SPOTKANIE WIGILIJNE

 

  18 grudnia 2016 roku odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne, na które została zaproszona przez członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojkowicach Kościelnych nasza drużyna. Wybrane osoby z MDP wraz  z opiekunem      p. Andrzejem Machurą, zasiadły z innymi przy wspólnym stole wigilijnym. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęto od zaśpiewania kolęd i wspólnej modlitwy. Następnie w świątecznym nastroju wszyscy złożyliśmy sobie życzenia dzieląc się opłatkiem i zasiedliśmy do wieczerzy wigilijnej. Jedzenia nie zabrakło dla nikogo. Tradycyjne potrawy były bardzo smaczne.   W trakcie wieczerzy Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz p. Zdzisław Banaś złożył wszystkim świąteczne życzenia. Podczas spotkania panowała miła, rodzinna i świąteczna atmosfera. Wrażenia z wieczoru wigilijnego na długo pozostaną w naszej pamięci. Uważam, że spotkanie było naprawdę udane.

 

Patrycja Gajczowska

 

 

Jak świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości w 2016 roku?

 

 11 listopada o godzinie 8.30 zebraliśmy się przed remizą OSP w  Żelisławicach. Po krótkim przypomnieniu zasad musztry i zasad zachowania się w kościele przemaszerowaliśmy wraz z orkiestrą              do kościoła parafialnego. Tam uczestniczyliśmy we mszy świętej w intencji Ojczyzny i poległych,  w obronie Niepodległej Polski mieszkańców. Następnie wraz z księdzem proboszczem i mieszkańcami Żelisławic przemaszerowaliśmy pod kaplicę św. Jana, gdzie na symbolicznych grobach żołnierzy zostały złożone wiązanki kwiatów.  Wysłuchaliśmy koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu naszej orkiestry OSP Żelisławice.              Po słodkim poczęstunku mogliśmy wracać do domu, ale ja, Adam Gnacik i Wiktoria Baran zostaliśmy oddelegowani na uroczystości gminne obchodów Święta Niepodległości. Tam uczestniczyliśmy we Mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Macieja Apostoła,  a następnie w uroczystościach pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożyliśmy wiązankę kwiatów. Po uroczystościach przemaszerowaliśmy       do sali widowiskowej    MGCKS iT, gdzie mogliśmy obejrzeć  piękny spektakl słowno muzyczny „Od miłości    do niepodległości” przygotowany przez młodzież Zespołu Szkół w Siewierzu. Dzień ten zostanie nam  na długo      w pamięci.

Wiktoria Machura

 

Udział MDP w 90-leciu

Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelisławicach

IMG 4215                 IMG 4216

 

DSCF7774

 

 

 

W dniu 3 maja 2016 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelisławicach obchodziła swój jubileusz 90-lecia działalności. Faktyczne obchody jubileuszu przypadały w 2015 roku ale ze względu na rozbudowę stadionu sportowego LKS „Ostoja” zostały przeniesione na rok 2016 i zostały połączone z uroczystością obchodów Konstytucji 3-go maja oraz Gminnym Dniem Strażaka. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się o godz.13.45 zbiórką pododdziałów i pocztów sztandarowych przed kościołem pod wezwaniem „Świętego Jana Chrzciciela” w Żelisławicach. Pod dowództwem Komendanta Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Siewierzu a zarazem PrezesaOchotniczej Straży Pożarnej w Żelisławicach st. kpt Andrzeja Machury i przy dźwiękach orkiestry dętej OSP Żelisławice oraz orkiestry miejskiej z Siewierzapoczty sztandarowe, kompania honorowa, członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz strażacy zostali wprowadzeni do kościoła.Mszę świętą w intencji strażaków koncelebrowali ksiądz kanonik Franciszek Błasik oraz proboszcz parafii Żelisławice ksiądz Marek Majchrzak. Po mszy św. Uformowano kolumnę marszowa i nastąpił przemarsz na stadion sportowy. Przemarsz odbywał się łącznikiem miedzy ul. Przyszłości a ul. Piastów aby w odpowiednim momencie zatrzymać się przed kaplicą św. Jana, gdzie Burmistrz Miasta i Gminy w Siewierzu a zarazem wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach dh. Zdzisław Banaś w asyście Poseł na Sejm RP Barbary Chrobak oraz  Przewodniczącej Rady Miasta w Siewierzu Barbary Bochenek złożyć wiązanki kwiatów na pomnikach poległych za wolność w czasie I i II wojny światowej. Główne uroczystości na stadionie zostały rozpoczęte od złożenia meldunku o gotowości do rozpoczęcia uroczystości przez dowódcę uroczystości dh. Andrzeja Machurę na ręce Wiceprezesa ZOW ZOSP RP w Katowicach dh. Zdzisław Banasia. Następnie przy dźwiękach hymnu państwowego została podniesiona flaga na masz. Otwarcia uroczystości dokonał Burmistrz Miasta i Gminy SiewierzZdzisławBanaś, który przywitał przybyłych na uroczystości parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, władz samorządowych, organizacji społecznych, politycznych, instytucji i urzędów, wśród których znaleźli się m. in. Posłowie na Sejm RP Barbara Chrobak, Waldemar Andzel, Robert Warwas, Wicewojewoda Śląski Mariusz Trepka, Wiceprezes Okręgowej Rady Łowieckiej Janusz Kmiecik. Burmistrz wygłosił również okolicznościowe przemówienie. W dalszej części uroczystości członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej dhWiktoria Baran i dh Kamil Syrek przedstawili rys historyczny OSP w Żelisławicach. Uroczystości były okazją do wyróżnienia medalami „ Za Zasługi dla Pożarnictwa” następujących członków i sympatyków OSP w Żelisławicach:

