O projekcie: KSIĄŻKA DLA SZPITALA

 

Aby czytać – potrzebne są książki…
 Aby rysować – trzeba mieć kredki, mazaki, farby…
 Aby się bawić – przydałyby się klocki, lalki, pluszaki…
 Aby wspierać małych pacjentów – wystarczy odrobina dobrej woli! 

Postanowiliśmy  przyłączyć się z przedszkolakami do akcji Książka dla szpitala! Już ponad 200 placówek wspiera małych pacjentów szpitali poprzez organizację zbiórek przedmiotów, które są przekazywane oddziałom dziecięcym w całym kraju. Akcja wchodzi w skład inicjatywy Książka dla malucha i objęta jest patronatem fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Aby wziąć udział w akcji Książka dla szpitala, wystarczy:

Rozpocząć zbiórkę używanych książeczek, kolorowanek, kredek, bloków  oraz zabawek, które zostaną przekazane szpitalowi dziecięcemu

 

 

Zapraszamy chętnych  do włączenia się do projektu-

Nauczycielki  przedszkola 

 

 

 

Hokus pokus, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe czary!!!

 

27 listopada w naszym przedszkolu gościł prawdziwy iluzjonista – pan Wojtek, który przeniósł dzieciaki  we wspaniały świat iluzji, humoru i dobrej rozrywki.

Poprzez odpowiednią oprawę muzyczną, dobór tricków, humor sytuacyjny i zapraszanie dzieci do czynnego udziału w czarach, pokaz był bardzo atrakcyjny.

Rozmnażający się papier, znikające i pojawiające się przedmioty, w cudowny sposób zszyte chusteczki, zaczarowane jajko to tylko niektóre efekty magiczne, które były bardzo spontanicznie odbierane przez widownię, wywoływały uśmiech i zdumienie na twarzach dzieci.  Przedszkolaki były zachwycone, zwłaszcza, że mogły magikowi pomagać  w wykonywaniu sztuczek, a po jego wyjściu nastrój czarów i tajemniczej magii jeszcze długo utrzymywał się w powietrzu.

A nastrój taki był bardzo potrzebny, ponieważ w dalszej części dnia dzieci z wielką radością uczestniczyły w różnych wróżbach i zabawach andrzejkowych.  Mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło  ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki itp.  Nie zabrakło również tańców, pląsów i zabaw przy muzyce. Słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice, był miłym zakończeniem wspaniałej zabawy.

 Renata Hetmańczyk

 

 

 

 

SPRAWNOŚĆ MANUALNA, PRZYGOTOWANIE DO PISANIA I RYSOWANIA

 

Dzieci nie lubią rysować gdy:

 

- Mają problem z czuciem dotykowym
- Mają problem z napięciem mięśniowym
- Nie potrafią fiksować wzroku, zaburzenie akomodacji i konwergencji ( wymagana konsultacja ortoptyczna)

Zazwyczaj dzieci mało sprawne ruchowo nie lubią rysować. Najczęściej jest to wtórny efekt ich niepowodzeń w rysowaniu. Dzieci takie nie tylko same nie zabierają się do rysowania , ale nawet zachęcane odmawiają wykonania rysunku lub robią go na odczepnego. Im są starsze, tym niechęć potęguje się wraz z narastaniem trudności i niepowodzeń. Często tracą motywację do wszelkich czynności manualnych.

Czytaj więcej: Sprawność manualna, przygotowanie do pisania i rysowania

 

 

Święto Niepodległości w Przedszkolu w Żelisławicach

 

      Kształtowanie świadomości narodowej u przedszkolaków , rozbudzanie miłości względem swojego kraju, wyjaśnienie dzieciom, co to jest „Ojczyzna” jest trudnym zadaniem dla nauczycieli i rodziców, ale powinno być obowiązkiem!                  Aby dziecko w przyszłości rozumiało słowo: Polak – patriota – Polska – moja Ojczyzna, należy powoli i wytrwale  przybliżać mu obraz kraju, rozbudzać iskierkę patriotyzmu zrozumiale dla dziecka.

