Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

- etap gminny

      W dniu 10 marca 2016r. odbyły się gminne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Do turnieju zgłoszonych zostało 34 uczestników ze szkół z terenu naszej gminy ( z MDP oraz jednostek OSP). Do rywalizacji w turnieju uczestnicy przystąpili w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne.

      Przybyłych na eliminacje uczestników i ich opiekunów przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz i zarazem Prezes Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Siewierzu P. Zdzisław Banaś. Regulamin konkursu przedstawił Komendant Gminny OSP RP w Siewierzu P. Andrzej Machura. Nad prawidłowym przebiegiem eliminacji czuwał przewodniczący jury kpt. Zbigniew Gnacik z KP Straży Pożarnej w Będzinie, przedstawiciele gminnych jednostek OSP P. Bartłomiej Machura i P. Stanisław Waluszczyk oraz P. Olga Brzozowska – sekretarz gminnej komisji edukacji.

     Eliminacje składały się z 2 etapów. W pierwszej uczestnicy zmierzyli się z testem pisemnym jednokrotnego wyboru. Do drugiego etapu przeszło po 5 osób z każdej grupy wiekowej, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów i każdy z finalistów odpowiadał na pytania z wylosowanego przez siebie zestawu.

     Ostateczna klasyfikacja eliminacji miejsko – gminnych w Siewierzu przedstawia się następująco:

     Grupa wiekowa (szkoła podstawowa)

I m. Bartosz Konopka

II m. Marta Góra

III m. Karolina Barczyk

IV m. Eryk Pudo

V m. Dagmara Białas

   Grupa wiekowa (gimnazjum)

I m. Patrycja Gajczowska

II m. Bartosz Polak

III m. Wiktoria Baran

IV m. Krystian Las

V m.  Wiktoria Machura

   Grupa wiekowa (szkoła ponadgimnazjalna)

I m. Patryk Filipczyk

II m. Szymon Landecki

III m. Adrian Knap

IV m. Michał Gruszka

V m. Dawid Konopka

     Po ogłoszeniu wyników odbyła się krótka ceremonia wręczenia dyplomów i nagród rzeczowych. Laureaci pierwszych trzech miejsc w poszczególnych grupach będą uczestniczyć w rozgrywkach na szczeblu powiatowym.

      Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w eliminacjach powiatowych.

Opracowała: M. Szczotarska

OTWP Gminne 2016

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

- etap szkolny

      W dniu 02.03.2016r. w remizie OSP w Żelisławicach przeprowadzono eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej, w którym udział wzięli druhowie i druhny z MDP. Turniej przeprowadzono w 3 kategoriach – szkoła podstawowa i gimnazjum. Zadaniem kandydatów było rozwiązanie testu, który składał się z 30 pytań jednokrotnego wyboru z dziedziny pożarnictwa.

      W eliminacjach wyłoniono:

I kategoria (szkoła podstawowa)

  1. Kamil Rudy
  2. Marcel Haładus
  3. Nikola Pęczek

II kategoria (gimnazjum)

  1. Wiktoria Baran
  2. Wiktoria Machura
  3. Patrycja Gajczowska
  4. Wiktoria Merta

III kategoria – OSP (Żelisławice)

  1. Krystian Les
  2. Kamil Syrek
  3. Dawid Kacperski

Uczniowie zakwalifikowali się do Miejsko – Gminnych Eliminacjach Turnieju Wiedzy Pożarniczej, które odbędą się 10 marca 2016r. w Siewierzu

Opracowała: M. Szczotarska

 

OTWP Szkolny Etap

 

 

Kalendarze strażackie

     W grudniu 2015 r. członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przeprowadzili akcję związaną z dystrybucją kalendarzy strażackich. W ramach akcji rozprowadziliśmy wśród mieszkańców Żelisławic i Leśniaków ok. 300 sztuk kalendarzy, które są formą promocji naszej drużyny, jak również jednostki OSP Żelisławice. Jak się okazało, była to bardzo udana akcja, mieszkańcy przyjmowali nas życzliwie i byli bardzo hojni, napełniając nasze skarbonki. Po komisyjnym przeliczeniu okazało się, że uzyskaliśmy kwotę 1128,86 zł. Zebrane pieniądze, po odliczeniu kosztów produkcji kalendarzy, zostaną przekazane na działalność MDP.

                                                                                                                                        Wiktoria Merta

IMG 20160421 133423

 

 

Spotkanie wigilijne w Wojkowicach Kościelnych

     19 Grudnia 2015r. w Wojkowicach Kościelnych odbyło się spotkanie wigilijne strażaków, na które została zaproszona delegacja z MDP z Żelisławic wraz z panem Andrzejem Machurą. Wigilia odbyła się bardzo uroczyście, a gospodarze bardzo przyjaźnie przyjęli swoich gości. Na początku spotkania po poświęceniu potraw wigilijnych i po przemówieniach przybyłych gości strażacy podzielili się symbolicznie opłatkiem. Wspólnie zaśpiewano kolędy, po czym wszyscy zebrani zasiedli do stołu. Jedzenia nie zabrakło dla nikogo. Każdy ze smakiem zjadł specjały przygotowane na wigilijny strażacki stół. W remizie zagościła bardo miła atmosfera, niczym w domu rodzinnym. Ten wspaniały wieczór przypieczętowano wspólnym zdjęciem. To było naprawdę udane i wzruszające spotkanie.

