Banner na stronę www - panorama

 

        Z ogromną przyjemnością informujemy, iż Nasze przedszkole bierze udział w akcji informacyjno-edukacyjnej pt "Wirusoochrona". Głównym celem jest promocja podstawowych zasad higieny osobistej wśród dzieci przedszkolnych oraz ich rodziców oraz zwrócenie uwagi na istotną rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów.Przygotowała
mgr P. Kot

 

 

 

Światowy Dzień Pszczół w grupie 3-latków

 

received 257305236179361   received 472079633855155

received 982233785878210

 

 

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Został on ustanowiony w 2018 roku przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Święto pokrywa się z dniem urodzin (20 maja 1734 roku) Antona Janšy – XVIII-wiecznego pioniera nowoczesnego pszczelarstwa, pochodzącego właśnie ze Słowenii. Celem Światowego Dnia Pszczół jest podkreślenie znaczenia tych owadów dla pozyskiwania żywności oraz zwrócenie uwagi na występujące wobec nich liczne zagrożenia we współczesnym świecie.

Z okazji Światowego Dnia Pszczół dzieci z grupy 3 i 4 latków dowiedziały się, jakie znaczenie ma praca pszczół dla świata przyrody, poznały etapy powstawania miodu i pracę pszczelarz. Pierwsza część zajęć odbyła się w szkole w „zielonej pracowni” gdzie dzieci na nowoczesnej tablicy multimedialnej obejrzały film edukacyjny, który przedstawiał życie pszczół. W pracowni tej również znajduje się ul. Druga część zajęć odbyła się w przedszkolu, gdzie dzieci zamieniły się w pracowite pszczółki zbierające nektar. Było również kosztowanie słodkiego miodu, jak również dzieci wykonały prace plastyczną związaną z tematyką pszczół.

Magdalena Machura

received 1604860333052603

received 1028101634662521    received 521971548981516

 

Dzień Dziecka w grupie 3-latków

IMG20210601101702  IMG20210601092139     

 

Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają zarówno młodsze jak  i starsze dzieci. Pierwszego czerwca wszystkie dziecięce buzie powinny być uśmiechnięte  i szczęśliwe, dlatego zadbaliśmy o to, aby ten dzień był pełen atrakcji. Świętowaliśmy już od samego rana. Były balony, malowanie buzi, zabawy taneczne przy takich dziecięcych przebojach jak „Bańkę łap”, „Baby shark”, Kaczuszki czy „Taniec Zygzaka”,. Dzieci uczestniczyły również w różnego rodzaju rozgrywkach sportowych z elementem rywalizacji sportowych, było przeciąganie liny, tor przeszkód.

Dostarczone przez rodziców soki bardzo przydały się po sportowych konkurencjach tym bardziej, że nawet kapryśna ostatnio pogoda sprawiła dzieciom wspaniały, słoneczny prezent

Wszystkim Dzieciom z okazji ich święta składamy najwspanialsze i najmilsze życzenia:
"Wszelkich marzeń spełnienia, radości, zdrowia, pomyślności i jeszcze więcej zabawy   i słodyczy".

 

Magdalena Machura

 

 

Dzień Mamy w grupie 3-latków

 

IMG20210527111459

 

Dzień Matki to jeden z najbardziej wyjątkowych dni w roku. Szczególny czas, w którym dzieci mają okazję pokazać jak bardzo kochają swoich rodziców, co więcej Dzień Matki to uroczystość od zawsze celebrowana w przedszkolu. W obecnej sytuacji pandemii koronawirusa, wspólne świętowanie było niemożliwe. Jednak przedszkolaki wspólne z wychowawczynią znalazły sposób na zorganizowanie uroczystości - nagrywając występ artystyczny. Dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć   i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza. Dzieci również wykonały upominek dla mamy w postaci książeczki o mamie, który wręczyły w dniu ich święta.

