POWITANIE JESIENI

23 września wychowankowie naszego przedszkola  powitali pierwszy dzień jesieni. Pierwszy dzień jesieni jest u nas jednym z „kolorowych dni - „Dniem Pomarańczowym”. Dlatego większość dzieci obchodziła go w pomarańczowych strojach lub z elementami tego koloru.  Podczas świętowania nadejścia jesieni nie mogło zabraknąć pomarańczowych atrakcji. Dzieci słuchały  jesiennych opowieści, wierszy, odgadywały zagadki,  uczestniczyły w zabawach ruchowych, śpiewały jesienne piosenki oraz tańczyły. Malowały obrazy przy użyciu jesiennych barw. Starszaki poszły na pierwszy jesienny spacer. Wróciły z ze skarbami – kolorowymi liśćmi, kasztanami i żołędziami, które trafiły do kącika przyrodniczego.

 

Renata Hetmańczyk 

konsultacjeprzedsze

 

 

Oferta programowa naszego przedszkola uwzględnia

 pełny rozwój osobowości

małego dziecka – intelektualny, fizyczny, społeczny i twórczy. Podstawowym celem naszej

pracy jest wychowanie dzieci, śmiałych, dobrze radzących sobie w życiu, mających dobry

 kontakt z otoczeniem i z samym sobą. Ludzi czujących się dobrze we współczesnym świecie.

Wszyscy nauczyciele posiadają przygotowanie pedagogiczne umożliwiające w pełni

profesjonalne korzystanie z różnorodnych metod. Dziecko jest najważniejsze, jego rozwój,

zainteresowania, zdolności i potrzeby nieustannie inspirują nas i zachęcają do poszukiwania

coraz to nowszych metod pracy.

 Pracę wychowawczo-dydaktyczną wspiera personel administracyjny i obsługowy.

Wszystkie osoby zatrudnione w przedszkolu cechuje odpowiedzialność za powierzone

obowiązki, a przede wszystkim ogromne oddanie dzieciom. Najważniejszym celem, jaki

przyświeca naszym działaniom, jest radość i uśmiech każdego dziecka oraz zadowolenie

rodziców z jakości świadczonych przez nas usług.

Czytaj więcej: Oferta przedszkola

 

Przygotowanie dziecka do przedszkola

Gdy podejmujecie Państwo decyzję o wysłaniu dziecka do przedszkola, należy postawić pytanie, czy przygotowane jest ono do tego. Być może po raz pierwszy pozostanie samo bez osoby bliskiej i do tego w nowym środowisku. To będzie mocne przeżycie dla dziecka i dlatego proponujemy zastanowić się, co zrobić, aby dobrze przygotować  dziecko do czekających je przeżyć. Warto dlatego dołożyć wszelkich starań, aby początkowe trudności były drobne i nie urosły do rangi problemu, natomiast pobyt w przedszkolu od pierwszego dnia był zapamiętany jako radosny okres w życiu.

Czytaj więcej: Przygotowanie dziecka do przedszkola

   

Wycieczka do remizy

 

W pierwszych dniach czerwca nasi przedszkolacy, pod opieką wychowawczyń: D. Kubisy, J. Felis i R. Hetmańczyk oraz p. woźnej oddziałowej D. Staszak,    wyruszyli na pieszą wycieczkę po okolicy. Celem spaceru było odwiedzenia Remizy strażackiej. Pan Ryszard Machura, dziadek naszej Marysi Jędrzejewskiej, przygotował sprzęt i samochody, aby dzieci mogły pooglądać i zapoznać się bliżej z ich trudną służbą.

   Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej powinno wiedzieć, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umieć o nią poprosić.

     W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaków nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych. Cenną wskazówką była informacja, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób oraz w jaki sposób przewidywać i unikać zagrożeń podczas wspólnych zabaw  z rówieśnikami. Dzieci były bardzo zainteresowane, oglądały, zadawały pytania, oraz deklarowały, że będą strażakami. Mogą być nimi już bardzo niedługo, bo nasi strażacy pod kierownictwem p. Andrzeja Machury,  prowadzą drużynę młodzieżową, do której przyjmują dzieci szkolne. A ponieważ wiele tatusiów jest strażakami, to na pewno i dzieci nimi zostaną.

    Za miłe spotkanie dzieci podziękowały  panu strażakowi  burzą oklasków.

 PANOWIE STRAŻACY 

życzymy Wam bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Należą Wam się ogromne podziękowania za poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego, za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy.

