Udział MDP w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Żelisławicach
Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem naszych członków MDP odprawiona została w kościele pw. św. Jana Chrzciciela 11 listopada o godz. 9.00. Homilia wygłoszona przez księdza proboszcza Zbigniewa Słowikowskiego była dla nas kolejną cenną lekcją historii. Po nabożeństwie zostały złożone wieńce i kwiaty w hołdzie wszystkim tym, którzy przyczynili się do wywalczenia i utrzymania niepodległej Polski .
opracowała: Jolanta Machura
Peregrynacja Krzyża Papieskiego
19 października członkowie MDP mieli zaszczyt powitać w naszej parafii niezwykły Krzyż. Krzyż ten w 2005 roku tulił w swych ramionach Papież Jan Paweł II . O 16. 30 zgromadziliśmy się koło krzyża przy ulicy Przyszłości i po uroczystym przekazaniu Krzyża Papieskiego przez Ks. Marcina Kruszaka – Notariusza Sosnowieckiej Kurii Diecezjalnej na ręce Księdza Proboszcza przemaszerowaliśmy do kościoła parafialnego. Tam uczestniczyliśmy w uroczystościach ,które zakończyły się specjalnym błogosławieństwem. To był wielki zaszczyt dla nas i możliwość przylgnięcia do Chrystusowego Krzyż, która pozostanie na zawsze w naszej pamięci.
Opracowała : Jolanta Machura
Reprezentacja Powiatu Będzińskiego
w Finale Wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
"Młodzież Zapobiega Pożarom" w Opatowie w powiecie kłobuckim.
Wiktoria Katolik, Maria Jędrzejewska i Magdalena Borówka.



Gminne eliminacje
Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
„Młodzież zapobiega Pożarom”
W Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki było w dniu 17 maja br. miejscem zmagań uczestników gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega Pożarom”. Do tegorocznej edycji turnieju zgłoszeni zostali uczestnicy reprezentujący placówki szkolne, Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej gminy. Do rywalizacji w turnieju uczestnicy przystąpili w trzech kategoriach wiekowych: Gr. I – uczniowie szkól podstawowych klasy I-VI, Gr. II – uczniowie szkól podstawowych klasy VII – VIII oraz Gr. III – uczniowie szkół ponad podstawowych.
W pierwszej części uczestnicy zmierzyli się z zestawem pytań testowych przygotowanych przez KP PSP w Będzinie. Zgodnie z regulaminem do etapu ustnego zakwalifikowało się po 5 uczestników z każdej grupy wiekowej, którzy otrzymali największa liczbę punktów. W części ustnej każdy z finalistów odpowiadał na trzy pytania z wylosowanego zestawu pytań. Nad prawidłowym przebiegiem eliminacji czuwało jury pod przewodnictwem przedstawiciela Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie kpt. Krystiana Biesiadeckiego.
Wyniki eliminacji przedstawiają się następująco:
I grupa wiekowa
I miejsce – Marcin Góra
II miejsce – Wiktor Musialik
III miejsce – Wiktoria Katolik
IV miejsce – Jakub Cesak
V miejsce – Magdalena Bensel
II grupa wiekowa
I miejsce – Patrycja Łukasik
II miejsce – Oliwia Antkiewicz
III miejsce – Maria Jędrzejewska
IV miejsce – Zuzanna Stawicka
V miejsce – Jakub Gryczka
III grupa wiekowa
I miejsce – Magdalena Borówka
II miejsce – Przemysław Merta
III miejsce – Marta Góra
IV miejsce – Kacper Roch
V miejsce – Paulina Kaczmarek
Po ogłoszeniu wyników odbyła się krótka ceremonia wręczenia dyplomów oraz nagród rzeczowych. Laureaci pierwszych trzech miejsc w poszczególnych grupach wiekowych gminnych eliminacji turnieju otrzymali prawo uczestnictwa w rozgrywkach na szczeblu powiatowym, które odbędą się również w Siewierzu w dniu 18 maja br. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w eliminacjach powiatowych oraz awansu do rozgrywek wojewódzkich, a także krajowych.
Dni otwarte - PSP w Będzinie
Państwowa Straż Pożarna w tym roku obchodzi 30 lecie swojej działalności. Z tej okazji 9 maja zorganizowano Dni Otwarte w Komendzie Powiatowej PSP w Będzinie pod hasłem „Z nami bezpieczniej”. Wszyscy aktywni członkowie MDP w Żelisławicach wzięli w nich udział. Można było zdobyć certyfikat „Młodego Strażaka” po wykonaniu wszystkich zadań szkoleniowych tzn: przejście przez zadymioną komorę, gaszenie pożaru, udzielanie pierwszej pomocy. Oczywiście wszyscy ochoczo przystąpili do zadań i zdobyli certyfikaty. Bardzo podobały się pokazy sprzętu wykorzystywanego w ratownictwie technicznym i wysokościowym na którym niektórzy mogli spróbować swoich sił. Interesujący był pokaz umiejętności psów ratowniczych, sprzętu policyjnego i wojskowego. Nie zabrakło również zabytkowych pojazdów pożarniczych oraz grup rekonstrukcyjnych. Podczas zainicjowanego pożaru członkowie naszej MDP mieli okazję gasić pożar przy użyciu hydronetki, co było zadaniem bardzo trudnym ale zakończonym pełnym sukcesem. Zdobyte dzisiaj doświadczenia i umiejętności z pewnością zaowocują w dalszej działalności w szeregach MDP.
