Udział Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w uroczystości Bożego Ciała

 

IMG 20170615 115919   IMG 20170615 122715     IMG 20170615 122718

15 czerwca 2017r. całym kraju przeszły procesje Bożego Ciała. W Żelisławicach uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. proboszcz Marek Majchrzak. Następnie wyruszyła Procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy. Jesteśmy dumni,    że mogliśmy wspólnie z całą parafią czcić Pana Jezusa pod postacią chleba i wina.

 

Oprac. mgr Jolanta Machura

 

 

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza

na wycieczce w Mirowie

 

 

IMG 20170603 085851         IMG 20170603 090003

 

3 czerwca wszyscy chętni członkowie MDP wyruszyli na wycieczkę do Mirowa. Tam przeszliśmy szkolenie survivalowe , czyli uczyliśmy się, jak przetrwać w trudnych warunkach.

Zdobyliśmy wiedzę z zakresu: orientacji w terenie, posługiwania się mapą, kompasem, skalą, wiązania liny i węzłów, rodzajach schronienia w lesie, pozyskiwania pożywienia w lesie, rozpalania ogniska .Najwięcej satysfakcji przyniosły nam własnoręcznie wybudowane szałasy.

Pogoda , humory nam dopisały, a kiełbaski własnoręcznie upieczone bardzo smakowały.

Dziękujemy wszystkim , którzy zakupili kalendarze strażackie w tym i ubiegłym roku, bo dzięki ich ofiarności mogliśmy się doskonale bawić i podnosić swoje kwalifikacje.

 

 IMG 20170603 103107   IMG 20170603 104536  IMG 20170603 121337

 

Opracowała: Jolanta Machura

 

 

 

Uroczystość 3 Maja i Dnia Strażaka 2017

w Żelisławicach oraz w Gminie Siewierz

 

TOM 8942 DxO DxO   TOM 9060 DxO DxO

 

 

      3 maja 2017r. w całym naszym kraju świętowano 226 rocznicę Konstytucji 3 Maja.  Tego też dnia w naszej parafii obchodzimy Dzień Strażaka, których patronem jest św. Florian.
     Obchody rozpoczęły się od zbiórki o godz. 8.30 przed remizą OSP w Żelisławicach. Następnie odbył się uroczysty przemarsz ze sztandarami, orkiestrą do kościoła parafialnego. Tam podczas Mszy Świętej ksiądz proboszcz Marek Majchrzak, wraz z parafianami, modlił się w intencji Ojczyzny i strażaków oraz tych, którzy oddali swoje życie w obronie naszej ojczyzny. Po Mszy świętej odbył się uroczysty przemarsz na cmentarz parafialny, podczas którego dumnie maszerowaliśmy w rytm muzyki orkiestry dętej. Na cmentarzu po krótkich przemowach złożyliśmy wiązanki kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza, oddając hołd tym, którzy odeszli w obronie życia naszych rodaków.

   Po całej uroczystości przemaszerowaliśmy do remizy, gdzie czekała na nas słodka niespodzianka. Następnie delegacja naszej drużyny pod opieką pani Jolanty Machury udała się do Siewierza gdzie wraz z mieszkańcami miasta i gminy Siewierz uroczyście świętowaliśmy gminne obchody 3- maja biorąc udział w uroczystym pochodzie, by następnie w kościele pw. św. Macieja Apostoła, wspólnie z księdzem proboszczem Janem Lubienieckim, modlić się w intencji Ojczyzny. Po uroczystej mszy świętej udaliśmy się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś powitał wszystkich zebranych i wygłosił okolicznościowe przemówienie nawiązujące do wydarzeń sprzed 226 lat. Po wystąpieniu Burmistrza nastąpiło uroczyste złożenie wieńców i kwiatów przez przybyłych na uroczystość gości. Następnie dumnie za Kompanią Honorową OSP Gminy Siewierz przemaszerowaliśmy do Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu, gdzie odbyło się widowisko przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu oraz Przedszkola Publicznego w Siewierzu.

