Żelisławicach

 

            Olbrzymim wyróżnieniem została obdarowana jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelisławicach która otrzymała w sierpniu br. dzięki Fundacji Faktu oraz Grupie PZU zestaw ratownictwa medycznego. Sprzęt do ratownictwa medycznego był od dawna marzeniem strażaków z Żelisławic, dlatego gdy Fundacja Faktu ogłosiła akcję złożono wniosek z nadzieją, że może uda się pozyskać taki sprzęt ze środków pozabudżetowych. Wielka radość i euforia ogarnęła naszych strażaków 19 sierpnia kiedy na łamach dziennika Fakt ukazała się informacja, że to właśnie nasza jednostka będzie beneficjentem takiego sprzętu. W skład zestawu wchodzi plecak ratowniczy R-1, nasze typu deska, zestaw szyn Kramera oraz zestaw żeli na oparzenia.

Ochotnicza Straż Pożarna w Żelisławicach powstała w 1925 roku i liczy obecnie 61 członków zwyczajnych oraz 26 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.Przy OSP działa również orkiestra dęta. W chwili obecnej w jednostce funkcjonuje 28 strażaków posiadających uprawnienia do udziału w działaniach ratowniczych w tym 2 oficerów i kilku podoficerów PSP. Do działań w zakresie ratownictwa medycznego uprawnionych jest 8 strażaków posiadających Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz wykształcenie ratownika medycznego.

Posiadany sprzęt na pewno wpłynie poprawę efektywności działań ratowniczych, bezpieczeństwo osób poszkodowanych, jak również na stan zabezpieczenia operacyjnego terenu działania i jego mieszkańców. Posiadany sprzęt szczególnie cieszy członków MDP którzy będą mogli podwyższać swoje umiejętności podczas szkoleń i ćwiczeń. Pierwsze zajęcia szkoleniowe miały już miejsce i młodzi strażacy pod nadzorem starszych kolegów mogli wykazać się posiadaną wiedza i udoskonala ć swoje praktyczne umiejętności. Mamy również nadzieję, że pozyskany sprzęt zwiększy szanse naszej jednostki w kwestii włączenia do KSRG.

Dziękujemy bardzo Fundacji Faktu oraz Grupie PZU za przekazanie tak potrzebnego sprzętu, ratującego niejednokrotnie ludzkie życie i zdrowie, gratulując również trafionego i udanego pomysłu na wspieranie Ochotniczych Straży Pożarnych.

 DSC 2654       DSC 2676       DSC 2722 

DSC 2694        DSC 2744        DSC 2760