Dzień Przedszkolaka

 

    20 września nasi wychowankowie świętowali  "Dzień Przedszkolaka". Tego dnia dzieci przybyły do Przedszkola w kolorowych, ozdobnych strojach. W programie czekało na przedszkolaków wiele niespodzianek: tańce, zabawy integracyjne, konkurencje sportowe, słodki poczęstunek w gronie rówieśników.

   Przedszkolne święto  wszystkich dzieci dostarczyło im wielu miłych wrażeń i na pewno będą je długo i ciepło wspominać. Radość i uśmiech na twarzach przedszkolaków to również nasza satysfakcja, nauczycieli i pracowników przedszkola. Był to wspaniały dzień radosnej zabawy, pełen słońca i uśmiechów  na  buziach dzieci.

   Wszyscy Pracownicy Przedszkola  w Żelisławicach pragną przekazać wszystkim przedszkolakom – tym małym, tym średnim i tym całkiem dużym najlepsze życzenia. Rośnijcie jak na magicznych drożdżach, uczcie się codziennie czegoś nowego i bawcie się w najlepsze.

Dorota Kubisa-Skalska

 

 

Święto Pieczonego Ziemniaka i Akcja Sprzątania Świata

 

   Jak co roku,  po zakończeniu Akcji Sprzątania Świata, zebraliśmy  się,  aby  uczestniczyć w imprezie szkolno-środowiskowej organizowanej wspólnie z rodzicami.

    Święto Pieczonego Ziemniaka przygotowaliśmy już kolejny raz.  Jest  to  jedna z ulubionych  imprez  naszych uczniów, która integruje nie tylko dzieci, ale także rodziców i mieszkańców Żelisławic. 

   Podczas spotkania dzieciaki mogły skosztować potraw przygotowanych przez zaangażowanych w pomoc rodziców,  tradycyjnych pieczonek pieczonych  na ognisku oraz kiełbasek. Święto Pieczonego Ziemniaka  było dla wszystkim zebranych radosną zabawą.,  W scenerii szkolnego ogródka,  niestety, przy niezbyt pięknej pogodzie, miło i przyjemnie upłynął nam czas.

   Dziękujemy wszystkim,  rodzicom za  pomoc.

Dorota Kubisa-Skalska

 

 

Co nowego słychać u naszych przedszkolaków?

 

Rozpoczął się kolejny rok szkolny 2017-18. Miesiąc zabawy, nauki  już za nami. Za nami też kilka imprez przedszkolnych, które mogły mieć miejsce, dzięki nieocenionej pomocy rodziców. 

Dorota Kubisa-Skalska

 

Zajęcia z dogoterapii w Przedszkolu w Żelisławicach

 

20170608 131138     20170608 131614

W dniu 08.06.2017 nasze przedszkole odwiedził dogoterapeuta wraz ze swoim czteronożnym przyjacielem Blusem.

Na zajęciach dzieci dowiedziały się w których sytuacjach nie należy podchodzić do psa,  nauczyły się  prawidłowo karmić psa, dowiedziały się jak bezpiecznie bawić się z psem, ponadto dzieci poznały mowę ciała psa oraz miały okazję dowiedzieć się jaką rolę odgrywa pies w społeczeństwie.

Na zakończenie zajęć każde dziecko dostało dyplom, książeczkę z tematem przeprowadzonych zajęć oraz naklejki z pieskiem.

Wszystkie dzieci były zachwycone zajęciami z Blusem.

Oprac. Patrycja Kot

 

 

Dzień Mamy w Remizie OSP w Żelisławicach

 

Chyba każdy z nas wie, jakie święto wiąże się z datą 26 maja. Oczywiście jest to Święto wszystkich Mam, Mamuś, Mateniek…

Dzień Matki obchodzimy w Polsce 26 maja. Mamy są wtedy obdarowywane kwiatami        i drobnymi upominkami w podziękowaniu za ich miłość i pracę. Początki tego święta sięgają aż starożytnych Greków i Rzymian.

Po raz pierwszy w Polsce Dzień Matki świętowano w Krakowie w 1923 roku. Od tej pory co roku, 26 maja mamy są obdarowywane laurkami, kwiatami  i upominkami od swoich dzieci     i bliskich.

           W ostatni piątek maja w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelisławicach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy, którą zorganizowała Rada Sołecka naszej wsi.

