Dzień Babci i Dziadka w grupie średniaków

 

 

24 stycznia odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, na której dzieci mogły w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek oraz podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.

W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie obdarowały swoich ukochanych upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to pięknie wykonane koszyczki dla babci oraz koszule dla dziadka. Po części artystycznej wszyscy goście udali się na poczęstunek składający się m. in. z ciasta, kawy, herbaty.

Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.

 

 

Patrycja Kot

 

 

Dzień Babci i Dziadka

                    

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków.Zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Święto ukochanych seniorów, to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.

W naszym przedszkolu uroczyste spotkania z okazji Święta Babci i Dziadka przebiegały w kilku etapach. Każda grupa przedszkolna, zapraszała swoich Dziadków i Babcie na inny dzień.

Na wstępie, pani dyrektor Ewa Stelmach, przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami. W odświętnie udekorowanej sali, dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami  przygotowały program artystyczny.

Starszaki długo i wytrwale ćwiczyły, aby zaprezentować swoje umiejętności taneczne i aktorskie. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.

Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki,

Dzieci do występu przygotowały i pieczę nad całością uroczystości miały panie wychowawczynie : p. Dorota Kubisa- Skalska, Justyna Felis, Renata Hetmańczyk i Patrycja Kot.

Babcie i Dziadkowie nie żałowali pochwał dla swoich wnuków, a panie wychowawczynie zgodnie orzekły, że Dziadkowie są „najmilszymi” odbiorcami „sztuki” dziecięcej. W dalszej części uroczystości mili goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez mamy.

Spotkanie, jak co roku, odbyło się przy dużej frekwencji zaproszonych gości i w bardzo miłej atmosferze. Nie zabrakło wspólnych śpiewów, żartów i ciekawych wspomnień.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.

 

Dorota Kubisa- Skalska

 

Dzień Górnika 2017 r.

 

Jak każe tradycja, corocznie w imieniny Barbary, obchodzimy Święto Górnika. Również w Gminie Siewierz górnicy mieli swoje święto. Świętowały zakłady: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „PROMAG” Spółka z o.o., Górnicze Zakłady Dolomitowe S.A. Mieszkańcy naszej Gminy mają świadomość, iż praca w kopalni dolomitu jest głównym źródłem utrzymania wielu rodzin i w pewnym sensie gwarantuje stabilizację zawodową. Dlatego też tak wielkim szacunkiem darzy się kopalnię i zawód górnika, szanuje i przekazuje następnym pokoleniom tradycje górnicze .

Aby uczcić pracę i święto górników, przedszkolaki oraz członkowie chóru szkolnego udali się z programem artystycznym do Restauracji Luksor w Porębie, gdzie przed wyjątkową publicznością zaprezentowali wiersze, tańce i piosenki oraz kawały górnicze. Z pracy górników korzystamy wszyscy, dlatego należy cenić ich pracę i poświęcenie. Przygotowany przez uczniów oraz grupę 6 latków program, przypominał o roli kopalń, górników, przedstawiał atrybuty i barwy górnicze. Szanowni goście mieli również okazję do tego ,aby się wzruszyć i również troszkę pośmiać. Występy naszych dzieci, wywołały burzę oklasków.

Za występ górnicy odwdzięczyli się dzieciom miłymi niespodziankami.

Serdecznie dziękujemy: Panu Prezesowi  Zarządu - Dyrektorowi Spółki inż. Piotrowi  Wosinkowi, za zaproszenie i jeszcze raz: Szczęść Wam Boże!

 

Dorota Kubisa- Skalska

Małgorzata Ziaja

Justyna Felis

Anna Gnacik

 

 

 

Nowe zabawki w przedszkolu

 

W naszym przedszkolu na półkach mieszka zabawek wiele.

Powiem wam w tajemnicy, że są to nasi przyjaciele.

W naszym przedszkolu w skrzyniach jest klocków bez liku.

Możemy się z nimi bawić na dywanie lub przy stoliku.

Dbamy o nie codziennie,  by dobry humor miały.

Najpierw się nimi bawimy, a potem je sprzątamy.

A gdy nowe zabawki przybyły,  dzieci do domu się nie spieszyły.

