Miejsko – Gminne Zawody Sportowo –Pożarnicze

     W dniu 7 czerwca br. na stadionie LKS „Przemsza” Siewierz odbyły się Miejsko- Gminne Zawody

Pożarnicze. Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Miejsko- Gminnego ZOSP RP oraz  samorząd gminny, natomiast komisją sędziowską zapewniła Komenda Powiatowa PSP w Będzinie.

    Celem zawodów było mobilizowanie do stałego doskonalenia umiejętności obsługi sprzętu oraz

popularyzacji wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej.

Zawody pożarnicze rozgrywane były w 2 konkurencjach: sztafeta pożarnicza z przeszkodami oraz

ćwiczenia bojowe.

     Do zawodów przystąpiło 22 drużyny reprezentujące OSP z terenu Siewierz. W grupie „ A „ męskich drużyn pożarniczych startowało 10 drużyn, w grupie „ C „ kobiece drużyny pożarnicze- 2 drużyny natomiast w grupie MDP - chłopców zgłoszono -6 drużyn, zaś w grupie MDP dziewcząt startowały 4 drużyny.

    Otwarcia zawodów dokonał Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach,  a zarazem P. Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś.

          Klasyfikacja  generalna zawodów przedstawiła się następująco:

     Gr. A

1 m.- OSP Gołuchowice

2 m.- OSP Siewierz-Osiedle

3 m.- OSP Żelisławice

    Gr. C

1 m.- OSP Siewierz-Osiedle

2 m.- OSP Piwonia

    Gr. MDP- chłopcy

1 m.- Tuliszów

2 m.- Żelisławice

3 m.- Dziewki

 Gr. MDP- dziewczęta

1 m.- Siewierz –Osiedle

2 m. Wojkowice Kościelne

3 m.- Brudzowice 

   Zdobywcy 3 pierwszych miejsc otrzymali atrakcyjne nagrody, pozostali zawodnicy medale.             

Wszystkie MDP będą reprezentować  Gminę Siewierz  na zawodach powiatowych w Bobrownikach.

Baran Wiktoria

Obóz MDP w Niechorzu

     W dniach od 26 czerwca do 14 lipca 2015r. odbył się obóz MDP. W pierwszym dniu był wyjazd z dworca PKP z Katowic. Podróż pociągiem trwała ok. 10 godzin. Gdy dotarliśmy na miejsce                                                                                                                                                                    

zostaliśmy zakwaterowani w sześcioosobowych domkach nad morzem. Codziennie rano o godzinie 7.00 była zbiórka przed domkami ,później uczyliśmy się musztry.

       Przez cały czas trwania obozu nasza kadra była dla nas wyrozumiała i miła .Nie brakowało jednak dyscypliny.

       Na obozie często chodziliśmy na plażę i zwiedzaliśmy pobliskie miejscowość. Organizowano dla nas gry i zabawy np. chodzenie na szczudłach. grę w siatkówkę, w koszykówkę czy też skakanie na skakance. Mimo wielu atrakcji  również ćwiczyliśmy „bojówkę”. Jednak największą atrakcją było to, że odbywały się na obozie kursy , gdzie można było zdobyć  różne doświadczenia i odznaki. W ostatni dzień wszyscy się pożegnaliśmy i wróciliśmy pociągiem do Katowic.

       Moim zdaniem warto było pojechać na obóz MDP, ponieważ można było zdobyć różne doświadczenia ,ukończyć  różne kursy a przede wszystkim poznać  wielu nowych ludzi.

Kamil  Syrek

Powiatowe zawody sportowo – pożarnicze

       21 czerwca br. na stadionie „Orzeł „ odbył się IX Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze.

W tegorocznych zawodach, które organizowane są co 2 lata uczestniczyło 31 drużyn, wśród których

Szeroką reprezentację stanowiły drużyny z terenu gminy Siewierz ( 11 drużyn ).

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem licznie zgromadzonej publiczności .

     W tegorocznych zawodach jednostki reprezentujące Gminę Siewierz odniosły spore sukcesy zdobywając czołowe miejsca na podium. Szkoda, że nam się nie udało  ale i tak jesteśmy dumni z wysokiego poziomu przygotowania nas do zawodów.