Wasza praca jest niezwykle ważna. Dajecie nam poczucie bezpieczeństwa, możemy przecież na Was liczyć o każdej porze dnia i nocy. Serdeczne podziękowania i życzenia kierujemy również do Waszych najbliższych, którzy przecież nie raz muszą martwić się o Wasz bezpieczny powrót do domu. Niech Św. Florian otacza Was swoją opieką w wypełnianiu strażackiej powinności, a ta trudna służba niech będzie dla Was źródłem satysfakcji i powodem do dumy.

  Dziękujemy

Przygotowała Dorota Kubisa - Skalska

 

Kuchcikowo- zajęcia kulinarne w przedszkolu

 

     Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka w wieku przedszkolnym, którego organizm intensywnie się rozwija. Jakość jedzenia i jego rodzaj oraz prawidłowe nawyki żywieniowe są podstawą w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, m.in. otyłości u dzieci. Przyzwyczajenia żywieniowe ulegają obecnie szybkim zmianom i są to, niestety zmiany w złym kierunku. Dlatego konieczne jest podejmowanie działań na rzecz korygowania przyzwyczajeń i kształtowania właściwych nawyków żywieniowych przedszkolaków. Nie jest to zadanie łatwe, ale możliwe, np.  poprzez realizację zajęć  kulinarnych- „mały kuchcik” .  Zajęcia  te wzbogacają  ofertę edukacyjną przedszkola,  łączą  treści edukacyjne z różnych obszarów podstawy programowej oraz wykraczające poza nią, uwzględniają aktywne metody nauczania i wychowania.. „Mały kuchcik” to dla przedszkolaków zabawa i wielka przygoda, których efektem będzie nabywanie właściwych  nawyków  żywieniowych.

Przypominamy również rodzicom, że w dalszym ciągu, poniedziałki są dniem owocowym i prosimy o przynoszenie wybranych owoców do przedszkola.

Cele zajęć:

1. Stwarzanie dziecku możliwości do działania kulinarnego

2. Wdrażanie podstaw racjonalnego odżywiania i higieny przyrządzania posiłków

3. Czerpanie radości ze wspólnego przygotowywania posiłków

4. Zdobywanie nowych doświadczeń za pomocą zmysłu smaku, zapachu i dotyku

5. Kształcenie wyobraźni twórczej, pomysłowości, płynności ruchów

6. Rozwijanie poczucia kompozycji kolorystycznej, wrażliwości i piękna

8. Zapoznanie z różnymi naczyniami i przyborami kuchennymi

9. Rozwijanie samodzielności i umiejętności samoobsługowych

10. Wdrażanie zasad kulturalnego zachowania się przy stole

 W grupie maluszków  odbyły się zajęcia kulinarne. Następnie w kuchcików zabawią się średniaki.

Drogie mamusie- rosną wam pomocnicy!

Koktajl na bazie jogurtu naturalnego

    Na zajęciach kulinarnych dzieci wykonywały zdrowy koktajl wieloowocowy. Zadanie okazało się dla przedszkolaków dość łatwe, a zarazem bardzo smaczne.

Dziękujemy mamie Norberta, pani Czerneckiej,  za wizytę na zajęciach i za pomoc.

Dorota Kubisa Skalska

 

Dzień Dziecka w Przedszkolu w Żelisławicach -  Bal na 100 par!

 

     Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Jednak nie we wszystkich krajach w tym samym dniu i w ten sam sposób. Różnice wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych  i religijnych danego obszaru kulturowego. W Polsce święto dzieci obchodzone jest 1 czerwca.

   Dzień Dziecka został wprowadzony w 1952 roku, a jego inicjatorem była organizacja „The International Union for Protection of Childhood,” działająca na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie. Obecnie Dzień Dziecka obchodzony jest w ponad 100 państwach.