           Uczennice kl. III G Sylwia Nowak i Kamila Woźniak


Święto Trzech Króli

 

DSC 0268

DSC 0108

       W dniu 6 stycznia br. w Siewierzu odbyło się Święto Trzech Króli. Orszak wyruszył o godzinie 1400 sprzed Kościoła parafialnego p w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jego trasa przebiegała ulicami nowego osiedla w Siewierzu. Podczas przemarszu uczestnicy mogli obejrzeć pięć scen jasełkowych. Występowali uczniowie z Siewierza, Brudzowic, Boguchwałowic, jak również uczniowie z naszej szkoły. W orszaku brała również udział MDP. Było to bardzo duże przeżycie dla uczestników MDP, ponieważ po raz pierwszy brali udział w takiej uroczystości. Członkowie MDP byli przez księdza Parafii bardzo docenieni.

    Mnie osobiście się podobało i za rok na pewno wezmę udział w tych obchodach.

        Uczennica kl. I G  Wiktoria Machura

Miejsko – Gminne Zawody Sportowo –Pożarnicze

     W dniu 7 czerwca br. na stadionie LKS „Przemsza” Siewierz odbyły się Miejsko- Gminne Zawody

Pożarnicze. Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Miejsko- Gminnego ZOSP RP oraz  samorząd gminny, natomiast komisją sędziowską zapewniła Komenda Powiatowa PSP w Będzinie.

    Celem zawodów było mobilizowanie do stałego doskonalenia umiejętności obsługi sprzętu oraz

popularyzacji wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej.

Zawody pożarnicze rozgrywane były w 2 konkurencjach: sztafeta pożarnicza z przeszkodami oraz

ćwiczenia bojowe.

     Do zawodów przystąpiło 22 drużyny reprezentujące OSP z terenu Siewierz. W grupie „ A „ męskich drużyn pożarniczych startowało 10 drużyn, w grupie „ C „ kobiece drużyny pożarnicze- 2 drużyny natomiast w grupie MDP - chłopców zgłoszono -6 drużyn, zaś w grupie MDP dziewcząt startowały 4 drużyny.

    Otwarcia zawodów dokonał Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach,  a zarazem P. Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś.

          Klasyfikacja  generalna zawodów przedstawiła się następująco:

     Gr. A

1 m.- OSP Gołuchowice

2 m.- OSP Siewierz-Osiedle

3 m.- OSP Żelisławice

    Gr. C

1 m.- OSP Siewierz-Osiedle

2 m.- OSP Piwonia

    Gr. MDP- chłopcy

1 m.- Tuliszów

2 m.- Żelisławice

3 m.- Dziewki

 Gr. MDP- dziewczęta

1 m.- Siewierz –Osiedle

2 m. Wojkowice Kościelne

3 m.- Brudzowice 

   Zdobywcy 3 pierwszych miejsc otrzymali atrakcyjne nagrody, pozostali zawodnicy medale.             

Wszystkie MDP będą reprezentować  Gminę Siewierz  na zawodach powiatowych w Bobrownikach.

Baran Wiktoria

Obóz MDP w Niechorzu

     W dniach od 26 czerwca do 14 lipca 2015r. odbył się obóz MDP. W pierwszym dniu był wyjazd z dworca PKP z Katowic. Podróż pociągiem trwała ok. 10 godzin. Gdy dotarliśmy na miejsce                                                                                                                                                                    

zostaliśmy zakwaterowani w sześcioosobowych domkach nad morzem. Codziennie rano o godzinie 7.00 była zbiórka przed domkami ,później uczyliśmy się musztry.

       Przez cały czas trwania obozu nasza kadra była dla nas wyrozumiała i miła .Nie brakowało jednak dyscypliny.

       Na obozie często chodziliśmy na plażę i zwiedzaliśmy pobliskie miejscowość. Organizowano dla nas gry i zabawy np. chodzenie na szczudłach. grę w siatkówkę, w koszykówkę czy też skakanie na skakance. Mimo wielu atrakcji  również ćwiczyliśmy „bojówkę”. Jednak największą atrakcją było to, że odbywały się na obozie kursy , gdzie można było zdobyć  różne doświadczenia i odznaki. W ostatni dzień wszyscy się pożegnaliśmy i wróciliśmy pociągiem do Katowic.

