Konkurs „ SZOPKA BOŻONARODZENIOWA 2014"

   Konkurs odbył się już po raz 20 i jak zwykle adresowany był do uczniów klasy VI. Ze względu na specyfikę pracy przy powstawaniu szopek w wykonanie mogli włączać się członkowie rodziny.

Czytaj więcej: Konkurs „ SZOPKA BOŻONARODZENIOWA 2014”

Wyjazd do Opery Śląskiej w Bytomiu

     8 grudnia uczestnicy chóru szkolnego, pod opieką P. Małgorzaty Ziai, P. Jolanty Machury i P. Aleksandry Buły, wyjechali do Opery Śląskiej w Bytomiu na spektakl baletowy pt. ,,Dziadek do orzechów" w choreografii Henryka Konwińskiego.

Czytaj więcej: Wyjazd do Opery Śląskiej w Bytomiu

Jasełka

     19 grudnia był wyjątkowym dniem dla całej społeczności szkolnej. W tym czasie każda z klas z pomocą rodziców zorganizowała swoją Wigilię. Aby tradycji stało się zadość samorząd uczniowski rozesłał pocztę świąteczną, adresowaną do pracowników szkoły oraz uczniów.
     Tego dnia odbyły się również jasełka zorganizowane tradycyjnie przez klasę VI pod okiem p. J. Machury. Scenariusz, oprawę muzyczną i elementy dekoracji przygotowała p. M. Ziaja, a piękną scenografię wykonali: p. D. Grzesiak i p. D. Guzy.
     Przedstawiona przez uczniów historia narodzin Jezusa przeplatana była nastrojowymi kolędami i pastorałkami w wykonaniu szkolnego chóru.
     Tego dnia uczniowie odebrali mnóstwo nagród i upominków za udział w wielu konkursach, m.in.: na szopkę bożonarodzeniową, na dynię, na ozdobę świąteczną oraz w konkursie na najpiękniejszą klasową choinkę.

Małgorzata Ziaja

Wyniki konkursu plastycznego na ozdobę choinkową


     19 grudnia rozstrzygnięty został konkurs plastyczny na ozdobę choinkową, którego uczestnikami mogli być uczniowie klas I SP - III G. Celem konkursu było przybliżenie i zainteresowanie dzieci i młodzieży tradycjami Świąt Bożego Narodzenia, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej i przestrzennej oraz prezentacja talentów plastycznych. Każdy z uczestników miał za zadanie wykonać jedną ozdobę choinkową, która powinna spełnić wszystkie „normy" choinkowe, tzn. powinna być lekka, dekoracyjna i posiadać odpowiednie zawieszenie. Organizatorzy nagrodzili następujące prace:

Im: - Martyna Masłyka klasa I
Natalia Latos klasa III
Konrad Nowak klasa I
Wiktoria Sarnik - klasa II


Wyróżnienia: Bartosz Kaczmarczyk III SP
Aleksandra Połeć I
Emilia Dworak I
Mateusz Rajczyk III

Małgorzata Ziaja

     Konkurs na najpiękniejszy stroik świąteczny

     Konkurs na najpiękniejszy stroik świąteczny adresowany był do wszystkich przedszkolaków i uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach. Wybór najpiękniejszych stroików był niezwykle trudny, ponieważ prac było wiele i wszystkie były niezwykle wyjątkowe. Szkoła w Żelisławicach zyskała dzięki nim niepowtarzalny, świąteczny wygląd, bowiem stroiki w okresie przedświątecznym eksponowane były na głównym korytarzu placówki.
     Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 19 grudnia w sali gimnastycznej po jasełkach. Pamiątkowe dyplomy i upominki z rąk Pani Dyrektor Ewy Stelmach - pomysłodawczyni i organizatorki konkursu, otrzymali:


I miejsce - Natalia Walo (lat 6)
II miejsce - Filip Nowak (lat 4)
III miejsce - Adrian Pawełek (kl. I SP)
Wyróżnienie - Przemysław Merta (kl. III SP)


     Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

Spektakle profilaktyczne dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum

        W poniedziałek 15 grudnia 2014r., w Zespole Szkolno-Przedszkolnym  w Żelisławicach,  został zrealizowany spektakl profilaktyczny sfinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Siewierzu, mający na celu przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży,  szczególnie uzależnieniom od  „środków psychoaktywnych” ,  z wykorzystaniem środków  artystycznych  i kontaktu    z „żywym słowem”.

Wychowankowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej  mieli okazję podziwiać  i uczestniczyćw spektaklu  pt. „Nad przepaścią”. Historia przedstawiona przez aktorów odnosiła się do stylu życia lansowanego przez media i wymuszanej przez grupę rówieśniczą presji, która  sprawia, że dla młodych ludzi spotkania towarzyskie i zabawa, nieodłącznie kojarzą się z alkoholem  i sięganiem po narkotyki.  Przedstawienie  miało za zadanie uświadomić im konsekwencje takich "eksperymentów" i nauczyć postawy asertywnej,  w sugestywny sposób zachęcić do podjęcia wysiłku w sztuce radzenia sobie z problemem używek i nałogów.  W myśl starej maksymy alpinistów - "Kiedy trzeba wspiąć się na górę, nie myśl,   że jak będziesz stał i czekał, to zrobi się ona mniejsza".

Czytaj więcej: Spektakle profilaktyczne dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum

   Apel z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

 7 listopada 2014 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy II G, pod kierunkiem P. Doroty Grzesiak, zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne, aby uczcić tak ważny dzień dla kraju.
     Zebrani w sali gimnastycznej uczniowie z zainteresowaniem i w skupieniu słuchały tej szczególnej lekcji historii.

Konkurs na dynię z okazji Halloween
Co roku w październiku odbywa się Konkurs na dynię z okazji Halloween. Laureatami tegorocznego konkursu, organizowanego przez opiekunów Samorządu Uczniowskiego P. Annę Gnacik i Małgorzatę Ziaję, zostali:


I miejsce – Konrad Nowak (kl. I SP)
II miejsce – Amelia Feliszewska (Przedszkole)
III Miejsce – Mikołaj Pasek (kl. I SP)
Wyróżnienia:
Emilia Dworak (kl. I SP)
Remigiusz Dziuba (Przedszkole)
Martyna Golda (Przedszkole)
Bartosz Hwastek (Przedszkole)
Zwycięzcom gratulujemy!

Anna Gnacik

11 listopada – Święto Niepodległości

Dzisiaj w mojej Małej Ojczyźnie – w Żelisławicach uczciliśmy Dzień Niepodległości. 11 listopada to bardzo ważna data w naszym kalendarzu. W tym dniu 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Wyzwoliła się spod zaborów i staliśmy się wolnym krajem. Jak co roku, w tym dniu zebraliśmy się wszyscy w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach i wspólnie z mieszkańcami naszej miejscowości brałem czynny udział we mszy świętej o godz.9.00, która była odprawiona przez księdza Marka Majchrzaka. Nasz proboszcz pokrótce przypomniał dzieje Polski, która wiele przeszła i wycierpiała, zanim stała się wolnym krajem – to była prawdziwa lekcja historii. We mszy brali udział druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z Żelisławic i Leśniaków oraz my – uczniowie szkoły w Żelisławicach którzy niedawno składaliśmy ślubowanie i staliśmy się pełnoprawnymi członkami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Po mszy wyruszyliśmy w orszaku, przy dźwiękach orkiestry dętej w stronę kaplicy św. Floriana która znajduje się obok remizy. Tam delegacje strażaków i władz samorządowych złożyły wiązanki kwiatów na symbolicznych grobach poległych mieszkańcach naszej miejscowości. W ten sposób oddaliśmy hołd  tym, którzy walczyli za naszą wolność. Myślę że jest to piękna tradycja, że w naszej miejscowości pamięta się o tamtych wydarzeniach. W ten sposób my – młode pokolenie możemy brać czynny udział w życiu mojej Małej Ojczyzny, a w przyszłości to my będziemy opowiadać i przekazywać tradycje naszym dzieciom.