Złotym medalem – dh Mieczysław Duda

Srebrnym medalem – ksiądz kanonik Franciszek Błasik

                                 - dh Rafał Machura s. Jana

                                 - dh Mariusz Machura s. Jana

Brązowym medalem – ksiądz proboszcz Marek Majchrzak

                                  - dh Michał Jędrzejewski

                                  - dh Artur Pawlik

                                  - dh Damian Kania    

Odznaką „ Wzorowy Strażak” odznaczeni zostali:

- dh Dariusz Machura

- dh Kamil Machura

- dh Mateusz Syrek

- dh Przemysław Machura

Ponadto okolicznościowymi statuetkami z okazji 90 –lecia OSP w Żelisławicach uhonorowani zostali:

 • Dh Nowak Stefan
 • Dh Las Adam
 • Dh Machura Jan
 • DhMachura Lucjan
 • Dh Machura Ryszard
 • Dh Merta Lucjan
 • Dh Machura Henryk
 • Dh Surma Jan
 • Dh Sułkowski Wacław
 • Dh Kania Czesław
 • Dh Las Krzysztof
 • Dh Syrek Grzegorz
 • Dh Machura Jacek
 • Dh Kowalczyk Stanisław
 • Dh Syrek Zygmunt
 • Dh Gnacik Zbigniew

Wręczenia statuetek dokonał prezes Andrzej Machura.

W dalszej części uroczystości zaproszeni goście składali gratulacje i życzenia. W dowód uznania za dotychczasowa działalność Burmistrz Miasta i Gminy w Siewierzu ufundował  dla OSP w Żelisławicach system powiadamiania SMS który w znacznym stopniu wpłynie na mobilność jednostki.

Po części oficjalnej na scenie wystąpili: młodzież szkolna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach, Orkiestra Dęta  OSP w Żelisławicach, Chór Męski z Żelisławic oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Żelisławicach. Największą atrakcją uroczystości był wieczorny występ góralskiej kapeli „Baciary” na który przybyły tłumy widzów.

Jolanta Machura

 

Moja pierwsza zbiórka MDP

 

28 września mieliśmy pierwszą zbiórkę MDP. Byłam trochę podekscytowana i ciekawa jak wyglądają takie zbiórki. Dopiero w tym roku dołączyłam do drużyny. Na pierwszym spotkaniu ćwiczyliśmy komendy takie jak: w prawo zwrot, w tył zwrot, do dwóch odlicz, kolejno odlicz, baczność, spocznij, w dwuszeregu zbiórka. Wiele z nich już opanowałam. To wcale nie jest takie trudne, ale jeszcze muszę udoskonalić np. marsz dwójkami. Ta zbiórka bardzo mi się podobała. Z chęcią czekam na kolejne.

Magdalena Borówka

 

 

Wspomnienia z pobytu na obozie

 

       24 czerwca odbyła się zbiórka na peronie w Katowicach, gdzie zostaliśmy przydzieleni do opiekunów, a około godziny 2330 weszliśmy do pociągu i ruszyliśmy w daleką drogę. Następnego dnia około godziny 1400 byliśmy na miejscu. Zostaliśmy przydzieleni do poszczególnych plutonów. Każdy pluton miał swojego dowódcę. Codziennie rano godz. 700 odbywały się zaprawy, a o godz. 1800 wieczorne apele. Każdy pluton sprawował również warty. Bardzo często chodziliśmy na plażę, graliśmy w piłkę, a przede wszystkim kąpaliśmy się w morzu. Organizowane były ogniska i spotkania z magikiem. Mieliśmy chrzest, który nie należał do najprzyjemniej-szych rzeczy, ale jest najlepszym wspomnienie z pobytu na obozie. Dzięki wyprawie na obozowi poznałam mnóstwo osób, a cały pobyt wspominam bardzo przyjemnie. Chciałabym tam wrócić w przyszłym roku.