Magdalena Machura

 

 

 

Dzień bez zabawek

 

2 czerwca w grupie 3 – 4 latków odbył się dzień bez zabawek. Dzieci przekonały się jak świetną zabawą może być zabawa zabawką zrobioną przez siebie. W tym dniu nasze przedszkolne zabawki wyjechały na urlop, a ich brak sprowokował dzieci do innego zorganizowania sobie wolnego czasu. Dzieci zainspirowane kartonowymi modelami m.in. auta, kuchenki zostały zachęcone do zabawy   z wykorzystaniem kartonowych pudełek, rolek po papierze itp. Poprzez takie zajęcia dzieci mogą odkryć swoje twórcze możliwości, rozwijają wyobraźnię przestrzenną, zdobywają sprawność manualną, uczą się samodzielności, współdziałania w grupie. To był nasz debiut, ale na pewno jeszcze podejmiemy takie działania.

Magdalena Machura

IMG20210602091233

IMG20210602094030   IMG20210602095717

 IMG20210602102852

IMG20210602100348   IMG20210602102701

 

 

6-latki z wizytą w Zielonej pracowni

 

Omawiając zagadnienia przyrodnicze dotyczące życia pszczół, roślinności z naszych łąk oraz ptaków i najpopularniejszych przedstawicieli gadów 6-latki udały się z wizytą do Zielonej pracowni.

Zajęcia w pracowni miały formę niezwykle ciekawą i przyjemną dla dzieci. Opiekun pracowni- P. Nimirska pokazała przedszkolakom ciekawe eksponaty, m.in. gady i płazy, rośliny łąkowe, rozwój pszczoły miodnej. Z ciekawością i zainteresowaniem dzieciaki oglądały albumy książkowe oraz film edukacyjny: Pszczoły z Panem Nauczanką z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.

Przedszkolaki były bardzo zachwycone taką formą zajęć, wychodząc, dało się słyszeć komentarze:

- Ale klawo, ale fajowo było.

- Czy pójdziemy jeszcze?

Na pewno nauka w pracowni wyposażonej w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne będzie sprzyjała rozwojowi młodych talentów oraz przyczyni się do wzrostu zainteresowania przyrodą i ekologią. T aka pracownia jest niezwykle potrzebna, dzieci interesują się doświadczeniami i przyrodą.

Dorota Kubisa-Skalska

 

W Zielonej pracowni 1

 

W Zielonej pracowni 2

 

 

Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają młodsze i starsze przedszkolaki. Mając na uwadze, że szczególnie w tym dniu dzieci powinny być uśmiechnięte, radosne i szczęśliwe, wszystkim zależy, aby był on pełen atrakcji, wyjątkowy i długo wspominany. Dzień ten należy do wszystkich dzieci zarówno tych najmłodszych, ale nawet tych „wyrośniętych” bo przecież każdy z nas tak naprawdę w głębi serca jest jeszcze dzieckiem. W naszym przedszkolu ten dzień obchodziliśmy niezwykle hucznie. Od samego rana panowała radosna atmosfera. Na przedszkolaków czekało wiele atrakcji, były konkursy, zabawy oraz gry zespołowe.

Dorota Kubisa-Skalska

 

Dzień Dziecka

 

Joga on-line

 

IMG 20210517 093628 1

IMG 20210517 093556   IMG 20210510 093954

 

W maju wychowankowie grupy średniaków uczestniczyli dwa razy w tygodniu w zajęciach Joga on-line. Poprzez zabawę na materacach i naśladowanie różnych zwierząt, czyli ćwiczenie asan, dzieci wzmacniały i uelastyczniały swoje ciała. Oprócz ćwiczeń fizycznych były prowadzone ćwiczenia oddechowe i techniki relaksacyjne.

Joga niesie za sobą ogromne korzyści dla DZIECKA jaki i dla NAUCZYCIELA. Zwiększa odporność na stres, pozwala bardziej realistycznie oceniać napotkane trudności życiowe, wpływa na wzrost spokoju wewnętrznego, zwiększa optymizm i poprawia samopoczucie, poprawia własny wizerunek, zwiększa asertywność, odwagę, wpływa na poprawę kontaktów interpersonalnych z innymi osobami, zwiększa równowagę emocjonalną, zwiększa świadomość własnego ciała, poprawia zdrowie, poprawia świadomość ciała i jego gibkość.

 

Przygotowała:

mgr P. Kot

 

 

Światowy Dzień Pszczół

w grupie 6- Latków

 

IMG 20210521 103957

 

Na naszej planecie żyje około 20 tys. gatunków dziko żyjących pszczół. To bardzo pracowite i pożyteczne stworzenia. Wyginięcie pszczół to realny problem, który może spowodować katastrofę. Jak możemy pomóc pszczołom? Najprostszym sposobem ochrony pszczół jest zakładanie w miastach kwietnych łąk, budowanie domków dla owadów czy sadzenie w swoich ogrodach roślin miododajnych.

