Dzień dinozaura i lalki Barbie


    W dniu 22 kwietnia w naszym przedszkolu, w grupie maluszków odbył się specjalny dzień – Dzień dinozaurów i lalek Barbie. Inspiracją do zorganizowania go były ulubione zabawki i zabawy dzieci. Wychowankowie przynieśli kolekcję dinozaurów, maskotki, puzzle, encyklopedię, albumy o tych wymarłych zwierzętach. Dzieci oglądając prezentację, ilustracje i książki poznały historię prehistorycznych stworzeń, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Następnie maluszki wykonywały zadania z różnych dziedzin, rozwiązywały zagadki, oraz malowały farbami kolorowanki przedstawiające dinozaury. Wspaniałą przygodę zakończyły wspólne zabawy muzyczne oraz zabawy z chustą animacyjną.
   Jako że dziewczynki bardziej od dinozaurów preferują lalki Barbie dla nich było to święto ich laleczek. Tego dnia wszystkie dziewczynki ubrały się w piękne, kolorowe sukienki i przyniosły do przedszkola swoje ulubione zabawki. Dziewczynki zaprezentowały się w Barbie Taniec Show, oraz w „różowym pokazie mody". Barbie Taniec Show to pokaz taneczny podczas którego dziewczynki mogły zaprezentować swoje umiejętności taneczne (solo, ze swoja lalką i w parach). Było na co popatrzeć!
    Na zakończenie zajęć odbyła się dyskoteka. Przy piosenkach disco polo dzieciaki szalały. W przedszkolu słychać było krzyki: proszę pani- jeszcze! Po szaleństwach na parkiecie czekał na dzieciaki owocowy poczęstunek przygotowany przez wychowawczynię.
    Dzień Barbie i dinozaura organizowany był w naszej grupie po raz pierwszy, ale z pewnością jeszcze go powtórzymy.


Przygotowała Dorota Kubisa- Skalska

KONKURS „DRUGIE ŻYCIE ŚMIECI - STWOREK ŚMIECIOREK"


      W naszym przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny "Stworek Śmieciorek". Konkurs skierowany był do dzieci i ich rodziców. Polegał na wykonaniu pomysłowej i oryginalnej pracy z materiałów wtórnych i odpadowych w postaci figury przestrzennej przedstawiającej Stworka Śmieciorka. Rozmiar pracy był dowolny, a wszelkie ramy wyznaczała tylko wyobraźnia. Oprócz pobudzania aktywności twórczej i kreatywności konkurs miał za zadanie kształtowanie i promowanie postaw sprzyjających trosce o środowisko naturalne.
      Komisja konkursowa bardzo wysoko oceniła wszystkie zgłoszone prace i miała nie lada problem z wyborem najlepszych. Stworki Śmieciorki przybrały postacie robotów, księżniczek, gąsienicy - papierzycy, ludzików, pajacyków i innych niezidentyfikowanych figur.
      Dyplomami oraz drobnymi upominkami nagrodzono wszystkich uczestników.


Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:


I Miejsce – Martyna Staszak i Filip Nowak
II Miejsce – Sebastian Merta i Kacper Głąb
III Miejsce – Bartosz i Remigiusz Dziuba
Wyróżnienia – Kacper Sornik, Weronika Ożóg, Nadia Walo


Serdecznie gratulujemy!

