Logo Sienkiewicz

 

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

 

5 maja przypada174. rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza, powieściopisarza, laureata Nagrody Nobla, patrona naszej Szkoły.

Od lat w celu upamiętnienia ważnej dla kultury polskiej daty oraz popularyzacji twórczości pisarza, rozbudzenia zainteresowań literackich, kształcenia wyobraźni oraz rozwijania postaw twórczych Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach organizuje konkurs o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza. Początkowo zmagania miały zasięg gminny, później rejonowy. Sześć lat temu konkurs przybrał nową formułę i został rozdzielony na dwa konkursy – Powiatowy dla uczniów szkół podstawowych i Wojewódzki dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Przeprowadzona w ostatnich latach reforma oświaty, wprowadzająca  m.in. ośmioklasową szkołę podstawową, wpłynęła na obecny kształt konkursu, w którym chętni uczniowie szkół podstawowych oraz szkół średnich przystępują do rywalizacji o zasięgu Wojewódzkim. Również od lat zmagania uczestników obserwowane i wspierane są przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisława Banasia, który objął konkurs honorowym patronatem  i chętnie wspiera inicjatywy organizatorów.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Na przełomie stycznia i lutego opracowany zostaje i rozpowszechniony regulamin konkursu, w którym ujęte są ciekawe, ale zarazem bardzo trudne tematy prac w kategoriach: literackiej, plastycznej, komputerowej osobno dla trzech grup wiekowych uczniowie: klas IV – VI, klas VII – VIII oraz szkół średnich. Dyrektor ZSP w Żelisławicach P. Ewa Stelmach w pierwszych dniach maja wyłania jury konkursowe,   do którego zaprasza pracowników placówki oraz pracownika Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Siewierzu P. Jolantę Jakubczyk, która z wielkim zaangażowaniem podejmuje współpracę, za co serdecznie dziękujemy. Narady zespołu z roku na rok są dłuższe i trudniejsze, bowiem poziom zgłaszanych prac oraz zainteresowanie konkursem stale rośnie. Laureaci konkursu wraz z opiekunami zapraszani są na uroczyste podsumowanie, które wprowadza w przedsięwzięcie element tajemniczości i stanowi przyjemną niespodziankę I tak pierwszy finał w nowej formule stanowiły warsztaty o sławnym pisarzu zorganizowane w siedzibie organizatora, kolejne organizowane były w miejscach związanych z życiem lub twórczością Henryka Sienkiewicza. W ciągu ostatnich lat laureaci Wojewódzkiego Konkursu zwiedzili muzeum Henryka Sienkiewicza  w Oblęgorku, poznali historię Potopu Szwedzkiego w Sanktuarium Jasnogórskim, uczestniczyli w lekcji bibliotecznej i wystawie poświęconej polskiemu Nobliście w Bibliotece Śląskiej, lekcji teatralnej w Teatrze Starym w Krakowie i odebrali nagrody w Uniwersytecie Jagiellońskim oraz poznali eksponaty Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Coroczne, zaskakujące finały nie mogłyby się odbyć bez wsparcia sympatyków Wojewódzkiego Konkursu o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza, mianowicie: Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisława Banasia, Prezesa P.W. "PROMAG" Sp. z o.o. P. Piotra Wosinka,  Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Będzińskiego P. Jana Muchy,  Rady Rodziców ZSP w Żelisławicach. Serdecznie dziękujemy.

Niestety, w tym roku w związku z zaistniałą sytuacją wynikającą  ze stanu epidemii, ogłoszony przez ZSP w Żelisławicach Wojewódzki Konkurs o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza, z ogromnym żalem został odwołany. Mamy nadzieję, że sytuacja w kraju i na świecie w najbliższym czasie się ustabilizuje i już w nowym roku szkolnym będziemy mogli kontynuować tradycję konkursową naszej szkoły. Pamiętając jednak o rocznicy urodzin Henryka Sienkiewicza przygotowaliśmy w dobie zdalnego nauczania kilka ważnych informacji i ciekawostek o pisarzu.

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami.

 

 

174. ROCZNICA URODZIN HENRYKA SIENKIEWICZA

 

 

 

 

 

2

 

Material-prasowy SDKiPA2020-1

Material-prasowy SDKiPA2020-2

 

 

 

Ogólnopolski Konkurs Literacki

„Daj zwierzakom głos!”

 

 

Nowa Era zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w czwartej edycji OgólnopolskiegoKonkursu Literackiego „Daj zwierzakom głos!”

Zadanie konkursowe polega na dopisaniu przez uczestnika kontynuacji do opowieści (w załączniku –Plakat) przygotowanej przez Organizatora. Praca konkursowa powinna zawierać tytuł i liczyć nie więcej niż 2800 znaków bez spacji (około 500 słów).

Jury będzie rozpatrywać prace w podziale wiekowym: klasy I–IV i klasy V–VIII.

Nagrody warte wysiłku. Główna nagroda w konkursie to debiut w prawdziwej książce. Opowiadania 30 laureatów zostaną profesjonalnie zredagowane i opublikowane w formie pięknie ilustrowanego tomu, który uzyska ogólnopolską dystrybucję i promocję.. A wszystkich – i laureatów, i czytelników – na pewno ucieszy fakt, że cały dochód ze sprzedaży pokonkursowej książki trafi do fundacji działającej na rzecz zwierząt.

Termin nadsyłania zgłoszeń do 26 kwietnia 2020r. Należy wypełnić dostępny na stronie www.nowaera.pl/popiszsietalentem Formularz Zgłoszeniowy, w którym należy wkleić treść pracy konkursowej oraz załączyć scan podpisanej Zgody Opiekuna (Załącznik).

Szczegółowe informacje w Regulaminie (Załącznik).

Plakat

Zachęcamy do udziału!

 

„Dzieci uczą rodziców w domu”

– ogólnopolska akcja Centrum Rozwoju Lokalnego

GrafikaStrona-1511x1024

 

W II półroczu biblioteka szkolna włączyła się do realizacji w przedszkolu i klasach I – III szkoły podstawowej ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców w domu” zainicjowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego. Jej celem jest zwiększenie świadomości o otaczającym nas świecie, a także zachęcenie dzieci do rozmowy z rodzicami na tematy bezpieczeństwa, ekologii, kultury i historii.

W zawiązku z zaistniałą sytuacją i bark możliwości przeprowadzenia w placówce zajęć przez nauczycieli, Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię pakietów materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.

W ramach akcji „Dzieci uczą rodziców w domu” na stronie internetowej Centrum Rozwoju Lokalnego do pobrania są darmowe materiały do nauki w domu. Nowe materiały będą się ukazywać w każdą środę i każdy piątek aż do czasu, gdy szkoły i przedszkola wznowią funkcjonowanie.

Link do materiałów: 

https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

 

Biblioteka - napis

 

Godziny pracy biblioteki 2