Udział uczniów ZSP i MDP w Dożynkach Parafialnych w Żelisławicach

Udział uczniów ZSP i MDP

w Dożynkach Parafialnych w Żelisławicach

Dożynki mają swoje korzenie w dawnych obrzędach agrarnych, które miały na celu podziękowanie za plony. Współczesne dożynki parafialne łączą w sobie elementy religijne i folklorystyczne, a ich celem jest nie tylko dziękczynienie, ale także budowanie więzi w społeczności.

15 września 2024r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach uczestniczyli w Dożynkach Parafialnych, którymi głównymi organizatorami było Koło Gospodyń Wiejskich w Żelisławicach, Rada Sołecka w Żelisławicach i Stowarzyszenie Wspólnie dla Mieszkańców Żelisławic. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach, podczas której społeczność lokalna oraz zaproszeni goście dziękowali Bogu za tegoroczne plony. Następnie odbyła się procesja, która miała na celu wyrażenie wdzięczności za urodzaj. Naszą placówkę reprezentowali m.in. uczniowie należący do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Ich obecność w tak ważnym wydarzeniu była nie tylko zaszczytem, ale także dowodem na to, jak młodzież angażuje się w życie parafii i dba o tradycje.

Druga część obchodów odbyła się w remizie OSP w Żelisławicach. Zaproszeni goście, miejscowe organizacje oraz społeczność lokalna miała okazję obejrzeć występ wokalno-taneczny uczniów klasy III szkoły podstawowej, Szkolnego Koła Młodych Gospodyń Wiejskich oraz znakomitych solistek z klasy VII i II. Ich zaangażowanie i pasja przyciągnęły uwagę licznie zgromadzonej publiczności, a radosna atmosfera sprawiła, że dożynki stały się niezapomnianym wydarzeniem

Udział uczniów w dożynkach parafialnych to piękna tradycja, która łączy pokolenia i wzmacnia więzi w społeczności. Dzięki zaangażowaniu młodych ludzi, dożynki stają się nie tylko świętem plonów, ale także radosnym wydarzeniem, które celebruje wspólnotę, kulturę i lokalne wartości. Warto pielęgnować tę tradycję, aby kolejne pokolenia mogły czerpać z niej radość i mądrość. Uczniowie, jako przyszłość naszej społeczności, mają szansę nie tylko na kontynuowanie tych pięknych zwyczajów, ale także na ich rozwijanie i wzbogacanie o nowe pomysły i inicjatywy.

Aleksandra Buła