dzień

 

    W środę, 21 września 2016 roku w Przedszkolu w  Żelisławicach miała miejsce wyjątkowa uroczystość:  Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

      Brały w niej udział wszystkie grupy przedszkolne. Dzieci odświętnie ubrane oczekiwały z niecierpliwością na rozpoczęcie imprezy. W tak ważnym dniu nie zabrakło oczywiście wizyty pani dyrektor, p. Ewy Stelmach oraz przedstawiciela Rodziców, p.E. Mazurkiewicz.

     Uroczystość rozpoczęły Nauczycielki, przebrane ku uciesze maluchów za małe dziewczynki z czerwonymi kokardami we włosach, krótką scenką humorystyczną:” Zosia i Ola idą do przedszkola”. Następnie rozbrzmiał wkoło „Hymn Przedszkolaków”, radośnie odśpiewany przez   wszystkie dzieciaki. Specjalnie na tę uroczystość przygotowano dla  dzieci wiele atrakcji i niespodzianek, dostarczając okazji do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Nie zabrakło też słodkości, które maluchy uwielbiają najbardziej. Potwierdzeniem tego, że każde dziecko w naszym przedszkolu jest prawdziwym przedszkolakiem, było złożenie Przysięgi Szczęśliwego Przedszkolaka i złożenia odcisku swego serdecznego palca na Karcie Ślubowania.

      Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka dostarczył naszym dzieciom wiele pozytywnych wrażeń, zintegrował przy wspólnej zabawie dzieci z wszystkich grup przedszkolnych. Wszystkim Przedszkolakom życzymy radości, spełnienia marzeń, uśmiechów na co dzień.
Rodzicom gratulujemy cudownych pociech!


 Dorota Kubisa – Skalska

Renata Hetmańczyk

 

 

Powitanie Jesieni

jesień

      W pierwszym dniu astronomicznej jesieni, 23 września, dzieci z Przedszkola  w Żelisławicach powitały tę najbardziej kolorową porę roku.

     Wszystkie przedszkolaki w tym dniu przyszły do przedszkola przebrane w kolory jesieni. Pani Jesień przybyła w pięknym kapeluszu, z koszem pełnym darów z sadu, lasu i ogrodu, które służyły pomocą  w rozwiązywaniu jesiennych zgadywanek. Dzieci mogły segregować, przeliczać i rozwiązywać zagadki o przyniesionych  darach. Pani Jesień zadbała również o to by w tym dniu dzieci fajnie i wesoło bawiły się przy jesiennej muzyce. Nauczycielki zabrały  dzieci na jesienny spacer, na którym szukaliśmy ,  jakie zmiany zachodzą  w przyrodzie.

     Miłym akcentem była degustacja soku jabłkowego, prezentu od p. Elżbiety Mazurkiewicz.

    Na zakończenie najmłodsi otrzymali pyszne jabłuszka, gruszki i śliwki, które jadły z dużym apetytem. Tak miło powitana jesień na pewno nie będzie smutna, nudna  i zimna, ale piękna, barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby.

 

Dorota Kubisa- Skalska

Renata Hetmańczyk

 

 

PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU - JAK WESPRZEĆ PROCES ADAPTACJI DZIECKA

 

   Wrzesień to ważny i bardzo trudny miesiąc dla wszystkich dzieci, które pierwszy raz przekraczają próg przedszkola. Zmiana otoczenia, wejście w nową sytuację, przebywanie wśród nieznanych wcześniej osób mogą wywołać w nich silną frustrację i lęki, dlatego ważne jest, by od samego początku przygody z przedszkolem, rodzice świadomie wspierali proces przystosowywania się dziecka do nowych warunków i ułatwili mu bezpieczne i bezproblemowe przejście przez zmianę.

Czytaj więcej: Pierwsze dni w przedszkolu

 

Co nowego w Przedszkolu w Żelisławicach?

 

   Przerwa wakacyjna w placówkach oświatowych to często czas prac naprawczych i remontów. W  naszym przedszkolu  również tak było. Tego roku był to jednak remont niebagatelny – gruntowny , można by rzec od podłogi po sufit i ściany. Wycyklinowano i pomalowano parkiety, wymieniono osprzęt elektryczny (bezpieczne gniazdka, wyłączniki, lampy oświetleniowe), pomalowano górny korytarz i klatkę schodową, całkowicie odnowiony został gabinet logopedy- kolorowe, wesołe ściany, nowa podłoga, nowe meble.

 W efekcie wszystkie sale prezentują się nowocześnie, schludnie. Z pewnością zachęcą dzieciaki do zabawy i uprzyjemnią   ich pobyt w przedszkolu.

