OTWP – etap powiatowy

 

     11 marca 2016r odbył się kolejny etap OTWP -tym razem powiatowy Konkurs Wiedzy Pożarniczej. Brało w nim udział  wielu uczniów z całego powiatu będzińskiego w trzech kategoriach wiekowych.

       Ja i Patrycja Gajczowska reprezentowałyśmy Gminę Siewierz w kategorii szkół gimnazjalnych. Przygotowywałyśmy się do zmagań konkursowych pod czujnym okiem P. Andrzeja Machury, który świetnie i w przystępny sposób tłumaczył nam tematy związane z wiedzą pożarnicza. Obydwie dostałyśmy do domu materiały szkoleniowe, w których było wszystko opisane i zilustrowane. Codzienne przyswajanie wiedzy z tych książek bardzo dużo nam pomogło. Dzięki nim zdobyłyśmy   o wiele więcej informacji, które na pewno będziemy pamiętać. Niestety, nie udało nam się przejść do kolejnego – wojewódzkiego etapu, ale na pewno będziemy próbowały jeszcze za rok. Może tym razem się uda!

 

Wiktoria Baran- uczennica ZSP w Żelisławicach

 

 

Triduum Paschalne 2016

    Święta Wielkanocne 2016 Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza rozpoczęła  od uczestniczenia w nabożeństwie Wielkiego Piątku. Nabożeństwo trwało 2 godziny,  a zakończyło się przeniesieniem Jezusa do Grobu Pańskiego. Rozpoczęło się czuwanie modlitewne strażaków i parafian do godz. 22.00. W Wielką Sobotę wartę przy Grobie Pańskim trzymała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Staliśmy na godzinnych wartach od 8.00 do 17.00.  W Wielką Niedzielę o 6.00 rozpoczęła się Msza Rezurekcyjna. Strażacy, MDP i orkiestra mieli zbiórkę o 5.30 przed remizą w Żelisławicach. Spod remizy wszyscy przeszliśmy do kościoła. Msza rozpoczęła się od procesji wokół kościoła, której towarzyszyły wybuchy petard. Po Mszy udaliśmy się do remizy na Śniadanie Wielkanocne.

Kamil Syrek

SAM 1319

 

 

ŚLUBOWANIE I PASOWANIE NOWYCH CZŁONKÓW MDP W ŻELISŁAWICACH

           

            Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza działająca przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Żelisławicach cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczy fakt, że z początkiem nowego roku szkolnego w szeregi MDP wstąpiło 12 nowych członków. Po okresie przygotowawczym przyszedł czas, aby młodzi strażacy złożyli ślubowanie i zostali pasowani na strażaków – członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Doskonałą okazją do tego było walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelisławicach, które odbyło się 5 marca br. W obecności licznie zgromadzonych gości m.in. Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Zdzisława Banasia, Wiceburmistrza Dariusza Waluszczyka, radnego Rady Powiatu Jana Muchy, radnej Rady Miasta Alicji Bieniek, dyrektor ZSP Ewy Stelmach, druhów strażaków, koleżanek i kolegów z drużyny oraz swoich rodziców nowo wstępujący członkowie MDP złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar OSP w Żelisławicach. Aktu pasowania na strażaka – członka MDP dokonał Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach, a jednocześnie Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz   dh Zdzisław Banaś. Pasowani druhowie otrzymali legitymacje członkowskie z rąk opiekuna drużyny st. kpt. Andrzeja Machury. Po uroczystości i zakończeniu zabrania przyszedł czas na wspólny poczęstunek przygotowany przy udziale rodziców oraz dokonanie wpisów w kronice MDP. Na uwagę zasługuje fakt, że Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza liczy obecnie  31 członków i nadal zgłaszają się chętni do wstąpienia w jej szeregi. Efektem pracy z młodzieżą na strażackiej niwie jest ostatni finał gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, w którym członkowie MDP z Żelisławic zajęli czołowe miejsca w dwóch grupach wiekowych: Bartosz Konopka - 1 miejsce w grupie I, Patrycja Gajczowska - 1 miejsce w grupie II oraz Wiktoria Baran - 3 miejsce w II grupie. Obecnie drużyna przygotowuje się do czynnego udziału w uroczystościach związanych z Triduum Paschalnym. Należy nadmienić, że funkcjonowanie drużyny opiekunów drużyny -     p. Jolanty Machury i p. Małgorzaty Szczotarskiej.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

- etap gminny

      W dniu 10 marca 2016r. odbyły się gminne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Do turnieju zgłoszonych zostało 34 uczestników ze szkół z terenu naszej gminy ( z MDP oraz jednostek OSP). Do rywalizacji w turnieju uczestnicy przystąpili w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne.

      Przybyłych na eliminacje uczestników i ich opiekunów przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz i zarazem Prezes Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Siewierzu P. Zdzisław Banaś. Regulamin konkursu przedstawił Komendant Gminny OSP RP w Siewierzu P. Andrzej Machura. Nad prawidłowym przebiegiem eliminacji czuwał przewodniczący jury kpt. Zbigniew Gnacik z KP Straży Pożarnej w Będzinie, przedstawiciele gminnych jednostek OSP P. Bartłomiej Machura i P. Stanisław Waluszczyk oraz P. Olga Brzozowska – sekretarz gminnej komisji edukacji.

