Gratulacje dla Zuzanny Farnickiej

 

Mamy przyjemność poinformować, iż uczennica klasy VI Zuzanna Farnicka zdobyła tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki  
organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. 

Składamy najserdeczniejsze gratulacje Zuzannie. Życzymy następnych sukcesów, a także satysfakcji i radości wynikających z osiągania wiadomości i umiejętności na tak wysokim poziomie.

 

 

Oprac. Alicja Nimirska 

 

 

 

 

Sukcesy w I Gminnym Turnieju Wiedzy i Talentów 

 

Miniony czwartek przyniósł społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach wiele radości i powodów do dumy. W tym dniu sześcioro uczniów Gimnazjum zdobyło tytuł laureata w I Gminnym Turnieju Wiedzy i Talentów dla szkół gimnazjalnych pod hasłem „Przełammy lody ze szkołą- Szkoła moich marzeń”. Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych w ramach projektu Erasmus Plus „Let’s Break the Ice with School” i jego celem było  m.in. pobudzanie do twórczego myślenia oraz rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu. Turniej składał się z czterech konkursów: literackiego, w ramach którego uczniowie mieli napisać opowiadanie pt. Szkoła moich marzeń”, plastycznego, ilustrującego wyobrażenie uczniów idealnej szkoły, piosenki oraz wiedzy ogólnej. Zmagania z zakresu dwóch ostatnich kategorii odbyły się  4 lutego w siedzibie organizatora. Turniej rozpoczął się o godzinie 9.00 i  podzielony został na 3 etapy, w których drużyny reprezentujące poszczególne placówki z terenu gminy odpowiadały na pytania z zakresu wylosowanych przez siebie kategorii (historia, wos, matematyka, geografia, biologia, chemia, fizyka, język angielski, język niemiecki, informatyka). W przerwach między zespołowymi zmaganiami przeprowadzony został konkurs piosenki, podczas którego każdy uczestnik losował z dziewięciu wskazanych przez organizatora jeden utwór do zaprezentowania przed Jury.

Dla wszystkich uczestników był to bardzo emocjonujący dzień. Poziom Turnieju był bardzo wysoki,        ale i przygotowanie uczniów okazało się bardzo dobre. Na niewiele pytań padła zła odpowiedź, a różnica w wynikach drużyn była bardzo niewielka. Nasi uczniowie – Magdalena Bijak, Wiktoria Baran, Klaudia Kieras i  Mikołaj Broncel -  zdobyli 30 punktów i dzięki temu zajęli drugie miejsce. Bezkonkurencyjna okazała się nasza reprezentantka  w konkursie piosenki, Karina Sornik, której walory głosowe, muzykalność, interpretacja prezentowanych utworów i ogólny wyraz artystyczny uplasowały na pierwszym miejscu. W konkursie literackim Jury drugim miejscem nagrodziło opowiadanie o szkole marzeń Mikołaja Broncla. Doceniona została również praca plastyczna naszej uczennicy Magdaleny Karcz, która została wyróżniona. Wszystkim laureatom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy wiary we własne możliwości i zdolności oraz dalszych sukcesów.

 

Aleksandra Buła

 

 

 

„Dzieci dzieciom”

 

W ostatnią niedzielę stycznia chór szkolny Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławach wystąpił podczas Charytatywnego Koncertu Kolęd i Pastorałek „Dzieci dzieciom” w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki  w Siewierzu.

Imprezę  rozpoczęły występy podopiecznych Stowarzyszenia Bank Życzliwych Serc w towarzystwie ich koleżanek z terenu gminy Siewierz oraz rodziny Kolasów. Pięknie zaśpiewane kolędy i pastorałki wzruszyły gości, którzy nie szczędzili braw. Po emocjonujących występach nadszedł czas na występy wokalne uczniów        z Żelisławic, którzy, mino iż stremowani, licznie stanęli na scenie i z zapałem wykonali utwory przygotowane pod kierunkiem P. Małgorzaty Ziai.

