JESIENNE SPACERY PRZEDSZKOLAKÓW

 

Jesienne spacery starszaków 2

 

Piękna pogoda sprzyja codziennym wyjściom na świeże powietrze. Dzieci podziwiają okolice przedszkola w jesiennej szacie. Obserwują zmiany zachodzące w przyrodzie, poznają gatunki drzew, owoce i liście, zbierają „jesienne skarby”. Chodzenie i bieganie po szeleszczących liściach to świetna zabawa. A po powrocie ze spaceru można zrobić ludziki, jeżyki albo…. stonogę.

Renata Hetmańczyk

 

Jesienne spacery starszaków 1      Jesienne spacery starszaków 3

 

 

Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku

stwarzająca mnóstwo okazji do poznawania otaczającego świata

 

Jesienne spacery przedszkolaków

 

Dzieci z grupy 4-5-latków i korzystając z pięknej, słonecznej pogody, wybrały się na spacer do ogrodu szkolnego w poszukiwaniu Pani Jesieni i jej skarbów. Przed wyjściem nauczycielka przypomniała zasady bezpieczeństwa, jakie obowiązują podczas wspólnych wyjść i spacerów oraz w czasie korzystania ze sprzętu na placu zabaw. W trakcie spaceru dzieci obserwowały zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie jesienią, poznawały nazwy drzew, uczyły się rozpoznawać ich liście oraz zbierały również ich owoce, m.in. kasztany, klonowe noski,  jarzębinę, żołędzie i ich czapeczki. Ogród jesienią wygląda pięknie, a liście rumienią i złocą się tysiącem kolorów. Taki spacer to również doskonała lekcja przyrody, ponadto pozwala na zacieśnienie więzi między przedszkolakami, a także daje wiele chwil radosnej zabawy. Na koniec spaceru dzieci miały też możliwość zabawy na placu zabaw. Po powrocie do przedszkola dzieci umieściły jesienne skarby w kąciku przyrody. Zebrane przez przedszkolaki zbiory już niedługo zostaną wykorzystane podczas wykonywania jesiennych prac plastycznych.

Dorota Kubisa-Skalska

 

 

 

KASZTANOWE ZABAWY

 

„Przyszła jesień do parku,
kasztanki zrzuciła…”
… a my je podnieśliśmy i do przedszkola przynieśliśmy.
A co z nimi robiliśmy to zobaczcie sami.

Jesienny materiał przyrodniczy służy dzieciom do wielu zabaw dydaktycznych, ruchowych oraz do działalności plastycznej. Tym razem dzieci układały z kasztanów poznane na wcześniejszych zajęciach  litery O, A, oraz cyfrę 1, przeliczały kasztany. Następnie tworzyły kompozycje wg własnych pomysłów i upodobań.

 

Dotora Kubisa-Skalska

Kasztanowe zabawy

 

 

 Ogólnopolski Dzień Przedzkolaka 2019 1

 Ogólnopolski Dzień Przedzkolaka 2019 2

 

 

 

 

Dzień Chłopaka w Przedszkolu 2019 1  

Dzień Chłopaka w Przedszkolu 2019 2

 

 

UDZIAŁ

CAŁEJ SPOŁECZNOŚCI PRZEDSZKOLA W ŻELISŁAWICACH

W AKCJACH, PROGRAMACH

W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

 

   W roku szkolnym 2019/2020 nasze przedszkole przystąpiło do kolejnej edycji Programu edukacyjnego Mamo, tato, wolę wodę!”, który został zainicjowany przez Żywiec Zdrój S.A.. Partnerem merytorycznym programu został: Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut  Matki i Dziecka. „Mamo, tato, wolę wodę!” jest  jednym z  największych programów edukacyjnych skierowanych do przedszkoli w Polsce.  Powstał  w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych. Jego celem jest edukowanie dzieci w zakresie pozytywnego wpływu wody na organizm człowieka i jej znaczenia dla całego środowiska, podkreślenie roli wody w codziennej diecie oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci.

Akcja „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” to wyjątkowe, ogólnopolskie wydarzenie, w ramach którego miłość do czytania przekazywana jest najmłodszym w przedszkolach. Wychowawczynie, nauczycielki przedszkola, rodzice czytają przedszkolakom książki. Każde takie wydarzenie jest świętem w placówce, pełnym literatury i oczywiście małego pluszowego misia. Akcja ma charakter niekomercyjny.

Akcja „NAKRĘTKA”- Zbiórka plastikowych nakrętek odbywa się w naszej szkole od kilku lat. W akcje zaangażowani są uczniowie ze wszystkich oddziałów szkolnych na terenie naszej placówki wraz z ich rodzicami i opiekunami, wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły. Bardzo cieszy nas zaangażowanie nie tylko uczniów, ale całych ich rodzin.

Akcja pozwala nam wszystkim uświadomić sobie jak ważne jest bezinteresowne niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, a także w procesie kształtowania postaw społecznych, uczy nas tworzenia stałych nawyków i zachowań ekologicznego stylu życia w domu, szkole i najbliższym otoczeniu.

