Dzień Mamy i Taty

 

Droga mamo, drogi tatku mamy dla Was dziś po kwiatku.

Dla Was dzisiaj te występy, choć nam trema depcze pięty.

 

27 i 28 maja w naszym przedszkolu dzieci z grupy starszej i średniej świętowały wraz ze swoimi rodzicami Dzień Mamy i Taty.

Każda grupa na tę okoliczność przygotowała dla swych najbliższych część artystyczną. Dzieci recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły, składały życzenia oraz obdarowały rodziców własnoręcznie wykonanymi upominkami. Rodzicom towarzyszyły niesamowite emocje -  radość, wzruszenie i duma z pociech. Nie szczędzili  im oklasków, uścisków i buziaków. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za przybycie oraz za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

Renata Hetmańczyk

Podróż do krainy baśni i bajek w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Żelisławicach

      Chyba każdy z nas, będąc dzieckiem, marzył, by choć na chwilę przenieść się w bajkowy świat,  w którym wszyscy żyją długo i szczęśliwie... Bez baśni i bajek nie mogłoby istnieć dzieciństwo, nie mógłby kształtować się charakter. Chociaż utwory te zostały napisane często przed wiekami, zachowują jednak w sobie ponadczasowość i nieśmiertelność. Na pewno też każdy z nas miał swoją ulubioną bajkową postać.

       Bajki mają w sobie coś magicznego, coś, co sprawia, że świat staje się piękniejszy. Bajki także bardzo wiele nas uczą i pokazują , jak należy postępować w życiu.

      Pod koniec maja 2015 r. w naszym  przedszkolu  odbyła się lekcja koleżeńska o tematyce baśniowej dla dzieci z grupy najmłodszej oraz uczniów  z klasy I  . Przedszkolaki zaprosiły do siebie uczniów z klasy I wraz z nauczycielką p. Małgorzatą Szczotarską.

 Scenariusz zajęć został zainspirowany literaturą dziecięcą. Celem  spotkania było przedstawienie dzieciom sposobu zabawy literaturą dziecięcą oraz zachęcenie ich do korzystania z niej zarówno  w przedszkolu, szkole,  jak i  w domu. 

   Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w rozmowie kierowanej na temat ulubionych baśni. Następnie wypiły wspólnie przyrządzony magiczny napój, składający się z fantazji, radości, magii, dobroci   i miłości. Po wypowiedzeniu zaklęcia: "Abra, kadabra pyszczek kota, niech się otworzą te wrota" wyruszyły w podróż do krainy baśni i bajek.. Na skrzydłach fantazji przenieśliśmy się do bajkowej krainy .Na podstawie barwnych ilustracji przedstawiających znane baśnie dzieci odgadywały ich tytuły, musiały przyporządkować charakterystyczne dla danej bajki rekwizyty, rozwiązać zagadki. Poradziły sobie również z trudnym zadaniem „Prawda, czy fałsz”, gdzie na podstawie wysłuchanych fragmentów baśni należało określić, co jest niezgodne z jej treścią właściwą.  Musiały przejść przez krzaki i ciemny tunel, przeskoczyć kałuże i przenieść stos kamieni. Aż wreszcie dotarły do krainy baśni. Tam czekał na nie Baj Czarodziej,  który tysiąc bajek zna i chętnie je opowiada. Baj Czarodziej zaprosił do przedszkola postacie z bajek, aby zabawiły się wspólnie z dzieciakami.

Szaru-baru, maru-karu!
Ciastko, cegła, brak kataru!-
Piękne bajki nie czekajcie,
Tylko do nas przybywajcie!
Dzieci wołają: (razem)
Przybywajcie, przybywajcie !

 Szkolniaki i  przedszkolaki bezbłędnie odgadły prawie wszystkie zagadki zadawane im przez Baja. Chętnie uczestniczyły w zajęciach, były cały czas aktywne. Wiele radości dostarczyły im wspólne zabawy ruchowe - tematycznie związane z różnymi baśniami. Na zakończenie dzieci pożegnały się z Bajem  i z wielka werwą oddawały się tańcom w rytm piosenek disco polo i piosenek ze znanych filmów dla dzieci. Było dużo śmiechu, radości i uśmiechów na twarzach, zarówno naszych maluszków,  jak i gości- uczniów z klasy I.   Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego spotkania.