W trakcie imprezy odbyła się licytacja, podczas której zebrani mogli nabyć przedmioty przekazane na ten cel przez lokalne instytucje, przedsiębiorców i mieszkańców gminy. Dochód w całości zostanie przeznaczony na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia.

  Na zakończenie gościnnie wystąpiła Grupa Wokalna SONITUS, prowadzona przez muzyka  i kompozytora Bernarda Sołtysika.

Aleksandra Buła

 

 

 

Jasełka w Żelisławicach

17 stycznia b.r.  w  kościele parafialnym w Żelisławicach po Mszy świętej o godz.11.00 uczniowie klasy VI przedstawili  szkolne jasełka. Nasi  artyści przypomnieli wszystkim obecnym historię Bożego Narodzenia sprzed 2000 lat. Oprawę muzyczną w postaci kolęd i pastorałek wykonał szkolny chór prowadzony przez panią Małgorzatę Ziaję.                 Na przedstawienie, aby podziwiać młodych aktorów mieszkańcy parafii przybyli całymi rodzinami. Była też obecna  nasza pani Dyrektor Ewa Stelmach oraz nauczyciele.

 

Marzena Przybyłka

 

 

Spotkanie  z  podróżnikiem Jerzym Majcherczykiem

 

 1 grudnia 2015r., w LO im. Jana Pawła  II  w Siewierzu  odbyło się spotkanie z podróżnikiem Jerzym Majcherczykiem, który był jednym z odkrywców Kanionu Colca .

     Jest to kanion rzeki Colca w regionie Arequipa, w Peru. Jest uważany za najgłębszy kanion na Ziemi (dwa razy głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA).   Ma długość 120 kilometrów. Jego dno  przypomina krajobraz księżycowy, pokryty głazami i pozbawiony jakiejkolwiek roślinności. Pierwsze przepłynięcie kanionu kajakiem nastąpiło w 1981 roku. Dokonali tego Polacy: Andrzej Piętowski (kierownik wyprawy) i Piotr Chmieliński - kajakarze, Jerzy Majcherczyk - kapitan pontonu, Stefan Danielski i Krzysztof Kraśniewski - załoga pontonu, Jacek Bogucki - filmowiec, Zbigniew Bzdak - fotograf z krakowskiego klubu kajakowego AGH "Bystrze" podczas wyprawy kajakowej Canoandes '79, fakt ten został  wpisany w 1984 roku do Księgi Rekordów Guinnessa. Uczestnicy wyprawy nadali w Kanionie Colca kilka nazw, zatwierdzonych następnie przez Instytut Geograficzny          w Peru, np. Wodospady Jana Pawła II, Kanion Polaków czy Kanion Czekoladowy. Spływ rozpoczęli 18 maja,    a zakończyli - 12 czerwca.   

      Na tym spotkaniu Jerzy Majcherczyk opowiadał o tym,  czym się zajmuje, gdzie mieszka i  co jest potrzebne,       aby zostać odkrywcą.  Zostały ogłoszone wyniki konkursu na temat wypraw do Kanionu Colka. Jury wyróżniło  pracę Wiktorii Baran z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Żelisławicach.  Młodzież  licealna przygotowała ciekawy  program  artystyczny .  

Wiktoria Baran, Wiktoria Merta ,

Hipolit Nowak , Damian Śliwa

opiekun mgr Agnieszka Mostowska 

 

pobrane 

„Książki naszych marzeń”  już są w ZSP w Żelisławicach

 

Uczniowie młodszych klas Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach już mogą cieszyć się z książek w ramach realizacji ministerialnego programu "Książki naszych marzeń". Otrzymane dofinansowanie umożliwiło zakup kilkudziesięciu książek do biblioteki szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży   oraz rozwijania ich kompetencji czytelniczych. Literatura została wybrana             na podstawie propozycji uczniów, nauczycieli oraz pracownika Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Siewierzu – P. Jolanty Jakubczyk. Wśród nabytych książek jest m.in.:Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą”, „Detektyw Pozytywka”, „Mruk, opowiadania o kotach, kotkach i kociskach”, „Czarodziejskie drzewo”, „Rodzinne przygody Mikołajka”,   „A to historia.Opowiadania z dziejów Polski”, „Powiedz komuś” i wiele, wiele innych.