Siedzieli rodzice, cierpliwie czekali,  bo dzieci do domu iść nie chciały.

 

Ostatnio w przedszkolu na dzieci czekała niespodzianka. Pani Dyrektor spotkała Mikołaja  i przywiozła cały samochód  nowych zabawek dla swoich podopiecznych. Przedszkolaki były bardzo zaskoczone, ponieważ już wcześniej zostały obdarowane słodkościami, a dodatkowo grupa 6 latków otrzymała przybory plastyczne,   A tu proszę, kolejna niespodzianka i kolejne zabawki do kolekcji . Dzieciaki dostały, m.in.  kuchenkę, duże samochody, traktory, czarodziejskie pałace, puzzle edukacyjne, tablice , kąciki sklepowe, zestaw majsterkowicza, tor samochodowy.

Przedszkolacy bardzo lubią się bawić i przywiązują dużą wagę do zabawek. Dzięki nim uczą się dzielić wspólnym dobrem, dbać o nie, współpracować podczas zabawy z rówieśnikami. Największą radość sprawia maluchom coś nowego, co od teraz będzie tylko ich i będzie im służyć do zabawy!

To była wspaniała niespodzianka! Tego dnia dzieci  były przeszczęśliwe…. Serdecznie dziękujemy za nowe, piękne zabawki! 

Dorota Kubisa- Skalska

 

 

 

Sprawozdanie z andrzejek


           Dnia 30.11.2017 wszystkie maluchy i średniaki zostały powitane tajemniczym andrzejkowym nastrojem. Przyczyniła się do tego magiczna dekoracja, ale również i to, że wszyscy przyszli do przedszkola przebrani w niezliczoną rzeszę  wróżek, magików, czarownic i czarodziejów, a także ich kocich pomocników.

           Dzieci z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych wróżbach i zabawach.  Swoją przyszłość odkrywały  losując przedmioty, które przepowiadały, w jakim zawodzie będą pracowały kiedy dorosną, wróżyły z butów, przebijały  serduszka z imionami a także przy pomocy ,,czarodziejskiego kapelusza”, złotych monet, czy bilecików dowiadywały się, co czeka  je w przyszłości.  Oczywiście wszystkie wróżby traktowano z przymrużeniem oka, jako pretekst do dobrej zabawy.  Jednak większą część andrzejkowych uroczystości wypełniały konkursy, tańce, pląsy i zabawy przy muzyce. Słodki poczęstunek był miłym zakończeniem wspaniałej zabawy, która sprawiła, iż w przedszkolu zagościł radosny i wyjątkowy nastrój.

Oprac. Patrycja Kot

 

 

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

 

197

 

6 grudnia już od samego rana maluchy nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka św. Mikołaja.   Po śniadaniu przedszkolaki powitały  długo oczekiwanego gościa, który z workiem pełnym prezentów przyjechał do naszego przedszkola. Oprócz prezentów św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Wysłuchał piosenek, których maluchy nauczyły się specjalnie na tę okazję oraz zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy. Potem nastąpił najprzyjemniejszy moment: wręczanie prezentów i sesja fotograficzna   z Mikołajem.  Spotkanie  minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosło dzieciom wiele radości. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy.

Renata Hetmańczyk

 

 

 

DZIECI LUBIĄ MISIE, MISIE LUBIĄ DZIECI

 

IMG 5781

 

W dniu 27 listopada  nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem - Misiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Na dzieci w tym dniu czekało wiele atrakcji: ćwiczenia gimnastyczne z misiami, zabawy, konkursy, tańce  przy „misiowych” przebojach. Dzieci  wykonały również piękne prace plastyczne. W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólne się będziemy uczyć i bawić.

Renata Hetmańczyk

 

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

 

zdjęcie

 

25 października w grupie 3- 4-latków odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Niecodzienne stroje oraz dekoracja sali podkreślały doniosłość tego wydarzenia. Dzieci przebrane były za krasnoludki, gdyż taką nazwę przybrała grupa. W pierwszej części dzieciaki pięknie zaprezentowały program artystyczny nawiązujący do baśni o królewnie Śnieżce i krasnoludkach, dając tym samym dowód, jak wiele nauczyły się już w pierwszych dwóch miesiącach pobytu w naszym przedszkolu. Za swoje występy otrzymały gromkie brawa od dumnych i wzruszonych rodziców.Każdy krasnal obiecał, że będzie dobrym przedszkolakiem, a pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania na przedszkolakaza pomocą czarodziejskiego ołówka. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom oraz słodką niespodziankę–rożek obfitości.Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców, którzy spisali się na medal, dając popis swoimi kulinarnymi wypiekami oraz wzorowym przygotowaniem uroczystości.