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji, w grupie 6-latków przeprowadzonych zostało wiele działań, których celem było budzenie świadomości u dzieci o pożyteczności pszczół, pokonywanie strachu przed tymi pożytecznymi owadami, ale również pomoc pszczołom w ich przetrwaniu. Starszaki podczas zajęć poznały życie pszczół oraz ich codzienne zwyczaje. Dzieci zobaczyły na filmiku edukacyjnym , jak pracowite i pożyteczne są to owady. Porównały również matkę pszczół – ,,królową” ze zwykłą pszczółką robotnicą oraz poznały proces powstawania miodu. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną – pszczołę z wyciętych elementów oraz stemplowały za pomocą folii bąbelkowej, plastry miodu.

Dzięki tego typu zajęciom dzieci uczą się dbania o otaczającą nas przyrodę i żyjące w niej owady. Należy też dodać, że wszyscy w tym dniu ubrani byli w kolorach żółto-czarnych Mam nadzieję, że lekcja o pszczołach pozwoli rozwiać stereotypy i lęki dzieci, pozwoli im zrozumieć jakim dobrodziejstwem dla człowieka są pszczoły, jak duży jest ich wkład w nasze życie i zdrowie, a na przyszłość wyzwoli w nich świadomych przyjaciół pszczół, bo bez pszczół, nie ma nas.

Dorota Kubisa-Skalska

 

 

 

 

FUNKCJONOWANIE PRZEDSZKOLA W ŻELISŁAWICACH   

W OKRESIE LIPIEC-SIERPIEŃ 2021

 

Dyrektor ZSP w Żelisławicach informuje, że Publiczne Przedszkole w Żelisławicach będzie czynne w okresie wakacyjnym w następujących terminach:

a) od 1 do 16 lipca 2021 r. - godz. 7.00 - 16.00

b) od 2 do 13 sierpnia 2021 r. - godz. 7.00 - 16.00

Rodziców, którzy wyrażają wolę skorzystania przez swoje dzieci z dyżuru wakacyjnego, prosimy o zapisywanie wychowanków w sekretariacie szkoły ( tel.326741750) lub   wychowawców grup. Termin zgłaszania upływa z dniem 31 maja 2021 r.

  

 

 

IMG 20210514 112420

 

Dzień Polskiej Niezapominajki zapoczątkował redaktor radiowej "Jedynki"- Andrzej Zalewski. To święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, które przypomina nietylko o pięknie i bogactwie przyrody ojczystej, ale także o serdeczności, życzliwości i radości .

Holendrzy słyną z tulipanów, Francuzi z konwalii, Anglicy kojarzeni są z hiacyntami, a redaktor Zalewski zaproponował skromny kwiat – niezapominajkę, jako kwiatowy symbol Polski. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości, do otwarcia na drugiego człowieka.

My Święto Niezapominajki obchodziliśmy troszkę wcześniej, bo 14 maja. Tego dnia w przedszkolu przeważał kolor niebieski. Dzieci wysłuchały bajki o Niezapominajce, dowiedziały skąd pojawił się pomysł ustanowienia takiego święta. Podczas uroczystości przedszkolaki wspaniale się bawiły, kolorowały, malowały- miały możliwość rozwijania swojej wrażliwości estetycznej, muzycznej i plastycznej, a przede wszystkim kształtowały w sobie postawy proekologiczne. Święto to ma przypominać przedszkolakom o tym, aby zawsze pamiętali o pięknie naszego kraju, regionu i o przyrodzie.

 

Oprac. Dorota Kubisa-Skalska

 

IMG 20210514 102818   IMG 20210514 102855  

IMG 20210514 123350

 

 

 

 

 

 

"Strażak to jest kawał zucha, jedzie tam gdzie ogień bucha.

Leje wodą w lewo, w prawo, gasząc pożar z wielką wprawą."

 

Dzień Strażaka 1

 

 

4 maja obchodzimy Dzień Strażaka. Dzień ten został poświęcony strażakom w hołdzie za ich trud i narażanie życia, w podziękowaniu za pomoc i ratunek ludzkiego mienia i życia. Strażacy to niesamowicie odważni ludzie i chyba najbardziej lubiana "służba alarmowa" na świecie.