   Na prośbę rodziców został zamontowany w naszej placówce System Bezpieczny Przedszkolak.

   Remont był efektem starań dyrektor ZSP w Żelisławicach p. Ewy Stelmach i przychylnego nastawienia do placówek oświatowych włodarza naszej Gminy Burmistrza Zdzisława Banasia, za co serdecznie dziękujemy.

   Teraz czekamy już tylko na dzieci, które swoją obecnością wprowadzą uśmiech, zabawę i radość do wielobarwnych sal.   Podziękowania kierujemy również do pana Darka   i pani  woźnej, pani Dorotki , którzy przez ostatni miesiąc pracowali w pośpiechu, aby pierwszego września było wszystko gotowe i zapięte na ostatni guzik.

Opracowała  Dorota Kubisa- Skalska

 

 

Wycieczka do Przybynowa

1                            2

 

     Od rana przedszkolaki były bardzo podekscytowane, ten dzień miał być inny, niż zazwyczaj.   31 maja z okazji Dnia Dziecka rodzice przygotowali dzieciakom  wspaniały prezent- wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego "Pod skałką" w Przybynowie na terenie Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Już od rana w przedszkolu trwały przygotowania. Nauczycielki (p. Ola Buła i Dorota Kubisa) udzielały ostatnich wskazówek, przypominając zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas wycieczki.

     I wreszcie wybiła godzina 09:00. Wyruszamy w drogę!

   Na miejscu czekało nas wiele atrakcji, między innymi: warsztat edukacyjny "Jak powstaje mleko?", godzinna przejażdżka powozami konnymi po malowniczych terenach Jury, zwiedzanie Mini Zoo i poznanie takich zwierząt jak: wielbłąd, lamy, osiołki, daniele, kuce, krowy szkockie, kózki i owce miniaturowe, alpaka i wiele innych; zabawa w "Krainie Marzeń Dzieci", gdzie na dzieci czekały dmuchane zamki, trampoliny, huśtawki    i    wiele więcej. 

     Wycieczka była dla dzieci dużym przeżyciem, niektóre z nich po raz pierwszy jechały autobusem. Kontakt ze zwierzętami oraz możliwość ich karmienia sprawiły dzieciom ogromną frajdę. Podczas wycieczki dzieci utrwaliły sobie również zasady bezpiecznych zachowań w kontaktach ze zwierzętami. Pogoda, choć ostatnio kapryśna, nam jednak dopisała. Wycieczka naprawdę była udana.

Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. Oczekiwali na nas bardzo już stęsknieni rodzice:-)

   Dziękujemy serdecznie paniom: Agnieszce Żurek, Magdalenie Katolik i Jolancie Chocać za trud włożony w zorganizowanie wyjazdu i pomoc w opiece nad naszymi pociechami.

Dorota Kubisa

dzien ziemi 

Międzynarodowy Dzień Ziemi 2016

- sadzimy krzewy i kwiaty wokół przedszkola

 

      Od zawsze zwracaliśmy w naszym przedszkolu uwagę na sprawy związane z ekologią , poszanowaniem bogactwa świata przyrodniczego. Nasze przedszkolaki niejednokrotnie miały okazję uczestniczyć w zajęciach,  które poszerzały ich wiedzę z zakresu przyrody , a jednocześnie uczulały na przyrodę. Inaczej mówiąc, dzieci wiedzą , że nie wolno niszczyć tego, co nas otacza , a wręcz przeciwnie należy wspierać i pomagać żyjącemu światu wokół nas.

Czterolatki z grupyLeśne Ludki” zapoznawały  się z materiałem programowym z zakresu edukacji ekologicznej, głównymi założeniami tej tygodniowej tematyki – Drzewa wokół nas ”, było:
- wyrabianie w dzieciach emocjonalnego stosunku do środowiska przyrodniczego,
- zapoznanie z tematyką dotyczącą ochrony drzew oraz popularyzacją znanych gatunków drzew występujących na naszym terenie,

- zachęcanie do zaangażowaniu się w działaniu na rzecz ochrony środowiska – sadzenie nowych drzew,

 - ukazanie zalet drzewa dla człowieka i przyrody.

   Stąd zrodził się pomysł, aby zorganizować „Święto Drzewa”, czyli dzień , w którym najmłodsi  będą się bawić wśród drzew , a potem zasadzą nowe drzewa w ogrodzie przedszkolnym.

