16 kwietnia w gmachu Sejmu RP odbyła się uroczysta Gala Laureatów Wojewódzkiego Konkursu o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza, organizowanego pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Dariusza Waluszczyka. Wydarzenie zgromadziło młodych pasjonatów literatury, ich opiekunów, a także zaproszonych gości.
Celem konkursu jest popularyzacja twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, rozbudzanie zainteresowań literackich wśród uczniów, kształtowanie wyobraźni oraz rozwijanie postaw twórczych i humanistycznych. Z roku na rok inicjatywa ta zyskuje coraz większe uznanie, a liczba uczestników stale rośnie. Konkurs od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród szkół z terenu całego województwa śląskiego. W tym roku do organizatorów wpłynęło 140 prac, spośród których wyróżniono 19 prac w trzech kategoriach wiekowych.
3 kwietnia komisja konkursowa po dogłębnej analizie formalnej i merytorycznej prac zgłoszonych do konkursów wyłoniła następujących laureatów:
Kategoria: uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej
Praca literacka: Wyobraź sobie, że gdzieś w Polsce mieszka Henryk Sienkiewicz. Napisz do niego list, w którym odniesiesz się do znanych Ci utworów tego pisarza.
I miejsce Julia Mazur, op. Dorota Kot, Szkoła Podstawowa nr 4 w Myszkowie,
II miejsce Zofia Grygny, op. Ewelina Owczarek, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu,
III miejsce Adam Stępień, op. Katarzyna Reda, Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Wojkowicach Kościelnych.
Praca plastyczna: Lapbook związany z wybranym utworem Henryka Sienkiewicza.
I miejsce Igor Kciuk, op. Justyna Dymarczyk, Szkoła Podstawowa nr 31 im. Orła Białego w Częstochowie,
ex aequo II miejsce Julia Czarnecka, op. Magdalena Mysur, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wojska Polskiego w Porębie,
ex aequo II miejsce Zuzanna Papaj, op. Katarzyna Rok, Szkoła Podstawowa nr 7 im. J. Brzechwy w Myszkowie,
ex aequo III miejsce Igor Masłowski, op. Marzena Gałka-Trejowska, Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Będzinie,
ex aequo III miejsce Wiktoria Filipczyk, op. Agata Psonka, Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach.
Kategoria: uczniowie klasy VII i VIII szkoły podstawowej
Praca literacka: Wyobraź sobie, że jesteś członkiem kapituły przyznającej Nagrodę Nobla. Napisz przemówienie do zebranych, w którym uzasadnisz przyznanie Nagrody Nobla Henrykowi Sienkiewiczowi.
I miejsce Maria Biela, op. Mariola Dulkowska, Szkoła Podstawowa nr 25 w Dąbrowie Górniczej,
ex aequo II miejsce Hanna Lenartowicz, op. Agnieszka Łaszczyca, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu,
ex aequo II miejsce Emilia Czapla, op. Bożena Kańtoch, Szkoła Podstawowa w Brudzowicach,
ex aequo III miejsce Wiktor Laskowski, op. Agnieszka Ubowska, Szkoła Podstawowa nr 6
Z Oddziałami Dwujęzycznymi im. J. Słowackiego w Sosnowcu,
ex aequo III miejsce Adam Kaczyński, op. Dorota Kot, Szkoła Podstawowa nr 4 w Myszkowie.
Praca plastyczna: Lapbook związany z wybranym utworem Henryka Sienkiewicza.
I miejsce Olivia Hadzińska, op. Katarzyna Kowalik-Szkutnik, Szkoła Podstawowa nr 6 w Myszkowie,
II miejsce Natalia Hatlapa, op. Agata Psonka, Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach,
ex aequo III miejsce Marcelina Papaj, op. Katarzyna Rok, Szkoła Podstawowa nr 7 im. J. Brzechwy w Myszkowie,
ex aequo III miejsce Martyna Fila, op. Sylwia Prusowska, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. J. Rymera w Zabełkowie.
Kategoria: szkoła ponadpodstawowa
„Bohaterowie Henryka Sienkiewicza w Rzeczywistości Wirtualnej”
II miejsce Tomasz Dworak, op. Marta Koterwa-Stolarska, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Św. Jana Pawła II w Siewierzu,
III miejsce Lena Woźniak, op. Ewa Lutostańska, VII LO im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie.
Laureaci i ich opiekunowie w tym roku zaproszeni zostali na wycieczkę do Warszawy, podczas której mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić gmach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Dla wielu uczestników była to pierwsza wizyta w tym miejscu, a możliwość zobaczenia z bliska sali obrad, poznania pracy posłów oraz zadania pytań przewodnikom, zrobiła ogromne wrażenie. Niecodzienna lekcja obywatelskości znakomicie wpisała się w przesłanie twórczości Henryka Sienkiewicza, który w swojej literaturze wielokrotnie podkreślał znaczenie odpowiedzialności i służby dla Ojczyzny.
Po zwiedzaniu Sejmu odbyła się uroczysta Gala Laureatów podsumowująca konkurs. Spotkanie miało odświętny charakter i było piękną okazją do wręczenia nagród oraz wyróżnień. Uroczystość uświetniły występy artystyczne uczennic Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Żelisławicach - Igi Łukasik, Magdy Jareckiej oraz Gabrieli Pisarek. Ich zaangażowanie, talent i pomysłowość spotkały się z ogromnym uznaniem gości i organizatorów.
Wyjazd do Warszawy był nie tylko formą nagrody, ale też inspirującym przeżyciem, które z pewnością pozostanie w pamięci młodych ludzi na długo. Była to także piękna forma uczczenia dorobku Henryka Sienkiewicza – pisarza, który 120 lat temu otrzymał literacka nagrodę Nobla i którego twórczość niezmiennie inspiruje kolejne pokolenia.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób i instytucji, które wsparły organizację tegorocznego finału Wojewódzkiego Konkursu o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza.
Dziękujemy Posłowi na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Panu Mateuszowi Bochenkowi za umożliwienie zwiedzania Sejmu. Pańskie zaangażowanie i życzliwość sprawiły, że ten dzień był dla młodzieży niezapomnianym doświadczeniem i niezwykłą lekcją patriotyzmu.
Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Siewierz Dariuszowi Waluszczykowi za Honorowy Patronat nad konkursem, ufundowanie nagród dla laureatów oraz wspieranie inicjatyw edukacyjnych i kulturalnych.
Słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich sponsorów, partnerów i przyjaciół konkursu, w tym do: Pana Piotra Wosinka - Prezesa P.W. "PROMAG" Sp. z o.o., Pana Jana Muchy - Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Będzińskiego, Stowarzyszenia „Wspólnie dla Mieszkańców Żelisławic”, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Leśniaki, Kółka Rolniczego w Żelisławicach, Rady Rodziców ZSP w Żelisławicach, Firmy „Podrobex” w Żelisławicach.
Dziękujemy także nauczycielom i opiekunom uczniów za ich trud, zaangażowanie i nieocenioną rolę w rozwijaniu pasji literackich młodzieży.
To dzięki Wam wszystkim konkurs nie tylko trwa, ale z każdym rokiem nabiera nowej wartości i inspiruje kolejne pokolenia do poznawania bogactwa polskiej literatury.
Wszystkim laureatom i nauczycielom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.
Oprac. Aleksandra Buła