      Dziecko zaczyna swoje poznanie od doświadczeń osób najbliższych, swojej rodziny. Rodzice jako pierwsi mają możliwość wprowadzenia dziecka w piękny świat tradycji i kultury naszego regionu. Od nich w dużym stopniu zależy czy obudzą w dziecku szacunek i miłość do otaczającego je środowiska i regionalnej tradycji. Dlatego treści dotyczące edukacji regionalnej powinny być realizowane w ścisłej współpracy z domem rodzinnym dziecka. Wiedza o najbliższym środowisku jest wstępem do powstania więzi z ojczyzną.

     Święto Niepodległości to doskonała okazja by dzieci utrwaliły sobie podstawowe wiadomości o swojej ojczyźnie,          a także dowiedziały się czegoś więcej o kraju, w którym żyją. W tygodniu poprzedzającym to święto dzieci z naszego przedszkola odbyły swoje pierwsze lekcje patriotyzmu.

     Dzieci uczyły się pięknego wiersza „Katechizm polskiego dziecka” , który pamięta każdy z nas z lat swojego dzieciństwa. Utworem tym, pięknie wyrecytowanym przez wszystkich przedszkolaków rozpoczęła się przedszkolna uroczystość z okazji Święta Niepodległości. Nie był to jedyny wiersz poświęcony naszej ojczyźnie, który poznały dzieci. Przedszkolaki słuchały również pięknych polskich legend, oglądały krajobrazy Polski, słuchały tradycyjnych utworów ludowych.

    Na samym końcu – zachowując odpowiednią postawę –zaśpiewały pierwszą zwrotkę hymnu narodowego – „Mazurka Dąbrowskiego”. Miejmy nadzieję, że raz zasiane ziarno zaowocuje w przyszłości i nasze obecne przedszkolaki będą kiedyś z dumą o sobie mówiły, że są Polakami!

Dorota Kubisa- Skalska

Renata Hetmańczyk

 

 

Jesienny Bieg Przedszkolaków

 

  Pięknego jesiennego dnia , grupa 4 latków,   podczas  zajęć  gimnastycznych na boisku szkolnym,    wzięła udział w  Jesiennym Biegu Przedszkolaka.

  Celem zajęć  było wyrabianie wśród dzieci, zachowań prozdrowotnych poprzez zachęcanie do aktywnego spędzania czasu. Bieg po zdrowie poprzedziła rozgrzewka, którą poprowadziła wychowawczyni. Wysiłek i determinacja biegaczy zostanie  doceniona i wkrótce 4 latki otrzymają pamiątkowe dyplomy.

   Należy podkreślić, iż  dzieciaki były bardzo zaangażowane i przejęte. Nikt się nie poddał, dzieci starały się jak mogły, aby dobiec jak najszybciej do mety.

 Po krótkim odpoczynku i regeneracji sił, dzieci odbyły rundę honorową po boisku, odśpiewały piosenkę naszej grupy- Leśne duszki.

 Po zaciętej, sportowej rywalizacji zostali wyłonieni zwycięzcy:

Golda Maksymilian

Nowak Piotr

Kotwicki Aleksander

A wśród dziewczynek:

Kurzeja Lena

Stefuryn Uliana

Krawczyk Magdalena

Dorota Kubisa- Skalska

 

POWITANIE JESIENI

23 września wychowankowie naszego przedszkola  powitali pierwszy dzień jesieni. Pierwszy dzień jesieni jest u nas jednym z „kolorowych dni - „Dniem Pomarańczowym”. Dlatego większość dzieci obchodziła go w pomarańczowych strojach lub z elementami tego koloru.  Podczas świętowania nadejścia jesieni nie mogło zabraknąć pomarańczowych atrakcji. Dzieci słuchały  jesiennych opowieści, wierszy, odgadywały zagadki,  uczestniczyły w zabawach ruchowych, śpiewały jesienne piosenki oraz tańczyły. Malowały obrazy przy użyciu jesiennych barw. Starszaki poszły na pierwszy jesienny spacer. Wróciły z ze skarbami – kolorowymi liśćmi, kasztanami i żołędziami, które trafiły do kącika przyrodniczego.