Spotkanie otworzyła Pani Sołtys Alicja Bieniek. W swoich pierwszych słowach przywitała obecne na sali mamy , które właśnie obchodzą swoje święto i złożyła im najserdeczniejsze życzenia zdrowia, uśmiechu i pomyślności…

Dzieci z naszego przedszkola pod kierunkiem swoich wychowawczyń zaprezentowały piękny program artystyczny, w którym znalazły się wiersze, piosenki i tańce.

Całość występów uświetniły również byłe i obecne uczennice naszej szkoły: Jessika Schendzielorz i Julia Machura z repertuarem piosenek dla mam.

Wielki podziw i wzruszenie wywołał w nas występ uzdolnionej uczennicy Dominiki Nuckowskiej ze swoim partnerem tanecznym Piotrem Trząskim.

Na uroczystości byli obecni przedstawiciele Stowarzyszenia Wspólnie dla Mieszkańców Żelisławic, Pani dyrektor ZSP w Żelisławicach, p. Ewa Stelmach, Przedstawiciele Stowarzyszenia ART.- ECO PLUS oraz Mamy.

- Chcieliśmy zrobić uroczystość dla wszystkich mamuś, aby czuły się docenione i wyróżnione, Chcieliśmy też zintegrować mieszkańców naszej wsi i zaangażować do wspólnej zabawy i pracy– powiedziała P. Alicja Bieniek

Dzięki zaangażowaniu pań z Rady Sołeckiej mogliśmy skosztować bigosu ze swojską kiełbasą, a także pysznych wypieków. Serwowane były też ciepłe i zimne napoje.

Składamy raz jeszcze najserdeczniejsze życzenia naszym Mamom i zapraszamy za rok, jednocześnie dziękując organizatorom za zaproszenie.

Dorota Kubisa- Skalska

Renata Hetmańczyk

Justyna Felis

 

 

 

 

Nadia

 

Nadia Góra z najstarszej grupy przedszkolnej zdobyła I miejsce w gminnym konkursie plastycznym pt. „Wiosenna łąka w ojczystych barwach” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 w Siewierzu. Pracę można było podziwiać na wystawie w czasie obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Miejsko – Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu. Nadia otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową.

GRATULUJEMY NADII.

Renata Hetmańczyk

 

 

SPOTKANIE Z PISARKĄ RENATĄ PIĄTKOWSKĄ

 

 spotkanie 1      spotkanie 2

        W  dniu  9 marca 2017r. grupa starszaków wzięła udział w spotkaniu autorskim z panią Renatą Piątkowską, znaną i cenioną autorką książek dla dzieci, uhonorowaną zaszczytnym odznaczeniem „Orderu Uśmiechu”. Spotkanie odbyło się w  Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu. Autorka opowiedziała dzieciom o poszczególnych etapach powstawania książek,od pomysłu autora, przez wydawcę, drukarnię, magazyn i księgarnię. Ciekawie mówiła o swojej twórczości literackiej, zaprezentowała swoje książki, zachęcała do czytania i przekonywała, że jest ono jedno z najwartościowszą i najciekawszą  formą spędzania wolnego czasu. Bohaterami jej książek są  dzieci, które mają poczucie humoru i zwariowane pomysły, bądź zwierzęta, które pisarka uwielbia.

    Autorce towarzyszyła zawodowa  lektorka Malwina Kożurno, która bawiła najmłodszych słuchaczy doskonałą interpretacją wybranych fragmentów z książek.

    Na zakończenie spotkania wszyscy mieli możliwość zakupienia książek  i zdobycia cennej, osobistej dedykacji od samej autorki.

   Dzieci wracały ze spotkania w doskonałych humorach pytając co chwilę „ DALEKO JESZCZE???”  Tak jak bohaterka opowiadania, które wcześniej poznały.

Renata Hetmańczyk

 

 

Dzień Babci i Dziadka

w grupie 3,4 –latków

 

 DSC 0061

 

 

W dniu 10 lutego 2017 w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Licznie przybyli goście zasiedli w przygotowanej sali i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich Dziadków. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek.Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.
Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!Przygotowała
mgr Patrycja Kot

 

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu w Żelisławicach

 

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka i z pewnością o randze obchodów święta Babci i Dziadka w przedszkolu nikomu nie trzeba przypominać.

Święto Babci i Dziadka to najpiękniejszy dzień, w którym obdarzani są Oni szczególnymi dowodami miłości. Obok Dnia Mamy i Taty oraz Dnia Dziecka jest to najważniejsze święto w roku, istotne i bardzo mocno przeżywane przez dzieci – głównych gospodarzy tych uroczystości.