Dorota Kubisa- Skalska

Odkryj Kosmos ze Złotym Misiem HARIBO

   W miesiącu kwietniu dzieci z naszego przedszkola wzięły udział XIV  ogólnopolskiej edycji konkursu Akademii Misia HARIBO.

Akademia Misia HARIBO to cykliczny projekt o charakterze edukacyjnym, który jest adresowany do dzieci w wieku 4-6 lat i nauczycieli wychowania przedszkolnego. Cele programu to inspirowanie dzieci do zdobywania wiedzy, rozbudzanie ich ciekawości poznawczej świata oraz propagowanie idei nauki poprzez zabawę. Hasłem tegorocznej edycji konkursu jest Odkryj Kosmos ze Złotym Misiem HARIBO!

      Zadaniem konkursowym było przejście przez grę „Odkryj Kosmos ze Złotym Misiem HARIBO”, która pozwoliła dzieciom w możliwie atrakcyjny  sposób poznać tajemnice Układu Słonecznego, jaki to dzieci oglądały w specjalnych okularach 3d. Przewodnikiem w podróży po planetach jest oczywiście Miś HARIBO. Następnym zadaniem było stworzenie pojazdu kosmicznego z Misiem HARIBO na pokładzie. Wspólne wykonanie rakiety sprawiło dzieciom bardzo dużo radości i rozwinęło inwencję twórczą. Rakieta wszystkim nam się bardzo podoba, jednak nie udało nam się dostać na podium- może za rok!

  Grupa najmłodszych przedszkolaków również włączyła  się do konkursu AKADEMII MISIA HARIBO.

    Aby rozpocząć przygodę MIŚ HARIBO zabrał nas na wyprawę w kosmos. Poznaliśmy różne planety, dowiedzieliśmy się o różnych ciekawych rzeczach jakie występują w naszej galaktyce. Po skończonej podróży  maluszki przystąpiły budowy swoich odlotowych pojazdów kosmicznych- wychowawczyni ogłosiła wewnętrzny, grupowy konkurs dla małych projektantów: „Rakietą w Kosmos”

 Rakiety wykonali( z małą pomocą dorosłych):

 Norbert Czernecki, Weronika Czekaj, Bartuś Dziuba, Krzysztof Hwastek,  Lena Kurzeja, Kamila Gocyła, Maksymilian Golda, Lena Wrocławska, Igor Kosiorkiewicz, Miłosz Nowak.

Praca była bardzo trudna i czasochłonna, ale efekt bardzo nam się podoba.  Wszyscy uczestnicy otrzymali                           od wychowawczyni dyplomy pamiątkowe oraz piłkę z wizerunkiem bohaterów ulubionych kreskówek.

 Dorota Kubisa Skalska

 

 

 

DZIEŃ BEZ ZABAWEK


     O tym, że do dobrej zabawy naprawdę nie potrzeba wiele przekonały się dzieci z grupy średniej. Wcale nie potrzeba drogich, modnych zabawek czy supernowoczesnych urządzeń.
     Tego dnia przedszkolaki zastały w sali zabaw puste półki. Zabawek nie było. Znalazły za to pudła, kartoniki, rolki, gazety, bibuły, papiery kolorowe, butelki i opakowania plastikowe oraz inne rzeczy nie przedstawiające większej wartości. Pomysł wykonania własnych zabawek z dostępnych materiałów bardzo im się spodobał. Dzieci najpierw oglądały materiały, potem ze skupieniem pracowały nad własnym projektem. Niektórzy pracowali indywidualnie, inni łączyli się w grupy. Uczyli się w ten sposób współdziałania i negocjacji oraz umiejętności organizacji swojego czasu. W sali było dużo ciszej i spokojniej niż zwykle. Dzień bez zabawek był doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni i kreatywności dzieci, dostarczył im wiele radości i satysfakcji z tworzenia. Pokazał, że czas wolny można spędzać inaczej niż przed telewizorem czy komputerem...
     Dzieci zorganizowały wystawę swoich prac i stwierdziły, że bardzo fajnie spędziły dzień, a przedszkolne zabawki mogą częściej wychodzić na wycieczki.