Renata Hetmńczyk

Maluszki w bibliotece szkolnej


    Pierwszy kontakt z książką dzieci mają bardzo wcześnie, ponieważ bardzo często bliscy czytają swoim pociechom bajki – np. przed snem na dobranoc. W naszym przedszkolu również nie ma takiego dnia, aby wychowankowie nie wysłuchali chociaż jednej bajki czy opowiadania. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo ważne w rozwoju dziecka jest rozbudzanie zainteresowania książką. Cenne informacje, które zdobywamy poprzez czytanie jest nieocenione. Bezpośredni kontakt dzieci z książką oraz miejscem, w którym można ją wypożyczyć do domu, rozbudza wyobraźnię i poszerza wiedzę.
    W związku z powyższym 2 marca - dzieci z grupy Krasnoludków ( 3-4l ) wraz z wychowawczynią, udały się z wizytą do szkolnej biblioteki, gdzie wszyscy spotkaliśmy się z ciepłym i życzliwym powitaniem.
     Pani Ola zapoznała dzieci z podstawami funkcjonowania biblioteki, jej zbiorami oraz zasadami korzystania z wypożyczalni i czytelni. Ponadto zwróciła szczególną uwagę na reguły dotyczące postępowania z książką i na to, że ich przestrzeganie sprawia, iż książkowe zbiory służą wielu pokoleniom czytelników. Spotkanie miało również na celu pobudzenie zainteresowania książką..
     Dla niektórych dzieciaków była to druga wizyta w bibliotece i dla wszystkich uczestników było to bardzo ważne i interesujące wydarzenie. Wszystko było więc nowe i ciekawe. Od pierwszej minuty wizyta przebiegała w miłej i uroczystej atmosferze. Następnie przyszedł czas na głośne czytanie. Przedszkolaki, z dużym zainteresowaniem wysłuchały pięknie ilustrowanego opowiadania „Płaszczyk biedronki".Kolejnym etapem spotkania było zwiedzanie biblioteki. Między regałami, w wypożyczalni, krążyła „dziecięca stonoga", która dotarła do czytelni. Tam na stolikach czekały na maluchy kolorowe dziecięce czasopisma. Na zakończenie dzieci pokolorowały obrazki, a na bibliotecznej gazetce powstała wystawka ich prac. Był też czas, by spokojnie, bez pośpiechu obejrzeć księgozbiór z kolorowymi bajeczkami.
      W nagrodę za dobre zachowanie, przedszkolaki odwiedziły świetlicę szkolną dla klas młodszych, gdzie miały możliwość pobawienia się ogromnymi klockami z pianki, kolorowały obrazki, jak również z zapałem korzystały ze sprzętu sportowego. Niektórym udało się nawet chodzić na mini szczudłach i trafiać obręczą do celu. Dzieciaki były tak zachwycone, że z trudnością udało mi się je namówić na powrót do swojej sali.


Dorota Kubisa -Skalska

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W pracy mama, w pracy tata.
Nie mam siostry ani brata.
Tak więc, powiem wam na ucho:
byłoby bez dziadków krucho!

     W dniach 27, 28 i 29 stycznia w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości związane z Dniem Babci i Dziadka. Każda grupa w wyznaczonym dniu oczekiwała wspaniałych gości, którzy licznie przybywali do przedszkola na zaproszenie swoich wnucząt.
     Wszystkie grupy pięknie się przygotowały i zaprezentowały.
     Przedszkolaki recytowały wiersze, wesoło śpiewały piosenki z repertuaru dziecięcego, a nawet zatańczyły – tańce nowoczesne, poleczki i tango! Wszystko to dla kochanych babć i dziadków, aby poczuli się wyjątkowo i radośnie. Dziadkowie nagradzali występy swoich wnucząt gromkimi brawami, a na ich twarzach można było zobaczyć wzruszenie          i dumny wzrok. Babcie i dziadkowie otrzymali życzenia, całuski oraz przygotowane laurki i upominki.
     Po części oficjalnej wszyscy mogli usiąść przy kawie, herbatce, pysznych ciastach i innych słodkościach przygotowanych przez rodziców.
     Ten czas wspólnie spędzony z bliskimi był okazją do zacieśnienia więzi rodzinnych i środowiskowych. Dzieci uczyły się właściwego zachowania podczas uroczystości, składania życzeń oraz wyrażania miłości i szacunku dla bliskich.
     Wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tych dni – serdecznie dziękujemy!

Oprac. Renata Hetmańczyk

Zajęcia otwarte


     Zajęcia otwarte to forma zajęć umożliwiająca rodzicom obserwowanie swojego dziecka w czasie zabaw i zajęć w grupie rówieśniczej. Rodzice mają możliwość zapoznania się z osiągnięciami swojej pociechy oraz jej zachowaniem w czasie zajęć dydaktycznych. Mogą porównywać stopień rozwoju swojego dziecka z jego rówieśnikami. Zajęcia takie umożliwiają również zapoznanie się ze sposobem pracy nauczyciela danej grupy.