Jolanta Machura
Święto Narodowe Trzeciego Maja
i Dzień Strażaka w Żelisławicach
3 maja każdego roku w całym naszym kraju świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tego też dnia w naszej parafii obchodzimy Dzień Strażaka, których patronem jest św. Florian. W tych uroczystościach nie zabrakło członków MDP.
Obchody rozpoczęły się od zbiórki o godz. 8.30 przed remizą OSP w Żelisławicach. Następnie odbył się uroczysty przemarsz ze sztandarami, orkiestrą do kościoła parafialnego.
Tam podczas Mszy Świętej ksiądz proboszcz Zbigniew Słowikowski, wraz z parafianami, modlił się w intencji Ojczyzny i strażaków oraz tych, którzy oddali swoje życie w obronie naszej ojczyzny. Po Mszy świętej odbył się uroczysty przemarsz na cmentarz parafialny, podczas którego dumnie maszerowaliśmy w rytm muzyki orkiestry dętej.
Na cmentarzu po krótkich przemowach zapaliliśmy znicze i złożyliśmy wiązanki kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza, oddając hołd tym, którzy odeszli w obronie życia naszych rodaków.
Następnie przeszliśmy na stadion Ostoi gdzie odbył się mały piknik połączony z poczęstunkiem.
Po raz kolejny członkowie MDP utrwalili sobie, jak ważna jest narodowa pamięć i patriotyczna tradycja, a zarazem pokazali społeczeństwu, że młodzież pamięta o najważniejszych wydarzeniach w historii Polski.
Jolanta Machura
Triduum Paschalne 2022
Tegoroczne Święta Wielkanocne były dla mnie zupełnie inne od poprzednich. Były to pierwsze święta bez obostrzeń spowodowanych epidemią COVID-19. Dla mnie były bardzo wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy mogłam założyć mundur strażacki, stanąć w szeregach Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i kultywować rodzinną tradycję. Byłam niezwykle dumna z tego, że jestem kolejnym pokoleniem strażaków w mojej rodzinie i wraz z moim Tatą, Dziadkiem oraz wieloma Wujkami mogę uczestniczyć w uroczystościach Triduum Paschalnego. W Wielki Piątek razem z całą parafią uczestniczyliśmy w nabożeństwie, po którym strażacy trzymali wartę przy grobie Pana Jezusa. W Wielką Sobotę to czuwanie przejęliśmy my, członkowie MDP i w wyznaczonych godzinach adorowaliśmy Pana Jezusa. W Niedzielę Wielkanocną zebraliśmy się o godz. 5.30 przed remizą OSP, by w uroczystym przemarszu przy dźwiękach orkiestry dętej udać się do kościoła. Choć było bardzo zimno, nikt nie czuł przeszywającego chłodu, gdyż chęć uwielbienia zmartwychwstałego Jezusa rozgrzewała nas. Na zawsze pozostaną w mojej pamięci te Święta Wielkanocne.
Maria Jędrzejewska, kl. V
Rozpoczynamy kolejny sezon działalności MDP
Pandemia Covid’ 19 ograniczała działania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej od wielu miesięcy. Nie osłabiła ona jednak zapału naszej młodzieży. Na wiadomość o pierwszej zbiórce w tym sezonie przybyli prawie wszyscy członkowie. Najbardziej cieszą nas nasi absolwenci, którzy pomimo wielu obowiązków z ochotą przystąpili do ćwiczeń.
Aby godnie reprezentować formację mundurową, jaką niewątpliwie jest MDP, przeprowadzono musztrę , na której młodzi druhowie zostali przeszkoleni przez opiekuna Andrzeja Machurę. Przypomniano również zasady zachowania w kościele na uroczystościach religijnych.
Pierwszą okazją dla publicznego, aktywnego udziału MDP były uroczystości przekazania relikwii świętego Jana Pawła II przez Księdza Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego w kościele parafialnym w Żelisławicach 26 marca. Cieszymy się, że mogliśmy być świadkami historycznej chwili naszej parafii.
Pełne umundurowanie, dyscyplina i „żołnierskie” szlify zrobiły ogromne wrażenie nie tylko na mieszkańcach Żelisławic ale także na kapłanach celebrujących uroczystość . Ksiądz Arcybiskup był bardzo poruszony niezwykłym świadectwem wiary młodych strażaków.