     Dzieci były bardzo zaangażowane podczas sadzenia swoich drzewek-  było to dla nich nowe doświadczenie i z pewnością nie zapomną o nim tak szybko. Tego dnia rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób możemy dbać o drzewa rosnące w najbliższym otoczeniu i co dają nam w zamian. Dzieciaki dzielnie  pomagały przy kopaniu dołków, przytrzymywały sadzonki, zasypywały ziemią i podlewały ze mną świeżo posadzone krzewy forsycji    i berberysu, zasadziliśmy także bulwy dalii. Mamy nadzieję, że wprowadzane przez nas działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwianie dzieci i że, w przyszłości nasi absolwenci będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata.

….”Na znak naszej przyjaźni z przyrodą,
zasadziliśmy w ogrodzie roślinkę nową.
Gdy ktoś o tym zapomni, Forsycja mu szybko przypomni,
że o przyrodę dbamy nie tylko od święta,
niech każdy o tym pamięta
!”

 

Dorota Kubisa- Skalska

 

 "Przygody kota – mądrość pokoleń”

 

 plakat-filemon-i-bonifacy-szarfa-e1454240144466

     Na taki wyjazd czekaliśmy już od dawna. We wtorek 19 kwietnia, przedszkolaki  pod opieką nauczycielek wybrały się na długo oczekiwaną wycieczkę do zawierciańskiego MOK-u na przedstawienie Wrocławskiego Teatru Edukacji In-Art.

 Przed wyjazdem przedszkolaki zapoznały się z regulaminem wycieczki oraz zasadami prawidłowego zachowania się miejscu publicznym. Wizyta w prawdziwym teatrze była dla dzieci dużym przeżyciem.

  Spektakl, którego już sam tytuł zapowiadał się intrygująco „ Przygody kota – mądrość pokoleń”, z pewnością dostarczył wielu pozytywnych wrażeń. Po przybyciu do Ośrodka Kultury zajęliśmy miejsca i z wielkim podekscytowaniem czekaliśmy na rozpoczęcie spektaklu.  Już po niedługiej chwili mogliśmy się przenieść w magiczny świat teatru. Nie rozczarował się chyba nikt, z zapartym tchem oglądaliśmy wspaniałe dekoracje, doskonałą grę aktorów oraz słuchaliśmy świetnie dobranej muzyki podkreślającej przeżycia sceniczne aktorów. Występujący wcielali się m.in. w role gospodarza, przebiegłych myszy, mądrej sowy, strasznego niedźwiedzia, czy też zabawnego jeża, ale przede wszystkim w role tytułowych kotów. Podczas spektaklu było niemal wszystko – śmiech, zabawa, chwile grozy i smutku, ale  i doskonałe przesłanie. Każdy z oglądających na podstawie przygód Bonifacego i Filemona mógł przekonać się, że pokolenia mogą i powinny się uczyć od siebie nawzajem. Nam, zarówno morał bajki, jak i samo przedstawienie, bardzo się spodobały, z chęcią pojedziemy na kolejne spektakle.

 Dorota Kubisa- Skalska

 

 

    Światowy Dzień Czekolady

    Jedno z najsłodszych świąt w roku - Światowy Dzień Czekolady- obchodziliśmy w grupie 4 -latków 14 i 15 kwietnia. W tym dniu w przedszkolu wszystkich obowiązywał ubiór w kolorach czekoladowych, dobry humor i twórcze czekoladowe szaleństwa :) Przedszkolaki  obejrzały  film edukacyjny- zapoznały się z historię powstania czekolady, dowiedziały się,  z czego jest zrobiona, poznawały różne rodzaje czekolad oraz ich smaki.

    Zgodnie z prekolumbijskimi wierzeniami czekolada to dar boski. Aztecki bóg Quetzalcoatl, symbol mądrości i wiedzy, zesłał ludziom dar, jakim było drzewo kakaowca. Miało ono dawać siły witalne i pielęgnować skórę, dobroczynne działanie czekolady znane jest więc od wieków. Pierwszymi smakoszami czekolady byli Majowie. Do Europy przybyła dopiero w XIV wieku za sprawą Hiszpanów. Początkowo czekolada była znana tylko w formie gorącego napoju.

  

     Na ” czekoladowych” zajęciach dzieci miały okazję rozwijania swoich umiejętności    i inteligencji wielorakich w różnych dziedzinach. Czwartek przebiegał pod hasłem "Jak to  z czekoladą było”,  dzieciaki wykonywały różnorodne dekoracje na wystawkę (tabliczki czekolady, cukierki, lizaki).  W przerwie" dzieci  tańczyły  wesoło w rytmie „czekoladowych piosenek”.  Samodzielnie uczestniczyły w procesie tworzenia czekoladowych trufli   z herbatnikami.. Następnie ozdabiały je przyniesionymi przez siebie orzechami, kokosem  i cukiereczkami- poradziły sobie świetnie!