     Eliminacje składały się z 2 etapów. W pierwszej uczestnicy zmierzyli się z testem pisemnym jednokrotnego wyboru. Do drugiego etapu przeszło po 5 osób z każdej grupy wiekowej, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów i każdy z finalistów odpowiadał na pytania z wylosowanego przez siebie zestawu.

     Ostateczna klasyfikacja eliminacji miejsko – gminnych w Siewierzu przedstawia się następująco:

     Grupa wiekowa (szkoła podstawowa)

I m. Bartosz Konopka

II m. Marta Góra

III m. Karolina Barczyk

IV m. Eryk Pudo

V m. Dagmara Białas

   Grupa wiekowa (gimnazjum)

I m. Patrycja Gajczowska

II m. Bartosz Polak

III m. Wiktoria Baran

IV m. Krystian Las

V m.  Wiktoria Machura

   Grupa wiekowa (szkoła ponadgimnazjalna)

I m. Patryk Filipczyk

II m. Szymon Landecki

III m. Adrian Knap

IV m. Michał Gruszka

V m. Dawid Konopka

     Po ogłoszeniu wyników odbyła się krótka ceremonia wręczenia dyplomów i nagród rzeczowych. Laureaci pierwszych trzech miejsc w poszczególnych grupach będą uczestniczyć w rozgrywkach na szczeblu powiatowym.

      Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w eliminacjach powiatowych.

Opracowała: M. Szczotarska

OTWP Gminne 2016

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

- etap szkolny

      W dniu 02.03.2016r. w remizie OSP w Żelisławicach przeprowadzono eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej, w którym udział wzięli druhowie i druhny z MDP. Turniej przeprowadzono w 3 kategoriach – szkoła podstawowa i gimnazjum. Zadaniem kandydatów było rozwiązanie testu, który składał się z 30 pytań jednokrotnego wyboru z dziedziny pożarnictwa.

      W eliminacjach wyłoniono:

I kategoria (szkoła podstawowa)

  1. Kamil Rudy
  2. Marcel Haładus
  3. Nikola Pęczek

II kategoria (gimnazjum)

  1. Wiktoria Baran
  2. Wiktoria Machura
  3. Patrycja Gajczowska
  4. Wiktoria Merta

III kategoria – OSP (Żelisławice)

  1. Krystian Les
  2. Kamil Syrek
  3. Dawid Kacperski

Uczniowie zakwalifikowali się do Miejsko – Gminnych Eliminacjach Turnieju Wiedzy Pożarniczej, które odbędą się 10 marca 2016r. w Siewierzu

Opracowała: M. Szczotarska

 

OTWP Szkolny Etap

 

 

Kalendarze strażackie

     W grudniu 2015 r. członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przeprowadzili akcję związaną z dystrybucją kalendarzy strażackich. W ramach akcji rozprowadziliśmy wśród mieszkańców Żelisławic i Leśniaków ok. 300 sztuk kalendarzy, które są formą promocji naszej drużyny, jak również jednostki OSP Żelisławice. Jak się okazało, była to bardzo udana akcja, mieszkańcy przyjmowali nas życzliwie i byli bardzo hojni, napełniając nasze skarbonki. Po komisyjnym przeliczeniu okazało się, że uzyskaliśmy kwotę 1128,86 zł. Zebrane pieniądze, po odliczeniu kosztów produkcji kalendarzy, zostaną przekazane na działalność MDP.

                                                                                                                                        Wiktoria Merta

IMG 20160421 133423

 

 

Spotkanie wigilijne w Wojkowicach Kościelnych

     19 Grudnia 2015r. w Wojkowicach Kościelnych odbyło się spotkanie wigilijne strażaków, na które została zaproszona delegacja z MDP z Żelisławic wraz z panem Andrzejem Machurą. Wigilia odbyła się bardzo uroczyście, a gospodarze bardzo przyjaźnie przyjęli swoich gości. Na początku spotkania po poświęceniu potraw wigilijnych i po przemówieniach przybyłych gości strażacy podzielili się symbolicznie opłatkiem. Wspólnie zaśpiewano kolędy, po czym wszyscy zebrani zasiedli do stołu. Jedzenia nie zabrakło dla nikogo. Każdy ze smakiem zjadł specjały przygotowane na wigilijny strażacki stół. W remizie zagościła bardo miła atmosfera, niczym w domu rodzinnym. Ten wspaniały wieczór przypieczętowano wspólnym zdjęciem. To było naprawdę udane i wzruszające spotkanie.

           Uczennice kl. III G Sylwia Nowak i Kamila Woźniak


Święto Trzech Króli

 

DSC 0268

DSC 0108

       W dniu 6 stycznia br. w Siewierzu odbyło się Święto Trzech Króli. Orszak wyruszył o godzinie 1400 sprzed Kościoła parafialnego p w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jego trasa przebiegała ulicami nowego osiedla w Siewierzu. Podczas przemarszu uczestnicy mogli obejrzeć pięć scen jasełkowych. Występowali uczniowie z Siewierza, Brudzowic, Boguchwałowic, jak również uczniowie z naszej szkoły. W orszaku brała również udział MDP. Było to bardzo duże przeżycie dla uczestników MDP, ponieważ po raz pierwszy brali udział w takiej uroczystości. Członkowie MDP byli przez księdza Parafii bardzo docenieni.

    Mnie osobiście się podobało i za rok na pewno wezmę udział w tych obchodach.

        Uczennica kl. I G  Wiktoria Machura