Czytaj więcej: Zajęcia otwarte

ŚWIĘTO GÓRNIKA

Grudzień jest miesiącem, który w kojarzy się nie tylko ze Świętym Mikołajem i Świętami Bożego Narodzenia, ale także ze Świętą Barbarą i obchodami górniczego święta.

8 grudnia 2014 r. gościliśmy w naszym przedszkolu dwóch panów górników – Pana Pawła Podsiadły (ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa SITG „Dolomit” w Siewierzu) oraz Pana Machurę – tatę Julki.

Na początku spotkania, grupa starszaków wyrecytowała wiersze i zaśpiewała piosenki dla Panów górników i dla pozostałych przedszkolaków.

Spotkanie to przybliżyło dzieciom trud górniczej pracy oraz ich poświęcenie dla nas wszystkich.

Górnicy ubrani byli w piękne, galowe mundury, a na ich czapkach lśniły białe i czarne pióropusze. Dzieci dowiedziały się dlaczego pióropusze mają różne kolory i co one oznaczają. Zaproszeni goście zapoznali dzieci ze specyfiką swojego zawodu, opowiadając o trudnych warunkach pracy pod ziemią, maszynach tam obsługiwanych i wydobywanych surowcach. Górnicy zaprezentowali dzieciom także różne odmiany kamienia, które wydobywa się w kopalniach w naszej okolicy. Spotkanie było bardzo pouczające i przybliżyło dzieciom postać górnika i jego ciężką pracę. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały również legendy o Skarbniku mieszkającym pod ziemią.

Dzieci bardzo serdecznie podziękowały górnikom za przybycie i wręczyły im drobne upominki.

Dzięki takim spotkaniom, dzieci nie tylko pogłębiają wiedzę, ale także uczą się dziękować i szanować trud oraz pracę innych ludzi. 

DSCN1398

Czytaj więcej: ŚWIĘTO GÓRNIKA

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

Chociaż za oknami nie ma śniegu, Święty Mikołaj dał radę dojechać także do naszego przedszkola. 5 grudnia świąteczny nastrój gościł od samego rana.

I choć Mikołajów w przedszkolu było co niemiara – bo prawie każde dziecko ubrane było w czerwoną mikołajkową czapeczkę, wszyscy z niecierpliwością czekali na zaproszonego gościa. Gdy tylko Mikołaj wszedł do sali, na buziach dzieci pojawiło się zdziwienie, zaskoczenie, ale przede wszystkim wielka radość!

Mikołaj zasiadł w wielkim fotelu przy kominku, a każda grupa przedszkolna pięknie zaśpiewała dla niego piosenki. Oczywiście wszystkie dzieci były bardzo grzeczne w tym roku i zostały obdarowane przez Mikołaja wspaniałymi prezentami i słodkościami.

Na zakończenie spotkania dzieci pozowały do pamiątkowego zdjęcia ze Świętym Mikołajem i wszyscy obiecali, że będą bardzo grzeczni, aby Mikołaj mógł znów nas odwiedzić w przyszłym roku!

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU

 

W dniu 26.11.2014 r. wszystkie dzieci przybyły do przedszkola ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi, aby wspólnie bawić się, świętować i uczyć. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone i kolorowe. A każdy był piękny i wyjątkowy.

Przedszkolaki wraz misiami zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię powstania pluszowego misia,  wspólnie bawiły się i tańczyły. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, quizy, śpiewanie piosenek i misiowe tańce. Odbył się konkurs zlizywania miodku z talerzyka oraz quiz o najsłynniejszych misiach i zwyczajach tych prawdziwych niedźwiadków. Dzieci wykazały się znakomitą wiedzą na ten temat! Dzieci opowiadały o swoich pluszakach – jak się nazywają i dlaczego są tak kochane.