    Piątek  przebiegał pod hasłem "Czekoladowe bajki"-tego dnia przedszkolaki wysłuchały opowiadania Renaty Stachowicz „O czekoladowej złości Krzysia” i zrozumiały, że spożywana w dużych ilościach czekolada może szkodzić zdrowiu. Natomiast umiar w jej jedzeniu pozwoli się nam cieszyć dobrym samopoczuciem. Dzieci pamiętają, że po każdym zjedzeniu „czegoś słodkiego” należy zawsze dokładnie umyć zęby.

    Wszyscy lubimy w przedszkolu obchodzić nietypowe święta.

Dorota Kubisa- Skalska

 

   

 

DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU

     Z okazji Dnia Kobiet odbyła się w naszym przedszkolu miła uroczystość, w której udział wzięły wszystkie grupy dzieci oraz wszystkie panie pracujące w przedszkolu. Dzieci śpiewały piosenki, m.in. „Marzec, marzec, 100 lat, Dzień Kobiet” oraz  wykonały własnoręcznie laurki dla swoich mam i babć.  Dziewczynki również otrzymały upominki od kolegów. Nie zabrakło również szalonej zabawy i tańców. Było nam wesoło , bawiliśmy się świetnie.

      Dzień Kobiet to nie tylko wiersze, piosenki, kwiaty, to również dobra okazja, by porozmawiać  o zawodach wykonywanych przez rodziców, przypomnieć zasady dobrego zachowania i kształcić w młodym człowieku wyjątkową cechę "jestem dla innych miły i uprzejmy".

   Dziękujemy Rodzicom płci męskiej za piękne kwiaty i słodkie upominki . Trochę szkoda, że takie miłe święto mamy tylko raz w roku!

Dorota Kubisa- Skalska

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka

W dniu 27 stycznia 2016 roku w naszym Przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci            i Dziadka.

Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne laurki z życzeniami ze zdjęciem  wnuczki lub wnuczka oraz cudowne kwiatki i czekolady. Następnie dzieci wraz z Babciami oraz Dziadkami zostały zaproszone                        na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek.

Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!

 

 

 

UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA

W PRZEDSZKOLU  W ŻELISŁAWICACH

 

 

     15.01.2016 w ZSP  w  Żelisławicach odbyło się „Pasowanie na Przedszkolaka”. Był to szczególny dzień dla dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola oraz ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością.

    Podczas uroczystości dzieci przebrane w piękne stroje pszczółek zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas  pobytu w przedszkolu. Razem ze swoimi rówieśnikami dzielnie zmagały się  ze śpiewem piosenek, recytowaniem wierszyków, tańcem oraz graniem na instrumentach.

    Po zakończonej części artystycznej Pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom, książeczkę, kredki i róg obfitości. 

Po części artystycznej, wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

                                                                                                         

Oprac. Patrycja Kot

 

 

 OWOCOWY KARNAWAŁ- OWOCOWY DZIEŃ   

O! Mniam, mniam, mniam. 
Owocowy, karnawał owocowy, 
Super zabawa, bo taniec jest bardzo zdrowy. 
Owoce się nie kłócą, lecz śmieją się wokoło,    
Pałaszuj owoce, a będzie ci wesoło. …  

                                                                               M. Jeżowska

  Włączając się aktywnie do działań promujących zdrowie, w dniu 15.01. 2016 r. przedszkolaki       z grupy 4 -latków wzięły udział w niecodziennych zajęciach: Owocowy karnawał- owocowy dzień. Celem głównym  tych zajęć  było kształtowanie u przedszkolaków nawyku zdrowego odżywiania się.

    W tym dniu dzieciaki zdobywały informacje, w jaki sposób odpowiednie odżywianie wpływa na zdrowie i odporność organizmu. Przypomniały sobie i rozmawiały n/t produktów, które sprzyjają zdrowiu. Dzieci dowiedziały się, jakie witaminy są ważne w budowaniu odporności   i w jakich produktach się znajdują. W przyswojeniu tej wiedzy pomogły plansze, wiersze piosenki i zabawy przygotowane przez wychowawczynię. Na zajęcia dzieci przyniosły do przedszkola owoce, umieszczając je na stoliku w formie straganu. Następnie  rozpoznawały  i nazywały je. Po  tanecznej zabawie  przy   „owocowych piosenkach”  dzieci  samodzielnie  przygotowały    pyszne  szaszłyki          z przeróżnych owoców, Wszystkim naszym działaniom w tym dniu przyświecał jeden – główny cel: aby poprzez zabawę, w przyjemnej atmosferze nasze przedszkolaki od najmłodszych lat zachęcać do codziennego spożywania owoców i warzyw .