Zuzanna Szczepańczyk

 

 

Uroczystość 3 Maja i Dnia Strażaka w Żelisławicach

 

    

      3 maja w całym naszym kraju obchodzimy rocznicę Konstytucji 3 Maja, która została uchwalona w 1791 roku.  Tego też dnia w naszej parafii obchodzimy Dzień Strażaka, których patronem jest św. Florian.
     Obchody rozpoczęły się od zbiórki przed remizą OSP w Żelisławicach. Następnie odbył się uroczysty przemarsz ze sztandarami, orkiestrą do kościoła parafialnego. Tam podczas Mszy Świętej ksiądz proboszcz wraz z parafianami modlił się w intencji Ojczyzny i strażaków oraz tych, którzy oddali swoje życie w obronie naszej ojczyzny. Po mszy odbył się uroczysty przemarsz na cmentarz parafialny, podczas którego dumnie maszerowaliśmy w rytm muzyki orkiestry dętej. Na cmentarzu po krótkiej przemowie złożyliśmy wiązanki kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza, oddając hołd tym, którzy odeszli w obronie życia naszych rodaków.
     Po całej uroczystości przemaszerowaliśmy do remizy, gdzie czekała na nas słodka niespodzianka.

 

   Daniel Machura
uczeń klasy VI

Moje pierwsze doświadczenia w MDP Żelisławice


     W ubiegłym roku szkolnym mój brat Jakub został członkiem MDP. Bardzo mu zazdrościłam, gdy biegał w mundurze na zbiórki i uczestniczył w uroczystościach państwowych i kościelnych. Gdy opiekunowie ogłosili kolejny nabór do MDP, bez wahania zgłosiłam się i ku wielkiej radości zostałam przyjęta jako kandydatka do drużyny. Już 1 kwietnia otrzymałam mundur i mogłam uczestniczyć w pierwszej musztrze przygotowującej nas do udziału w obchodach Triduum Paschalnego. Nie było to takie proste, ale trening czyni mistrza. Następnym razem było już trochę lepiej.
     Pierwszą uroczystością, w której mogłam uczestniczyć, była Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek. W Wielką Sobotę pełniłam wartę przy Grobie Pańskim, a w wielkanocny poranek uczestniczyłam w Rezurekcji. Po Mszy Świętej wraz całą bracią strażacką udaliśmy się do remizy, by podzielić się święconką. Bardzo cieszę się z przynależności do drużyny i z niecierpliwością czekam na kolejne zadania.


Zuzanna Szczepańczyk
uczennica klasy VI

 

      Moja przygoda z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą zaczęła się 1 kwietnia 2015r-była to środa. Po raz pierwszy byłam wtedy na zbiórce, w czasie której odbyła się musztra, która miała nas przygotować do udziału w obchodach Triduum Paschalnego w naszej parafii. Otrzymałam też mundur, który składa się ze spodni na szelkach, bluzy z napisem „STRAŻ", koszulki i czapki z daszkiem. Bardzo mi się ten mundur podoba.
      Wielki Piątek to bardzo ważny dzień w kościele- to dzień męki i śmierci Pana Jezusa, a ja przeżyłam go jeszcze bardziej, uczestnicząc wraz z koleżankami i kolegami z MDP w uroczystościach wielkopiątkowych.. W Wielką Sobotę pełniłam wartę przy Grobie Pana Jezusa. W Wielką Niedzielę zebraliśmy się na zbiórce o 5.30 przed remizą OSP w Żelisławicach i wraz z Orkiestrą OSP i całą bracią strażacką wyruszyliśmy do kościoła. Rezurekcja była dla mnie ogromnym przeżyciem. Po Mszy Świętej uroczyście przemaszerowaliśmy do remizy, gdzie mogliśmy złożyć sobie wzajemnie wielkanocne życzenia i poczęstować się smakołykami przygotowanymi przez starszych strażaków.
Bardzo podobają mi się działania drużyny i bardzo dziękuję tym, którzy pomogli mi zostać jej członkiem.