 

DSC 0463    TOM 9126 DxO DxO

 

 

 Opracowała Jolanta Machura

 

Wyjątkowy piknik strażacki

 

    W niedzielę 23 kwietnia br. członkowie MDP Żelisławice mieli okazję brać udział   w  charytatywnym  Festynie  Strażackim. Wydarzenie miało miejsce na stadionie OSiR Zawiercie.  Celem pikniku było zebranie funduszy na rehabilitację Mikołaja. Podczas pikniku zebrano 21 359,75 złotych. Mikołaj to 12-letni chłopiec, który cierpi na autyzm. Jest synem jednego ze strażaków. Mimo niezbyt sprzyjającej aury festyn można zaliczyć do niezwykle udanych. Rozpoczęła go prelekcja psychologów nt. autyzmu. Kolejnymi atrakcjami był pokaz Zumby ( Strefa Tańca i Fitnessu Pasion ), pokaz sztuk walki klubu Arashi, pokaz ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy, pokaz sprzętu strażackiego - łącznie ponad 70 wozów strażackich z akcesoriami, motocykle grypy Jura pl, a także występ kapeli Oskara Witasa. Nie zabrakło także strażackiej grochówki i  kiełbasy z grilla.

   Bardzo  podobał się wszystkim pokaz musztry oraz prowadzenia działań gaśniczych  , który zaprezentowała  Dziecięca Drużyna Pożarnicza z OSP Wieruszów (woj. łódzkie).  Dla nas największą i niezapomnianą atrakcją była możliwość podziwiania panoramy Zawiercia    z wysokości kilkudziesięciu metrów z kosza drabiny strażackiej. Oto fotorelacja z pikniku:

IMG 20170423 100020     IMG 20170423 101005    

IMG 20170423 101801     IMG 20170423 102959 

IMG 20170423 123943       IMG 20170423 130914

Opracowała Jolanta Machura

 

   IMG 20170422 090115

   

W dniu 22.04.2017r. brałam udział w finale wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  ,,Młodzież zapobiega pożarom'' w grupie szkół podstawowych. Finał odbył się w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Niestety, nie znalazłam się w finałowej trójce, jednak i mimo tego bardzo się cieszę, że zaszłam tak daleko. Myślę, że w następnym roku także spróbuję swoich sił w OTWP.

                                                        Uczennica kl. VI Magdalena Borówka

 

IMG 20170422 112306             IMG 20170422 121451

 

 

 

Triduum Paschalne

 

 

TOM 9126 DxO DxO     TOM 9106 DxO DxO

   

  MDP do Świąt Wielkanocnych przygotowywała się już od Wielkiego Czwartku. Członkowie drużyny o godz. 1630 spotkali się na zbiórce w remizie OSP, tam bardzo chętnie ćwiczyli musztrę oraz zasady zachowania się podczas Liturgii Wielkiego Tygodnia. Obchody Świąt  MDP rozpoczęła od uczestnictwa w nabożeństwie Wielkiego Piątku. Nabożeństwo zakończyło się przeniesieniem Pana Jezusa do Grobu  Pańskiego. Następnie rozpoczęło się czuwanie modlitewne strażaków i parafian, które trwało do godz. 2200.

     W Wielką Sobotę od samego rana wartę przy Grobie Pańskim pełniła MDP. Czuwanie rozpoczęło się od godz. 800, a zakończyło o godz. 1700.

     W Wielką Niedzielę członkowie drużyny spotkali się o godz. 530 pod remizą OSP w Żelisławicach, spod której razem ze starszymi strażakami przemaszerowali do kościoła na Mszę Rezurekcyjną. Msza rozpoczęła się od procesji wokół kościoła, której towarzyszyły wybuchy petard. Po mszy wszyscy strażacy udali się do remizy OSP na wspólne śniadanie wielkanocne. Śniadanie przebiegało w miłej, rodzinnej atmosferze. To było naprawdę udane i wzruszające spotkanie.