       Moim zdaniem warto było pojechać na obóz MDP, ponieważ można było zdobyć różne doświadczenia ,ukończyć  różne kursy a przede wszystkim poznać  wielu nowych ludzi.

Kamil  Syrek

Powiatowe zawody sportowo – pożarnicze

       21 czerwca br. na stadionie „Orzeł „ odbył się IX Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze.

W tegorocznych zawodach, które organizowane są co 2 lata uczestniczyło 31 drużyn, wśród których

Szeroką reprezentację stanowiły drużyny z terenu gminy Siewierz ( 11 drużyn ).

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem licznie zgromadzonej publiczności .

     W tegorocznych zawodach jednostki reprezentujące Gminę Siewierz odniosły spore sukcesy zdobywając czołowe miejsca na podium. Szkoda, że nam się nie udało  ale i tak jesteśmy dumni z wysokiego poziomu przygotowania nas do zawodów.

Zuzanna Szczepańczyk

 

 

Uroczystość 3 Maja i Dnia Strażaka w Żelisławicach

 

    

      3 maja w całym naszym kraju obchodzimy rocznicę Konstytucji 3 Maja, która została uchwalona w 1791 roku.  Tego też dnia w naszej parafii obchodzimy Dzień Strażaka, których patronem jest św. Florian.
     Obchody rozpoczęły się od zbiórki przed remizą OSP w Żelisławicach. Następnie odbył się uroczysty przemarsz ze sztandarami, orkiestrą do kościoła parafialnego. Tam podczas Mszy Świętej ksiądz proboszcz wraz z parafianami modlił się w intencji Ojczyzny i strażaków oraz tych, którzy oddali swoje życie w obronie naszej ojczyzny. Po mszy odbył się uroczysty przemarsz na cmentarz parafialny, podczas którego dumnie maszerowaliśmy w rytm muzyki orkiestry dętej. Na cmentarzu po krótkiej przemowie złożyliśmy wiązanki kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza, oddając hołd tym, którzy odeszli w obronie życia naszych rodaków.
     Po całej uroczystości przemaszerowaliśmy do remizy, gdzie czekała na nas słodka niespodzianka.

 

   Daniel Machura
uczeń klasy VI

Moje pierwsze doświadczenia w MDP Żelisławice


     W ubiegłym roku szkolnym mój brat Jakub został członkiem MDP. Bardzo mu zazdrościłam, gdy biegał w mundurze na zbiórki i uczestniczył w uroczystościach państwowych i kościelnych. Gdy opiekunowie ogłosili kolejny nabór do MDP, bez wahania zgłosiłam się i ku wielkiej radości zostałam przyjęta jako kandydatka do drużyny. Już 1 kwietnia otrzymałam mundur i mogłam uczestniczyć w pierwszej musztrze przygotowującej nas do udziału w obchodach Triduum Paschalnego. Nie było to takie proste, ale trening czyni mistrza. Następnym razem było już trochę lepiej.
     Pierwszą uroczystością, w której mogłam uczestniczyć, była Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek. W Wielką Sobotę pełniłam wartę przy Grobie Pańskim, a w wielkanocny poranek uczestniczyłam w Rezurekcji. Po Mszy Świętej wraz całą bracią strażacką udaliśmy się do remizy, by podzielić się święconką. Bardzo cieszę się z przynależności do drużyny i z niecierpliwością czekam na kolejne zadania.


Zuzanna Szczepańczyk
uczennica klasy VI

 

      Moja przygoda z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą zaczęła się 1 kwietnia 2015r-była to środa. Po raz pierwszy byłam wtedy na zbiórce, w czasie której odbyła się musztra, która miała nas przygotować do udziału w obchodach Triduum Paschalnego w naszej parafii. Otrzymałam też mundur, który składa się ze spodni na szelkach, bluzy z napisem „STRAŻ", koszulki i czapki z daszkiem. Bardzo mi się ten mundur podoba.
      Wielki Piątek to bardzo ważny dzień w kościele- to dzień męki i śmierci Pana Jezusa, a ja przeżyłam go jeszcze bardziej, uczestnicząc wraz z koleżankami i kolegami z MDP w uroczystościach wielkopiątkowych.. W Wielką Sobotę pełniłam wartę przy Grobie Pana Jezusa. W Wielką Niedzielę zebraliśmy się na zbiórce o 5.30 przed remizą OSP w Żelisławicach i wraz z Orkiestrą OSP i całą bracią strażacką wyruszyliśmy do kościoła. Rezurekcja była dla mnie ogromnym przeżyciem. Po Mszy Świętej uroczyście przemaszerowaliśmy do remizy, gdzie mogliśmy złożyć sobie wzajemnie wielkanocne życzenia i poczęstować się smakołykami przygotowanymi przez starszych strażaków.
Bardzo podobają mi się działania drużyny i bardzo dziękuję tym, którzy pomogli mi zostać jej członkiem.


Wiktoria Machura
uczennica klasy VI