Jasełka w kościele parafialnym w Żelisławicach

 

   W niedzielę 5 lutego 2017 r. w kościele parafialnym w Żelisławicach po Mszy św. o godz.11.00 uczniowie klasy VI  zaprezentowali przedstawienie jasełkowe , na które zaprosili rodziców, krewnych i znajomych. Przedstawienie  miało skłonić wszystkich oglądających do refleksji, czy w swoim życiu codziennym kierują się miłością, czy inne wartości stawiają na pierwszym miejscu. Szkolny chór pod kierunkiem pani Małgorzaty Ziai uświetnił wszystko kolędami i pastorałkami, które świetnie dopełniły głównego wątku przedstawienia. Jasełka bardzo się podobały i zrobiły na wszystkich duże wrażenie. Ksiądz Proboszcz Marek Majchrzak oraz pani Dyrektor Ewa Stelmach podziękowali za włożony trud w przygotowanie jasełek nauczycielom, wszystkim aktorom i śpiewającym.

                                                                      

Oprac. M. Przybyłka

 

 

20170202 090724

 

 

Klasy III zabawy na śniegu

 

 

 Ulepiły sobie dzieci ze śniegu bałwana,
Gdy ich pani na podwórze wypuściła z rana.
Nos i oczy dały z węgla, a ręce z patyków,
Dużo śmiechów na podwórzu było, radosnych okrzyków!

 

20170202 091015      20170202 091200 20170202 091448      20170202 091300

 

 

Dwa teatry

teatr 1   teatr 2             

Klasa III dwukrotnie wybrała się do Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

W dniu 13 grudnia 2016r. wzruszaliśmy się losami Ani z Zielonego Wzgórza. Dwugodzinna sztuka teatralna porwała nas. Piękna scenografia, wspaniała gra aktorów, a przede wszystkim muzyka i śpiew przeniosły nas do innej rzeczywistości. Pełni wrażeń powracaliśmy do szkoły.

W dniu 04 stycznia 2017r. przeżywaliśmy razem z Pyzą podróż po polskich krainach i miastach . Sztuka dla dzieci „Pyza na polskich dróżkach” oczarowała nas grą aktorską, scenografią, folklorem i ruchem pokazanym na scenie.

Anna Pastwa

     

 

Profilaktyczny spektakl teatralny

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach

 

           W dniu 12 grudnia 2016r. gościliśmy w naszej placówce artystów z Impresariatu Artystycznego „Inspiracja” z Krakowa, którzy to zaprezentowali uczniom klas starszych szkoły podstawowej i uczniom klas gimnazjalnych widowisko profilaktyczne „Retusz”.

          Fabuła spektaklu oparta została o motywy z życia dwójki młodych bohaterów – fotografów.     Ich azyl - to ciemnia, a do życia napędzają ich marzenia o przyszłych wystawach, wernisażach  publikacjach w prestiżowych tygodnikach. Na drodze do wymarzonej kariery staje jednak lansowany przez media i środowisko rówieśników styl życia oparty na bezrefleksyjnym pędzie ku rozrywce.    Z czasem fotografie, będące metaforą stanu ducha bohaterów, stają się coraz bardziej rozmyte    i niewyraźne. Obraz wymarzonej przyszłości blaknie i jak stare zdjęcie, wymaga „retuszu”.   Młodzi bohaterowie  stają przez trudnym wyborem między stylem życia lansowanym przez komercyjne media, a wartościami propagowanymi przez rodzinę, szkołę i najbliższych przyjaciół. Główna idea spektaklu nie ogranicza się do standardowego pogłębiania encyklopedycznej wiedzy na temat szkodliwości używek: papierosów, alkoholu i narkotyków. Analizuje pewne mechanizmy ich wpływu   na człowieka, w tym na system iluzji i zaprzeczeń oraz fazy uzależnienia. Rozprawia się także z mitami dotyczącymi substancji psychoaktywnych i rzekomej nieszkodliwości niektórych z nich. Pokazuje, jak dzięki kształtowaniu umiejętności asertywnego odmawiania, nie ulegać presji rówieśniczej.