 

Renata Hetmańczyk 

konsultacjeprzedsze

 

 

Oferta programowa naszego przedszkola uwzględnia

 pełny rozwój osobowości

małego dziecka – intelektualny, fizyczny, społeczny i twórczy. Podstawowym celem naszej

pracy jest wychowanie dzieci, śmiałych, dobrze radzących sobie w życiu, mających dobry

 kontakt z otoczeniem i z samym sobą. Ludzi czujących się dobrze we współczesnym świecie.

Wszyscy nauczyciele posiadają przygotowanie pedagogiczne umożliwiające w pełni

profesjonalne korzystanie z różnorodnych metod. Dziecko jest najważniejsze, jego rozwój,

zainteresowania, zdolności i potrzeby nieustannie inspirują nas i zachęcają do poszukiwania

coraz to nowszych metod pracy.

 Pracę wychowawczo-dydaktyczną wspiera personel administracyjny i obsługowy.

Wszystkie osoby zatrudnione w przedszkolu cechuje odpowiedzialność za powierzone

obowiązki, a przede wszystkim ogromne oddanie dzieciom. Najważniejszym celem, jaki

przyświeca naszym działaniom, jest radość i uśmiech każdego dziecka oraz zadowolenie

rodziców z jakości świadczonych przez nas usług.

Czytaj więcej: Oferta przedszkola

 

Przygotowanie dziecka do przedszkola

Gdy podejmujecie Państwo decyzję o wysłaniu dziecka do przedszkola, należy postawić pytanie, czy przygotowane jest ono do tego. Być może po raz pierwszy pozostanie samo bez osoby bliskiej i do tego w nowym środowisku. To będzie mocne przeżycie dla dziecka i dlatego proponujemy zastanowić się, co zrobić, aby dobrze przygotować  dziecko do czekających je przeżyć. Warto dlatego dołożyć wszelkich starań, aby początkowe trudności były drobne i nie urosły do rangi problemu, natomiast pobyt w przedszkolu od pierwszego dnia był zapamiętany jako radosny okres w życiu.

Czytaj więcej: Przygotowanie dziecka do przedszkola

   

Wycieczka do remizy

 

W pierwszych dniach czerwca nasi przedszkolacy, pod opieką wychowawczyń: D. Kubisy, J. Felis i R. Hetmańczyk oraz p. woźnej oddziałowej D. Staszak,    wyruszyli na pieszą wycieczkę po okolicy. Celem spaceru było odwiedzenia Remizy strażackiej. Pan Ryszard Machura, dziadek naszej Marysi Jędrzejewskiej, przygotował sprzęt i samochody, aby dzieci mogły pooglądać i zapoznać się bliżej z ich trudną służbą.

   Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej powinno wiedzieć, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umieć o nią poprosić.

     W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaków nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych. Cenną wskazówką była informacja, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób oraz w jaki sposób przewidywać i unikać zagrożeń podczas wspólnych zabaw  z rówieśnikami. Dzieci były bardzo zainteresowane, oglądały, zadawały pytania, oraz deklarowały, że będą strażakami. Mogą być nimi już bardzo niedługo, bo nasi strażacy pod kierownictwem p. Andrzeja Machury,  prowadzą drużynę młodzieżową, do której przyjmują dzieci szkolne. A ponieważ wiele tatusiów jest strażakami, to na pewno i dzieci nimi zostaną.

    Za miłe spotkanie dzieci podziękowały  panu strażakowi  burzą oklasków.

 PANOWIE STRAŻACY 

życzymy Wam bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Należą Wam się ogromne podziękowania za poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego, za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy.

Wasza praca jest niezwykle ważna. Dajecie nam poczucie bezpieczeństwa, możemy przecież na Was liczyć o każdej porze dnia i nocy. Serdeczne podziękowania i życzenia kierujemy również do Waszych najbliższych, którzy przecież nie raz muszą martwić się o Wasz bezpieczny powrót do domu. Niech Św. Florian otacza Was swoją opieką w wypełnianiu strażackiej powinności, a ta trudna służba niech będzie dla Was źródłem satysfakcji i powodem do dumy.

