DZIEŃ GÓRNIKA

 

Dzień Górnika 2019

 

4 grudnia obchodzone jest święto wszystkich górników, nazywane Barbórką.

W tym dniu gościliśmy w naszym przedszkolu trzech górników odświętnie ubranych. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska mundurowi, czapce górniczej i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę. Goście wyjaśnili na czym polega praca górnika oraz, że górnicy mogą wydobywać z ziemi różne bogactwa. W naszej okolicy takim bogactwem jest kamień dolomitowy. Panowie opowiedzieli o pracy w kopalni odkrywkowej i maszynach przy pomocy których wydobywa się dolomit.

Dzieci podziękowały górnikom krótkim występem oraz złożyły życzenia i wręczyły drobne upominki. Spotkanie zakończyło się wykonaniem wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

Renata Hetmańczyk

 

 

Andrzejki w grupie maluszków

 

Andrzejki w grupie maluszków

 

Dzień 28 listopada 2019 r. był dla grupy maluszków wyjątkowy - dzieci miały okazję przenieść się w magiczny świat, uczestnicząc w balu andrzejkowym. Oprócz tańców, przedszkolaki odgadywały kim będą w przyszłości, a także próbowały się dowiedzieć, ile prezentów przyniesie im Święty Mikołaj. Dieci zaprezentowały swoje pięknie bajkowe stroje. Na zakończenie przedszkolaki zjadły pyszny poczestunek. Andrzejki w naszym przedszkolu były niezwykle udane. Radości nie było końca.

Przygotowała

mgr Patrycja Kot


 

 

 

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Z PANIĄ BIBLIOTEKARKĄ U ŚREDNIAKÓW

 

Dzień Pluszowego Misia z Panią Bibliotekarką

 

25 listopada swoje święto obchodził najmilszy, najprawdziwszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś!

Do wspólnej zabawy z misiami przedszkolaki z grupy średniej zaprosiły Panią Justynę Madejską z Filii Bibliotecznej w Żelisławicach MGBP w Siewierzu. Głównym celem tego święta była chęć przypomnienia najważniejszych wartości, jakimi są przyjaźń, miłość i ciepło, z którymi łączy się właśnie Pluszowy Miś. Wszystkie dzieci przyniosły ulubione „misiowe” przytulanki. Były misie małe i duże, nowe i nieco zmęczone przytulaniem. Przedszkolaki opowiadały o swoich pluszowych przyjaciołach, tańczyły z nimi, śpiewały im piosenki, przypomniały sobie bajkę o Misiu Uszatku oraz wyklejały misia z papieru. Pani Justyna przeczytała dzieciakom bajkę „Święto Pluszowego Misia”oraz zapoznała z historią powstania tej, jakże lubianej na całym świecie maskotki. Każde dziecko wie, że Pluszowy Miś to najlepsza zabawka i od ponad 100 lat towarzyszy wszystkim dzieciom na całym świecie.

Podczas zajęć panowała miła i przyjemna atmosfera. Spotkanie zakończone zostało wręczeniem dyplomów Przyjaciela Pluszowego Misia oraz plakietek „Święto Misia”. Nie zabrakło również słodkiego „co nieco”. Dużą niespodzianką dla dzieci była sesja fotograficzna: fotobudka z Dużym Misiem. Wkrótce też zostanie rozstrzygnięty Konkurs plastyczny” Mój Miś”

Dziękujemy Pani Justynie oraz rodzicom za pomoc i zaangażowanie.

Dorota Kubisa- Skalska

 

 

 

ANDRZEJKOWE ZABAWY I WRÓŻBY

 

 Andrzejkowe zabawy i wróżby 2019   Andrzejkowe wróżby i zabawy 2019 2

            Tradycyjnie jak co roku 6 –latki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły poznać swoją przyszłość – tą bliską „co dostanę od Mikołaja” i tą daleką… „kim będę w przyszłości”, „jak będzie miał na imię mój mąż” Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek.Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Pewne jest to, że andrzejki przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy oraz integracji grupy.

Renata Hetmańczyk

 

 

 

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W GRUPIE 6- LATKÓW

 

Dzień Pluszowego Misia w grupie 6 -latków 2019

 

25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia równocześnie realizując IV moduł projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem – Misiem. Przedszkolaki poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy „ misiowych” piosenkach, nie zabrakło głośnego czytania, zagadek i konkursów oraz zajęć plastycznych.

Renata Hetmańczyk

 

 

 

Odwiedziny

 Odwiedziny 1   Odwiedziny 2 

W dniu 21.11.2019 odwiedziły naszych najmłodszych przedszkolaków wychowankowie z Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej z Zawiercia. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać się bliżej. Nauczycielki zorganizowały ciekawe zabawy integracyjne angażujące do wspólnej zabawy wszystkich uczestników. Dzieciaki z wielką ochotą wykonały też maski andrzejkowe wyklejając je różnymi ozdobami. Po zabawach nadszedł czas na pyszny poczęstunek.

Przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach były zachwycone wizytą kolegów.

Oprac. Patrycja Kot

 

odwiedziny 3   Odwiedziny 4

 

 

Nie wstydźmy się kochać Polski,

nie mówmy o niej tylko od święta.

Ginęli za wolność ludzie.

Musimy o tym zawsze pamiętać...

 

Święto Niepodległości w przedszkolu 2019

 

Data 11 Listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dla przedszkolaka te pojęcia są trudne, ale my wiemy jak bardzo ważne. Przy okazji takich właśnie świąt przybliżamy dzieciom słowa: patriotyzm lub służba Ojczyźnie, przywiązanie do ziemi rodzinnej, do obyczajów i kultury narodowej! Pokazujemy dzieciom troskę o dobro kraju, pokazujemy to, co osiągnęły poprzednie pokolenia. W przedszkolu dzieci poznają Symbole Narodowe, uczymy ich hymnu, przybliżamy bliższe i dalsze środowisko. Ucząc dzieci często ocieramy się o historię… jesteśmy Polakami.

W dniu 14 listopada  w naszym Przedszkolu grupa 4-5 latków przygotowała uroczystą akademię  z okazji Święta Naszej Ojczyzny – 11 listopada. Dzieci tego dnia do przedszkola przyszły ubrane na galowo.  Słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym. Podczas występu dzieci przypomniały historię Polski, symbole narodowe oraz wspomniały o znanych Polakach. Wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Zgromadzona widownia wysłuchała również wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej. Ten dzień utkwi nam w pamięci na kolejny rok, przeżyliśmy go dumnie i z uśmiechem na twarzy.

Dorota Kubisa-Skalska

 

 

 

 

Poznajemy świat poprzez zmysły -

zabawy sensoryczne w przedszkolu

 

 Poznajemy świat poprzez zmysły

 

Świat poznajemy za pomocą zmysłów, często nieświadomie. Dlatego też tak ważne są ćwiczenia uwrażliwiające zmysły. W naszym współczesnym świecie dzieci mają coraz mniej doświadczeń, które mogłyby przeżywać wszystkimi zmysłami. Dzieci powinny patrzeć, słyszeć, wąchać, dotykać i smakować otaczający je świat. W trakcie przedszkolnych zajęć proponujemy sposoby, w jakie dzieci mogą nauczyć się uwrażliwiać swoje zmysły poprzez zabawę. Celem zaplanowanych zabaw i ćwiczeń stymulujących zmysły jest budzenie ciekawości, radości eksperymentowania, rozwijanie zdolności postrzegania, poprawa precyzyjności ruchowej, wzmacnianie palców, rozwijanie wrażliwości dotykowej, smakowej i słuchowej, rozwój aktywności ruchowej oraz poprawa orientacji w schemacie własnego ciała. Rola zmysłów jest nieoceniona w życiu każdego człowieka, a w okresie dzieciństwa jest inspirującą wędrówką po świecie pełnym wrażeń. Są one bazą doświadczeń – im więcej dziecko spostrzeże za pomocą różnych zmysłów, tym lepiej będzie funkcjonowało oraz lepiej będzie rozumiało otaczający je świat. Sprawniej będzie komunikowało się z otoczeniem, wyrażało swoje potrzeby. Zwiększy się jego aktywność poznawcza, motywacja do działania. Zaburzenia w funkcjonowaniu analizatorów zakłócają, a często uniemożliwiają dzieciom nabywanie nowych doświadczeń i umiejętności. Można zatem powiedzieć, że zmysły są przewodnikiem dziecka po świecie.

Dzieci w naszym przedszkolu bardzo lubią jesień. Zorganizowaliśmy wspólnie jesienną ścieżkę sensoryczną – Dary Pani Jesieni. Wykorzystaliśmy takie dary jak: kasztany, orzechy, żołędzie, mech, liście, szyszki, patyki i inne-zgromadzone dzięki pomocy rodziców- DZIĘKUJEMY !

Ścieżka sensoryczna ma ogromne znaczenie dla małych stóp dzieci, pozwala rozwijać wyobraźnię dotykową, a ta jest potrzebna do prawidłowego poznawania świata przez dziecko, ale przede wszystkim : usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe, rozwija równowagę i koordynację ruchową, stymuluje receptory, koryguje wady stóp.

 

Oprac. Dorota Kubisa-Skalska

 

 

 

 

Jesienny kącik przyrody

 

 Jesienny kącik przyrodniczy

     Okazuje się, że jesień króluje nie tylko w sadach czy ogrodach. W naszym przedszkolu można ją znaleźć w kącikach przyrody poszczególnych grup.