W naszej szkole prowadzimy zbiórkę makulatury.  Nadrzędnym celem akcji jest wyrobienie nawyku segregacji odpadów oraz podniesienia świadomości ekologicznej. Dzięki zbiórce makulatury  uczniowie wdrażani są  do działań na rzecz ochrony środowiska. Pamiętajmy, że każde zebrane 60 kg ratuje przed ścięciem jedno drzewo. Makulaturę oddajemy do maja- zbiera Samorząd Szkolny- P. Ziaja.

 

Przygotowała: Dorota Kubisa-Skalska

 

CZYTAMY DZIECIOM

 

Czytamy dzieciom 1    Czytamy dzieciom 2 

 

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania pani Justyna Madejska - bibliotekarka filii bibliotecznej w Żelisławicach odwiedziła naszych przedszkolaków. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania pt. „Żubr Pomponik”.

Pani bibliotekarka zaprosiła dzieci wraz z rodzicami do odwiedzania biblioteki i do udziału w projekcie „Mała książka - wielki człowiek”(szczegóły na plakacie w przedszkolu).

Ponadto nasze przedszkole przystąpiło do projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Jest to projekt, którego głównym celem jest rozwijanie czytelnictwa. Dzieci wraz z nauczycielem wybiorą grupową maskotkę – Misia, który w roku szkolnym 2019/2020 odbędzie czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. W ramach projektu odbywać się będą zajęcia i głośne czytanie w przedszkolu, a także Mis będzie wędrował po domach dzieci. Zostanie wyposażony w dzienniczek, w którym rodzice wpiszą tytuł przeczytanego utworu, a dzieci wykonają pamiątkowy rysunek. Kolejność wędrówki misia określi nauczyciel (losowa lub według dziennika).

Serdecznie zapraszamy wszystkich naszych Rodziców do włączenia się do w/w projektów.

Renata Hetmańczyk

 

Idzie jesień, plony niesie, jesień kolorowa.

Jabłka, gruszki, winogrona, wszystko w koszu chowa.”…

 

W naszym przedszkolu powitaliśmy jesień. Kolory jesieni pojawiły się  zarówno w dekoracjach, jak i w przebraniach przedszkolaków. Celem zabaw  było utrwalenie wiadomości o jesieni, integrowanie się dzieci, a przede wszystkim wspaniała zabawa. Podczas imprezy nie brakowało wspólnych konkurencji sportowych i zabaw. Dzieci poznawały po smaku i dotyku ,,dary jesieni”, rozwiązywały zagadki   i quiz, miały okazję pochwalić się swoją wiedzą na temat darów przyrody, jakie niesie ze sobą jesień. Pani jesień zaprosiła przedszkolaków do wspólnego tańca przy jesiennych przebojach.. Mamy nadzieję, że tak miło powitana jesień nie będzie smutna, nudna i zimna, ale przepiękna, barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby!

Spójrzcie jak pięknie i kolorowo było u nas w tym dniu przedszkolu:

 71249198 1412936562194420 2923999084983353344 n

 

71525583 2305666216168096 8008374369191460864 n   71706820 737704166686202 3185139393002209280 n

 Dorota Kubisa- Skalska

 

DZIEŃ PEŁEN WRAŻEŃ

 

Dzień pełen wrqażeń 2019 3          Dzień pełen wrażeń 2019 2

 

Dzień pełen wrażeń 2019 4

 

20 września był dniem pełnym atrakcji w naszym przedszkolu. Przedszkolaki tradycyjnie jak co roku włączyły się do akcji „Sprzątanie Świata 2019”, by od najmłodszych lat uczyć się zasad dbania o środowisko. Zaopatrzone w rękawice i worki posprzątały boisko szkolne i teren wokół przedszkola.

W tym dniu przyjechali do nas wozem strażackim strażacy z PSP w Będzinie. Nasi goście przeprowadzili z dziećmi rozmowę na temat bezpiecznych zasad zachowania w razie niebezpieczeństwa czy zagrożenia życia. Przedszkolaki wiedziały już, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również udzielają pierwszej pomocy np.: przy wypadkach drogowych, powodziach, utrwaliły numery alarmowe, wzbogaciły wiedzę o trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaków. Panowie strażacy wykazali się cierpliwością i pozwolili zobaczyć oraz dotknąć dzieciom specjalistycznego sprzętu, jakim posługuje się w swojej pracy strażak, przymierzyć hełm, obejrzeć wóz strażacki od środka. Spotkanie to uświadomiło dzieciom, jak trudna, a zarazem ciekawa jest praca strażaka.

Na zakończenie zaprosiliśmy strażaków na poczęstunek. Rodzice bowiem przygotowali kociołki z pysznymi pieczonkami, ponieważ w naszej placówce akcjaSprzątanie Świata” zawsze połączona jest ze „Świętem Pieczonego Ziemniaka”.

Dziękujemy strażakom za przybycie oraz wszystkim Rodzicom, którzy zaangażowali się w zorganizowanie pełnego wrażeń dnia.