Zapraszamy uczniów do wypożyczania nowości bibliotecznych!

Oprac. Aleksandra Buła

 

 

Jasełka

 

22 grudnia to ostatni dzień nauki w szkole poprzedzający przerwę świąteczną. W naszej szkole upłynął on w nastroju przypominającym Święta Bożego Narodzenia. Młodzież wraz z wychowawcami od samego rana przygotowywała wigilie klasowe. Były tradycyjne potrawy, dzielenie się opłatkiem oraz życzenia świąteczne i noworoczne, a to wszystko przy dźwiękach kolęd i pastorałek.  Następnie wszyscy udali się do  sali gimnastycznej,  gdzie uczniowie klasy VI w przedstawieniu jasełkowym przypomnieli nam historię Bożego Narodzenia. Maryja i Józef, aniołowie ogłaszający Dobrą Nowinę pastuszkom oraz Trzej Królowie, którzy przybyli do narodzonego w ubogiej stajence Jezusa, zaprezentowali  nam, co tak naprawdę  w tych świętach jest najważniejsze. Całość dopełniły piękne kolędy w wykonaniu artystów szkolnego chóru. Na koniec pani Dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia i wręczyła nagrody z okazji podsumowania szkolnych świątecznych  konkursów.

 

Marzena Przybyłka

 

 

Pierwszy etap XV Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego

W dniu 11 grudnia 2015 roku w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Żelisławicach odbył się pierwszy etap XV Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego dla Gimnazjum. Uczeń I klasy  Mikołaj  Broncel zdobywając 36 punktów zakwalifikował się do drugiego etapu, który odbędzie się 3 marca 2016 roku w Gimnazjum w Siewierzu. 

Marzena Przybyłka

 

 

 

"Niech żyje nam górniczy stan!"

 

PROMAG nasz przyjaciel i górnicza brać

Wiersze tańce śpiewy my możemy dać!

Nie od dziś wiadomo, że żadna Barbórka w Przedsiębiorstwie Wielobranżowym PROMAG nie może się odbyć bez udziału dzieci.

Bardzo ucieszyliśmy się, że w tym roku zaproszono nas – dzieci z Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Żelisławicach z występem artystycznym na obchody górniczego święta.  Dzieci ubrane w stroje ludowe wzbudziły zainteresowanie, podziw i szczery uśmiech na twarzach braci górniczej. Występ rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania górniczego hymnu. A potem były wierszyki, piosenki i tańce. Oczywiście w programie nie zabrakło specjalnie skomponowanych piosenek o PROMAGU, podziękowań dla samego Pana Prezesa Piotra Wosinka,  a także najlepszych życzeń dla wszystkich górników, które złożyły dzieci wraz z panią dyrektor Ewą Stelmach.  Występ przygotowały dzieci z  grupy 5 – latków i klasy II pod kierunkiem wychowawczyń  Renaty Hetmańczyk i Małgorzaty Szczotarskiej.    

Humorystyczny program spodobał się wszystkim widzom, dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz paczkami pełnymi słodyczy. Bardzo dziękujemy za ciepłe przyjęcie i upominki. Wyjazd dostarczył dzieciom dużo radości i miłych wrażeń.

 Renata Hetmańczyk

 

 

Mikołajki

W poniedziałek 7 grudnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym  w Żelisławicach  gościliśmy świętego Mikołaja, który dotarł do nas z workiem drobnych upominków ufundowanych przez Radę Rodziców. Słodkie niespodzianki Mikołaj wręczał osobiście każdemu uczniowi. Ten wyjątkowy dzień upłynął w miłej, radosnej atmosferze, wprowadzając wszystkich w świąteczny klimat.