  Dziękujemy

Przygotowała Dorota Kubisa - Skalska

 

Kuchcikowo- zajęcia kulinarne w przedszkolu

 

     Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka w wieku przedszkolnym, którego organizm intensywnie się rozwija. Jakość jedzenia i jego rodzaj oraz prawidłowe nawyki żywieniowe są podstawą w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, m.in. otyłości u dzieci. Przyzwyczajenia żywieniowe ulegają obecnie szybkim zmianom i są to, niestety zmiany w złym kierunku. Dlatego konieczne jest podejmowanie działań na rzecz korygowania przyzwyczajeń i kształtowania właściwych nawyków żywieniowych przedszkolaków. Nie jest to zadanie łatwe, ale możliwe, np.  poprzez realizację zajęć  kulinarnych- „mały kuchcik” .  Zajęcia  te wzbogacają  ofertę edukacyjną przedszkola,  łączą  treści edukacyjne z różnych obszarów podstawy programowej oraz wykraczające poza nią, uwzględniają aktywne metody nauczania i wychowania.. „Mały kuchcik” to dla przedszkolaków zabawa i wielka przygoda, których efektem będzie nabywanie właściwych  nawyków  żywieniowych.

Przypominamy również rodzicom, że w dalszym ciągu, poniedziałki są dniem owocowym i prosimy o przynoszenie wybranych owoców do przedszkola.

Cele zajęć:

1. Stwarzanie dziecku możliwości do działania kulinarnego

2. Wdrażanie podstaw racjonalnego odżywiania i higieny przyrządzania posiłków

3. Czerpanie radości ze wspólnego przygotowywania posiłków

4. Zdobywanie nowych doświadczeń za pomocą zmysłu smaku, zapachu i dotyku

5. Kształcenie wyobraźni twórczej, pomysłowości, płynności ruchów

6. Rozwijanie poczucia kompozycji kolorystycznej, wrażliwości i piękna

8. Zapoznanie z różnymi naczyniami i przyborami kuchennymi

9. Rozwijanie samodzielności i umiejętności samoobsługowych

10. Wdrażanie zasad kulturalnego zachowania się przy stole

 W grupie maluszków  odbyły się zajęcia kulinarne. Następnie w kuchcików zabawią się średniaki.

Drogie mamusie- rosną wam pomocnicy!

Koktajl na bazie jogurtu naturalnego

    Na zajęciach kulinarnych dzieci wykonywały zdrowy koktajl wieloowocowy. Zadanie okazało się dla przedszkolaków dość łatwe, a zarazem bardzo smaczne.

Dziękujemy mamie Norberta, pani Czerneckiej,  za wizytę na zajęciach i za pomoc.

Dorota Kubisa Skalska

 

Dzień Dziecka w Przedszkolu w Żelisławicach -  Bal na 100 par!

 

     Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Jednak nie we wszystkich krajach w tym samym dniu i w ten sam sposób. Różnice wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych  i religijnych danego obszaru kulturowego. W Polsce święto dzieci obchodzone jest 1 czerwca.

   Dzień Dziecka został wprowadzony w 1952 roku, a jego inicjatorem była organizacja „The International Union for Protection of Childhood,” działająca na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie. Obecnie Dzień Dziecka obchodzony jest w ponad 100 państwach.