Oprac. Renta Hetmańczyk

PRZEDSZKOLAKI W TEATRZE

    5 maja 2015r. przedszkolaki z grupy starszej i średniej pojechały autokarem do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na przedstawienie pt. „Trzy świnki".

      Tytułowe Świnki zachorowały na ... nudę. Nie chciały się bawić z innymi zwierzętami ani budować domu, ani porządkować podwórka, choć zima tuż tuż.... Pozostałe zwierzęta postanawiają im w tym pomóc i wpadają na pewien pomysł. Jak to w bajkach bywa, wszystko kończy się szczęśliwie. Doskonała gra aktorów, barwna scenografia, kostiumy i muzyka, sprawiły, że przedstawienie bardzo się podobało dzieciom. Przedszkolaki wróciły pełne wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Sztuka, którą obejrzały, na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.


Opracowała: Renata Hetmańczyk

Dzień dinozaura i lalki Barbie


    W dniu 22 kwietnia w naszym przedszkolu, w grupie maluszków odbył się specjalny dzień – Dzień dinozaurów i lalek Barbie. Inspiracją do zorganizowania go były ulubione zabawki i zabawy dzieci. Wychowankowie przynieśli kolekcję dinozaurów, maskotki, puzzle, encyklopedię, albumy o tych wymarłych zwierzętach. Dzieci oglądając prezentację, ilustracje i książki poznały historię prehistorycznych stworzeń, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Następnie maluszki wykonywały zadania z różnych dziedzin, rozwiązywały zagadki, oraz malowały farbami kolorowanki przedstawiające dinozaury. Wspaniałą przygodę zakończyły wspólne zabawy muzyczne oraz zabawy z chustą animacyjną.
   Jako że dziewczynki bardziej od dinozaurów preferują lalki Barbie dla nich było to święto ich laleczek. Tego dnia wszystkie dziewczynki ubrały się w piękne, kolorowe sukienki i przyniosły do przedszkola swoje ulubione zabawki. Dziewczynki zaprezentowały się w Barbie Taniec Show, oraz w „różowym pokazie mody". Barbie Taniec Show to pokaz taneczny podczas którego dziewczynki mogły zaprezentować swoje umiejętności taneczne (solo, ze swoja lalką i w parach). Było na co popatrzeć!
    Na zakończenie zajęć odbyła się dyskoteka. Przy piosenkach disco polo dzieciaki szalały. W przedszkolu słychać było krzyki: proszę pani- jeszcze! Po szaleństwach na parkiecie czekał na dzieciaki owocowy poczęstunek przygotowany przez wychowawczynię.
    Dzień Barbie i dinozaura organizowany był w naszej grupie po raz pierwszy, ale z pewnością jeszcze go powtórzymy.


Przygotowała Dorota Kubisa- Skalska

KONKURS „DRUGIE ŻYCIE ŚMIECI - STWOREK ŚMIECIOREK"


      W naszym przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny "Stworek Śmieciorek". Konkurs skierowany był do dzieci i ich rodziców. Polegał na wykonaniu pomysłowej i oryginalnej pracy z materiałów wtórnych i odpadowych w postaci figury przestrzennej przedstawiającej Stworka Śmieciorka. Rozmiar pracy był dowolny, a wszelkie ramy wyznaczała tylko wyobraźnia. Oprócz pobudzania aktywności twórczej i kreatywności konkurs miał za zadanie kształtowanie i promowanie postaw sprzyjających trosce o środowisko naturalne.
      Komisja konkursowa bardzo wysoko oceniła wszystkie zgłoszone prace i miała nie lada problem z wyborem najlepszych. Stworki Śmieciorki przybrały postacie robotów, księżniczek, gąsienicy - papierzycy, ludzików, pajacyków i innych niezidentyfikowanych figur.
      Dyplomami oraz drobnymi upominkami nagrodzono wszystkich uczestników.


Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:


I Miejsce – Martyna Staszak i Filip Nowak
II Miejsce – Sebastian Merta i Kacper Głąb
III Miejsce – Bartosz i Remigiusz Dziuba
Wyróżnienia – Kacper Sornik, Weronika Ożóg, Nadia Walo


Serdecznie gratulujemy!

Renata Hetmńczyk

Maluszki w bibliotece szkolnej


    Pierwszy kontakt z książką dzieci mają bardzo wcześnie, ponieważ bardzo często bliscy czytają swoim pociechom bajki – np. przed snem na dobranoc. W naszym przedszkolu również nie ma takiego dnia, aby wychowankowie nie wysłuchali chociaż jednej bajki czy opowiadania. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo ważne w rozwoju dziecka jest rozbudzanie zainteresowania książką. Cenne informacje, które zdobywamy poprzez czytanie jest nieocenione. Bezpośredni kontakt dzieci z książką oraz miejscem, w którym można ją wypożyczyć do domu, rozbudza wyobraźnię i poszerza wiedzę.
    W związku z powyższym 2 marca - dzieci z grupy Krasnoludków ( 3-4l ) wraz z wychowawczynią, udały się z wizytą do szkolnej biblioteki, gdzie wszyscy spotkaliśmy się z ciepłym i życzliwym powitaniem.
     Pani Ola zapoznała dzieci z podstawami funkcjonowania biblioteki, jej zbiorami oraz zasadami korzystania z wypożyczalni i czytelni. Ponadto zwróciła szczególną uwagę na reguły dotyczące postępowania z książką i na to, że ich przestrzeganie sprawia, iż książkowe zbiory służą wielu pokoleniom czytelników. Spotkanie miało również na celu pobudzenie zainteresowania książką..
     Dla niektórych dzieciaków była to druga wizyta w bibliotece i dla wszystkich uczestników było to bardzo ważne i interesujące wydarzenie. Wszystko było więc nowe i ciekawe. Od pierwszej minuty wizyta przebiegała w miłej i uroczystej atmosferze. Następnie przyszedł czas na głośne czytanie. Przedszkolaki, z dużym zainteresowaniem wysłuchały pięknie ilustrowanego opowiadania „Płaszczyk biedronki".Kolejnym etapem spotkania było zwiedzanie biblioteki. Między regałami, w wypożyczalni, krążyła „dziecięca stonoga", która dotarła do czytelni. Tam na stolikach czekały na maluchy kolorowe dziecięce czasopisma. Na zakończenie dzieci pokolorowały obrazki, a na bibliotecznej gazetce powstała wystawka ich prac. Był też czas, by spokojnie, bez pośpiechu obejrzeć księgozbiór z kolorowymi bajeczkami.
      W nagrodę za dobre zachowanie, przedszkolaki odwiedziły świetlicę szkolną dla klas młodszych, gdzie miały możliwość pobawienia się ogromnymi klockami z pianki, kolorowały obrazki, jak również z zapałem korzystały ze sprzętu sportowego. Niektórym udało się nawet chodzić na mini szczudłach i trafiać obręczą do celu. Dzieciaki były tak zachwycone, że z trudnością udało mi się je namówić na powrót do swojej sali.


Dorota Kubisa -Skalska

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W pracy mama, w pracy tata.
Nie mam siostry ani brata.
Tak więc, powiem wam na ucho:
byłoby bez dziadków krucho!