Aleksandra Buła

 

 

Mikołajkowe czytanie

7 grudnia w bibliotece szkolnej odbyło się „Mikołajkowe czytanie bajek”.  Impreza miała na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów oraz umacnianie nawyku obcowania z książką. Do akcji włączyły się uczennice klasy VI , czytając swoim młodszym kolegom i koleżankom bajki o zbliżających się światach.  Podczas spotkania w bibliotece było bardzo wesoło, wszyscy dobrze się bawili.

Dziękuję dzieciom za udział w mikołajowym spotkaniu czytelniczym.

Aleksandra Buła

 

 

Próbny sprawdzian szóstoklasisty

3 grudnia w naszej szkole odbył się próbny sprawdzian szóstoklasisty. Uczniowie najstarszej klasy szkoły podstawowej rozwiązywali zadania zawarte w dwóch częściach – język polski i matematyka oraz język obcy nowożytny. Dzięki próbnemu testowi uczniowie będą mogli dowiedzieć się, co należy jeszcze powtórzyć do kwietniowego Sprawdzianu.

Aleksandra Buła

 

 

 

Profilaktyczno-wychowawcze spotkania z funkcjonariuszem Policji na terenie gimnazjum Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach

 

 

          W dniu 9 grudnia 2015 r.  gościliśmy Pana sierżanta sztabowego Piotra Kuśkę, który przeprowadził w klasach gimnazjalnych profilaktyczne pogadanki na temat prawnych, społecznych        i osobistych konsekwencji sięgania przez osoby niepełnoletnie po tzw. środki psychoaktywne.             W czasie prelekcji Pan Piotr przybliżył także uczniom funkcjonujące w polskim prawie określenia demoralizacji, czynu karalnego, przestępstwa i odniósł się do konsekwencji prawnych ich popełniania. Kolejnym z zagadnień poruszanych w rozmowach z uczniami były problemy cyberprzestępczości i cyberprzemocy. Policjant w przystępny i poparty przykładami sposób przedstawił młodzieży zagadnienia będące odpowiedzią na aktualne zagrożenia cywilizacyjne. Spotkanie stało się okazją do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy przedstawicielem organów ścigania i młodymi ludźmi funkcjonującymi w realiach społeczeństwa nowoczesnych technologii.

                                              

    Spotkanie zorganizowała Agnieszka Sieradzka – pedagog szkolny

 

 

 

Andrzejkowy świat magii w bibliotece szkolnej

 

30 listopada w szkolnej bibliotece odbyła się całodniowa impreza wróżb andrzejkowych, która cieszyła się ogromną popularnością wśród młodszych uczniów. Jej celem było propagowanie polskich zwyczajów             i tradycji związanych z andrzejkami, integracja uczniów, rozbudzenie wyobraźni oraz przełamanie onieśmielenia. Chęć prowadzenia imprezy zgłosiły uczennice klasy VI, które  z zapałem przystąpiły do realizacji zadania.  Przygotowania do zabawy rozpoczęły się już w połowie listopada i obejmowały m.in. wybór postaci bajkowych, za które przebiorą się  prowadzące, ustalenie prowadzonych wróżb oraz przygotowanie niezbędnych rekwizytów.

W andrzejkowy poniedziałek w szkolnej bibliotece panowała miła i radosna atmosfera. Duże zainteresowanie odwiedzających wzbudziły bajkowe postacie za które przebrane były dziewczyny (m.in. Pippi Pończoszarka, Cyganka, Czarownica). Wróżby andrzejkowe były ciekawe, dostarczyły wiele uciechy, niektórym uczniom uchyliły rąbka tajemnicy dotyczącej przyszłości. Pamiętajcie jednak, że była to tylko zabawa i nie należy traktować jej zbyt poważnie.