Wiktoria Machura
uczennica klasy VI

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
- etap szkolny

      W dniu 19.02.2015r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Żelisławicach przeprowadzono eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej – „Młodzież zapobiega pożarom", które wyłoniły po trzech reprezentantów w dwóch kategoriach ( I kategoria – szkoła podstawowa, II kategoria – gimnazjum).
Zadaniem kandydatów było rozwiązanie testu jednokrotnego wyboru, który składał się z 30 pytań z dziedziny pożarnictwa. W eliminacjach uczestniczyli chętni uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum.
      W eliminacjach wyłoniono:


I kategoria (szkoła podstawowa):
- Daniel Machura
- Krystian Las
- Mateusz Świeboda
II kategoria (gimnazjum)
- Patrycja Gajczowska
- Dawid Kacperski
- Wiktoria Baran


     Uczniowie zakwalifikowali się do miejsko-gminnych eliminacji Turnieju Wiedzy Pożarniczej, które odbędą się 10.03.2015r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Siewierzu.

Małgorzata Szczotarska

     Peregrynacja Krzyża SDM i Ikony Salus Populi Romani

      Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku w Krakowie, w dniach od 26 do 31 lipca obchodzone będą pod hasłem - „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią"(Mt 5,7). To piękne święto wiary młodych ludzi. Przygotowaniom do ŚDM towarzyszą różne wydarzenia i celebracje liturgiczne.
23 lutego 2015r. w godzinach popołudniowych na zaproszenie proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu Emila Ilkowa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza mogła duchowo przygotować się na to spotkanie uczestnicząc w peregrynacji Krzyża ŚDM i Ikony Salus Populi Romani.

     To spotkanie obudziło w nas pamięć o Jezusie, uwielbienie i wdzięczność dla Niego.
Wpatrując się w krzyż Jezusa – znak miłości Boga do nas – prosiliśmy Go o miłość w naszym codziennym życiu, ale też o pragnienie i odwagę dzielenia się tą miłością z tymi, których Pan Bóg stawia na naszej drodze.
Matka Boża, spoglądając na nas z obrazu Salus Populi Romani, zdaje się mówić: weź mojego Syna. On ma dla ciebie słowo na życie – Dobrą Nowinę o zbawieniu człowieka, On ci błogosławi i cały oddaje się tobie. Uwierz: przyjmij Go do swego serca, żyj Nim i dziel się Nim z innymi.
Serdecznie dziękujemy wszystkim tym , którzy umożliwili nam uczestnictwo w tym pięknym wydarzeniu .

mgr Jolanta Machura

Zebrania sprawozdawcze OSP Żelisławice i Leśniaki


      W dniu 21.02.2015 r. w remizie OSP Żelisławice odbyło się zebranie sprawozdawcze miejscowej jednostki, w którym uczestniczyli członkowie MDP. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Poseł na Sejm RP Waldemar Andzel, Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, radny Rady Powiatu Pan Jan Mucha, przedstawiciel KP PSP w Będzinie kpt. Zbigniew Gnacik, Komendant Gminny ZOSP RP w Siewierzu st. kpt. Andrzej Machura oraz przedstawiciele organizacji społecznych. Młodzi druhowie mieli po raz pierwszy okazję uczestniczyć w walnym zebraniu członków OSP, podczas którego zostały złożone sprawozdania z działalności zarządu za rok 2014. Członkowie uprawnieni do głosowania jednogłośnie udzielili absolutorium zarządowi oraz zaakceptowali plan działania na rok bieżący.
      W dniu następnym tj. 22.02. odbyło się zebranie sprawozdawcze w OSP Leśniaki, w którym również uczestniczyli członkowie MDP – mieszkańcy Leśniaków. Podobnie jak w Żelisławicach na zebranie przybyli Poseł na Sejm RP Waldemar Andzel, Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, st. kpt. Andrzej Machura, kpt. Zbigniew Gnacik oraz sołtys wsi Zofia Machura. Podczas zebrania również złożono sprawozdania z działalności oraz przedstawiono plany działania na kolejny rok.