Dzień Strażaka w naszym przedszkolu przepełniony był różnorodnymi aktywnościami, podczas których dzieci rozwiązywały zagadki związane z pracą strażaków oraz rozpoznawały na ilustracjach przedmioty niezbędne służbom ratowniczym w ich pracy. Uroczyste obchody tak ważnego święta okazały się doskonałą okazją, aby porozmawiać z przedszkolakami na temat zachowań, które należy podjąć w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu.

W związku z tym dzieci uczyły się numerów alarmowych oraz odgrywały scenki, ukazujące prawidłowe informowanie o niebezpiecznych zdarzeniach. Przedszkolaki z pełnym zaangażowaniem brały udział w zabawach ruchowych i konkurencjach sportowych, bo jak wiadomo, zręczność, szybkość i sprawność fizyczna są niezwykle ważne w pracy strażaka.

Podczas zajęć nie zabrakło wierszyków i piosenek o naszych bohaterach, którzy zawsze ludziom pomagają, robią wszystko co mogą, ile sił tylko mają. Chwała im za to, bohaterom – Strażakom, bo dzięki nim wszyscy dobrze wiemy, że na ich pomoc zawsze liczyć możemy.

Z okazji tak ważnego święta - Dnia Strażaka wszystkim dzielnym Strażakom życzymy bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

 

Oprac. Magdalena Machura

Dzień Strażaka 2   Dzień Strażaka 3

Dzień Strażaka 4   Dzień Strażaka 5

Dzień Strażaka 6   Dzień Strażaka 7

Dzień Strażaka 8

 
 
 
 image0     image1 
   
 
Z ogromną przyjemnością informuję, iż Natalia Brych, wychowanka naszego przedszkola, biorąc udział w konkursie „II Powiatowy Konkursu Poetycko - Plastyczny Na Poetycką Pocztówkę: „Zima z przymrużeniem oka” zajęła II miejsce.
 
Gratuluje wygranej :)
 
Przygotowała mgr Patrycja Kot

       

 

IMG-20210301-WA0015   IMG-20210301-WA0006

  W ramach projektu Czyściochowo.pl Rossman  przedszkolaki zapoznały się z techniką prawidłowego czyszczenia nosa, zapoznały się z wiedzą na temat rozprzestrzeniania się wirusów.

Dzieci potrafią prawidłowo myć ręce, wiedzą że mydło lepiej rozpuszcza się w ciepłej wodzie, że mycie rąk mydłem i ciepłą wodą skuteczniej zwalcza bakterie i wirusy.

Przedszkolaki rozumią, że mydło zwalcza brud, tłuszcz, bakterie i wirusy.

Dzieci znają zasady zachowania w łazience i potrafi ich przestrzegać, wiedzą, że należy oszczędzać wodę i dlaczego trzeba to robić. Wiedzą też, że dbanie o czystość i higienę rąk, to element profilaktyki zdrowotnej, ograniczającej ryzyko infekcji.

 

 

Przygotowała mgr Patrycja Kot

 

 

 

 

W ramach projektu Bliżej Pieska przedszkolaki miały okazję poznać różnego rodzaju ptaki zimujące w Polsce, z ciekawością i zainteresowaniem wykonały zadanie dopasowywania ptaków i ich pożywienia do przeczytanego wiersza. Wychowankowie bardzo chętnie wykonali pracę plastyczną, wyklejając karmnik a następnie wklejając w odpowiednie miejsce poszczególne ptaszki. Ponadto dzieci wykonywały zadania na czas w odnajdywaniu ziarenek ukrytych w pszenicy, następnie przesypywały pszenice do dwóch pojemników aby w każdym z nich było jej tyle samo. Wychowankowie odgadywali w których pudełkach znajdują się te same ziarna. Dzieci z dużym zainteresowaniem bawiły się w dobieranie słów do obrazków przedstawiając różne ptaki.

ptaki

 

karmnik

 

Kolejnym zrealizowanym tematem w ramach projektu był temat kotów – Z okazji Dnia Kotka przedszkolaki z radością wykonały pracę konstrukyjno – plastyczną – Drapak dla kotka;)

drapaki

Patrycja Kot

 

 

Podkategorie