          Spektakl spotkał się wśród uczniów dużym uznaniem i zainteresowaniem, także dzięki dynamicznej formule inscenizacji, autentyzmowi i aktualności problemów, językowi postaci.

          Prezentacja powyższych treści nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony Burmistrza Miasta     i Gminy Siewierz Pana Zdzisława Banasia  i  Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Siewierzu, za co serdecznie dziękujemy.

Agnieszka Sieradzka

 

 

 

Podsumowanie działań związanych z realizacją zadań

związanych z Rokiem Sienkiewiczowskim

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach

 

    Chcąc uczcić pamięć naszego Patrona w naszej placówce w roku 2016 zorganizowano:
- coroczny interdyscyplinarny Konkurs Sienkiewiczowski , który  od dwóch lat ma nową formułę i jest rozdzielony na dwa konkursy – Powiatowy dla uczniów szkół podstawowych i Wojewódzki dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych;

- 4 października  uczniowie klas IV-VI byli na zajęciach w  Bibliotece  Śląskiej i Muzeum Śląskim  w Katowicach , gdzie mogli zobaczyć znajdującą się w holu głównym wystawę poświęconą życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza;

-  4 listopada  br. uczniowie klas VI szkoły podstawowej, I i III gimnazjum brali udział w zajęciach bibliotecznych pt. „Za co Polacy kochają Sienkiewicza”;

-  pisaliśmy Szkolne Dyktando Sienkiewiczowskie;

- klasa VI wydała specjalny numer gazetki „Szósteczka” poświęcony  Sienkiewiczowi;

– uczniowie klas IV-VI oraz gimnazjum brali udział w zajęciach warsztatowych pt ”Sienkiewiczowskie abecadło” prowadzonych przez p. Jolantę Jakubczyk   pracownika Miejsko Gminnej -Biblioteki Publicznej im Leona Korusiewicza w Siewierzu;          

- przygotowaliśmy apel poświęcony  autorowi „Trylogii”.


Redakcja gazetki klasowej „Szósteczka”

 

 

 

Sienkiewiczowskie abecadło – warsztaty literackie

  

W poniedziałek 12 grudnia i środę 14 grudnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbyły się warsztaty przeprowadzone przez P. Jolantę Jakubczyk, pracownika Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Siewierzu, dotyczące życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach obchodów „Roku Sienkiewiczowskiego” w naszej szkole. Podczas warsztatów literackich uczniowie klas IV - VI Szkoły Podstawowej i I - III Gimnazjum mieli możliwość obejrzenia autorskiej prezentacji multimedialnej „Sienkiewiczowskie abecadło” prezentującej ciekawostki i anegdoty z życia   i twórczości pisarza oraz mogli wykazać się swoim talentem i kreatywnością wykonując zadania przygotowane przez prowadzącą.

Serdecznie dziękujemy Pani Jolancie Jakubczyk za przygotowanie i przeprowadzenie warsztatów literackich. Bardzo dziękujemy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej  w Siewierzu za owocną współpracę.

 

 

Francuskie dyrdymały i sztuka pieczenia chleba

 

 

09.12.2016 r. Przedstawienie uczniĂłw kl. 6 ZSP ĹelisĹawice foto. Olga Myrta 12

 

 

W piątek 9 grudnia 2016r. uczniowie klasy VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach, w gościnnych murach Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Sportu   i Turystyki w Siewierzu  wystawili bajkę Wioletty Piaseckiej  pt. „ Francuskie dyrdymały  i sztuka pieczenia chleba”. W przedstawieniu brali  udział wszyscy uczniowie  tej klasy, którzy doskonale opanowali tekst i  wspaniale wcielili się w przydzielone role. Królowa mówiła z "francuskim akcentem",  a królewna Zuzia była rozkapryszona i rozpieszczona przez mamę do granic możliwości. Król, niezwykle rozsądny i mądry, bronił swoich skarbów i przekonań z wielkim poświęceniem. Błazen bawił wszystkich swoimi pokazami,    a królewicze byli niezwykle oryginalni. Subtelne wróżki  przeistaczały się rewelacyjnie   w  mieszczki ,  damy dworu i Bonifacy dodawali kolorytu pałacowymi ploteczkami. Złotnik   i piekarczyk przekazali Zuzi  morał wynikający z bajki. Przygotowali, dzięki rodzicom, wspaniałe stroje ( niektóre szyte specjalnie na występ). Całość dopełniała dekoracja i dworska muzyka. Spektakl podobał się  widzom – przedszkolakom i uczniom klas I-III ZS   w Siewierzu, którzy nagrodzili młodych aktorów gromkimi brawami.
                                                                             