     W dniach 27, 28 i 29 stycznia w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości związane z Dniem Babci i Dziadka. Każda grupa w wyznaczonym dniu oczekiwała wspaniałych gości, którzy licznie przybywali do przedszkola na zaproszenie swoich wnucząt.
     Wszystkie grupy pięknie się przygotowały i zaprezentowały.
     Przedszkolaki recytowały wiersze, wesoło śpiewały piosenki z repertuaru dziecięcego, a nawet zatańczyły – tańce nowoczesne, poleczki i tango! Wszystko to dla kochanych babć i dziadków, aby poczuli się wyjątkowo i radośnie. Dziadkowie nagradzali występy swoich wnucząt gromkimi brawami, a na ich twarzach można było zobaczyć wzruszenie          i dumny wzrok. Babcie i dziadkowie otrzymali życzenia, całuski oraz przygotowane laurki i upominki.
     Po części oficjalnej wszyscy mogli usiąść przy kawie, herbatce, pysznych ciastach i innych słodkościach przygotowanych przez rodziców.
     Ten czas wspólnie spędzony z bliskimi był okazją do zacieśnienia więzi rodzinnych i środowiskowych. Dzieci uczyły się właściwego zachowania podczas uroczystości, składania życzeń oraz wyrażania miłości i szacunku dla bliskich.
     Wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tych dni – serdecznie dziękujemy!

Oprac. Renata Hetmańczyk

Zajęcia otwarte


     Zajęcia otwarte to forma zajęć umożliwiająca rodzicom obserwowanie swojego dziecka w czasie zabaw i zajęć w grupie rówieśniczej. Rodzice mają możliwość zapoznania się z osiągnięciami swojej pociechy oraz jej zachowaniem w czasie zajęć dydaktycznych. Mogą porównywać stopień rozwoju swojego dziecka z jego rówieśnikami. Zajęcia takie umożliwiają również zapoznanie się ze sposobem pracy nauczyciela danej grupy.

Czytaj więcej: Zajęcia otwarte

ŚWIĘTO GÓRNIKA

Grudzień jest miesiącem, który w kojarzy się nie tylko ze Świętym Mikołajem i Świętami Bożego Narodzenia, ale także ze Świętą Barbarą i obchodami górniczego święta.

8 grudnia 2014 r. gościliśmy w naszym przedszkolu dwóch panów górników – Pana Pawła Podsiadły (ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa SITG „Dolomit” w Siewierzu) oraz Pana Machurę – tatę Julki.

Na początku spotkania, grupa starszaków wyrecytowała wiersze i zaśpiewała piosenki dla Panów górników i dla pozostałych przedszkolaków.

Spotkanie to przybliżyło dzieciom trud górniczej pracy oraz ich poświęcenie dla nas wszystkich.

Górnicy ubrani byli w piękne, galowe mundury, a na ich czapkach lśniły białe i czarne pióropusze. Dzieci dowiedziały się dlaczego pióropusze mają różne kolory i co one oznaczają. Zaproszeni goście zapoznali dzieci ze specyfiką swojego zawodu, opowiadając o trudnych warunkach pracy pod ziemią, maszynach tam obsługiwanych i wydobywanych surowcach. Górnicy zaprezentowali dzieciom także różne odmiany kamienia, które wydobywa się w kopalniach w naszej okolicy. Spotkanie było bardzo pouczające i przybliżyło dzieciom postać górnika i jego ciężką pracę. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały również legendy o Skarbniku mieszkającym pod ziemią.

Dzieci bardzo serdecznie podziękowały górnikom za przybycie i wręczyły im drobne upominki.

Dzięki takim spotkaniom, dzieci nie tylko pogłębiają wiedzę, ale także uczą się dziękować i szanować trud oraz pracę innych ludzi. 

DSCN1398

Czytaj więcej: ŚWIĘTO GÓRNIKA

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

Chociaż za oknami nie ma śniegu, Święty Mikołaj dał radę dojechać także do naszego przedszkola. 5 grudnia świąteczny nastrój gościł od samego rana.

I choć Mikołajów w przedszkolu było co niemiara – bo prawie każde dziecko ubrane było w czerwoną mikołajkową czapeczkę, wszyscy z niecierpliwością czekali na zaproszonego gościa. Gdy tylko Mikołaj wszedł do sali, na buziach dzieci pojawiło się zdziwienie, zaskoczenie, ale przede wszystkim wielka radość!

Mikołaj zasiadł w wielkim fotelu przy kominku, a każda grupa przedszkolna pięknie zaśpiewała dla niego piosenki. Oczywiście wszystkie dzieci były bardzo grzeczne w tym roku i zostały obdarowane przez Mikołaja wspaniałymi prezentami i słodkościami.