                                                                                       druh Radek Machura

                                                                                              kl. II G

                                                                                         

                                                                                              

W  dniu 11 listopada 1918  roku Polska odzyskała niepodległość. W mojej parafii co roku odbywa się uroczystość w kościele, w której biorą udział mieszkańcy Żelisławic, zaproszeni goście, poczty sztandarowe, orkiestra oraz straż, do której ja należę .Przed Mszą św. zebraliśmy się przed kościołem , aby omówić sobie dzisiejszą uroczystość. Gdy wybiła godzina 9.00, weszliśmy do kościoła i zajęliśmy swoje miejsca. Modliliśmy się za naszą ojczyznę. Po mszy św. wraz z uczestnikami uroczystości przeszliśmy pod kapliczkę św. Floriana, aby oddać hołd mieszkańcom naszej miejscowości , którzy oddali swoje życie za niepodległość naszej ojczyzny. Zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Po zakończeniu uroczystości otrzymaliśmy słodki upominek i tak zakończyliśmy pozytywnie obchody Dnia Niepodległości.

druhna Kaja Kurzeja

Dnia 11 listopada wraz z kolegami i koleżankami z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej brałem udział w uroczystych obchodach Dnia Niepodległości. Uroczystość rozpoczęliśmy zbiórką przed kościołem parafialnym w Żelisławicach o godz. 8.45. Następnie uczestniczyliśmy we mszy świętej ofiarowanej za ojczyznę. Po mszy wraz ze starszymi druhami strażakami, orkiestrą, księdzem proboszczem a także przedstawicielami władz przemaszerowaliśmy pod kapliczkę św. Floriana gdzie,  znajdują się płyty upamiętniające naszych mieszkańców , którzy oddali życie za niepodległą Polskę. Po przybyciu na miejsce przy akompaniamencie orkiestry dętej przedstawiciele władz wraz ze strażakami złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze przy tablicach upamiętniających poległych. Po oddaniu hołdu poległym zakończyliśmy uroczystości słodkim poczęstunkiem.

druh Kamil Borówka

Zebranie z rodzicami

Informujemy, że spotkania wychowawców z rodzicami odbędą się w dniu 26 listopada (środa)
 16 00 – PRZEDSZKOLE I GIMNAZJUM
17 00– KLASY I-III SP
17 00 – KLASA VI SP
Dla klasy IV i V Szkoły Podstawowej odbędą się spotkania indywidualne wg ustalonego przez wychowawców harmonogramu

Szkoła Odkrywców Talentów

     Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach w roku szkolnym 2014/15 dołączył do sieci „Szkół Odkrywców Talentów". Jest to wyróżnienie przyznawane szkołom, które podejmują systemowe działania na rzecz uczniów zdolnych. Projekt „Szkoły Odkrywców Talentów" organizowany jest przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Aby otrzymać wyróżnienie należało udokumentować podejmowane działania i sukcesy uczniów w trzech różnych dziedzinach. W naszej szkole nauczyciele wspierają rozwój uczniów w różnorodnych obszarach: przedmiotowych, językowych, sportowych, artystycznych, technicznych, a także społecznych i  bywatelskich. Szkoła, której przyznano powyższy tytuł, zostaje umieszczona na ogólnopolskiej mapie szkół, na stronie  http://www.ore.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1248&Itemid=1499
Znakiem rozpoznawczym wszystkich wyróżnionych szkół są pamiątkowe tablice umiejscowione na budynku szkoły oraz certyfikaty. Akcję przystąpienia do programu „Szkół Odkrywców Talentów" koordynowała P. Aleksandra Buła.