Nauczyciel j. polskiego Małgorzata Miłoch

 

 

Mikołajki

 

SAM 2373      SAM 2357

6 grudnia do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach zawitał św. Mikołaj. Długo wyczekiwany gość od samego rana, na poszczególnych zajęciach lekcyjnych, odwiedzał dzieci, które częstował słodkim upominkiem ufundowanym przez Radę Rodziców.

Dla wszystkich był to wspaniały dzień. Na korytarzach szkolnych i w salach lekcyjnych panował niesamowity nastrój. Nawet pogoda sprzyjała świętowaniu, bowiem za oknami wirowały piękne, duże płatki śniegu. 

Dziękujemy św. Mikołajowi, że  o nas pamiętał i zapraszamy za rok.

Aleksandra Buła

 

 

Andrzejkowy świat magii w bibliotece szkolnej

 

   SAM 2313

 

29 listopada w wigilię św. Andrzeja w bibliotece szkolnej odbyły się Andrzejki. W tym dniu uczennice klasy szóstej przebrane za postacie bajkowe i baśniowe przeniosły młodszych uczniów w fantastyczny świat, a czytelnia zamieniła się w „krainę magii”. Wśród przygotowanych wróżb znalazły się m.in.: kubeczki szczęścia, andrzejkowa numerologia, karty. Chętni uczniowie, rzucając monetą do miski, mogli dowiedzieć się, czy ich marzenia się spełnią. Na zakończenie szóstoklasistki przeprowadziły wróżbę z butami, która dała odpowiedź, kto pierwszy z uczestniczących weźmie ślub.

Andrzejki w bibliotece okazały się miłym, wesołym spotkaniem towarzyskim  i wspaniałą zabawą. Pamiętajmy jednak, że wróżby należy traktować z „przymrużeniem oka”, bowiem „to tylko zabawa”.

Aleksandra Buła

 

 

Próbny egzamin gimnazjalny

  

SAM 2296

 

W listopadzie Uczniowie klasy III Gimnazjum sprawdzili swoją wiedzę i umiejętności przystępując do Próbnego Egzaminu Gimnazjalnego z Nową Erą.

Przez trzy dni trzecioklasiści rozwiązywali testy z języka polskiego, historii i wos-u, przedmiotów przyrodniczych, matematyki oraz języka angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Wyniki pozwolą ocenić nauczycielom i uczniom poziom opanowanej wiedzy i umiejętności oraz wskażą nad czym należy jeszcze popracować, aby do kwietniowych egzaminów gimnazjaliści przystąpili bardzo dobrze przygotowani i bez żadnych  obaw. 

 

Aleksandra Buła

 

 

Zawody sportowe

 

WP 20161122 009

   

WP 20161122 004

 

 22 listopada w szkole Podstawowej NR 2 W Siewierzu odbyły się gminne zawody sportowe z mini koszykówki. Do rywalizacji łącznie przystąpiło 9 zespołów – 4 dziewcząt  i 5 chłopców. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie i uczennice z klasy V i VI. W pierwszym meczu nasze dziewczyny przegrały tylko „jednym koszem” z drużyną z SP nr 1 z Siewierza. To jednak nie złamało naszych reprezentantek, które kolejne mecze już wygrywały z ogromną przewagą i  rozgrywki zakończyły zajmując II miejsce. Niestety nasi koszykarze mimo ambitnej postawy, ducha walki przegrali swoje mecze i zajęli piąte miejsce.