Jolanta Machura
OBÓZ SZKOLENIOWO-WYPOCZYNKOWY MŁODZIEŻOWYCH DRUŻYN POŻARNICZYCH KIRY 2021
W dniach 23 – 27 sierpnia br. 47 osobowa grupa młodzieży zrzeszonej w Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych z terenu gminy Siewierz uczestniczyła w obozie szkoleniowo-wypoczynkowym. W grupie tej 15 członków to reprezentanci naszej drużyny MDP. Obóz, którego organizatorem była Gmina Siewierz przy współudziale Zarządu Miejsko-Gminnego Z OSP RP w Siewierzu odbywał się na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Zarządu Głównego ZOSP RP „Kirowy Gościniec” w Kościelisku k/Zakopanego.
Z uwagi na okres pandemii odwołano pełnowymiarowe obozy zaplanowane w nadmorskich miejscowościach w 2020 i 2021 roku. Należy nadmienić, że na terenie gminy Siewierz działa najliczniejsza w powiecie będzińskim grupa młodzieży zrzeszona w Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych. W 10 MDP swoją działalność prowadzi 134 członków. W związku z powyższym, wychodząc naprzeciwoczekiwaniom młodzieży zdecydowano o organizacji obozu w krótszym terminie.
Celem nadrzędnym organizacji obozu było przygotowanie młodzieży do pracy dla dobra Ojczyzny, w szczególności do ochrony środowiska, dorobku kulturalnego i materialnego przed pożarami, klęskami żywiołowymi i nagłymi zagrożeniami, a także przygotowanie członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych do pracy społecznej i służby w szeregach OSP oraz krzewienie kultury fizycznej i zdrowego stylu życia.
Pomimo krótkiego czasu trwania obozu udało się zrealizować założenia programowe obozu. W ramach szkolenia młodzież została zapoznana z następującymi zagadnieniami;
- organizacja ochrony przeciwpożarowej w Polsce oraz regulaminowe zadania MDP i OSP
- czynniki zagrożenia pożarowego oraz przyczyny powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów
- podstawowe zasady zapobiegania pożarom w różnych obiektach
- podręczny sprzęt gaśniczy
- ogólne zasady służby wewnętrznej
- zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W ramach ćwiczeń przeprowadzono następujące zajęcia:
- ratownictwo medyczne wg procedur Państwowej Straży Pożarnej
- podstawowe elementy musztry.
W celu pełnego wykorzystania czasu obozowego i zachowania strażackiej dyscypliny opracowano regulamin obozu oraz harmonogram dnia, który został zaakceptowany przez rodziców i uczestników przed rozpoczęciem obozu.
Uczestnicy zostali podzieleni na 3 plutony, którymi dowodzili dowódcy wybrani podczas pierwszych spotkań organizacyjnych. Należy podkreślić, że uczestnicy bardzo szybko dostosowali się do warunków regulaminu i obowiązującego harmonogramu dnia oraz dyscypliny, co było zauważalne już od początku trwania obozu. Wprowadzono system punktacji za utrzymanie czystości i porządku w pokojach, które codziennie sprawdzała powołana komisja. Ponadto, na każdy dzień rozkazem komendanta został wyznaczony pluton gospodarczy, który odpowiadał za ład i porządek na stołówce, a także pluton wartowniczy, który pod czujnym okiem oficera dyżurnego pełnił warty nocne wokół obiektu. Nieodzownym elementem funkcjonowania obozu była ręczna syrena strażacka wykorzystywana do ogłaszania pobudki oraz alarmów.
Program obozu został tak opracowany, że nie było czasu na nudę. Młodzież miała możliwość skorzystania z Term Chochołowskich i Term Bania w Białce Tatrzańskiej, wyjazdu kolejką na Gubałówką, odwiedzenia Iluzja Parku w Zakopanem oraz zwiedzania Zakopanego. W ramach zajęć wieczornych organizowano dyskotekę, ognisko, konkursy oraz przegląd piosenki obozowej.
Ostatni apel wieczorny na terenie obozu w Kirach był okazją do podsumowania obozu, wręczenia certyfikatów uczestnictwa w obozie oraz nagród dla zwycięzców w poszczególnych rywalizacjach, a także podziękowań dla dowódców, wychowawców i instruktorów.
27 sierpnia w godzinach wieczornych pełni wrażeń, zdobytej wiedzy i umiejętności, wypoczęci uczestnicy obozu wrócili do Siewierza, gdzie odbył się ostatni pożegnalny apel, gdzie młodzież po raz ostatni zaprezentowała piosenkę obozową, dowódcy plutonów złożyli meldunek oraz podsumowano obóz. Na zakończenie Komendant ogłosił zakończenie Obozu Szkoleniowo-Wypoczynkowego Kiry 2021.
Zdobyta wiedza i wyszkolenie na pewno będą procentowały w przyszłości w działalności Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, a nawiązane kontakty, wzruszenie towarzyszące uczestnikom podczas pożegnania oraz deklaracje uczestnictwa w obozach MDP są dowodem na spełnienie oczekiwań uczestników.