Na ostatniej zbiórce w roku szkolnym 2009/2010 złożyliśmy Przyrzeczenie. Był to czwartek, 24 czerwca. Tuż przed godziną 19 zaczęliśmy się zbierać na sali gimnastycznej w naszej szkole. Przyrzeczenie musiało się odbyć niestety na sali, ponieważ pogoda znów zrobiła nam psikusa i nie dopisała, tak jak z tym naszym biwakiem, który się niestety nie odbył. Ale spokojnie, nadrobimy to jeszcze. :-)

Czytaj więcej: Przyrzeczenie harcerskie

W sobotnie przedpołudnie 22 maja 2010r. przedstawiciele "Leśnej Drużyny" : Ola, Lila, Mateusz , Dawid i druhna  drużynowa uczestniczyli w "Spotkaniu harcerskich pokoleń " , które zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Ruchu Harcerskiego "Czuwaj" Krąg Instruktorski w stulecie ZHP .

Czytaj więcej: Harcerzem być....

Dnia 21 grudnia 2009 roku o godzinie 1630 odbyła się I Wigilia „Leśnej Drużyny”. Przygotowania do tej zbiórki  wigilijnej zaczęliśmy już na początku grudnia, kiedy to podjęliśmy decyzję o wzięciu udziału w akcji pt. „Betlejemskie Światło Pokoju 2009”. Jest to akcja harcerzy  i skautów z Europy. Co roku dociera do Polski ogień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem aby dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie BŚP. Później wędruje ono na wschód. Na pierwszej grudniowej zbiórce podzieliśmy zadania pomiędzy nasze zastępy.  Przygotowaniem stołu zajęły się „Sarenki”, wykonaniem „sianek” „Poziomki”, za to przygotowaniem potraw zajęły się „Przebiegłe Lisy”.  Większość z nas przybyła już po 1500, aby zająć się ostatnimi przygotowaniami. I tak po godzinie 1630 zasiedliśmy do pięknie przystrojonego stołu. Po podzieleniu się opłatkiem, wręczeniu bombeczki    dh. Drużynowej i  zjedzeniu kolacji zaczęliśmy kolędowanie. Do naszego śpiewu pięknie akompaniowała dh. Wiola z pomocą dh. Honoraty. Na naszej Wigilii nie zabrakło  Muńka- maskotki drużyny. Muńka a także i nas odwiedził wujek naszej maskotki Maniek.  Po skończeniu wieczerzy udaliśmy się ze światełkiem do kościoła aby przekazać  je  ks. Proboszczowi naszej parafii oraz wszystkim chętnym uczestniczącym w nabożeństwie.

W wigilii wzięli udział:

„Sarenki” – Honorata Nowak, Wiola Męcik, Basia Mrzygłód, Klaudia Fąferko, Kasia Dorobisz, Weronika Gosz, Kasia Mostowska.

„Poziomki” – Wiola Staszek, Klaudia Makieła, Monika Katryniak, Jagoda Krawczyk, Daria Gajczowska.

„Przebiegłe Lisy” – Ola Męcik, Liliana Nowara, Paulina Małota, Dominika Machura, Agnieszka Przewoźna, Mateusz Makieła, Dawid Nowak.

a także dh. drużynowa Małgorzata Miłoch i zaproszeni goście: dh. Bożena Kijanka oraz dh. Elżbieta Katryniak.Z harcerskim Czuwaj!

Przyboczny Mateusz Makieła


Więcej o naszej drużynie na stronie www.lesna-druzyna.za.pl. Możecie też znaleźć tam zdjęcia z naszych zbiórek i nie tylko... Zapraszamy!!!

Historia  harcerstwa w Szkole Podstawowej w Żelisławicach

Opracowana na podstawie publikacji : „Dzieje Szkoły Podstawowej w Żelisławicach od 1945 roku” przez mgr Jana Grefkowicza .


Rok szkolny 1949/50

W szkole działa już ZHP.


Rok szkolny 1950/51

ZHP – opieka pana Karola Cieślar


Rok szkolny 1951/52


ZHP liczy 78 harcerzy i harcerek, 43 złożyło przyrzeczenie, została przeprowadzona przez harcerzy zbiórka odpadów użytkowych.

Czytaj więcej: Historia harcerstwa w Szkole Podstawowej w Żelisławicach

Co sprawiło, że zostałem harcerzem ? Trudno dać mi jednoznaczną odpowiedź, bo to było tak dawno i ząb czasu wygryzł z pamięci wiele wspomnień. Łatwiej byłoby mi odpowiedzieć na pytanie czy zostałbym po raz drugi harcerzem, tutaj odpowiedź jest prosta – tak, bo harcerstwo dało mi satysfakcję, spełniłem się w nim i przez to przez długie lata byłem młody duchem. Ale wracając do początków, a trzeba mi wrócić do roku 1948, to bardzo podobały mi się maszerujące ulicami mojej miejscowości zastępy harcerzy. Ich mundurki były takie piękne i tak w nich ci chłopcy i dziewczęta wyglądali uroczyście. A jeszcze inna sprawa to ogniska, które harcerze urządzali z okazji uroczystości państwowych, potrzeb organizacyjnych czy też obrzędów ludowych. Jak ci harcerze pięknie śpiewali, a piosenki jakże były melodyjne i pouczające.

Czytaj więcej: Wspomnienie harcerskiego mundurka- cz. 2