Dorota Kubisa- Skalska

 

 

MAMY NOWE ZABAWKI

"Krzyś i Marysia wybrali dzisiaj,
do swej zabawy lalkę i misia.
Już po dywanie mkną samochody,
zaraz się zaczną wielkie zawody.….
A po zabawie, każdy o tym  wie,
zabawki na swoje miejsce odkłada się
.

   W naszym przedszkolu niedawno zapanowała ogromna radość. Jaki był jej powód? Otóż radość dzieci wywołują najczęściej  prezenty. I  właśnie w minionych dniach czekała na dzieci niespodzianka - nowe zabawki. Pani dyrektor   zakupiła  zabawki  i sprzęty  potrzebne do zabawy i nauki naszych pociech. Zakupiono zabawki rozwijające sprawność  manualną i wyobraźnię dzieci: mozaiki, tablice do ćwiczeń graficznych.   Przedszkolaki otrzymały też nowe wózki, lalki  autka – odpychacze, sklepiki, zestawy do sprzątania, zestawy  fryzjerskie, walizeczkę lekarską, kuchenki z wyposażeniem. Wszystkie zabawki otrzymały swoje stałe miejsce, będziemy o nie dbali i tak jak w wierszyku codziennie będziemy sprzątali po zabawie, a naszą pracę będą nadzorowali dyżurni. DZIĘKUJEMY!

    Chcemy bardzo, bardzo serdecznie podziękować również Rodzicom, którzy doposażyli nasze przedszkole i zakupili piękny kolorowy dywan oraz firanki i zasłony. Rodzice przez cały czas myślą  o dzieciach, zastanawiają się, jaką niespodziankę jeszcze dla nich przygotować, jak wywołać uśmiech na twarzach dzieci. Trudno nam zwykłymi słowami wyrazić wdzięczność. Życzliwość i troskę Rodziców czujemy  codziennie.Za to wszystko, za bezinteresowne zaangażowanie w życie przedszkola jeszcze raz serdecznie DZIĘKUJEMY.

Dorota Kubisa -Skalska

 

 

"Mikołajkowe zabawy , konkursy i tańce ” – zajęcia z udziałem rodziców 

images 

    Ten dzień był wyjątkowy- na spotkanie z Mikołajem przybyły dzieci wraz z rodzicami.7.12.2015 r. w  sali zabaw odbyły się  zajęcia otwarte w grupie 4-latków. Dzieciaki  i rodzice  uczestniczyli w pląsach i zabawach  o tematyce mikołajkowej. Wśród zabaw były zajęcia z chustą animacyjną: „Wrzuć do środka” i „Kogo brakuj e”. Wspólnie  tańczyliśmy i śpiewaliśmy piosenki. Śmiechu było co niemiara, gdy rodzice naśladowali okrzyki Mikołaja .Wszyscy uczestnicy zabaw aktywnie brali udział w turniejowych konkurencjach.

   Aż wreszcie nadeszła upragniona chwila, zadzwoniły dzwoneczki.

Wizyta świętego Mikołaja to oczekiwany dzień przez wszystkie dzieci. Tegoroczna aura zasiała w serduszka przedszkolaków niepokój i pytanie: czy uda i się Mikołajowi dotrzeć do naszego przedszkola? Ale brak białego puchu nie zmylił Mikołaja i ku radości dzieci ten oczekiwany przez cały rok Gość przybył do naszego przedszkola. Uśmiech i wyjątkowa atmosfera zagościły dokoła.

Mikołaj rozmawiał z dziećmi, wysłuchał wielu piosenek i wierszy przygotowanych specjalnie dla niego. Nie zapomniał również o prezentach dla każdego dziecka, bo przecież małe dziecięce psoty zawsze można wybaczyć. Przedszkolaki obiecały jednak, że postarają się zachowywać grzecznie  w przedszkolu i w domu.
A kiedy pożegnaliśmy Mikołaja, na twarzach dzieci jeszcze przez długo gościł uśmiech i szczęście. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku....

Dziękuję Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu Imprezy mikołajkowej, za pomoc w zakupach, za przygotowanie słodkiego poczęstunku.

Mikołajowi dziękujemy za przybycie  i odwagę!

Dorota Kubisa- Skalska