Renata Hetmańczyk

 

 

 

 

Dzień Rodziny i Uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka

 

Dzień Rodziny i pasowanie na przedszkolaka

 

Jak co roku przedszkolaki świętowały Dzień Mamy i Taty. W tym dniu wszystkie dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć   i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Puntem kulminacyjnym spotkania było Pasowanie na Przedszkolaka.Zgodnie z tradycją naszego przedszkola co roku przyjmujemy nowych przedszkolaków do naszej społeczności. Dzieci niecierpliwie oczekiwały na tę ważną dla nich chwilę. Uroczystości w grupie maluszków rozpoczęły się od części artystycznej. Dzieci zaprezentowały to, czego przez wiele tygodni uczyły się w przedszkolu. Był to dla nich ogromny, ale miły wysiłek.  Dzieci zmieniły się w prawdziwych artystów poprzez śpiew, taniec i recytację, którą zaprezentowały.
Na zakończenie Pani dyrektor Ewa Stelmach zaczarowanym ołówkiem pasowała wszystkie maluszki na przedszkolaka. Na pamiątkę tej wyjątkowej chwili przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy, znaczki, książki i rogi obfitości. Gratulujemy przedszkolakom i życzymy im owocnego w doświadczenia pobytu w naszym przedszkolu. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim rodzicom piękne laurki i zaprosiły na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była podniosła, ale i bardzo radosna.

Dziękujemy wszystkim Rodzicom za pomoc.

Dorota Kubisa- Skalska

 

 

Bez tytułu

 

„ SMOK WAWELSKI” W PRZEDSZKOLU

 

 IMG 9986

Z okazji Dnia Dziecka Rada Rodziców zasponsorowała naszym milusińskim niespodziankę – spotkanie ze Smokiem Wawelskim.

4 czerwca gościliśmy w przedszkolu aktorów ze Studia Teatralnego „Sztuka” z Trzebini z przedstawieniem pt. „Smok Wawelski”.Barwne stroje, różnorodna muzyka, ciekawa akcja i humor – to wszystko mogliśmy zaobserwować podczas występu. Mali widzowie żywiołowo reagowali na akcję rozgrywającą się w przedstawieniu, uczestniczyli w organizowanych przez aktorów zabawach.

Przedstawienie bardzo wszystkim się podobało, a najbardziej oczywiście smok.

 

DSCF0010   DSCF0021

 

 

 

 

UWAGA RODZICE!

 

INFORMUJEMY,

ŻE UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU

DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH

ODBĘDZIE SIĘ 21 CZERWCA 2019 R. (PIĄTEK)

O GODZ. 10.00

W SALI GIMNASTYCZNEJ NASZEJ SZKOŁY.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

 

PRZYPOMINAMY,

ŻE PRZEDSZKOLE W ŻELISŁAWICACH JEST CZYNNE

DO  28 CZERWCA 2019 R.

LIPIEC TO MIESIĄC PRZERWY WAKACYJNEJ - PRZEDSZKOLE JEST NIECZYNNE.

ZAPRASZAMY PONOWNIE DO PRZEDSZKOLA

W SIERPNIU 2019 R.

 

 

 

Eksperymentujemy - bawimy się kolorami” zajęcia w przedszkolu

.:czytaj więcej:.


Konkurs plastyczny : Bezpieczny przedszkolak…”

.:czytaj więcej:.


Moje dziecko jest bezpieczne” -

 kształtowanie właściwych zachowań dzieci w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu

.:czytaj więcej:.


WIOSENNE KANAPKI

.:czytaj więcej:.


Zabawy sensoryczne z pianką do golenia

.:czytaj więcej:.


Zajęcia z zakresu aktywnego słuchania i przeżywania muzyki w grupie maluszków

.:czytaj więcej:.


 

Z KOZUCHĄ KŁAMCZUCHĄ POWITALIŚMY WIOSNĘ

Z KOZUCHĄ 1

 

Z KOZUCHĄ 2

 

 

Z KOZUCHĄ 3

 

21 maca – pierwszy dzień wiosny był dla dzieci z naszego przedszkola dniem wyjątkowym nie tylko dlatego, że na zajęciach powitaliśmy wiosnę, ale również w tym dniu gościliśmy teatr „Sztuka” z Trzebini.

Aktorzy zaprezentowali przedstawienie pt. „ Kozucha Kłamczucha”, które wzbudziło zachwyt i wiele pozytywnych emocji wśród dzieci. Inscenizacja opowiadała o niesfornej kózce, która okłamywała swoją gospodynię. Gdy kłamstwo wyszło na jaw, zwierzątko zostało wygnane z gospodarstwa.  Wszystko jednak dobrze się skończyło, koza wróciła do gospodyni i obiecała, że już nigdy nie będzie kłamać. Spektakl mimo, że bardzo zabawny, niósł ze sobą bardzo ważny przekaz moralny ucząc prawdomówności. Dzieci były pod wrażeniem pięknej scenografii i mnogości występujących postaci, cały czas brały czynny udział w przedstawieniu.

Bardzo serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców, która sfinansowała spektakl.

 

Renata Hetmańczyk