ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW

IMG 6448         IMG 6439

 

W dniu 22.03.2018r. w grupie maluchów odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, które tematycznie związane były z nadchodzącą wiosną i Świętami Wielkanocnymi. 

Dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach muzycznych, ruchowych, odgadywały zagadki. Rodzice również brali w nich czynny udział. Bawiąc się ze swoimi dziećmi, a następnie pomagając wykonać ozdoby wielkanocne stali się aktywnymi uczestnikami procesu edukacyjnego.

Zajęcia miały na celu integrację dzieci z rodzicami, a wspólnie spędzony czas był okazją do tego, aby zobaczyć jak dziecko funkcjonuje na tle grupy rówieśniczej, jak radzi sobie z różnymi zadaniami, poznać sposoby pracy nauczyciela z dziećmi.

Dziękujemy rodzicom za przybycie i miłą atmosferę oraz czynny udział w zajęciach otwartych.

 

                                                                           Renata Hetmańczyk

   

Wycieczka klasy I i 6 latków  

do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej  

w Siewierzu na Warsztaty ręcznego czerpania papieru

  

W dniu 16 marca uczniowie klas I i wychowankowie najstarszej grupy przedszkolnej, mieli możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach na temat ginących zawodów. Nasza wycieczka była możliwa dzięki zaproszeniu P. Dyrektor Biblioteki Publicznej w Siewierzu.

         Warsztaty ręcznego czerpania papieru to „Spotkanie z historią”, podczas którego dzieci miały możliwość zapoznania się ze sztuką wytwarzania papieru, technikami pisania piórem oraz lakowania. Zajęcia odbywały się przy użyciu zabytkowej prasy, drewnianej beczki, starodawnej lakownicy oraz prawdziwych gęsich piór, co było dla uczniów ciekawostką. Uczestniczyliśmy również w pokazie barwienia papieru czerpanego (tzw. marmoryzacji). Spotkanie miały charakter pokazowo-warsztatowy, a dzieci aktywnie uczestniczyły w procesie wytwarzania papieru, samodzielnie wykonując kartę papieru czerpanego z roślinami lub przedmiotami do zdobienia papieru, pisząc gęsim piórem i odciskając samodzielnie tradycyjną pieczęć lakową.  

Uczestnicy zajęć poznali także historię tego nieistniejącego już rzemiosła , które można  zobaczyć jedynie w nielicznych muzeach. Zajęcia te były ciekawą i pouczającą zabawą z możliwością poznania rzemiosła, które umarło prawie 2000 lat temu. 

Początek

 

 Dorota Kubisa- Skalska

 Anna Pastwa , Małgorzata Szczotarska

 

 

 

DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU

Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy. I pierwszy promień bliskiej wiosny. Dzień bez kłopotów i bez trosk. Dużo radości. Dla mamy, Pani, dla dziewczynek, w domu, w przedszkolu, na wycieczce. Każdego dnia dobry uczynek - To jest od chłopców upominek" -                    

         Zbigniew Jeżyna

W naszym przedszkolu nie zapomniano o Dniu Kobiet. Na uroczysty poranek z okazji „Dnia Kobiet” przedszkolaki zaprosiły do przedszkola swoje mamy lub babcie, a także młodsze koleżanki i kolegów. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym i jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach – dyżurach, porządkowaniu sali po zabawie itp. Obchody tego wyjątkowego dnia miały swoje zwieńczenie w uroczystości, podczas której wszystkie kobiety naszego Przedszkola, zarówno te duże, jak i te małe otrzymały serdeczne życzenia i upominki. Starszaki i średniaki, pod kierunkiem swoich pań przygotowali dla mam, dziewczynek i pań krótki program artystyczny składający się z wierszyków i piosenek. Chłopcy odświętnie ubrani, w kapeluszach bądź ciemnych okularach, zatańczyli dla wszystkich kobiet „Taniec gentelmenów…". Tancerze nagrodzeni zostali uśmiechem i wielkimi brawami. Dziewczynki wystrojone w kapelusze i szale zaprezentowały się przed publicznością w inscenizacji piosenki Alicji Majewskiej „Być Kobietą”, co z kolei wprowadziło widownię w nastrój wesołości.

Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania miłym gestem, słowem, upominkami swoich najbliższych. Wszystkie kobietki, te małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia.

