W pierwszym tygodniu z uważnością uczniowie klasy trzeciej aby wprowadzić się w stan odprężenia i spokoju uczyli się sztuki usuwania napięć i koncentracji uwagi poprzez oddech. Wysłuchali również opowieści

 

 

 

„UWAŻNOŚĆ- nasza siła, wielka moc”

 

 

 

Uważność to „szczególny rodzaj uwagi, nieosądzającej i intencjonalnie skierowanej na wybrany element bieżącego doświadczenia”. To kompleksowe narzędzie do rozwijania i stymulowania zmysłów, usprawnienia procesu zapamiętywania i budowania motywacji oraz pozytywnego nastawienia do nauki.

 

240246844 1203228863420236 3423206094433231574 n

 

 

W październiku uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Żelisławicach realizować będą innowację pedagogiczną pt.: „UWAŻNOŚĆ- nasza siła, wielka moc” autorstwa Katarzyny Gruszki (Uważna edukacja) we współpracy z Aleksandrą Bułą oraz Jolantą Machurą. Jest to program działań bazujący na założeniach Jona Kabat – Zinna, twórcy   modelu pracy z uważnością – MBSR (MindfulnessBasedStressReduction).

Głównym celem innowacji jest troska o zdrowie psychofizyczne dzieci i młodzieży oraz pomoc w umiejętności uspokajania się, wyciszania oraz opanowania sztuki samoregulacji i koncentracji. Planowane działanie realizowane będą podczas lekcji i bazować będą na różnego typu ćwiczeniach, projektach, biblioterapii, muzykoterapii, aktywnościach ruchowych- indywidualnych i grupowych, arteterapii, sensoryce. Na zajeciach dzieci uczyć się będą m.in. rozumieć swoje wewnętrzne złości, akceptować swoje emocje, zamiast je tłumić, a także pielęgnować życzliwość do innych. Wykonywać będą ćwiczenia, które pomagą im poprawiać koncentrację oraz radzić sobie, kiedy ogarną ich trudne emocje. Zajęcia mają stymulować wszystkie zmysły, przez co przyczyniają się do tworzenia nowych połączeń między synapsami nerwowymi, które powstają w wyniku interakcji pomiędzy organizmem a środowiskiem. Dzięki temu procesy myślowe przebiegają sprawniej i są efektywniejsze.

 

 

Aleksandra Buła, Jolanta Machura

 

 

CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki