Biblioteka - napis

 

Godziny pracy biblioteki 2

 

 

„Kicia Kocia idzie z mamą do biblioteki. Ależ tu się dzieje!

W bibliotece jest tyle ciekawych zajęć…

 

Kicia Kocia 1

 

            17 lutego szkolną bibliotekę odwiedziły dzieci z grupy przedszkolnej 4,5 -latków. Był to wyjątkowy dzień, bowiem obchodzony jest wtedy Światowy Dzień Kota. Pamiętały o tym panie bibliotekarki, które przygotowały lekcję biblioteczną wykorzystując serię książek o Kici Koci Anity Głowińskiej. Utwory te opowiadają o zabawnej kotce oraz jej grupie przyjaciół. Podczas poniedziałkowego spotkania przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały przygody „Kicia Kocia w bibliotece”. Po bajce rozmawiały na temat tego, jak zostać czytelnikiem biblioteki, co można robić w czytelni, jak dbać o książki. Goście potrafili też wyjaśnić czym różni się biblioteka od księgarni. Następnie zebrani dowiedzieli się od prowadzących zajęcia o pochodzeniu kotów, popularnych rasach, ich zwyczajach. Na zakończenie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną prezentującą bohaterkę spotkania – Kicię Kocię.

Oprac. Aleksandra Buła

Kicia Kocia 2  Kicia Kocia3

 

 

Obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego

w bibliotece szkolnej

 

Obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112

 

11 lutego na zajęciach bibliotecznych uczniowie omawiali bardzo ważny temat związany z bezpieczeństwem. Tego dnia we wszystkich krajach Europy obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Święto to zostało oficjalnie ustanowione w 2009 r. przez Unię Europejską w celu podniesienia świadomości ludzi na temat numeru, który może ocalić ich życie.

Uczniowie przebywający w bibliotece i w świetlicy przypomnieli sobie, co to za numer, do czego służy, kto go obsługuje oraz omówili zasady zgłaszania zagrożenia. Następnie dzieci wykonały prace plastyczne ilustrujące ważne cyfry numeru.

Oprac. Aleksandra Buła

 

 

 

 

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Pisania Piórem

 

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Pisania Piórem

 

12 lutego 1884 roku Lewis Waterman opatentował wieczne pióro. Nosiło ono nazwę The Regular i było wykonane z ebonitu. Składało się z 5 komponentów: stalówki, spływaka, części do której spływak wraz ze stalówką był przytwierdzony, korpusu oraz nakrywki chroniącej stalówkę. Dlatego to właśnie 12 lutego, w rocznicę opatentowania pierwszego pióra wiecznego, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Pisania. Uczniowie uczestniczący w tym dniu w zajęciach bibliotecznych w naszej szkole uczcili to święto wspólnie doskonaląc tę umiejętność. Były brudne palce i czasami koślawe litery. Ale najważniejsza była dobra zabawa i fakt, że po nieudanych próbach, udawało się postawić pierwsze zgrabne znaki.

Oprac. Aleksandra Buła

 

 

Dzień Pizzy w bibliotece szkolnej

 

Jest okrągła niczym koło,
z nią jest smacznie i wesoło.
Pachnie warzyw całą gamą,
Lubię ją zajadać z mamą.
Co to takiego?
Oczywiście pizza!

Dzień Pizzy 2  Dzień Pizzy 3

      9 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. Ponieważ święto w tym roku wypadło w niedzielę, w szkolnej bibliotece zorganizowano jego obchody z niewielkim opóźnieniem, mianowicie 10 lutego. W tym dniu dla uczniów klasy Va i Vb zorganizowane zostały zajęcia biblioteczne, podczas których piątoklasiści poznali „dzieje” pizzy, dowiedzieli się, że najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku na świecie jest margherita, która swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch –  Marghericie Sabaudzkiej. W 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała ona zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza. Do swego przysmaku użył on 3 składników: pomidorów (czerwień), sera mozzarella (biel) i bazylii (zieleń). Składniki te reprezentowały barwy narodowe Włoch. W dalszej części dzieci miały za zadanie zaprojektować własną pizzę, oczywiście w sposób plastyczny. Kolorowy papier, bibuła, wycinki ze starych gazetek reklamowych sklepów spożywczych, płatki kosmetyczne, plastelina to materiały, które imitowały składniki powstających w bibliotece potraw.

Również dla czytelników odwiedzających podczas przerw czytelnie przygotowane zostały atrakcje –każdy chętny uczeń mógł pokolorować kolorowankę tematycznie związaną ze świętem lub zagrać w grę „pizzowe memory”.

W bibliotece szkolnej poniedziałek upłynął w miłej i radosnej atmosferze.

Oprac. Aleksandra Buła

Dzień Pizzy 4   Dzień Pizzy 5

Dzień Pizzy 6  Dzień Pizzy 8  Dzień Pizzy 9

Dzień Pizzy 7

Dzień Pizzy 10 Dzień Pizzy 12   Dzień Pizzy 13