                                                                                                      

    Oprac. M. Szczotarska

 

 

Sukcesy naszych uczniów w OTWP

- etap powiatowy 

 

DSC 0481   DSC 0488

 29 marca 2017 r. w MGCKSiT w Siewierzu odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „ Młodzież Zapobiega Pożarom”. Eliminacje przeprowadzone zostały w formie pisemnej      i ustnej. Po trudnych testach składających się z 35 pytań do części ustnej, zakwalifikowało się po pięciu uczestników z każdej grupy wiekowej, którzy uzyskali najwięcej punktów. Miłą niespodziankę sprawili członkowie MDP z Żelisławic: Magdalena Borówka i Krystian Las, którzy zakwalifikowali się do finału ustnego. Przed licznie zgromadzoną publicznością, wśród których byli: Pani Poseł na Sejm RP Barbara Chrobak, włodarze miast i gmin powiatu będzińskiego, opiekunowie młodych pasjonatów pożarnictwa, świetnie odpowiadali na pytania dotyczące ochrony przeciwpożarowej.

Magdalena Borówka zdobyła 1 miejsce w grupie szkół podstawowych, a Krystian Las 3 miejsce w grupie gimnazjalnej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Magdalena Borówka będzie reprezentowała powiat będziński 22 kwietnia 2017r. w eliminacjach wojewódzkich OTWP w Mysłowicach. Mocno trzymajmy kciuki.

 

opracowała mgr Jolanta Machura

 

 

 

ELIMINACJE MIEJSKO-GMINNE

OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

„MŁODZIEZ ZAPOBIEGA POŻAROM”

 

 DSC 0203               DSC 0216

 

Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki było w dniu 10 marca br. miejscem zmagań uczestników eliminacji Miejsko Gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega Pożarom”. Do tegorocznej edycji turnieju zgłoszonych zostało 45 uczestników reprezentujących placówki szkolne, Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej gminy. Do rywalizacji w turnieju uczestnicy przystąpili w trzech kategoriach wiekowych: Gr. I – szkoły podstawowe, Gr. II – szkoły gimnazjalne oraz Gr. III - szkoły ponadgimnazjalne.

    Przybyłych na eliminacje uczestników, ich opiekunów i przedstawicieli jednostek OSP serdecznie przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz i zarazem Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Siewierzu Zdzisław Banaś. Regulamin konkursu przedstawił Komendant Gminny Z OSP RP w Siewierzu Andrzej Machura, który był również członkiem jury. Nad prawidłowym przebiegiem eliminacji czuwało jury pod przewodnictwem przedstawiciela Komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie kpt. Zbigniew Gnacik Skład jury uzupełnili przedstawiciele gminnych jednostek OSP Bartłomiej Machura i Mariusz Myrta oraz Olga Brzozowska - sekretarz komisji gminnej eliminacji

Zgodnie z regulaminem turnieju w pierwszej części uczestnicy zmierzyli się z zestawem   pytań testowych przygotowanych przez KP PSP w Będzinie  Do drugiego etapu zakwalifikowało się po 5 osób z każdej grupy wiekowej, którzy otrzymali największa liczbę punktów. W części ustne3j każdy z finalistów odpowiadał na trzy pytania z wylosowanego zestawu pytań.

W przerwie między pierwszym a drugim etapem dla uczestników turnieju przygotowany został pokaz sprzętu będącego na wyposażeniu samochodu ratowniczo-gaśniczego pozostającego w dyspozycji Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Będzinie – Posterunek w Siewierzu.