"Poczytaj mi starszy kolego, koleżanko" 

   W dniu 21 października w ramach akcji „Poczytaj mi starszy kolego, koleżanko", uczniowie należący do Koła Przyjaciół Książki odwiedzili przedszkolaków. Akcja ta miała na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci w młodszym wieku szkolnym. Uczniowie kl. II i III przygotowali inscenizację wierszy J. Brzechwy – „ZOO", „Koziołeczek", „Na straganie".

Czytaj więcej: Poczytaj mi starszy kolego, koleżanko

ŚLUBOWANIE MŁODZIEŻOWEJ DRUŻYNY POŻARNICZEJ W ŻELISŁAWICACH

     28 października 2014r. o godz. 17.00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów ZSP w Żelisławicach, którzy zostali przyjęci w poczet strażaków- członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.  

Czytaj więcej: ŚLUBOWANIE MŁODZIEŻOWEJ DRUŻYNY POŻARNICZEJ W ŻELISŁAWICACH

Gminny konkurs historyczny – Kościół Świętego Jana Chrzciciela:

perła architektury romańskiej

Konkurs zorganizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną  w Siewierzu odbył się w dniu 23.10.2014r. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach,  przygotowani przez P. B. Będkowską - Magdalena Bijak i Kamil Borówka zdobyli pierwsze miejsce.

Czytaj więcej: Gminny konkurs historyczny –Kościół Świętego Jana Chrzciciela: perła architektury romańskiej

Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim w MGBP w Siewierzu

 

23 września w bibliotece Miejsko Gminnej w Siewierzu odbyło się spotkanie z pisarzem Arkadiuszem Niemirskim. Jest on autorem wielu ciekawych książek, takich jak Pojedynek DetektywówczyTajemnica Fabritiusa. Arkadiusz Niemirski był również kontynuatorem Serii książek „Pan Samochodzik”. Jako wieloletni uczestnik  gólnopolskiej akcji „Z książką na walizkach” (2003-2008) zdobył spore doświadczenie w popularyzacji Czytelnictwa w naszym kraju. Pisarz zabawnie opowiadał o swoim dzieciństwie i zachęcał do czytania ciekawych i przygodowych książek.

           Po spotkaniu z Arkadiuszem Niemirskim uświadomiliśmy sobie jak bogaty może być świat książek.

Małgorzata Szczotarska

V Jurajski Konkurs Ortograficzny

28 października w Szkole Podstawowej w Gniazdowie odbył się V Konkurs Wani Ortograficzny zorganizowany przez Jurajskie Stowarzyszenie Nauczycieli Twórczych. Naszą szkołę reprezentowali przygotowani przez P. Małgorzatę Miłoch i wyłonieni w szkolnych eliminacjach uczniowie: Mikołaj Broncel oraz Zuzanna Farnicka.

Czytaj więcej: V Jurajski Konkurs Ortograficzny

„Wakacje Mikołajka”

22 października uczniowie klasy IV i V wraz z wychowawcami i opiekunami wybrali się do kona Cinema City             w Sosnowcu na film „Wakacje Mikołajka”, będący ekranizacją opowiadań autorstwa Rene Goscinnego i Jean-Jacquesa Sempego. Mikołajek – bohater filmu - jest uczniom w Żelisławicach znany, bowiem jedna z cyklu książek jest w kanonie ich lektur. Po seansie wypełnionym śmiechem uczniowie udali się na „małe Conieco”  w popularnej wśród dzieci restauracji.