     W naszym przedszkolu w czerwcowy, słoneczny poniedziałek odbył się najprawdziwszy bal przebierańców z okazji Dnia Dziecka.  Już od rana wszystkie dzieci były podekscytowane – i dopytywały: „No kiedy? No kiedy wreszcie się zacznie?”. I wreszcie się zaczęło :) Po śniadaniu zamiast przedszkolaków, nagle w salach pojawiło się mnóstwo księżniczek, wróżek, biedronek   i kotków, tygrysków i innych zwierzaków, byli też piraci i kowboje, rycerze, smoki i inne cudowne postaci. Wszyscy zacni goście pojawili się w udekorowanej sali balowej i...zaczęła się zabawa. Tańce w parach, w kółeczkach, pociągach – najnowsze przeboje, ale również stare i przez wszystkich lubiane "Kaczuszki", całe mnóstwo innych, szaleńczych tańców - połamańców.... Były zabawy z chustą Klanzy, z balonami, z bańkami mydlanymi… Tańczyliśmy i bawiliśmy się do uraty tchu… Oj tak tak… To był naprawdę wyjątkowy dzień! Szkoda, że takie bale są raz lub dwa razy do roku

Dorota Kubisa- Skalska

 

Wycieczka na łąkę

 

 

"W zieleni łąka majowa
gdzieś w trawie świerszczyk się schował (...)”

     Piękna majowa pogoda sprzyja spacerom i wycieczkom, dlatego też przedszkolacy z grupy Krasnoludków,  wykorzystując ją , odbyli wycieczkę na pobliską łąkę w celu odszukania nieznanych im roślin i ziół. Kontakt z naturą sprawił wszystkim wiele radości i satysfakcji. 

     Dzieci ciekawe otaczającego je świata chętnie brały udział w poszukiwaniu roślin i zwierząt żyjących na łące. Dzieci obserwowały owady i słuchały wydawanych przez nie dźwięków. Opisywały rzeczywisty wygląd ślimaka, biedronki, a także miały okazje zobaczyć bociana. Nie zabrakło również czasu na wspólna zabawę. To była bardzo ciekawa lekcja przyrody dla małych podróżników.

 

Dorota  Kubisa- Skalska

 

ULUBIONE ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW

 

            Zabawa jest podstawową formą działalności dzieci w wieku przedszkolnym. Jest ona działalnością naturalną. Zabaw dziecięcych jest bardzo dużo, a każdy rodzaj zabawy odgrywa w rozwoju dziecka przedszkolnego bardzo ważną rolę.

       Dzieci z grupy średniej,  szczególnie chłopcy, najbardziej lubią zabawy  konstrukcyjne. Najbardziej popularnym materiałem budulcowym są klocki drewniane. Dzieci tworzą z nich wyjątkowe budowle, które mają wiele kondygnacji, przybudówek i wieżyczek. Urozmaicone są kolumnami, mostami, kładkami i wieloma różnymi elementami, które powstają w trakcie zabawy.

          Zabawa klockami ma wiele zalet - rozwija sprawność manualną, a więc przygotowuje do nauki pisania, kształci koordynację wzrokową, koncentrację i myślenie. Uczy  cierpliwości, wytrwałość w dążeniu do celu, odporności na niepowodzenia. Rozwija  kreatywność, wyobraźnię. Wspólne budowanie z klocków z innymi dziećmi uczy dzielenia się  i współdziałania. Daje okazję do krytycznej oceny swojej pracy i satysfakcji z uzyskania zamierzonego efektu.

      Zapraszamy do galerii.

Opracowała: Renata Hetmańczyk

 

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA MATKI I OJCA

W PRZEDSZKOLU  

 

    Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i  szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem. Dlatego też co roku w naszym przedszkolu nauczycielki pomagają dzieciom wyrazić ich miłość do rodziców, organizując Dzień Matki i Ojca.

     Z tej okazji pod kierunkiem swoich pań: Justyny, Renaty i Doroty,  przygotowały dla swoich rodziców program słowno-muzyczny. Były wierszyki i piosenki o mamie i tacie, ale również łzy wzruszenia rodziców. Nie obyło się także bez słodkiego poczęstunku.

 Jeszcze raz sto lat, sto lat, sto lat niech żyje mama. Sto lat, sto lat, sto lat niech żyje tata.

Niech żyją nam, niech żyją nam. W zdrowiu, szczęściu, pomyślności niechaj żyją nam. 


                      MAMO, TATO!

   Dla Was ten piękny kwiatek i uśmiech na dodatek.

 

Oprac. Dorota Kubisa- Skalska

                                     

 

 

Dzień Mamy i Taty

 

Droga mamo, drogi tatku mamy dla Was dziś po kwiatku.

Dla Was dzisiaj te występy, choć nam trema depcze pięty.

 

27 i 28 maja w naszym przedszkolu dzieci z grupy starszej i średniej świętowały wraz ze swoimi rodzicami Dzień Mamy i Taty.