 

Renata Hetmańczyk

 

Dzień Nauczyciela w Przedszkolu

 

Dzień Edukacji Narodowej - to święto wszystkich pracowników oświaty. Zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 r. na mocy ustawy "Karta praw i obowiązków nauczyciela". Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773.

 Święto to, jest okazją do wyrażania kadrze pedagogicznej i pracownikom obsługi przedszkoli i szkół wdzięczności i podziękowań za trud nauczania i wychowania młodego pokolenia.

W przedszkolu w Żelisławicach ten dzień był bardzo uroczysty. Nasze przedszkolaki też chciały podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za wychowanie i opiekę Dzieciaki, które tego dnia wyglądały bardzo elegancko , od rana wręczały swoim paniom kwiatki i laurki. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek oraz tańca. Wszystkie grupy wiekowezaprezentowały się najlepiej jak umiały.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom, pedagogom oraz pracownikom oświaty składamy serdeczne życzenia.

mgr Dorota Kubisa-Skalska

 

Dzień Chłopaka

            

Dzień Chłopaka w przedszkolu
W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę
!

  Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola np.: o Dniu Babci, Dniu Mamy, Dniu Taty, czy o urodzinach lub imieninach. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września.

  W tym dniu odbyła się u nas  uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Małe kobietki, wystroiły się w sukienki i kolorowe kokardy, a chłopcy ubrali odświętne koszule i krawaty Dziewczynki wręczyły  chłopcom drobne upominki, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały. Nie brakło także w tym dniu wspólnych tańców, zabaw i  słodkiego poczęstunku dla wszystkich  dzieci.

 Przygotowała

 Dorota Kubisa Skalska

 

   

Dzień Przedszkolaka

 

    20 września nasi wychowankowie świętowali  "Dzień Przedszkolaka". Tego dnia dzieci przybyły do Przedszkola w kolorowych, ozdobnych strojach. W programie czekało na przedszkolaków wiele niespodzianek: tańce, zabawy integracyjne, konkurencje sportowe, słodki poczęstunek w gronie rówieśników.

   Przedszkolne święto  wszystkich dzieci dostarczyło im wielu miłych wrażeń i na pewno będą je długo i ciepło wspominać. Radość i uśmiech na twarzach przedszkolaków to również nasza satysfakcja, nauczycieli i pracowników przedszkola. Był to wspaniały dzień radosnej zabawy, pełen słońca i uśmiechów  na  buziach dzieci.

   Wszyscy Pracownicy Przedszkola  w Żelisławicach pragną przekazać wszystkim przedszkolakom – tym małym, tym średnim i tym całkiem dużym najlepsze życzenia. Rośnijcie jak na magicznych drożdżach, uczcie się codziennie czegoś nowego i bawcie się w najlepsze.

Dorota Kubisa-Skalska

 

 

Święto Pieczonego Ziemniaka i Akcja Sprzątania Świata

 

   Jak co roku,  po zakończeniu Akcji Sprzątania Świata, zebraliśmy  się,  aby  uczestniczyć w imprezie szkolno-środowiskowej organizowanej wspólnie z rodzicami.

    Święto Pieczonego Ziemniaka przygotowaliśmy już kolejny raz.  Jest  to  jedna z ulubionych  imprez  naszych uczniów, która integruje nie tylko dzieci, ale także rodziców i mieszkańców Żelisławic. 

   Podczas spotkania dzieciaki mogły skosztować potraw przygotowanych przez zaangażowanych w pomoc rodziców,  tradycyjnych pieczonek pieczonych  na ognisku oraz kiełbasek. Święto Pieczonego Ziemniaka  było dla wszystkim zebranych radosną zabawą.,  W scenerii szkolnego ogródka,  niestety, przy niezbyt pięknej pogodzie, miło i przyjemnie upłynął nam czas.