     W naszym przedszkolu w czerwcowy, słoneczny poniedziałek odbył się najprawdziwszy bal przebierańców z okazji Dnia Dziecka.  Już od rana wszystkie dzieci były podekscytowane – i dopytywały: „No kiedy? No kiedy wreszcie się zacznie?”. I wreszcie się zaczęło :) Po śniadaniu zamiast przedszkolaków, nagle w salach pojawiło się mnóstwo księżniczek, wróżek, biedronek   i kotków, tygrysków i innych zwierzaków, byli też piraci i kowboje, rycerze, smoki i inne cudowne postaci. Wszyscy zacni goście pojawili się w udekorowanej sali balowej i...zaczęła się zabawa. Tańce w parach, w kółeczkach, pociągach – najnowsze przeboje, ale również stare i przez wszystkich lubiane "Kaczuszki", całe mnóstwo innych, szaleńczych tańców - połamańców.... Były zabawy z chustą Klanzy, z balonami, z bańkami mydlanymi… Tańczyliśmy i bawiliśmy się do uraty tchu… Oj tak tak… To był naprawdę wyjątkowy dzień! Szkoda, że takie bale są raz lub dwa razy do roku

Dorota Kubisa- Skalska

 

Wycieczka na łąkę

 

 

"W zieleni łąka majowa
gdzieś w trawie świerszczyk się schował (...)”

     Piękna majowa pogoda sprzyja spacerom i wycieczkom, dlatego też przedszkolacy z grupy Krasnoludków,  wykorzystując ją , odbyli wycieczkę na pobliską łąkę w celu odszukania nieznanych im roślin i ziół. Kontakt z naturą sprawił wszystkim wiele radości i satysfakcji. 

     Dzieci ciekawe otaczającego je świata chętnie brały udział w poszukiwaniu roślin i zwierząt żyjących na łące. Dzieci obserwowały owady i słuchały wydawanych przez nie dźwięków. Opisywały rzeczywisty wygląd ślimaka, biedronki, a także miały okazje zobaczyć bociana. Nie zabrakło również czasu na wspólna zabawę. To była bardzo ciekawa lekcja przyrody dla małych podróżników.

 

Dorota  Kubisa- Skalska

 

ULUBIONE ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW

 

            Zabawa jest podstawową formą działalności dzieci w wieku przedszkolnym. Jest ona działalnością naturalną. Zabaw dziecięcych jest bardzo dużo, a każdy rodzaj zabawy odgrywa w rozwoju dziecka przedszkolnego bardzo ważną rolę.

       Dzieci z grupy średniej,  szczególnie chłopcy, najbardziej lubią zabawy  konstrukcyjne. Najbardziej popularnym materiałem budulcowym są klocki drewniane. Dzieci tworzą z nich wyjątkowe budowle, które mają wiele kondygnacji, przybudówek i wieżyczek. Urozmaicone są kolumnami, mostami, kładkami i wieloma różnymi elementami, które powstają w trakcie zabawy.

          Zabawa klockami ma wiele zalet - rozwija sprawność manualną, a więc przygotowuje do nauki pisania, kształci koordynację wzrokową, koncentrację i myślenie. Uczy  cierpliwości, wytrwałość w dążeniu do celu, odporności na niepowodzenia. Rozwija  kreatywność, wyobraźnię. Wspólne budowanie z klocków z innymi dziećmi uczy dzielenia się  i współdziałania. Daje okazję do krytycznej oceny swojej pracy i satysfakcji z uzyskania zamierzonego efektu.

      Zapraszamy do galerii.

Opracowała: Renata Hetmańczyk

 

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA MATKI I OJCA

W PRZEDSZKOLU  

 

    Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i  szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem. Dlatego też co roku w naszym przedszkolu nauczycielki pomagają dzieciom wyrazić ich miłość do rodziców, organizując Dzień Matki i Ojca.

     Z tej okazji pod kierunkiem swoich pań: Justyny, Renaty i Doroty,  przygotowały dla swoich rodziców program słowno-muzyczny. Były wierszyki i piosenki o mamie i tacie, ale również łzy wzruszenia rodziców. Nie obyło się także bez słodkiego poczęstunku.

 Jeszcze raz sto lat, sto lat, sto lat niech żyje mama. Sto lat, sto lat, sto lat niech żyje tata.

Niech żyją nam, niech żyją nam. W zdrowiu, szczęściu, pomyślności niechaj żyją nam. 


                      MAMO, TATO!

   Dla Was ten piękny kwiatek i uśmiech na dodatek.

 

Oprac. Dorota Kubisa- Skalska