W naszym przedszkolu w obecnym roku szkolnym, uroczyste spotkania z okazji Święta Babci i Dziadka przebiegały w kilku etapach. Każda grupa przedszkolna, zapraszała swoich Dziadków i Babcie na inny dzień. Licznie przybywający do naszej placówki Goście zasiadali na przygotowanych dla nich ławkach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach przedszkolaków widać było ogromną radość, skupienie oraz nutkę niepokoju. Każda grupa wspólnie ze swoimi paniami przygotowała część artystyczną, na której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne, wręczyły wykonane własnoręcznie laurki i złożyły życzenia.

Wszyscy dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla swoich wnuków.
Niejednej Babci i Dziadkowi łezka kręciła się w oku, a na ustach można było zobaczyć uśmiech. Publiczność nie żałowała również pochwał dla swoich wnuków i nagrodziła ich gromkimi brawami. Na koniec tych wyjątkowych występów dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom własnoręcznie przygotowane laurki. W dalszej części uroczystości niecodzienni Goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez Rodziców.

To były naprawdę wyjątkowe dni, pełne radości i dumy. Szczęśliwe, uśmiechnięte, a nawet rozpromienione twarze Babć i Dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w dniu ich występu.

Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone w naszej placówce chwile na długo pozostaną w pamięci zarówno dzieci jak i Babć oraz Dziadków.

Zapraszamy za rok!

Dorota Kubisa- Skalska

 

 

 

 

 

Wizyta Św. Mikołaja


     14 grudnia 2016 roku, w naszym przedszkolu w grupie maluchów pojawił się długo oczekiwany gość - prawdziwy św. Mikołaj. Najpierw było słychać dzwoneczek, potem donośne hou, hou, hou i pojawił się on - nasz ukochany św. Mikołaj! Cała sala powitała radośnie Mikołaja. Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków, którzy przygotowywali się do Jego wizyty bardzo starannie. Dzieci przepięknie recytowały wierszyki, śpiewały piosenki oraz odgadywały zagadki.

     Na zakończenie Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem. Oprócz pełnego prezentów worka, św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu.
Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne.
   
Po spotkaniu rodzice wraz ze swoimi pociechami udali się na pyszny poczęstunek.Wizyta wyjątkowego gościa wprowadziła wszystkich w radosny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Przygotowała: Patrycja Kot

 

 

 

Andrzejki w przedszkolu

 

 

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada w wigilię Andrzeja. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. W Wigilię Św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by  z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość.

Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie andrzejki są wspaniałą zabawą  dostarczającą wielu przeżyć i emocji.  Dbając i pielęgnując rodzime tradycje, wszystkie  wychowawczynie w przedszkolu  zorganizowały swoim wychowankom zabawę andrzejkową. Zebraliśmy się  w dużej sali, by  wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. W tym dniu gościliśmy u siebie przedstawicielki Koła Gospodyń z Leśniaków, p.. Teresę Lachór, p. Zofię Machurę i p. Stanisławę  Myrtę, które  nam ładnie zaśpiewały i w ciekawy sposób opowiedziały maluchom, jak dawniej bawiono się w andrzejki, jak wróżyły sobie dziewczęta, a jak młodzi kawalerowie.

Przedszkolaki poznały andrzejkowe tradycje. Później rozpoczęły się tańce przeplatane andrzejkowymi wróżbami.  Tajemnicza wróżka  przeprowadzała wróżby i odczytywała  ich znaczenie. W czasie andrzejkowych wróżb nie mogło zabraknąć wróżenia z butów. Dowiedzieliśmy się, co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno nie widzianego, ile prezentów dostaną od Mikołaja…) i tej bardziej odległej (np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą przedszkolaki jak już dorosną). Było nawet czarowanie prawdziwą czarodziejską różdżką i życzenia na przyszłość. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom, szczególnie że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki.

Swoją energię dzieci rozładowały, tańcząc i szalejąc do woli w rytm wesołej muzyki. Oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....

Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu tej uroczystości.

Gorące podziękowania składamy paniom z Koła Gospodyń z Leśniaków za uświetnienie naszej uroczystości swoją obecnością.

 

Dorota Kubisa- Skalska

 

Rozwijanie czytelnictwa w przedszkolu

 

Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja

bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka,

znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny,

jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych,

a przy tym przynosi dziecku ogromną radość

i pozostawia cudowne wspomnienia.

Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania.

Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania,

jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego (…)”.