   Dziękujemy wszystkim,  rodzicom za  pomoc.

Dorota Kubisa-Skalska

 

 

Co nowego słychać u naszych przedszkolaków?

 

Rozpoczął się kolejny rok szkolny 2017-18. Miesiąc zabawy, nauki  już za nami. Za nami też kilka imprez przedszkolnych, które mogły mieć miejsce, dzięki nieocenionej pomocy rodziców. 

Dorota Kubisa-Skalska

 

Zajęcia z dogoterapii w Przedszkolu w Żelisławicach

 

20170608 131138     20170608 131614

W dniu 08.06.2017 nasze przedszkole odwiedził dogoterapeuta wraz ze swoim czteronożnym przyjacielem Blusem.

Na zajęciach dzieci dowiedziały się w których sytuacjach nie należy podchodzić do psa,  nauczyły się  prawidłowo karmić psa, dowiedziały się jak bezpiecznie bawić się z psem, ponadto dzieci poznały mowę ciała psa oraz miały okazję dowiedzieć się jaką rolę odgrywa pies w społeczeństwie.

Na zakończenie zajęć każde dziecko dostało dyplom, książeczkę z tematem przeprowadzonych zajęć oraz naklejki z pieskiem.

Wszystkie dzieci były zachwycone zajęciami z Blusem.

Oprac. Patrycja Kot

 

 

Dzień Mamy w Remizie OSP w Żelisławicach

 

Chyba każdy z nas wie, jakie święto wiąże się z datą 26 maja. Oczywiście jest to Święto wszystkich Mam, Mamuś, Mateniek…

Dzień Matki obchodzimy w Polsce 26 maja. Mamy są wtedy obdarowywane kwiatami        i drobnymi upominkami w podziękowaniu za ich miłość i pracę. Początki tego święta sięgają aż starożytnych Greków i Rzymian.

Po raz pierwszy w Polsce Dzień Matki świętowano w Krakowie w 1923 roku. Od tej pory co roku, 26 maja mamy są obdarowywane laurkami, kwiatami  i upominkami od swoich dzieci     i bliskich.

           W ostatni piątek maja w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelisławicach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy, którą zorganizowała Rada Sołecka naszej wsi.

Spotkanie otworzyła Pani Sołtys Alicja Bieniek. W swoich pierwszych słowach przywitała obecne na sali mamy , które właśnie obchodzą swoje święto i złożyła im najserdeczniejsze życzenia zdrowia, uśmiechu i pomyślności…

Dzieci z naszego przedszkola pod kierunkiem swoich wychowawczyń zaprezentowały piękny program artystyczny, w którym znalazły się wiersze, piosenki i tańce.

Całość występów uświetniły również byłe i obecne uczennice naszej szkoły: Jessika Schendzielorz i Julia Machura z repertuarem piosenek dla mam.

Wielki podziw i wzruszenie wywołał w nas występ uzdolnionej uczennicy Dominiki Nuckowskiej ze swoim partnerem tanecznym Piotrem Trząskim.

Na uroczystości byli obecni przedstawiciele Stowarzyszenia Wspólnie dla Mieszkańców Żelisławic, Pani dyrektor ZSP w Żelisławicach, p. Ewa Stelmach, Przedstawiciele Stowarzyszenia ART.- ECO PLUS oraz Mamy.

- Chcieliśmy zrobić uroczystość dla wszystkich mamuś, aby czuły się docenione i wyróżnione, Chcieliśmy też zintegrować mieszkańców naszej wsi i zaangażować do wspólnej zabawy i pracy– powiedziała P. Alicja Bieniek

Dzięki zaangażowaniu pań z Rady Sołeckiej mogliśmy skosztować bigosu ze swojską kiełbasą, a także pysznych wypieków. Serwowane były też ciepłe i zimne napoje.

Składamy raz jeszcze najserdeczniejsze życzenia naszym Mamom i zapraszamy za rok, jednocześnie dziękując organizatorom za zaproszenie.

Dorota Kubisa- Skalska

Renata Hetmańczyk

Justyna Felis