Szkoła
Jurajska Jesień
W dniu 28.09.2019 uczniowie naszej szkoły brali udział w jubileuszowym 50. Rajdzie Pieszych ,,Jurajska Jesień” organizowanym przez PTTK-Zawiercie. Trasa naszego rajdu wiodła przez malownicze okolice Rodalii – Świnioczuszkę – Żelasko – Ryczów. W rajdzie wzięło udział 25 uczniów, towarzyszyły nam również 4 mamy. Rajd zorganizowała p. Agnieszka Mostowska, opiekunką była p. Elżbieta Rucińska.
Agnieszka Mostowska
Uwaga Uczestnicy Projektu LOWE!!!
Informujemy, że od 15.10.2019 r. (wtorek) ruszają zajęcia projektu LOWE.
Plan zajęć przedstawia się następująco:
Poniedziałek |
Wtorek |
Środa |
Czwartek |
Piątek |
17.00 – 18.00 warsztaty komputerowo- informatyczne, Gr. I |
17.00 – 19.00 zajęcia sportowe |
17.00 – 18.00 Zajęcia rekreacyjne (taniec) |
||
18.00 – 19.00 Zajęcia rekreacyjne (ćwiczenia) |
CZYTAMY DZIECIOM
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania pani Justyna Madejska - bibliotekarka filii bibliotecznej w Żelisławicach odwiedziła naszych przedszkolaków. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania pt. „Żubr Pomponik”.
Pani bibliotekarka zaprosiła dzieci wraz z rodzicami do odwiedzania biblioteki i do udziału w projekcie „Mała książka - wielki człowiek”(szczegóły na plakacie w przedszkolu).
Ponadto nasze przedszkole przystąpiło do projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Jest to projekt, którego głównym celem jest rozwijanie czytelnictwa. Dzieci wraz z nauczycielem wybiorą grupową maskotkę – Misia, który w roku szkolnym 2019/2020 odbędzie czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. W ramach projektu odbywać się będą zajęcia i głośne czytanie w przedszkolu, a także Mis będzie wędrował po domach dzieci. Zostanie wyposażony w dzienniczek, w którym rodzice wpiszą tytuł przeczytanego utworu, a dzieci wykonają pamiątkowy rysunek. Kolejność wędrówki misia określi nauczyciel (losowa lub według dziennika).
Serdecznie zapraszamy wszystkich naszych Rodziców do włączenia się do w/w projektów.
Renata Hetmańczyk
1 października 2019r. uczniowie klas VII i VIII z ZSP w Żelisławicach po trzech lekcjach wybrali się z wychowawcami i nauczycielem bibliotekarzem do Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu na film pt. „Piłsudski”. Historyczny film miał na celu przybliżenie młodym odbiorcom Józefa Piłsudskiego oraz burzliwy okres prób odzyskania przez Polskę niepodległości. Po filmie uczniowie szczęśliwie wrócili do szkoły na lekcje.
Przemysław Merta, uczeń klasy VIII SP
DZIEŃ EMOTIKONA
Pierwszy komputerowy znaczek emotikona został użyty 19.09.1982 r. przez profesora S. Fahlamana. Stąd, na tę datę przypada święto tych minek. Emotki powstały, aby ułatwić w wirtualnej komunikacji przekazywanie emocji. W 37. rocznicę użycia pierwszego znaku w szkolnej bibliotece, na wszystkich przerwach, uczniowie odwiedzający czytelnię rozmawiały z bibliotekarkami P. Małgorzatą Szczotarską i P. Aleksandrą Bułą na temat emocji i jednej z współczesnych metod ich wyrażania. Dzieci z zapałem i zainteresowaniem odpowiadały na pytania oraz uczestniczyły w zaproponowanych działaniach. :)
Aleksandra Buła
Święto Pieczonego Ziemniaka
Tradycją w naszej szkole jest organizacja obchodów Święta Pieczonego Ziemniaka. Również w tym roku w harmonogramie pracy placówki uwzględniono potrzebę kultywowania zwyczajów lokalnych. Corocznie integracyjna impreza połączona jest z udziałem w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. Celem podjętej inicjatywy jest poznawanie wiadomości dotyczących pochodzenia ziemniaka, wdrażanie do kultywowania tradycji, poznawanie produktów i potraw wykonywanych z ziemniaków, stymulowanie pozytywnych zachowań społecznych oraz integracja środowiska szkolnego. W organizację imprezy włączeni byli również rodzice, którzy w trzeci piętek września, w godzinach przedpołudniowych, przygotowali wywodzące się z naszych rejonów pyszne danie – prażonki, przez niektórych nazywane również pieczonkami.
Aleksandra Buła
„Idzie jesień, plony niesie, jesień kolorowa.
Jabłka, gruszki, winogrona, wszystko w koszu chowa.”…
W naszym przedszkolu powitaliśmy jesień. Kolory jesieni pojawiły się zarówno w dekoracjach, jak i w przebraniach przedszkolaków. Celem zabaw było utrwalenie wiadomości o jesieni, integrowanie się dzieci, a przede wszystkim wspaniała zabawa. Podczas imprezy nie brakowało wspólnych konkurencji sportowych i zabaw. Dzieci poznawały po smaku i dotyku ,,dary jesieni”, rozwiązywały zagadki i quiz, miały okazję pochwalić się swoją wiedzą na temat darów przyrody, jakie niesie ze sobą jesień. Pani jesień zaprosiła przedszkolaków do wspólnego tańca przy jesiennych przebojach.. Mamy nadzieję, że tak miło powitana jesień nie będzie smutna, nudna i zimna, ale przepiękna, barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby!
Spójrzcie jak pięknie i kolorowo było u nas w tym dniu przedszkolu:
Dorota Kubisa- Skalska