Na zakończenie spotkania dzieci pozowały do pamiątkowego zdjęcia ze Świętym Mikołajem i wszyscy obiecali, że będą bardzo grzeczni, aby Mikołaj mógł znów nas odwiedzić w przyszłym roku!

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU

 

W dniu 26.11.2014 r. wszystkie dzieci przybyły do przedszkola ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi, aby wspólnie bawić się, świętować i uczyć. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone i kolorowe. A każdy był piękny i wyjątkowy.

Przedszkolaki wraz misiami zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię powstania pluszowego misia,  wspólnie bawiły się i tańczyły. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, quizy, śpiewanie piosenek i misiowe tańce. Odbył się konkurs zlizywania miodku z talerzyka oraz quiz o najsłynniejszych misiach i zwyczajach tych prawdziwych niedźwiadków. Dzieci wykazały się znakomitą wiedzą na ten temat! Dzieci opowiadały o swoich pluszakach – jak się nazywają i dlaczego są tak kochane.

W trakcie uroczystości został także rozstrzygnięty konkurs plastyczny, nt. „Mój przyjaciel miś”. Wszystkie prace konkursowe były bardzo pięknie wykonane. Każde dziecko biorące udział w konkursie otrzymało dyplom.

Przedszkolaki otrzymały także pewną tajemniczą przesyłkę, w której znajdował się list od Przyjaciela Misia i słodkie małe „co nieco” dla każdego dziecka.

Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci pozowały do zdjęć grupowych wraz ze swoimi ulubieńcami.

W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólne się będziemy uczyć i bawić.

ZADANIA  WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ DLA DZIECI 3- 4  LETNICH NA MIESIĄC  GRUDZIEŃ

 

Integralne ośrodki tematyczne:

  1. Już zima- bawimy się na śniegu
  2. Ciężka praca górnika
  3. Czekamy na Mikołaja
  4. Święta tuż tuż

 

Cele ogólne:

- poznawanie właściwości śniegu na podstawie samodzielnie prowadzonych obserwacji

- zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo zabaw zimowych

- zapoznanie z ciężka pracą górnika, budzenie szacunku dla ludzi, którzy zapewniają nam ciepło

- rozumienie konieczności ciepłego ubierania się w zimie

- wdrażanie dzieci do czynnego uczestniczenia w uroczystościach przedszkolnych- spotkanie z Mikołajem

- poznawanie zwyczajów świątecznych

- wytwarzanie uczucia radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia

- wykonanie ozdob świątecznych do dekoracji sali

Wychowawca – D. Kubisa

jablokoDzień Jabłka  

   W październiku obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Jabłka. Jest to święto zwykle odbywające się około 21 października w Anglii, ,dzieci 5-6 letnie mogły dowiedzieć się o tym jak rośnie jabłoń, zobaczyć na ilustracjach etapy rozwoju jabłka, obejrzeć na obrazkach maszyny do pracy w sadzie. Następnie rozpoczęły się konkursy w roli głównej z jabłkiem, a więc rozpoznawanie po smaku soku jabłkowego, „Czyj kosz będzie szybciej pełen?”, tworzenie zespołowych „jabłkowych” rysunków. Ponadto wszystkie pozostałe młodsze dzieci  miały różne „Spotkania” z jabłkiem, a więc degustacja różnych odmian jabłek, dostrzeganie, że jabłka mogą być twarde lub kruche, słodkie lub kwaśne, itd. Na wystawie „Maluszków” znalazły się ilustracje z robaczkiem do wiersza „Czerwony stoliczek”, a u innych „jabłka ekologiczne” wykonane z makulatury i pięknie pomalowane. Innym ciekawym rozwiązaniem było sporządzanie szaszłyków z jabłek lub surówki z jabłka i marchewki. Należy dodać, że w jadłospisie tego dnia królowały oczywiście jabłka. To był bardzo ciekawy dzień w przedszkolu.

Dorota Kubisa