                                                                                                                                                    (Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska "Wychowanie przez czytanie")

 

 

  W naszym przedszkolu oprócz nauczycielek, które codziennie czytają dzieciom, do akcjiCAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM włączają się również osoby ze środowiska lokalnego.

  W dniu 25 listopada nauczycielki  i dzieci  z naszego przedszkola  zaprosiły do  siebie panią bibliotekarz – Justynę Madejską.

   W spotkaniu brały udział  dzieci z wszystkich grup wiekowych. Celem spotkania było: zapoznanie z zawodem bibliotekarza, rozbudzenie zainteresowania książkami, rozwinięcie potrzeby chodzenia do biblioteki.

   Pani Justynka przygotowała pogadankę na temat biblioteki i zasad wypożyczania książek oraz korzystania z innych zasobów biblioteki. Ponadto przywiozła ze sobą mnóstwo pięknych książek, które dzieci miały okazję obejrzeć. Oczywiście  przedszkolaki miały przyjemność wysłuchać czytanych przez panią bibliotekarkę bajeczek, a także rozwiązywać ciekawe zagadki. Pani Justyna zwracała uwagę dzieci na poznawcze walory książek, sytuacje humorystyczne, kolorowe ilustracje, podkreśliła też, że warto czytać książki. Na zakończenie spotkania  dzieci otrzymały obrazki z bajek do pokolorowania.

Dorota Kubisa

 

 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w Przedszkolu w Żelisławicach

  

Jesień już trwa, wieczory są coraz dłuższe i świat wokół nas wydaje się być szary. Ale gdyby spojrzeć w kalendarz, możemy zauważyć dość ciekawy i kolorowy dzień. A to dlatego, że w listopadzie przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek  Na pewno spora część dzieci, niezależnie od wieku, ma swoją ulubioną bajkową postać. Może nią być Kaczor Donald, Myszka Miki, pies Pluto albo któraś postać z wioski Smerfów, Doliny Muminków  czy osady Galów, w której to mieszkali Asterix i Oberix …

 Na początku listopada ,w naszym przedszkolu, obchodziliśmy  Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jest to doskonała  okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci poprzez organizowanie różnych zabaw, balów postaci z bajek, itp.

 Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.

Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. „Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!” i bawmy się z nimi.

W tym wyjątkowym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje.  Były „Skrzaty”, „Żabki”, „Misie”, „Smerfy”, „Krasnoludki” i „Pszczółki”, królowała postać Elzy z Krainy Lodu.  Przedszkolaki wspaniale się bawiły.

 Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle, bawiły się w teatr, naśladując sposób poruszania i zachowania się wybranych bohaterów, jak też były twórcami własnych scenek teatralnych. Utożsamiając się z bohaterami bajek, dzieci jakby uczestniczyły w ich przygodach, smutkach i radościach. Na zakończenie wychowankowie z grup starszych rysowali swoją ulubioną postać z bajki, zaś grupy młodsze kolorowały. 
Nie zabrakło w tym ważnym dla naszego przedszkola dniu odśpiewania hymnu „Witajcie w naszej bajce”.
To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe, a przecież takie są podstawowe założenia pracy z dziećmi w przedszkolu

Dziękujemy wszystkim życzliwym osobom za pomoc w organizacji Dnia Postaci z Bajek.  

Dorota Kubisa

 

 

 

WIELKIE BRAWA DLA IGI I MARYSI !!!!!

 

 

Iga i Marysia

 

 

9 listopada odbył się V Międzygminny Konkurs Piosenki Patriotycznej. Głównym organizatorem przedsięwzięcia było Przedszkole Publiczne w Rogoźniku, a patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Bobrowniki. W konkursie uczestniczyły przedszkolaki z terenu gminy Bobrowniki oraz gmin sąsiednich Mierzęcic, Psar, Wojkowic, Siewierza, Koszęcina i Będzina. Nasze przedszkole reprezentowały dwie dziewczynki, które poradziły sobie wyśmienicie. W kategorii 5 - latków Iga Łukasik zaśpiewała piosenkę ”Serce w plecaku” i zdobyła III miejsce. W kategorii 6 – latków Marysia Jędrzejewska pokonała bardzo silną konkurencję i wyśpiewała piosenką ”Hej, hej ułani” II miejsce. Dziewczynki w nagrodę otrzymały upominki, dyplomy i prawdziwe puchary. Do konkursu przygotowały dzieci panie Renata Hetmańczyk i Dorota Kubisa – Skalska.

Życzymy dziewczynkom kolejnych sukcesów wokalnych.

 

 

 

Renata Hetmańczyk