W trakcie uroczystości został także rozstrzygnięty konkurs plastyczny, nt. „Mój przyjaciel miś”. Wszystkie prace konkursowe były bardzo pięknie wykonane. Każde dziecko biorące udział w konkursie otrzymało dyplom.

Przedszkolaki otrzymały także pewną tajemniczą przesyłkę, w której znajdował się list od Przyjaciela Misia i słodkie małe „co nieco” dla każdego dziecka.

Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci pozowały do zdjęć grupowych wraz ze swoimi ulubieńcami.

W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólne się będziemy uczyć i bawić.

ZADANIA  WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ DLA DZIECI 3- 4  LETNICH NA MIESIĄC  GRUDZIEŃ

 

Integralne ośrodki tematyczne:

  1. Już zima- bawimy się na śniegu
  2. Ciężka praca górnika
  3. Czekamy na Mikołaja
  4. Święta tuż tuż

 

Cele ogólne:

- poznawanie właściwości śniegu na podstawie samodzielnie prowadzonych obserwacji

- zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo zabaw zimowych

- zapoznanie z ciężka pracą górnika, budzenie szacunku dla ludzi, którzy zapewniają nam ciepło

- rozumienie konieczności ciepłego ubierania się w zimie

- wdrażanie dzieci do czynnego uczestniczenia w uroczystościach przedszkolnych- spotkanie z Mikołajem

- poznawanie zwyczajów świątecznych

- wytwarzanie uczucia radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia

- wykonanie ozdob świątecznych do dekoracji sali

Wychowawca – D. Kubisa

jablokoDzień Jabłka  

   W październiku obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Jabłka. Jest to święto zwykle odbywające się około 21 października w Anglii, ,dzieci 5-6 letnie mogły dowiedzieć się o tym jak rośnie jabłoń, zobaczyć na ilustracjach etapy rozwoju jabłka, obejrzeć na obrazkach maszyny do pracy w sadzie. Następnie rozpoczęły się konkursy w roli głównej z jabłkiem, a więc rozpoznawanie po smaku soku jabłkowego, „Czyj kosz będzie szybciej pełen?”, tworzenie zespołowych „jabłkowych” rysunków. Ponadto wszystkie pozostałe młodsze dzieci  miały różne „Spotkania” z jabłkiem, a więc degustacja różnych odmian jabłek, dostrzeganie, że jabłka mogą być twarde lub kruche, słodkie lub kwaśne, itd. Na wystawie „Maluszków” znalazły się ilustracje z robaczkiem do wiersza „Czerwony stoliczek”, a u innych „jabłka ekologiczne” wykonane z makulatury i pięknie pomalowane. Innym ciekawym rozwiązaniem było sporządzanie szaszłyków z jabłek lub surówki z jabłka i marchewki. Należy dodać, że w jadłospisie tego dnia królowały oczywiście jabłka. To był bardzo ciekawy dzień w przedszkolu.

Dorota Kubisa

KONKURS W GRUPIE KRASNOLUDKÓW-  "Najciekawsza Kukiełka Warzywna "

Dlaczego powinniśmy jeść jak najwięcej warzyw i owoców, wiedzą nie tylko dorośli, ale także dzieci… Okazuje się, że warzywa można również wykorzystać do świetnej zabawy, co udowodniły nam nasze przedszkolaki wraz z  rodzicami, wykonując przepiękne kukiełki warzywne. 

Celem konkursu było

  • Rozszerzenie zainteresowania przyrodą.
  • Rozwijanie aktywności rodziców poprzez włączanie ich do różnych wydarzen przedszkolnych
  • Uświadomienie dzieciom potrzeby racjonalnego i zdrowego odżywiania,
  • Wdrażanie do konieczności mycia rąk oraz owoców i warzyw przed ich spożyciem

Dzieci przemieniły warzywa w różne zwierzęta, lalki, misie oraz baśniowe postacie. Swoją pomysłowością i oryginalnością zachwyciły kolegów, koleżanki,  a przede wszystkim panią wychowawczynię.
Za trud, duże zaangażowanie, pomysłowość i fantazję włożone w wykonanie kukiełek dziękujemy- wszystkie dzieci otrzymają ciasteczka

 W konkursie wzięli udział:

Igor Kosiorkiewicz, Adam Machura, Natalia  Łucka, Lena Kurzeja, Maja Gocyła, Iga Łukasik,

Piotr Nowak, Marcin Rajczyk, Adam Czekaj, Kamila Gocyła, Krzysztof Hwastek,  Lena Wrocławska . 