Czytaj więcej: "Wakacje Mikołajka"

Kamerzysta. Telewizyjne epizody i historyczne zdrapki

26 września 2014r.  młodzi adepci dziennikarstwa z ZSP w Żelisławicach wzięli udział w spotkaniu autorskim             z Mirosławem Słomczyńskim i Mieczysławem Chudzikiem, autorem i bohaterem książki  ,, Kamerzysta. Telewizyjne epizody i historyczne zdrapki ”. Na spotkanie przybyli również: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisław Banaś, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Siewierzu P. Joanna Krzykawska, Radni Rady Miejskiej w Siewierzu: P. Celina Janas, P. Roman Zięba, P. Bernard Sołtysik, P. Edward Sołtysik, nauczycieli uczniowie z lokalnych szkół.

Czytaj więcej: Kamerzysta. Telewizyjne epizody i historyczne zdrapki

Wyjazd edukacyjny uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego

w Żelisławicach do  Ravensbrück

       W dniach od 22 do 25 września 2014 r. uczniowie klasy II i III Gimnazjum Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach wraz z opiekunami p. Aleksandrą Bułą i p. Anną Skwarą brali udział w wyjeździe edukacyjnym do Ravensbrück organizowanym przez Zespół Szkół w Pińczycach. Jak mówi Dyrektor ZS w Pińczycach, pani Joanna Sularz, data wyjazdu nie jest przypadkowa, bowiem 23 września 1941 r. do obozu  w Ravensbrück dotarł transport Polek, a wraz z nim dr Wanda Półtawska (Wojtasik), która objęła honorowy patronat nad ogólnopolskim konkursem „Polskie więźniarki w  Ravensbrück” organizowanym już po raz trzeci w Pińczycach. Wyjazd ten jest główną nagrodą dla laureatów konkursu, a także możliwością wyjazdu innych uczniów, którzy mogą  poszerzyć swoje wiadomości w zakresie wydarzeń, które kiedyś wstrząsnęły światem. Obóz w Ravensbrück był przeznaczony wyłącznie dla kobiet. Założono go w marcu 1939 r. Liczba Polek w obozie sięgała 40 tys. Trafiały tu kobiety i młode dziewczyny, które przeżyły tutaj prawdziwe piekło. O  tych i innych równie dramatycznych zdarzeniach uczniowie dowiedzieli się od pani przewodnik, która oprowadzała ich po miejscu zbrodni  pierwszego dnia pobytu.  Spośród nielicznych świadectw tych okrutnych lat mogliśmy zobaczyć pozostały jeszcze budynek więzienny, krematorium oraz budynki mieszkalne byłych SS-manów, które obecnie przekształcone są  w bazę noclegową. W budynku dawnego więzienia  stworzono muzeum, w którym gromadzone są pamiątki, rysunki, dokumenty z okresu pobytu w obozie. Poświęcono temu wiele narodowych izb pamięci, wśród których znajduje się również ta  poświęcona Polkom. Pod koniec zwiedzania wszyscy przeszli nad jezioro Schwedt, przy którego brzegu znajduje się pomnik - rzeźba z brązu "Niosąca". Pomnik ten stanowi centrum miejsca pamięci, a  jezioro sprawia wrażenie bardzo spokojnego, milczącego, skrywającego wielkie i okrutne tajemnice czasów wojny. Na fragmencie muru pozostałego po jednym z budynków obozowych widnieje tablica pamiątkowa ufundowana przez ocalałe więźniarki. Tablica ta została poświęcona przez papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Berlina.

Czytaj więcej: Wyjazd edukacyjny uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach do Ravensbrück

Aktywnie współpracujemy z Policją w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczniom i wychowankom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach

          Poza działaniami prewencyjnymi prowadzonymi dotychczas, służącymi podniesieniu bezpieczeństwa naszych wychowanków, które organizujemy i prowadzimy przy udziale Policji, wychodząc naprzeciw bieżącym potrzebom środowiska wiejskiego,  zorganizowaliśmy po raz kolejny profilaktyczno-edukacyjne spotkanie z przedstawicielką Wydziału Ruchu Drogowego będzińskiej Policji.

Czytaj więcej: Współpraca z Policja