Aleksandra Buła

 

 

 

Październikowe wyjazdy do teatru

 

    Październik w naszej szkole upłynął pod znakiem teatru. 11 października  klasa szósta pojechała do Teatru Zagłębia w Sosnowcu na sztukę w stylu musicalu na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery pt.  "Ania       z Zielonego Wzgórza".” Na Zielonym Wzgórzu rozpoczyna się historia rudowłosej Ani Shirley, która odnajduje swój prawdziwy dom. Niesforna, impulsywna, a jednocześnie obdarzona niezwykłą fantazją Ania nieustannie popada w rozmaite tarapaty i wciąż obiecuje sobie, że już nigdy więcej… aż do następnego razu!” Spektakl trwał 140 minut.   Postać pierwszoplanową grała świetnie Agnieszka Bieńkowska.    Reżyserią,    choreografią               i inscenizacją zajął się Jan Szurmiej.  Sztuka była fantastyczna, mimo że jest sprzed ponad 8 lat! Premiera odbyła się 30.05.2008. Muzyka, oprawa techniczna, zejścia, gra świateł... wszystko nam się bardzo podobało. Byłoby idealnie, gdyby nie przeszkadzający widzowie z innych szkół.

   W  czwartek 20.10.2016r. chórzyści ( 34 osoby) wraz z nauczycielami: p. Małgorzatą Miłoch, p. Małgorzatą Szczotarską oraz z p. Agnieszką Sieradzką wybrali się do Opery Śląskiej w Bytomiu na spektakl  w trzech aktach pt: "Królewna Śnieżka ''.Jest to balet polskich twórców: Bogdana Pawłowskiego /muzyka/, Witolda Borkowskiego i Stanisława Piotrowskiego /libretto/ oparty na znanej, wielokrotnie prezentowanej w różnych formach w teatrze, baśni braci Grimm.  Od dnia prapremiery 14 czerwca 1970 w Teatrze Wielkim w Łodzi „Królewna Śnieżka” utrzymuje się nieprzerwanie w repertuarze tej sceny. To świadczy o powodzeniu baletu wystawionego następnie w Warszawie, Bydgoszczy, Gdyni, Szczecinie, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Bytomiu oraz w kilkunastu krajach Europy.     Inscenizacją  i  choreografią   zajął się  Henryk Konwiński,             a przepiękną scenografię wykonał  Jan Bernaś. Tancerze ukazali nam wspaniale całą fabułę. Oprócz tancerzy głównym źródłem emocji była muzyka grana przez orkiestrę pod batutą dyrygenta , wprowadzała  odpowiedni nastrój.

     25 października br. uczniowie klasy I gimnazjum również byli Teatrze Zagłębia w Sosnowcu na scenicznej adaptacji powieści Adama Bahdaja pt. „Wakacje z duchami”. Przygotował ją dramatopisarz Piotr Rowicki, który przeniósł  akcję do Sosnowca, w okolice Zamku Sieleckiego. To tu bohaterowie: Paragon, Mandżaro i Perełka, spędzają niezapomniane wakacje, które na początku zapowiadały się nieciekawie. Są lata 90. minionego wieku. Na zewnątrz pochmurnie, pada deszcz. Jedyną atrakcją jest kot Hator, który chadza własnymi drogami. Gdy gubi się po raz kolejny, chłopcy zakładają agencję detektywistyczną, która wkrótce ma pełne ręce pracy. Spektakl rozgrywający się w rodzimych zagłębiowskich klimatach wyreżyserował Jerzy Jan Połoński, nadając mu formę muzycznego przedstawienia  toczącego się w rytmach muzyki inspirowanej latami 90. Skomponowała ją Joanna Piwowar-Antosiewicz, napisała też kilka świetnych piosenek. Twórcą tej choreografii jest Jarosław Staniek. Spektakl został przygotowany z myślą o młodzieży gimnazjalnej i bardzo nam się podobał.