 

Dorota Kubisa

Dzień pomarańczowy- powitanie Jesieni.

 23 września 2014 -świętowaliśmy w naszym przedszkolu, już po raz kolejny, kolorowy dzień. Był to „Dzień pomarańczowy", pierwszy jesienny dzień, który wszystkie przedszkolaki uczciły w sposób szczególny. W tym dniu większość dzieci pojawiła się w pomarańczowych strojach, lub choćby z akcentem tego koloru. Były różne zabawy jesienne. Bardzo ważne w tym dniu było słuchanie wierszy i opowiadań w sposób szczególny traktujące o jesieni.

„Jesień" A .Vivaldiego rozbrzmiewała we wszystkich salach. Słychać też było dzieci śpiewające jesienne piosenki. Prace plastyczne (zespołowe, angażujące wszystkich przedszkolaków)wykonane w tym dniu, jeszcze przez kilka dni były ozdobą przedszkola.

     Niewątpliwie kolor pomarańczowy będzie odtąd kojarzony nie tylko z pomarańczami. 

Spotkanie z Policjantką | 1.10.2014 

Dnia 1 października na zaproszenie p. pedagog- Agnieszki Sieradzkiej,  do naszego przedszkola przybyła pani  policjantka z Komisariatu Policji w Będzinie. Tematem numer jeden było bezpieczeństwo. Pani chętnie opowiedziała  przedszkolakom o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym o tym ,jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem. Przypomniała  dzieciom, jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba oraz zwróciła uwagę na korzyści noszenia ubrań posiadających elementy odblaskowe.

Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjantów. W szczególności czapka, która wędrowała z głowy na głowę wielu chętnych do jej przymierzenia przedszkolaków , policyjny lizak oraz kajdanki. 

 Dorota Kubisa

ognisko

Pieczonki z rodzicami

Tego dnia z niepokojem przyglądaliśmy się pogodzie, która zrobiła nam miłą niespodziankę i w południe zaświeciło słońce. Dzieci z paniami wyszły więc na plac przedszkolny, gdzie czekali już Rodzice. Garnki z pieczonkami piekły się w ognisku, a dzieci w oczekiwaniu na pyszną potrawę bawiły się  na placu zabaw. Rodzice z wychowawcą omówili bieżące sprawy, przygotowali naczynia i sztućce. Wokół roztaczały się miłe zapachy dolatujące z ogniska. Pieczonki wszystkim bardzo smakowały, dziękujemy Rodzicom za ich przygotowanie.

Dorota Kubisa- Skalska

sprzatanie

SPRAWOZDANIENIE Z AKCJI „SPRZĄTANIE ŚWIATA” 

W dniu 19. 09.2014 r. przedszkolaki wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata”

  Na kilka dni przed sprzątaniem, dzieci zostały wprowadzone w tematykę ochrony  środowiska. Rozmawialiśmy o konieczności nie śmiecenia i nie niszczenia przyrody. Dzieci oglądały ilustracje o wykorzystaniu surowców wtórnych oraz bajkę o konieczności dbania o środowisko, uczyły się segregowania śmieci,

Gdy nadszedł dzień sprzątania, dzieci pełne zapału, zaopatrzone w rękawiczki i odpowiednio oznaczone worki ruszyły w teren. Grupy 5 - 6 latków -sprzątały okolice szkoły i przedszkola , 3 - 4 latki sprzątały teren wokół placu zabaw z pomocą wychowawczyń i pani woźnej.

Akcja miała na celu rozbudzenie współodpowiedzialności za porządek w najbliższym otoczeniu. Dzieci uczestniczyły w sprzątaniu bardzo chętnie i z wielkim przejęciem.