      Tegoroczna Nasza Złota Polska Jesień dała nam wiele darów. Wraz z rozpoczęciem jesieni, w każdej z grupie trwały działania zmierzające do zaaranżowania ciekawego, bogatego w dary jesieni kącika przyrody. Nasze przedszkolaki podczas jesiennych spacerów z rodzicami oraz spacerów i wycieczek organizowanych w przedszkolu zbierają żołędzie, kasztany, jarzębinę, kolorowe liście, szyszki, a także nasiona klonu i z wielką radością przynoszą je do przedszkola. W kącikach przyrody, we wszystkich  grupach można spotkać także wspaniałe okazy warzyw i owoców. W przedszkolu oglądamy, kto co zebrał, porównujemy, przeliczamy, a następnie segregujemy i układamy w kąciku przyrody.  Podkreślić należy, iż kąciki przyrody w przedszkolu dają dzieciom możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą i są nieustannym źródłem doświadczania, odczuwania i przeżywania. Oczywiście lepiej podglądać jesień na zewnątrz, ale miło jest jednak śpiewać o niej, gdy mamy ją w zasięgu wzroku !!!

Dorota Kubisa-Skalska

 

 

 

Robimy sok warzywno-owocowy

 

Robimy sok warzywno-owocowy 2019

 

Dzieci z grupy średniej doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok marchwiowo-jabłkowy. Dzieci przyniosły do przedszkola owoce. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, przedszkolaki zapoznały się z urządzeniem do robienia soku- sokowirówką, jego działaniem. Pozostało tylko wrzucenie składników do maszyny i sok gotowy! Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany bez dodatku cukru i bez konserwantów. Dziękujemy Rodzicom za pomoc!!!!

Dorota Kubisa Skalska

 

 

 

 

 

JESIENNE SPACERY PRZEDSZKOLAKÓW

 

Jesienne spacery starszaków 2

 

Piękna pogoda sprzyja codziennym wyjściom na świeże powietrze. Dzieci podziwiają okolice przedszkola w jesiennej szacie. Obserwują zmiany zachodzące w przyrodzie, poznają gatunki drzew, owoce i liście, zbierają „jesienne skarby”. Chodzenie i bieganie po szeleszczących liściach to świetna zabawa. A po powrocie ze spaceru można zrobić ludziki, jeżyki albo…. stonogę.

Renata Hetmańczyk

 

Jesienne spacery starszaków 1      Jesienne spacery starszaków 3

 

 

Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku

stwarzająca mnóstwo okazji do poznawania otaczającego świata

 

Jesienne spacery przedszkolaków

 

Dzieci z grupy 4-5-latków i korzystając z pięknej, słonecznej pogody, wybrały się na spacer do ogrodu szkolnego w poszukiwaniu Pani Jesieni i jej skarbów. Przed wyjściem nauczycielka przypomniała zasady bezpieczeństwa, jakie obowiązują podczas wspólnych wyjść i spacerów oraz w czasie korzystania ze sprzętu na placu zabaw. W trakcie spaceru dzieci obserwowały zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie jesienią, poznawały nazwy drzew, uczyły się rozpoznawać ich liście oraz zbierały również ich owoce, m.in. kasztany, klonowe noski,  jarzębinę, żołędzie i ich czapeczki. Ogród jesienią wygląda pięknie, a liście rumienią i złocą się tysiącem kolorów. Taki spacer to również doskonała lekcja przyrody, ponadto pozwala na zacieśnienie więzi między przedszkolakami, a także daje wiele chwil radosnej zabawy. Na koniec spaceru dzieci miały też możliwość zabawy na placu zabaw. Po powrocie do przedszkola dzieci umieściły jesienne skarby w kąciku przyrody. Zebrane przez przedszkolaki zbiory już niedługo zostaną wykorzystane podczas wykonywania jesiennych prac plastycznych.

Dorota Kubisa-Skalska

 

 

 

KASZTANOWE ZABAWY

 

„Przyszła jesień do parku,
kasztanki zrzuciła…”
… a my je podnieśliśmy i do przedszkola przynieśliśmy.
A co z nimi robiliśmy to zobaczcie sami.

Jesienny materiał przyrodniczy służy dzieciom do wielu zabaw dydaktycznych, ruchowych oraz do działalności plastycznej. Tym razem dzieci układały z kasztanów poznane na wcześniejszych zajęciach  litery O, A, oraz cyfrę 1, przeliczały kasztany. Następnie tworzyły kompozycje wg własnych pomysłów i upodobań.

 

Dotora Kubisa-Skalska

Kasztanowe zabawy

 

 

 Ogólnopolski Dzień Przedzkolaka 2019 1

 Ogólnopolski Dzień Przedzkolaka 2019 2

 

 

 

 

Dzień Chłopaka w Przedszkolu 2019 1  

Dzień Chłopaka w Przedszkolu 2019 2