Każda grupa na tę okoliczność przygotowała dla swych najbliższych część artystyczną. Dzieci recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły, składały życzenia oraz obdarowały rodziców własnoręcznie wykonanymi upominkami. Rodzicom towarzyszyły niesamowite emocje -  radość, wzruszenie i duma z pociech. Nie szczędzili  im oklasków, uścisków i buziaków. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za przybycie oraz za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

Renata Hetmańczyk

Podróż do krainy baśni i bajek w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Żelisławicach

      Chyba każdy z nas, będąc dzieckiem, marzył, by choć na chwilę przenieść się w bajkowy świat,  w którym wszyscy żyją długo i szczęśliwie... Bez baśni i bajek nie mogłoby istnieć dzieciństwo, nie mógłby kształtować się charakter. Chociaż utwory te zostały napisane często przed wiekami, zachowują jednak w sobie ponadczasowość i nieśmiertelność. Na pewno też każdy z nas miał swoją ulubioną bajkową postać.

       Bajki mają w sobie coś magicznego, coś, co sprawia, że świat staje się piękniejszy. Bajki także bardzo wiele nas uczą i pokazują , jak należy postępować w życiu.

      Pod koniec maja 2015 r. w naszym  przedszkolu  odbyła się lekcja koleżeńska o tematyce baśniowej dla dzieci z grupy najmłodszej oraz uczniów  z klasy I  . Przedszkolaki zaprosiły do siebie uczniów z klasy I wraz z nauczycielką p. Małgorzatą Szczotarską.

 Scenariusz zajęć został zainspirowany literaturą dziecięcą. Celem  spotkania było przedstawienie dzieciom sposobu zabawy literaturą dziecięcą oraz zachęcenie ich do korzystania z niej zarówno  w przedszkolu, szkole,  jak i  w domu. 

   Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w rozmowie kierowanej na temat ulubionych baśni. Następnie wypiły wspólnie przyrządzony magiczny napój, składający się z fantazji, radości, magii, dobroci   i miłości. Po wypowiedzeniu zaklęcia: "Abra, kadabra pyszczek kota, niech się otworzą te wrota" wyruszyły w podróż do krainy baśni i bajek.. Na skrzydłach fantazji przenieśliśmy się do bajkowej krainy .Na podstawie barwnych ilustracji przedstawiających znane baśnie dzieci odgadywały ich tytuły, musiały przyporządkować charakterystyczne dla danej bajki rekwizyty, rozwiązać zagadki. Poradziły sobie również z trudnym zadaniem „Prawda, czy fałsz”, gdzie na podstawie wysłuchanych fragmentów baśni należało określić, co jest niezgodne z jej treścią właściwą.  Musiały przejść przez krzaki i ciemny tunel, przeskoczyć kałuże i przenieść stos kamieni. Aż wreszcie dotarły do krainy baśni. Tam czekał na nie Baj Czarodziej,  który tysiąc bajek zna i chętnie je opowiada. Baj Czarodziej zaprosił do przedszkola postacie z bajek, aby zabawiły się wspólnie z dzieciakami.

Szaru-baru, maru-karu!
Ciastko, cegła, brak kataru!-
Piękne bajki nie czekajcie,
Tylko do nas przybywajcie!
Dzieci wołają: (razem)
Przybywajcie, przybywajcie !

 Szkolniaki i  przedszkolaki bezbłędnie odgadły prawie wszystkie zagadki zadawane im przez Baja. Chętnie uczestniczyły w zajęciach, były cały czas aktywne. Wiele radości dostarczyły im wspólne zabawy ruchowe - tematycznie związane z różnymi baśniami. Na zakończenie dzieci pożegnały się z Bajem  i z wielka werwą oddawały się tańcom w rytm piosenek disco polo i piosenek ze znanych filmów dla dzieci. Było dużo śmiechu, radości i uśmiechów na twarzach, zarówno naszych maluszków,  jak i gości- uczniów z klasy I.   Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego spotkania.

Dorota Kubisa- Skalska

Odkryj Kosmos ze Złotym Misiem HARIBO

   W miesiącu kwietniu dzieci z naszego przedszkola wzięły udział XIV  ogólnopolskiej edycji konkursu Akademii Misia HARIBO.

Akademia Misia HARIBO to cykliczny projekt o charakterze edukacyjnym, który jest adresowany do dzieci w wieku 4-6 lat i nauczycieli wychowania przedszkolnego. Cele programu to inspirowanie dzieci do zdobywania wiedzy, rozbudzanie ich ciekawości poznawczej świata oraz propagowanie idei nauki poprzez zabawę. Hasłem tegorocznej edycji konkursu jest Odkryj Kosmos ze Złotym Misiem HARIBO!