Ten dzień był również okazją do rozmów z dziećmi o roli kobiet w ich życiu - o mamusiach, babciach, siostrach, koleżankach, paniach z otoczenia. Nauczycielki w grupach wprowadzały uroczysty nastrój, czytając przygotowane na tę okoliczność wiersze, śpiewając piosenki oraz wykonując piękne prace plastyczne.  

Dziękujemy Komitetowi Rodzicielskiemu za pomoc i zaangażowanie.

             Dorota Kubisa-Sklaska

 

JAK CO ROKU W KARNAWALE,

WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE

Bal z animatorem

 

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.

Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. Starszaki pożegnały karnawał na wieczornym balu z animatorami. W przedszkolu zrobiło się gwarno i kolorowo. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, można tu było spotkać wróżki, królewny, bohaterki Krainy Lodu: Elzę i Annę, rycerzy, piratów, policjantów, Batmana, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno, co wprawiało je niemały śmiech.

Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu, animatorów z Myszkowa, którzy przebrani w zabawne stroje, zachęcali wszystkich do tańca przygotowaną muzyką. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Podczas odpoczynku dzieci z ochotą wcinały kanapki przygotowane przez mamy z Rady Rodziców.

Największy zachwyt wywarło na dzieciach wspólne kręcenie waty cukrowej, taniec z szarfami i kolorowe tatuaże. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm Gangnam Style, walczyka, Kaczuch czy Despacito. Gdy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów, a Panu Adamowi za inwencję i poświęcenie, podczas robienia „fajowych zdjęć”, jak stwierdziły 6 latki. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

Dorota Kubisa -Skalska

 

DZIŚ W PRZEDSZKOLU ŚMIECH I TAŃCE…

IMG 6320

 

13 lutego 2018 roku w naszym przedszkolu odbył się długo oczekiwany przez dzieci bal karnawałowy. Zraz po śniadaniu dzieci ze wszystkich grup zgromadziły się na dużej sali, przebrane w barwne i pomysłowe stroje. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce – przy rytmach wesołej i skocznej muzyki, były one przeplatane zabawami oraz konkursami, a zwycięzcy otrzymywali drobne nagrody. W trakcie karnawałowych szaleństw dzieci miały również okazję posilić się słodką przekąską i napić soczku.  Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Taka zabawa odbywa się w naszym przedszkolu co roku i co roku towarzyszą jej niesamowite emocje i niezapomniane przeżycia.

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz słodkiego poczęstunku dla dzieci

Renata Hetmańczyk

 

 

Dzień Babci i Dziadka w grupie średniaków

 

 

24 stycznia odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, na której dzieci mogły w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek oraz podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.

W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie obdarowały swoich ukochanych upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to pięknie wykonane koszyczki dla babci oraz koszule dla dziadka. Po części artystycznej wszyscy goście udali się na poczęstunek składający się m. in. z ciasta, kawy, herbaty.

Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.

 

 

Patrycja Kot

 

 

Dzień Babci i Dziadka

                    

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków.Zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Święto ukochanych seniorów, to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.

W naszym przedszkolu uroczyste spotkania z okazji Święta Babci i Dziadka przebiegały w kilku etapach. Każda grupa przedszkolna, zapraszała swoich Dziadków i Babcie na inny dzień.

Na wstępie, pani dyrektor Ewa Stelmach, przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami. W odświętnie udekorowanej sali, dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami  przygotowały program artystyczny.

Starszaki długo i wytrwale ćwiczyły, aby zaprezentować swoje umiejętności taneczne i aktorskie. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.

Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki,

Dzieci do występu przygotowały i pieczę nad całością uroczystości miały panie wychowawczynie : p. Dorota Kubisa- Skalska, Justyna Felis, Renata Hetmańczyk i Patrycja Kot.

Babcie i Dziadkowie nie żałowali pochwał dla swoich wnuków, a panie wychowawczynie zgodnie orzekły, że Dziadkowie są „najmilszymi” odbiorcami „sztuki” dziecięcej. W dalszej części uroczystości mili goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez mamy.

Spotkanie, jak co roku, odbyło się przy dużej frekwencji zaproszonych gości i w bardzo miłej atmosferze. Nie zabrakło wspólnych śpiewów, żartów i ciekawych wspomnień.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.

 

Dorota Kubisa- Skalska

 

Dzień Górnika 2017 r.

 

Jak każe tradycja, corocznie w imieniny Barbary, obchodzimy Święto Górnika. Również w Gminie Siewierz górnicy mieli swoje święto. Świętowały zakłady: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „PROMAG” Spółka z o.o., Górnicze Zakłady Dolomitowe S.A. Mieszkańcy naszej Gminy mają świadomość, iż praca w kopalni dolomitu jest głównym źródłem utrzymania wielu rodzin i w pewnym sensie gwarantuje stabilizację zawodową. Dlatego też tak wielkim szacunkiem darzy się kopalnię i zawód górnika, szanuje i przekazuje następnym pokoleniom tradycje górnicze .

Aby uczcić pracę i święto górników, przedszkolaki oraz członkowie chóru szkolnego udali się z programem artystycznym do Restauracji Luksor w Porębie, gdzie przed wyjątkową publicznością zaprezentowali wiersze, tańce i piosenki oraz kawały górnicze. Z pracy górników korzystamy wszyscy, dlatego należy cenić ich pracę i poświęcenie. Przygotowany przez uczniów oraz grupę 6 latków program, przypominał o roli kopalń, górników, przedstawiał atrybuty i barwy górnicze. Szanowni goście mieli również okazję do tego ,aby się wzruszyć i również troszkę pośmiać. Występy naszych dzieci, wywołały burzę oklasków.

Za występ górnicy odwdzięczyli się dzieciom miłymi niespodziankami.

Serdecznie dziękujemy: Panu Prezesowi  Zarządu - Dyrektorowi Spółki inż. Piotrowi  Wosinkowi, za zaproszenie i jeszcze raz: Szczęść Wam Boże!

 

Dorota Kubisa- Skalska

Małgorzata Ziaja

Justyna Felis

Anna Gnacik

 

 

 

Nowe zabawki w przedszkolu

 

W naszym przedszkolu na półkach mieszka zabawek wiele.

Powiem wam w tajemnicy, że są to nasi przyjaciele.

W naszym przedszkolu w skrzyniach jest klocków bez liku.

Możemy się z nimi bawić na dywanie lub przy stoliku.

Dbamy o nie codziennie,  by dobry humor miały.

Najpierw się nimi bawimy, a potem je sprzątamy.

A gdy nowe zabawki przybyły,  dzieci do domu się nie spieszyły.

Siedzieli rodzice, cierpliwie czekali,  bo dzieci do domu iść nie chciały.

 

Ostatnio w przedszkolu na dzieci czekała niespodzianka. Pani Dyrektor spotkała Mikołaja  i przywiozła cały samochód  nowych zabawek dla swoich podopiecznych. Przedszkolaki były bardzo zaskoczone, ponieważ już wcześniej zostały obdarowane słodkościami, a dodatkowo grupa 6 latków otrzymała przybory plastyczne,   A tu proszę, kolejna niespodzianka i kolejne zabawki do kolekcji . Dzieciaki dostały, m.in.  kuchenkę, duże samochody, traktory, czarodziejskie pałace, puzzle edukacyjne, tablice , kąciki sklepowe, zestaw majsterkowicza, tor samochodowy.

Przedszkolacy bardzo lubią się bawić i przywiązują dużą wagę do zabawek. Dzięki nim uczą się dzielić wspólnym dobrem, dbać o nie, współpracować podczas zabawy z rówieśnikami. Największą radość sprawia maluchom coś nowego, co od teraz będzie tylko ich i będzie im służyć do zabawy!

To była wspaniała niespodzianka! Tego dnia dzieci  były przeszczęśliwe…. Serdecznie dziękujemy za nowe, piękne zabawki! 

Dorota Kubisa- Skalska

 

 

 

Sprawozdanie z andrzejek


           Dnia 30.11.2017 wszystkie maluchy i średniaki zostały powitane tajemniczym andrzejkowym nastrojem. Przyczyniła się do tego magiczna dekoracja, ale również i to, że wszyscy przyszli do przedszkola przebrani w niezliczoną rzeszę  wróżek, magików, czarownic i czarodziejów, a także ich kocich pomocników.

           Dzieci z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych wróżbach i zabawach.  Swoją przyszłość odkrywały  losując przedmioty, które przepowiadały, w jakim zawodzie będą pracowały kiedy dorosną, wróżyły z butów, przebijały  serduszka z imionami a także przy pomocy ,,czarodziejskiego kapelusza”, złotych monet, czy bilecików dowiadywały się, co czeka  je w przyszłości.  Oczywiście wszystkie wróżby traktowano z przymrużeniem oka, jako pretekst do dobrej zabawy.  Jednak większą część andrzejkowych uroczystości wypełniały konkursy, tańce, pląsy i zabawy przy muzyce. Słodki poczęstunek był miłym zakończeniem wspaniałej zabawy, która sprawiła, iż w przedszkolu zagościł radosny i wyjątkowy nastrój.

Oprac. Patrycja Kot

 

 

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

 

197

 

6 grudnia już od samego rana maluchy nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka św. Mikołaja.   Po śniadaniu przedszkolaki powitały  długo oczekiwanego gościa, który z workiem pełnym prezentów przyjechał do naszego przedszkola. Oprócz prezentów św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Wysłuchał piosenek, których maluchy nauczyły się specjalnie na tę okazję oraz zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy. Potem nastąpił najprzyjemniejszy moment: wręczanie prezentów i sesja fotograficzna   z Mikołajem.  Spotkanie  minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosło dzieciom wiele radości. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy.

Renata Hetmańczyk

 

 

 

DZIECI LUBIĄ MISIE, MISIE LUBIĄ DZIECI

 

IMG 5781

 

W dniu 27 listopada  nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem - Misiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Na dzieci w tym dniu czekało wiele atrakcji: ćwiczenia gimnastyczne z misiami, zabawy, konkursy, tańce  przy „misiowych” przebojach. Dzieci  wykonały również piękne prace plastyczne. W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólne się będziemy uczyć i bawić.

Renata Hetmańczyk

 

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

 

zdjęcie

 

25 października w grupie 3- 4-latków odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Niecodzienne stroje oraz dekoracja sali podkreślały doniosłość tego wydarzenia. Dzieci przebrane były za krasnoludki, gdyż taką nazwę przybrała grupa. W pierwszej części dzieciaki pięknie zaprezentowały program artystyczny nawiązujący do baśni o królewnie Śnieżce i krasnoludkach, dając tym samym dowód, jak wiele nauczyły się już w pierwszych dwóch miesiącach pobytu w naszym przedszkolu. Za swoje występy otrzymały gromkie brawa od dumnych i wzruszonych rodziców.Każdy krasnal obiecał, że będzie dobrym przedszkolakiem, a pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania na przedszkolakaza pomocą czarodziejskiego ołówka. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom oraz słodką niespodziankę–rożek obfitości.Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców, którzy spisali się na medal, dając popis swoimi kulinarnymi wypiekami oraz wzorowym przygotowaniem uroczystości.

 

Renata Hetmańczyk

 

Dzień Nauczyciela w Przedszkolu

 

Dzień Edukacji Narodowej - to święto wszystkich pracowników oświaty. Zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 r. na mocy ustawy "Karta praw i obowiązków nauczyciela". Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773.

 Święto to, jest okazją do wyrażania kadrze pedagogicznej i pracownikom obsługi przedszkoli i szkół wdzięczności i podziękowań za trud nauczania i wychowania młodego pokolenia.

W przedszkolu w Żelisławicach ten dzień był bardzo uroczysty. Nasze przedszkolaki też chciały podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za wychowanie i opiekę Dzieciaki, które tego dnia wyglądały bardzo elegancko , od rana wręczały swoim paniom kwiatki i laurki. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek oraz tańca. Wszystkie grupy wiekowezaprezentowały się najlepiej jak umiały.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom, pedagogom oraz pracownikom oświaty składamy serdeczne życzenia.

mgr Dorota Kubisa-Skalska

 

Dzień Chłopaka

            

Dzień Chłopaka w przedszkolu
W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę
!

  Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola np.: o Dniu Babci, Dniu Mamy, Dniu Taty, czy o urodzinach lub imieninach. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września.

  W tym dniu odbyła się u nas  uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Małe kobietki, wystroiły się w sukienki i kolorowe kokardy, a chłopcy ubrali odświętne koszule i krawaty Dziewczynki wręczyły  chłopcom drobne upominki, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały. Nie brakło także w tym dniu wspólnych tańców, zabaw i  słodkiego poczęstunku dla wszystkich  dzieci.

 Przygotowała

 Dorota Kubisa Skalska