Patrycja Poznańska, uczennica kl. VI 

 

 

 

 

Spektakl edukacyjno-profilaktyczny „Niwelator problemów”

 

 

          7 grudnia br. gościliśmy w naszej szkole aktorów z krakowskiego teatru edukacji  i profilaktyki „Maska”, którzy to w niezwykle atrakcyjny dla młodych ludzi sposób przedstawili problematykę wchodzenia w uzależnienie       i pierwszych kontaktów z dopalaczami i innymi substancjami psychoaktywnymi. Do udziału w spektaklu zaprosiliśmy uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej  i naszych gimnazjalistów.
          Bohater spektaklu - Patryk jest zwyczajnym nastolatkiem, dobrze się uczy i nie sprawia problemów. Chłopak ma jednak problem w szkole - jest dręczony przez grupę „Puchy” – silnej  i dominującej dziewczyny. W końcu poddaje się, postanawia przyłączyć się do niej. Coraz więcej czasu spędza na siedzeniu pod blokiem, podpalaniu śmietników, gnębieniu słabszych. Nie stroni też od używek. Upada coraz niżej... . Jego problemy potęguje fakt, że ma słaby kontakt     z rówieśnikami i jeszcze gorszy z rodzicami. Ci rozstali się wiele lat wcześniej. Ojciec mieszka za granicą z nową rodziną, matka pracuje 24 godziny na dobę .

          To spektakl o tym, jak wielki wpływ na młodych ludzi ma towarzystwo z jakim się zadają, jak bardzo łatwo szukać zrozumienia wśród "trudnej młodzieży", kiedy nie znajduje się go w domu. Łatwo wpaść w złe towarzystwo, sięgnąć po pierwszego papierosa, alkohol czy narkotyki. Najczęściej wynika to z chęci zaimponowania grupie,       w którą chce się wejść. A stąd już niedaleka droga do uzależnienia. Przedstawienie miało zmusić młodzież do refleksji i odpowiedzi na pytanie „kto i w jaki sposób może pomóc młodemu człowiekowi, który zaczyna się gubić we własnych problemach”.

                                                                                  Przygotowała Agnieszka Sieradzka – pedagog szkolny

 

 

Spotkania biblioteczne

biblioteka1

    W dniach 23 września i 27 października 2015r. uczniowie kl. II i III uczestniczyli  w zajęciach bibliotecznych zorganizowanych w Filii bibliotecznej w Żelisławicach.

     Młodzi czytelnicy mieli możliwość udziału w lekcjach bibliotecznych: „Jesień wokół nas – jesień w wierszach” i w projekcie „Czytam sobie w bibliotece – Maja na tropie jaja”, „Syrop maga Abrakabry”. Celem organizacji tych zajęć było zachęcenie młodego pokolenia do czytania, aby uczniowie zainteresowali się słowem pisanym, a przez to otaczającym ich światem. W zajęciach prowadzonych przez panią bibliotekarkę J. Madejską było między innymi głośne czytanie fragmentów wierszy oraz książeczek, wykonanie prac plastycznych do wierszy, zabawy, krzyżówki i rebusy, które miały na celu rozwijać wyobraźnię, jak również umiejętność współdziałania w grupie. Z prac wykonanych przez uczniów kl. II i III,  a było ich sporo, została wykonana wystawa.

     Wszystko co dobre szybko się kończy. Jednak najważniejsze są miłe wspomnienia – jakie młodzi czytelnicy mogą zapisać w swojej pamięci bibliotekę jako miejsce atrakcyjne, ciekawe, w którym można fajnie spędzić czas i zdobyć wiedzę.

    Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał słodki upominek i dyplom.

M. Szczotarska

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się przemarszem mieszkańców gminy, władz samorządowych, uczniów szkół i członków organizacji ( w tym MDP) z siewierskiego Rynku do Kościoła pw. św. Macieja Apostoła.

     Członkowie MDP uczestniczyli w mszy świętej w intencji  Ojczyzny. Po mszy uczestnicy uroczystości zebrali się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby oddać hołd bohaterom, którzy walczyli, ginęli za wolną Ojczyznę. Po wysłuchaniu hymnu państwowego w wykonaniu Orkiestry Dętej oraz wystąpieniu Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Pana Zdzisława Banasia, MDP złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

     Na koniec tego ważnego święta członkowie MDP wysłuchali występu muzycznego grupy tarabani stów pod przewodnictwem Pana Adama Polachowskiego.

                                                                                                                        M. Szczotarska