 

Marysia Broncel, Ola Pisarek

pod opieką Małgorzaty Miłoch

 

 

Konkurs na dynię z okazji Halloween

 

SAM 2208

 

       W tegorocznej edycji szkolnego konkursu na dynię Halloweenową zwyciężyli następujący uczniowie: miejsce I – Konrad Górecki (grupa starsza przedszkole), miejsce II – Magdalena Karcz (klasa II gimnazjum), miejsce III – Nadia Walo (kl.II a ). Wyróżnienie zdobył Patryk Noszczyk (kl.II a). Wszystkie dynie były bardzo ciekawe i pomysłowe, jak co roku. Zwycięzcom gratulujemy a pozostałym uczestnikom składamy podziękowania za udział w konkursie.

Anna Gnacik

 

 

 

Porządkowanie grobów  na cmentarzu w Żelisławicach

 

SAM 2186

W tygodniu poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły brali udział w porządkowaniu Grobu Nieznanego Żołnierza i pozostałych miejsc pamięci w Żelisławicach. Uczniowie wraz z opiekunem udali się na cmentarz parafialny i do kaplicy w centrum Żelisławic, gdzie uprzątnęli liście, umyli płyty i zapalili znicze. Jest to dowodem czci miejsc tak ważnych w naszej historii, o których należy pamiętać i przekazywać kolejnym pokoleniom informacje o nich.

Anna Gnacik

 

Za co Polacy kochają Sienkiewicza

 

SAM 2218       SAM 2227

 

SAM 2235

 

 

4 listopada  br. uczniowie klas VI szkoły podstawowej, I i III gimnazjum brali udział w zajęciach bibliotecznych pt. „Za co Polacy kochają Sienkiewicza”.  18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. "Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń” – podkreślili senatorowie .”Należy w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości.” Henryk Sienkiewicz był i jest ambasadorem polskości. Senat zwrócił się  do organów państwa i instytucji społeczeństwa obywatelskiego, by w swojej działalności w roku 2016 uwzględniły potrzebę popularyzacji twórczości Noblisty.

             Przed rozpoczęciem zajęć uczestnicy obejrzeli wystawkę książek i adaptacji filmowych na podstawie dzieł H. Sienkiewicza zgromadzonych w naszej bibliotece. Mogli też pochwalić się przyniesionymi z domów własnymi dziełami pisarza. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli fragment filmu pt.”Larum grają…”  z autentycznymi zdjęciami i zapisem ceremonii pogrzebowej autora „Krzyżaków”, która przerodziła się w owych czasach w manifestację narodową. Czytali fragment „Pana Wołodyjowskiego” , poznali anegdoty o autorze, dowiedzieli się -” Jak Polacy kiedyś czytali  Sienkiewicza”. Pracowali w grupach i indywidualnie  rozwiązując zadania quizu oraz krzyżówki. Wspólnie, całymi klasami sporządzali „ mapę myśli’  pod hasłami: „ Za co Polacy kochają Sienkiewicza” , „Bohater Sienkiewiczowski” , Sienkiewicz – z czym nam się kojarzy ”. Zainteresowanie uczniów świadczyło o potrzebie przeprowadzenia takich zajęć.

            Realizowane zajęcia doskonale wpisały się w tematykę związaną z życiem i twórczością patrona naszej Szkoły w Roku Sienkiewiczowskim.

Prowadzące: Małgorzata Miłoch, Małgorzata Szczotarska

 

 

Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej

 

Uczennica naszej szkoły, Julia Machura z klasy II Gimnazjum, zajęła II miejsce w I Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej i Niemieckiej w Zespole Szkół im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie. Konkurs miał miejsce 28 października 2016r. Wśród uczestników byli uczniowie z gimnazjum w Myszkowie, Poraju, Porębie, Pińczycach, Lgocie, Koziegłowach i Żelisławicach. Uczniowie śpiewali piosenki w języku angielskim, poziom konkursu był bardzo wyrównany, a nasza uczennica zaprezentowała piosenkę Alana Walkera „Sing me to sleep”. Julia zajmując II miejsce otrzymała dyplom, statuetkę oraz bon do jubilera w Myszkowie.