Wiktoria Merta

 

OTWP – etap powiatowy

 

     11 marca 2016r odbył się kolejny etap OTWP -tym razem powiatowy Konkurs Wiedzy Pożarniczej. Brało w nim udział  wielu uczniów z całego powiatu będzińskiego w trzech kategoriach wiekowych.

       Ja i Patrycja Gajczowska reprezentowałyśmy Gminę Siewierz w kategorii szkół gimnazjalnych. Przygotowywałyśmy się do zmagań konkursowych pod czujnym okiem P. Andrzeja Machury, który świetnie i w przystępny sposób tłumaczył nam tematy związane z wiedzą pożarnicza. Obydwie dostałyśmy do domu materiały szkoleniowe, w których było wszystko opisane i zilustrowane. Codzienne przyswajanie wiedzy z tych książek bardzo dużo nam pomogło. Dzięki nim zdobyłyśmy   o wiele więcej informacji, które na pewno będziemy pamiętać. Niestety, nie udało nam się przejść do kolejnego – wojewódzkiego etapu, ale na pewno będziemy próbowały jeszcze za rok. Może tym razem się uda!

 

Wiktoria Baran- uczennica ZSP w Żelisławicach

 

 

Triduum Paschalne 2016

    Święta Wielkanocne 2016 Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza rozpoczęła  od uczestniczenia w nabożeństwie Wielkiego Piątku. Nabożeństwo trwało 2 godziny,  a zakończyło się przeniesieniem Jezusa do Grobu Pańskiego. Rozpoczęło się czuwanie modlitewne strażaków i parafian do godz. 22.00. W Wielką Sobotę wartę przy Grobie Pańskim trzymała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Staliśmy na godzinnych wartach od 8.00 do 17.00.  W Wielką Niedzielę o 6.00 rozpoczęła się Msza Rezurekcyjna. Strażacy, MDP i orkiestra mieli zbiórkę o 5.30 przed remizą w Żelisławicach. Spod remizy wszyscy przeszliśmy do kościoła. Msza rozpoczęła się od procesji wokół kościoła, której towarzyszyły wybuchy petard. Po Mszy udaliśmy się do remizy na Śniadanie Wielkanocne.

Kamil Syrek

SAM 1319

 

 

ŚLUBOWANIE I PASOWANIE NOWYCH CZŁONKÓW MDP W ŻELISŁAWICACH

           

            Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza działająca przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Żelisławicach cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczy fakt, że z początkiem nowego roku szkolnego w szeregi MDP wstąpiło 12 nowych członków. Po okresie przygotowawczym przyszedł czas, aby młodzi strażacy złożyli ślubowanie i zostali pasowani na strażaków – członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Doskonałą okazją do tego było walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelisławicach, które odbyło się 5 marca br. W obecności licznie zgromadzonych gości m.in. Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Zdzisława Banasia, Wiceburmistrza Dariusza Waluszczyka, radnego Rady Powiatu Jana Muchy, radnej Rady Miasta Alicji Bieniek, dyrektor ZSP Ewy Stelmach, druhów strażaków, koleżanek i kolegów z drużyny oraz swoich rodziców nowo wstępujący członkowie MDP złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar OSP w Żelisławicach. Aktu pasowania na strażaka – członka MDP dokonał Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach, a jednocześnie Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz   dh Zdzisław Banaś. Pasowani druhowie otrzymali legitymacje członkowskie z rąk opiekuna drużyny st. kpt. Andrzeja Machury. Po uroczystości i zakończeniu zabrania przyszedł czas na wspólny poczęstunek przygotowany przy udziale rodziców oraz dokonanie wpisów w kronice MDP. Na uwagę zasługuje fakt, że Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza liczy obecnie  31 członków i nadal zgłaszają się chętni do wstąpienia w jej szeregi. Efektem pracy z młodzieżą na strażackiej niwie jest ostatni finał gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, w którym członkowie MDP z Żelisławic zajęli czołowe miejsca w dwóch grupach wiekowych: Bartosz Konopka - 1 miejsce w grupie I, Patrycja Gajczowska - 1 miejsce w grupie II oraz Wiktoria Baran - 3 miejsce w II grupie. Obecnie drużyna przygotowuje się do czynnego udziału w uroczystościach związanych z Triduum Paschalnym. Należy nadmienić, że funkcjonowanie drużyny opiekunów drużyny -     p. Jolanty Machury i p. Małgorzaty Szczotarskiej.