      Zadaniem konkursowym było przejście przez grę „Odkryj Kosmos ze Złotym Misiem HARIBO”, która pozwoliła dzieciom w możliwie atrakcyjny  sposób poznać tajemnice Układu Słonecznego, jaki to dzieci oglądały w specjalnych okularach 3d. Przewodnikiem w podróży po planetach jest oczywiście Miś HARIBO. Następnym zadaniem było stworzenie pojazdu kosmicznego z Misiem HARIBO na pokładzie. Wspólne wykonanie rakiety sprawiło dzieciom bardzo dużo radości i rozwinęło inwencję twórczą. Rakieta wszystkim nam się bardzo podoba, jednak nie udało nam się dostać na podium- może za rok!

  Grupa najmłodszych przedszkolaków również włączyła  się do konkursu AKADEMII MISIA HARIBO.

    Aby rozpocząć przygodę MIŚ HARIBO zabrał nas na wyprawę w kosmos. Poznaliśmy różne planety, dowiedzieliśmy się o różnych ciekawych rzeczach jakie występują w naszej galaktyce. Po skończonej podróży  maluszki przystąpiły budowy swoich odlotowych pojazdów kosmicznych- wychowawczyni ogłosiła wewnętrzny, grupowy konkurs dla małych projektantów: „Rakietą w Kosmos”

 Rakiety wykonali( z małą pomocą dorosłych):

 Norbert Czernecki, Weronika Czekaj, Bartuś Dziuba, Krzysztof Hwastek,  Lena Kurzeja, Kamila Gocyła, Maksymilian Golda, Lena Wrocławska, Igor Kosiorkiewicz, Miłosz Nowak.

Praca była bardzo trudna i czasochłonna, ale efekt bardzo nam się podoba.  Wszyscy uczestnicy otrzymali                           od wychowawczyni dyplomy pamiątkowe oraz piłkę z wizerunkiem bohaterów ulubionych kreskówek.

 Dorota Kubisa Skalska

 

 

 

DZIEŃ BEZ ZABAWEK


     O tym, że do dobrej zabawy naprawdę nie potrzeba wiele przekonały się dzieci z grupy średniej. Wcale nie potrzeba drogich, modnych zabawek czy supernowoczesnych urządzeń.
     Tego dnia przedszkolaki zastały w sali zabaw puste półki. Zabawek nie było. Znalazły za to pudła, kartoniki, rolki, gazety, bibuły, papiery kolorowe, butelki i opakowania plastikowe oraz inne rzeczy nie przedstawiające większej wartości. Pomysł wykonania własnych zabawek z dostępnych materiałów bardzo im się spodobał. Dzieci najpierw oglądały materiały, potem ze skupieniem pracowały nad własnym projektem. Niektórzy pracowali indywidualnie, inni łączyli się w grupy. Uczyli się w ten sposób współdziałania i negocjacji oraz umiejętności organizacji swojego czasu. W sali było dużo ciszej i spokojniej niż zwykle. Dzień bez zabawek był doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni i kreatywności dzieci, dostarczył im wiele radości i satysfakcji z tworzenia. Pokazał, że czas wolny można spędzać inaczej niż przed telewizorem czy komputerem...
     Dzieci zorganizowały wystawę swoich prac i stwierdziły, że bardzo fajnie spędziły dzień, a przedszkolne zabawki mogą częściej wychodzić na wycieczki.


Oprac. Renta Hetmańczyk

PRZEDSZKOLAKI W TEATRZE

    5 maja 2015r. przedszkolaki z grupy starszej i średniej pojechały autokarem do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na przedstawienie pt. „Trzy świnki".

      Tytułowe Świnki zachorowały na ... nudę. Nie chciały się bawić z innymi zwierzętami ani budować domu, ani porządkować podwórka, choć zima tuż tuż.... Pozostałe zwierzęta postanawiają im w tym pomóc i wpadają na pewien pomysł. Jak to w bajkach bywa, wszystko kończy się szczęśliwie. Doskonała gra aktorów, barwna scenografia, kostiumy i muzyka, sprawiły, że przedstawienie bardzo się podobało dzieciom. Przedszkolaki wróciły pełne wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Sztuka, którą obejrzały, na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.


Opracowała: Renata Hetmańczyk