Julii gratulujemy i życzymy jej dalszych sukcesów.

                                                                                                                  Anna Gnacik

 

Sukcesy uczennic z ZSP w Żelisławicach

 

   22 września 2016r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wojkowicach Kościelnych odbył się Festiwal Piosenki Dziecięcej. Celem konkursu była prezentacja dorobku artystycznego, promowanie dziecięcej twórczości artystycznej oraz wymiana pomysłów i doświadczeń. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie z klas I-III szkól podstawowych. Do szkoły w Wojkowicach Kościelnych przybyło wielu rozśpiewanych przedszkolaków i uczniów z regionu. W festiwalu udział wzięli także reprezentanci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach. Nasze przedszkole reprezentowała  Marysia Jędrzejewska, która zajęła I miejsce. Reprezentantką szkoły była Martynka Woźniak z klasy III. Piosenką „Cud w szafie” wyśpiewała nagrodę Grand Prix Festiwalu. Laureatkom gratulujemy sukcesów!

Anna Pastwa

 

Wycieczka edukacyjna do Biblioteki Śląskiej

i Muzeum Śląskiego

 WP 20161004 013

       4 października uczniowie klas IV, V i VI z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego     w Żelisławicach uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Biblioteki Śląskiej i Muzeum Śląskiego w Katowicach.

      Pracownicy biblioteki oprowadzili wycieczkowiczów i przekazali ogromną wiedzę na temat historii powstania tejże instytucji.

     Biblioteka Śląska jest najstarszą polską Książnicą na Górnym Śląsku. Powołano ją do życia na przełomie 1922 i 1923 roku jako Bibliotekę Sejmu Śląskiego i od tej pory stała się jedną z najnowocześniejszych i najprężniejszych placówek tego typu w kraju.

    Uczniowie naszej szkoły zwiedzali najważniejsze agendy czytelnicze: wypożyczalnię, czytelnię główną, czytelnię czasopism bieżących, czytelnię zbiorów specjalnych i czytelnię zbiorów mikroform.

    Na początku wycieczkowicze zostali zapoznani z zasadami zapisywania się i korzystania ze zbiorów. Zobaczyli jak wyglądają katalogi tradycyjne (min. katalog klamrowy) oraz nowoczesny system katalogowy. Duże zainteresowanie wzbudził automatyczny system transportowania i magazynowania książek. Wszyscy byliśmy świadkami, jak za pomocą ruchomych wózków i gęstej sieci „autostrad" na suficie, książki zjeżdżały do czytelni z tzw. magazynu wysokiego składowania zlokalizowanego w 8 metrowym „kominie” górującym nad budynkiem biblioteki.

   W czytelni historii Biblioteki Śląskiej młodzież naszej szkoły została zapoznana z najmniejszymi i najdroższymi książkami będącymi w posiadaniu tejże placówki. Ciekawostką było to, że autorem jednej z najmniejszych książek w zbiorach – jest wielki Ślązak Wojciech Korfanty, a najdroższa książka (została przedstawiona w wymiarach rzeczywistych) to „Ptaki Ameryki”.

   Młodzież miała również okazję zobaczyć znajdującą się w holu głównym wystawę poświęconą życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.

   Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Śląskiego. Nowoczesny kompleks budynków znajduje się na terenie Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice” i tworzy nowe centrum życia kulturalnego. Uczestnicy wycieczki mogli tu obejrzeć wiele pięknych, ciekawych obrazów i rzeźb. Oprócz tego w Muzeum umieszczone były makiety budowli, repliki starych ubrań i ich projekty. 

   Wyjazd edukacyjny mimo deszczowej pogody był bardzo udany. Młodzież mogła nie tylko poszerzyć swoją wiedzę z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej oraz regionalnej, ale również dobrze się bawić i poznać dużo ciekawych miejsc.

                 

Małgorzata Szczotarska