   I grupa wiekowa (szkoły podstawowe)
I miejsce –Wojciech Góra   - Zespół Szkół w Brudzowicach
II miejsce –Magdalena Borówka- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach
III miejsce –Oliwier Łukasik- OSP Wojkowice Kościelne
IV miejsce –Wiktoria Lebiocka - OSP Dziewki
V miejsce –Wiktoria Wołczyk - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych   

  II grupa wiekowa (gimnazja)
I miejsce - Bartosz Polak       - Zespół Szkół w Brudzowicach
II miejsce - Bartosz Brzyski- Zespół Szkół w Brudzowicach
III miejsce - Krystian Las       - OSP Żelisławice  
IV miejsce –Katarzyna Jędrzejczyk      - ZS Siewierz
V miejsce - Wiktoria Machura            - OSP Żelisławice    
    Po ogłoszeniu wyników odbyła się krótka ceremonia wręczenia dyplomów oraz nagród rzeczowych w postaci bonów towarowych. Laureaci pierwszych trzech miejsc w poszczególnych grupach wiekowych eliminacji miejsko-gminnych turnieju otrzymali prawo uczestnictwa w rozgrywkach na szczeblu powiatowym.    Gratulujemy naszym zwycięzcom: Magdalenie Borówce i Krystianowi Lasowi życząc sukcesów w eliminacjach powiatowych oraz awansu do rozgrywek wojewódzkich, a także krajowych.

 

 

opracowała: mgr Jolanta Machura

 

 

 

Szkolne eliminacje

Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

„Młodzież zapobiega pożarom”

27 lutego 2017r. przeprowadzone zostały eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Celem konkursu jest popularyzowanie ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Konkurs w szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, techniką pożarniczą, poznawania tradycji, historii i organizacji ochrony przeciwpożarowej.

Miło nam poinformować, że do etapu miejsko – gminnego zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Magdalena Borówka

Patrycja Gajczowska

Wiktoria Machura

Krystian Las

Wiktoria Merta

Wiktoria Dobrowolska

Zuzanna Szczepańczyk

Dominik Rabsztyn

Nicola Pęczek

Wiktoria Baran

Gratulujemy i życzymy powodzenia 10 marca w Siewierzu.

mgr Jolanta Machura

 

 

 

ŚLUBOWANIE I PASOWANIE

NOWYCH CZŁONKÓW MDP

W ŻELISŁAWICACH

           032     045

            Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza działająca przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym   w Żelisławicach cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczy fakt, że z początkiem nowego roku szkolnego w szeregi MDP wstąpiło 11 nowych członków. Po okresie przygotowawczym przyszedł czas, aby młodzi strażacy złożyli ślubowanie i zostali pasowani na strażaków – członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Doskonałą okazją do tego było walne zebranie sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelisławicach, które odbyło się w dniu 18 lutego br. W obecności licznie zgromadzonych gości, m.in. Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Zdzisława Banasia, Zastępcy Burmistrza Dariusza Waluszczyka, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Jana Muchy, przedstawiciela Komendanta Powiatowego PSP kapitana Zbigniewa Gnacika, Radnej Rady Miejskiej Alicji Bieniek, dyrektor ZSP w Żelisławicach Ewy Stelmach, księdza proboszcza Marka Majchrzaka, druhów strażaków, koleżanek i kolegów z drużyny oraz swoich rodziców nowo wstępujący członkowie MDP złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar OSP w Żelisławicach. Aktu pasowania na strażaka – członka MDP dokonał Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach, a jednocześnie Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz  dh Zdzisław Banaś. Pasowani druhowie otrzymali legitymacje członkowskie z rąk opiekuna drużyny st. kpt. Andrzeja Machury. Po uroczystości i zakończeniu zabrania przyszedł czas na wspólny poczęstunek przygotowany przy udziale rodziców oraz dokonanie wpisów w kronice MDP. Obecnie członkowie MDP w Żelisławicach przygotowują się do eliminacji szkolnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, po których zdobywcy trzech pierwszych miejsc w swoich grupach wiekowych będą reprezentować MDP w eliminacjach gminnych planowanych na dzień 10 marca.

 

 Komendant Gminny

ds. Ochrony Przeciwpożarowej