mgr Jolanta Machura

11-listopada

11 listopada – Święto Niepodległości

Dzisiaj w mojej Małej Ojczyźnie – w Żelisławicach uczciliśmy Dzień Niepodległości. 11 listopada to bardzo ważna data w naszym kalendarzu. W tym dniu 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Wyzwoliła się spod zaborów i staliśmy się wolnym krajem. Jak co roku, w tym dniu zebraliśmy się wszyscy w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach i wspólnie z mieszkańcami naszej miejscowości brałem czynny udział we mszy świętej o godz.9.00, która była odprawiona przez księdza Marka Majchrzaka. Nasz proboszcz pokrótce przypomniał dzieje Polski, która wiele przeszła i wycierpiała, zanim stała się wolnym krajem – to była prawdziwa lekcja historii. We mszy brali udział druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z Żelisławic i Leśniaków oraz my – uczniowie szkoły w Żelisławicach którzy niedawno składaliśmy ślubowanie i staliśmy się pełnoprawnymi członkami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Po mszy wyruszyliśmy w orszaku, przy dźwiękach orkiestry dętej w stronę kaplicy św. Floriana która znajduje się obok remizy. Tam delegacje strażaków i władz samorządowych złożyły wiązanki kwiatów na symbolicznych grobach poległych mieszkańcach naszej miejscowości. W ten sposób oddaliśmy hołd  tym, którzy walczyli za naszą wolność. Myślę że jest to piękna tradycja, że w naszej miejscowości pamięta się o tamtych wydarzeniach. W ten sposób my – młode pokolenie możemy brać czynny udział w życiu mojej Małej Ojczyzny, a w przyszłości to my będziemy opowiadać i przekazywać tradycje naszym dzieciom.

                                                                                       druh Radek Machura

                                                                                              kl. II G

                                                                                         

                                                                                              

W  dniu 11 listopada 1918  roku Polska odzyskała niepodległość. W mojej parafii co roku odbywa się uroczystość w kościele, w której biorą udział mieszkańcy Żelisławic, zaproszeni goście, poczty sztandarowe, orkiestra oraz straż, do której ja należę .Przed Mszą św. zebraliśmy się przed kościołem , aby omówić sobie dzisiejszą uroczystość. Gdy wybiła godzina 9.00, weszliśmy do kościoła i zajęliśmy swoje miejsca. Modliliśmy się za naszą ojczyznę. Po mszy św. wraz z uczestnikami uroczystości przeszliśmy pod kapliczkę św. Floriana, aby oddać hołd mieszkańcom naszej miejscowości , którzy oddali swoje życie za niepodległość naszej ojczyzny. Zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Po zakończeniu uroczystości otrzymaliśmy słodki upominek i tak zakończyliśmy pozytywnie obchody Dnia Niepodległości.

druhna Kaja Kurzeja

Dnia 11 listopada wraz z kolegami i koleżankami z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej brałem udział w uroczystych obchodach Dnia Niepodległości. Uroczystość rozpoczęliśmy zbiórką przed kościołem parafialnym w Żelisławicach o godz. 8.45. Następnie uczestniczyliśmy we mszy świętej ofiarowanej za ojczyznę. Po mszy wraz ze starszymi druhami strażakami, orkiestrą, księdzem proboszczem a także przedstawicielami władz przemaszerowaliśmy pod kapliczkę św. Floriana gdzie,  znajdują się płyty upamiętniające naszych mieszkańców , którzy oddali życie za niepodległą Polskę. Po przybyciu na miejsce przy akompaniamencie orkiestry dętej przedstawiciele władz wraz ze strażakami złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze przy tablicach upamiętniających poległych. Po oddaniu hołdu poległym zakończyliśmy uroczystości słodkim poczęstunkiem.

druh Kamil Borówka

Wrażenia uczniów po pasowaniu na członka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej

21 października był dla mnie ważnym dniem, ponieważ wtedy odbyło się uroczyste pasowanie członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Do tego wydarzenia przygotowywałam się bardzo długo. Wszyscy byliśmy poddenerwowani, bo każdy chciał wypaść jak najlepiej. Ale kiedy usłyszeliśmy orkiestrę, pewnie weszliśmy na salę. Zobaczyliśmy wtedy uśmiechnięte twarze naszych rodziców, i one dodały nam pewności. Podczas pasowania cieszyłam się, że będę prawdziwym strażakami ale i zdałam sobie sprawę, że uczestnictwo w szeregach MDP to wielka odpowiedzialność i poważne życiowe zadanie. Uważam, że bycie członkiem MDP to wielki zaszczyt.

Wiktoria Merta, kl. I g.

Czytaj więcej: Wrażenia uczniów po pasowaniu na członka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej