Nadia

 

Nadia Góra z najstarszej grupy przedszkolnej zdobyła I miejsce w gminnym konkursie plastycznym pt. „Wiosenna łąka w ojczystych barwach” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 w Siewierzu. Pracę można było podziwiać na wystawie w czasie obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Miejsko – Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu. Nadia otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową.

GRATULUJEMY NADII.

Renata Hetmańczyk

 

 

SPOTKANIE Z PISARKĄ RENATĄ PIĄTKOWSKĄ

 

 spotkanie 1      spotkanie 2

        W  dniu  9 marca 2017r. grupa starszaków wzięła udział w spotkaniu autorskim z panią Renatą Piątkowską, znaną i cenioną autorką książek dla dzieci, uhonorowaną zaszczytnym odznaczeniem „Orderu Uśmiechu”. Spotkanie odbyło się w  Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu. Autorka opowiedziała dzieciom o poszczególnych etapach powstawania książek,od pomysłu autora, przez wydawcę, drukarnię, magazyn i księgarnię. Ciekawie mówiła o swojej twórczości literackiej, zaprezentowała swoje książki, zachęcała do czytania i przekonywała, że jest ono jedno z najwartościowszą i najciekawszą  formą spędzania wolnego czasu. Bohaterami jej książek są  dzieci, które mają poczucie humoru i zwariowane pomysły, bądź zwierzęta, które pisarka uwielbia.

    Autorce towarzyszyła zawodowa  lektorka Malwina Kożurno, która bawiła najmłodszych słuchaczy doskonałą interpretacją wybranych fragmentów z książek.

    Na zakończenie spotkania wszyscy mieli możliwość zakupienia książek  i zdobycia cennej, osobistej dedykacji od samej autorki.

   Dzieci wracały ze spotkania w doskonałych humorach pytając co chwilę „ DALEKO JESZCZE???”  Tak jak bohaterka opowiadania, które wcześniej poznały.

Renata Hetmańczyk

 

 

Dzień Babci i Dziadka

w grupie 3,4 –latków

 

 DSC 0061

 

 

W dniu 10 lutego 2017 w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Licznie przybyli goście zasiedli w przygotowanej sali i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich Dziadków. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek.Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.
Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!



Przygotowała
mgr Patrycja Kot

 

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu w Żelisławicach

 

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka i z pewnością o randze obchodów święta Babci i Dziadka w przedszkolu nikomu nie trzeba przypominać.

Święto Babci i Dziadka to najpiękniejszy dzień, w którym obdarzani są Oni szczególnymi dowodami miłości. Obok Dnia Mamy i Taty oraz Dnia Dziecka jest to najważniejsze święto w roku, istotne i bardzo mocno przeżywane przez dzieci – głównych gospodarzy tych uroczystości.

W naszym przedszkolu w obecnym roku szkolnym, uroczyste spotkania z okazji Święta Babci i Dziadka przebiegały w kilku etapach. Każda grupa przedszkolna, zapraszała swoich Dziadków i Babcie na inny dzień. Licznie przybywający do naszej placówki Goście zasiadali na przygotowanych dla nich ławkach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach przedszkolaków widać było ogromną radość, skupienie oraz nutkę niepokoju. Każda grupa wspólnie ze swoimi paniami przygotowała część artystyczną, na której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne, wręczyły wykonane własnoręcznie laurki i złożyły życzenia.

Wszyscy dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla swoich wnuków.
Niejednej Babci i Dziadkowi łezka kręciła się w oku, a na ustach można było zobaczyć uśmiech. Publiczność nie żałowała również pochwał dla swoich wnuków i nagrodziła ich gromkimi brawami. Na koniec tych wyjątkowych występów dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom własnoręcznie przygotowane laurki. W dalszej części uroczystości niecodzienni Goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez Rodziców.

To były naprawdę wyjątkowe dni, pełne radości i dumy. Szczęśliwe, uśmiechnięte, a nawet rozpromienione twarze Babć i Dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w dniu ich występu.

Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone w naszej placówce chwile na długo pozostaną w pamięci zarówno dzieci jak i Babć oraz Dziadków.

Zapraszamy za rok!

Dorota Kubisa- Skalska

 

 

 

 

 

Wizyta Św. Mikołaja


     14 grudnia 2016 roku, w naszym przedszkolu w grupie maluchów pojawił się długo oczekiwany gość - prawdziwy św. Mikołaj. Najpierw było słychać dzwoneczek, potem donośne hou, hou, hou i pojawił się on - nasz ukochany św. Mikołaj! Cała sala powitała radośnie Mikołaja. Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków, którzy przygotowywali się do Jego wizyty bardzo starannie. Dzieci przepięknie recytowały wierszyki, śpiewały piosenki oraz odgadywały zagadki.

     Na zakończenie Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem. Oprócz pełnego prezentów worka, św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu.
Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne.
   
Po spotkaniu rodzice wraz ze swoimi pociechami udali się na pyszny poczęstunek.Wizyta wyjątkowego gościa wprowadziła wszystkich w radosny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.




Przygotowała: Patrycja Kot

 

 

 

Andrzejki w przedszkolu

 

 

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada w wigilię Andrzeja. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. W Wigilię Św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by  z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość.

Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie andrzejki są wspaniałą zabawą  dostarczającą wielu przeżyć i emocji.  Dbając i pielęgnując rodzime tradycje, wszystkie  wychowawczynie w przedszkolu  zorganizowały swoim wychowankom zabawę andrzejkową. Zebraliśmy się  w dużej sali, by  wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. W tym dniu gościliśmy u siebie przedstawicielki Koła Gospodyń z Leśniaków, p.. Teresę Lachór, p. Zofię Machurę i p. Stanisławę  Myrtę, które  nam ładnie zaśpiewały i w ciekawy sposób opowiedziały maluchom, jak dawniej bawiono się w andrzejki, jak wróżyły sobie dziewczęta, a jak młodzi kawalerowie.

Przedszkolaki poznały andrzejkowe tradycje. Później rozpoczęły się tańce przeplatane andrzejkowymi wróżbami.  Tajemnicza wróżka  przeprowadzała wróżby i odczytywała  ich znaczenie. W czasie andrzejkowych wróżb nie mogło zabraknąć wróżenia z butów. Dowiedzieliśmy się, co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno nie widzianego, ile prezentów dostaną od Mikołaja…) i tej bardziej odległej (np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą przedszkolaki jak już dorosną). Było nawet czarowanie prawdziwą czarodziejską różdżką i życzenia na przyszłość. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom, szczególnie że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki.

Swoją energię dzieci rozładowały, tańcząc i szalejąc do woli w rytm wesołej muzyki. Oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....

Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu tej uroczystości.

Gorące podziękowania składamy paniom z Koła Gospodyń z Leśniaków za uświetnienie naszej uroczystości swoją obecnością.

 

Dorota Kubisa- Skalska

 

Rozwijanie czytelnictwa w przedszkolu

 

Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja

bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka,

znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny,

jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych,

a przy tym przynosi dziecku ogromną radość

i pozostawia cudowne wspomnienia.

Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania.

Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania,

jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego (…)”.

                                                                                                                                                    (Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska "Wychowanie przez czytanie")

 

 

  W naszym przedszkolu oprócz nauczycielek, które codziennie czytają dzieciom, do akcjiCAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM włączają się również osoby ze środowiska lokalnego.

  W dniu 25 listopada nauczycielki  i dzieci  z naszego przedszkola  zaprosiły do  siebie panią bibliotekarz – Justynę Madejską.

   W spotkaniu brały udział  dzieci z wszystkich grup wiekowych. Celem spotkania było: zapoznanie z zawodem bibliotekarza, rozbudzenie zainteresowania książkami, rozwinięcie potrzeby chodzenia do biblioteki.

   Pani Justynka przygotowała pogadankę na temat biblioteki i zasad wypożyczania książek oraz korzystania z innych zasobów biblioteki. Ponadto przywiozła ze sobą mnóstwo pięknych książek, które dzieci miały okazję obejrzeć. Oczywiście  przedszkolaki miały przyjemność wysłuchać czytanych przez panią bibliotekarkę bajeczek, a także rozwiązywać ciekawe zagadki. Pani Justyna zwracała uwagę dzieci na poznawcze walory książek, sytuacje humorystyczne, kolorowe ilustracje, podkreśliła też, że warto czytać książki. Na zakończenie spotkania  dzieci otrzymały obrazki z bajek do pokolorowania.

Dorota Kubisa

 

 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w Przedszkolu w Żelisławicach

  

Jesień już trwa, wieczory są coraz dłuższe i świat wokół nas wydaje się być szary. Ale gdyby spojrzeć w kalendarz, możemy zauważyć dość ciekawy i kolorowy dzień. A to dlatego, że w listopadzie przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek  Na pewno spora część dzieci, niezależnie od wieku, ma swoją ulubioną bajkową postać. Może nią być Kaczor Donald, Myszka Miki, pies Pluto albo któraś postać z wioski Smerfów, Doliny Muminków  czy osady Galów, w której to mieszkali Asterix i Oberix …

 Na początku listopada ,w naszym przedszkolu, obchodziliśmy  Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jest to doskonała  okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci poprzez organizowanie różnych zabaw, balów postaci z bajek, itp.

 Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.

Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. „Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!” i bawmy się z nimi.

W tym wyjątkowym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje.  Były „Skrzaty”, „Żabki”, „Misie”, „Smerfy”, „Krasnoludki” i „Pszczółki”, królowała postać Elzy z Krainy Lodu.  Przedszkolaki wspaniale się bawiły.

 Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle, bawiły się w teatr, naśladując sposób poruszania i zachowania się wybranych bohaterów, jak też były twórcami własnych scenek teatralnych. Utożsamiając się z bohaterami bajek, dzieci jakby uczestniczyły w ich przygodach, smutkach i radościach. Na zakończenie wychowankowie z grup starszych rysowali swoją ulubioną postać z bajki, zaś grupy młodsze kolorowały. 
Nie zabrakło w tym ważnym dla naszego przedszkola dniu odśpiewania hymnu „Witajcie w naszej bajce”.
To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe, a przecież takie są podstawowe założenia pracy z dziećmi w przedszkolu

Dziękujemy wszystkim życzliwym osobom za pomoc w organizacji Dnia Postaci z Bajek.  

Dorota Kubisa

 

 

 

WIELKIE BRAWA DLA IGI I MARYSI !!!!!

 

 

Iga i Marysia

 

 

9 listopada odbył się V Międzygminny Konkurs Piosenki Patriotycznej. Głównym organizatorem przedsięwzięcia było Przedszkole Publiczne w Rogoźniku, a patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Bobrowniki. W konkursie uczestniczyły przedszkolaki z terenu gminy Bobrowniki oraz gmin sąsiednich Mierzęcic, Psar, Wojkowic, Siewierza, Koszęcina i Będzina. Nasze przedszkole reprezentowały dwie dziewczynki, które poradziły sobie wyśmienicie. W kategorii 5 - latków Iga Łukasik zaśpiewała piosenkę ”Serce w plecaku” i zdobyła III miejsce. W kategorii 6 – latków Marysia Jędrzejewska pokonała bardzo silną konkurencję i wyśpiewała piosenką ”Hej, hej ułani” II miejsce. Dziewczynki w nagrodę otrzymały upominki, dyplomy i prawdziwe puchary. Do konkursu przygotowały dzieci panie Renata Hetmańczyk i Dorota Kubisa – Skalska.

Życzymy dziewczynkom kolejnych sukcesów wokalnych.

 

 

 

Renata Hetmańczyk

   

 

dzień

 

    W środę, 21 września 2016 roku w Przedszkolu w  Żelisławicach miała miejsce wyjątkowa uroczystość:  Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

      Brały w niej udział wszystkie grupy przedszkolne. Dzieci odświętnie ubrane oczekiwały z niecierpliwością na rozpoczęcie imprezy. W tak ważnym dniu nie zabrakło oczywiście wizyty pani dyrektor, p. Ewy Stelmach oraz przedstawiciela Rodziców, p.E. Mazurkiewicz.

     Uroczystość rozpoczęły Nauczycielki, przebrane ku uciesze maluchów za małe dziewczynki z czerwonymi kokardami we włosach, krótką scenką humorystyczną:” Zosia i Ola idą do przedszkola”. Następnie rozbrzmiał wkoło „Hymn Przedszkolaków”, radośnie odśpiewany przez   wszystkie dzieciaki. Specjalnie na tę uroczystość przygotowano dla  dzieci wiele atrakcji i niespodzianek, dostarczając okazji do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Nie zabrakło też słodkości, które maluchy uwielbiają najbardziej. Potwierdzeniem tego, że każde dziecko w naszym przedszkolu jest prawdziwym przedszkolakiem, było złożenie Przysięgi Szczęśliwego Przedszkolaka i złożenia odcisku swego serdecznego palca na Karcie Ślubowania.

      Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka dostarczył naszym dzieciom wiele pozytywnych wrażeń, zintegrował przy wspólnej zabawie dzieci z wszystkich grup przedszkolnych. Wszystkim Przedszkolakom życzymy radości, spełnienia marzeń, uśmiechów na co dzień.
Rodzicom gratulujemy cudownych pociech!


 Dorota Kubisa – Skalska

Renata Hetmańczyk

 

 

Powitanie Jesieni

jesień

      W pierwszym dniu astronomicznej jesieni, 23 września, dzieci z Przedszkola  w Żelisławicach powitały tę najbardziej kolorową porę roku.

     Wszystkie przedszkolaki w tym dniu przyszły do przedszkola przebrane w kolory jesieni. Pani Jesień przybyła w pięknym kapeluszu, z koszem pełnym darów z sadu, lasu i ogrodu, które służyły pomocą  w rozwiązywaniu jesiennych zgadywanek. Dzieci mogły segregować, przeliczać i rozwiązywać zagadki o przyniesionych  darach. Pani Jesień zadbała również o to by w tym dniu dzieci fajnie i wesoło bawiły się przy jesiennej muzyce. Nauczycielki zabrały  dzieci na jesienny spacer, na którym szukaliśmy ,  jakie zmiany zachodzą  w przyrodzie.

     Miłym akcentem była degustacja soku jabłkowego, prezentu od p. Elżbiety Mazurkiewicz.

    Na zakończenie najmłodsi otrzymali pyszne jabłuszka, gruszki i śliwki, które jadły z dużym apetytem. Tak miło powitana jesień na pewno nie będzie smutna, nudna  i zimna, ale piękna, barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby.

 

Dorota Kubisa- Skalska

Renata Hetmańczyk

 

 

PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU - JAK WESPRZEĆ PROCES ADAPTACJI DZIECKA

 

   Wrzesień to ważny i bardzo trudny miesiąc dla wszystkich dzieci, które pierwszy raz przekraczają próg przedszkola. Zmiana otoczenia, wejście w nową sytuację, przebywanie wśród nieznanych wcześniej osób mogą wywołać w nich silną frustrację i lęki, dlatego ważne jest, by od samego początku przygody z przedszkolem, rodzice świadomie wspierali proces przystosowywania się dziecka do nowych warunków i ułatwili mu bezpieczne i bezproblemowe przejście przez zmianę.

Czytaj więcej: Pierwsze dni w przedszkolu

 

Co nowego w Przedszkolu w Żelisławicach?

 

   Przerwa wakacyjna w placówkach oświatowych to często czas prac naprawczych i remontów. W  naszym przedszkolu  również tak było. Tego roku był to jednak remont niebagatelny – gruntowny , można by rzec od podłogi po sufit i ściany. Wycyklinowano i pomalowano parkiety, wymieniono osprzęt elektryczny (bezpieczne gniazdka, wyłączniki, lampy oświetleniowe), pomalowano górny korytarz i klatkę schodową, całkowicie odnowiony został gabinet logopedy- kolorowe, wesołe ściany, nowa podłoga, nowe meble.

 W efekcie wszystkie sale prezentują się nowocześnie, schludnie. Z pewnością zachęcą dzieciaki do zabawy i uprzyjemnią   ich pobyt w przedszkolu.

   Na prośbę rodziców został zamontowany w naszej placówce System Bezpieczny Przedszkolak.

   Remont był efektem starań dyrektor ZSP w Żelisławicach p. Ewy Stelmach i przychylnego nastawienia do placówek oświatowych włodarza naszej Gminy Burmistrza Zdzisława Banasia, za co serdecznie dziękujemy.

   Teraz czekamy już tylko na dzieci, które swoją obecnością wprowadzą uśmiech, zabawę i radość do wielobarwnych sal.   Podziękowania kierujemy również do pana Darka   i pani  woźnej, pani Dorotki , którzy przez ostatni miesiąc pracowali w pośpiechu, aby pierwszego września było wszystko gotowe i zapięte na ostatni guzik.

Opracowała  Dorota Kubisa- Skalska

 

 

Wycieczka do Przybynowa

1                            2

 

     Od rana przedszkolaki były bardzo podekscytowane, ten dzień miał być inny, niż zazwyczaj.   31 maja z okazji Dnia Dziecka rodzice przygotowali dzieciakom  wspaniały prezent- wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego "Pod skałką" w Przybynowie na terenie Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Już od rana w przedszkolu trwały przygotowania. Nauczycielki (p. Ola Buła i Dorota Kubisa) udzielały ostatnich wskazówek, przypominając zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas wycieczki.

     I wreszcie wybiła godzina 09:00. Wyruszamy w drogę!

   Na miejscu czekało nas wiele atrakcji, między innymi: warsztat edukacyjny "Jak powstaje mleko?", godzinna przejażdżka powozami konnymi po malowniczych terenach Jury, zwiedzanie Mini Zoo i poznanie takich zwierząt jak: wielbłąd, lamy, osiołki, daniele, kuce, krowy szkockie, kózki i owce miniaturowe, alpaka i wiele innych; zabawa w "Krainie Marzeń Dzieci", gdzie na dzieci czekały dmuchane zamki, trampoliny, huśtawki    i    wiele więcej. 

     Wycieczka była dla dzieci dużym przeżyciem, niektóre z nich po raz pierwszy jechały autobusem. Kontakt ze zwierzętami oraz możliwość ich karmienia sprawiły dzieciom ogromną frajdę. Podczas wycieczki dzieci utrwaliły sobie również zasady bezpiecznych zachowań w kontaktach ze zwierzętami. Pogoda, choć ostatnio kapryśna, nam jednak dopisała. Wycieczka naprawdę była udana.

Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. Oczekiwali na nas bardzo już stęsknieni rodzice:-)

   Dziękujemy serdecznie paniom: Agnieszce Żurek, Magdalenie Katolik i Jolancie Chocać za trud włożony w zorganizowanie wyjazdu i pomoc w opiece nad naszymi pociechami.

Dorota Kubisa