Szkoła
Triduum Paschalne
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza do Świąt Wielkanocnych przygotowywała się już od Wielkiej Środy. Druhny i druhowie spotkali się na zbiórce pod kościołem, gdzie pod okiem pana Andrzeja Machury, ćwiczyli musztrę oraz zasady zachowania podczas Liturgii Wielkiego Tygodnia. MDP swoje uczestnictwo w Triduum Paschalnym rozpoczęło już od Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek aż do przeniesienia Pana Jezusa do Grobu Pańskiego. Następnie rozpoczęło się czuwanie modlitewne przy Grobie Pańskim.
W Wielką Sobotę, od samego rana, wartę przy Grobie pełniła nasza drużyna. Czuwanie rozpoczęło się od godziny 8.00 przez cały dzień do rozpoczęcia Liturgii Wielkiej Soboty.
W pierwszy dzień świąt członkowie MDP spotkali się o godzinie 5.30 pod remizą OSP Żelisławice spod której wraz z strażakami OSP i orkiestrą przemaszerowali do kościoła na Mszę Rezurekcyjną. Msza ta rozpoczęła się od procesji wokół kościoła i towarzyszyły jej wybuchy petard. Po Mszy Świętej MDP wraz z strażakami OSP i orkiestrą udali się do remizy OSP na wspólne śniadanie wielkanocne.
Cała nasza drużyna spisała się na medal, a śniadanie przebiegło w radosnej, rodzinnej i miłej atmosferze.
Opracowała: druhna Patrycja Poznańska
Wielkanoc 2018
„Są takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas.
Wszystko rozkwita w słońca blasku i wielka miłość rośnie w nas.”
28 marca uczniowie klasy 3b, po uroczystym śniadaniu przygotowanym przez rodziców, pod opieką wych. Jolanty Machury, p. Małgorzaty Ziai i p. Marzeny Przybyłki wystawili dla społeczności szkolnej przedstawienie pt. „Wielkanocne obyczaje”. Młodzi aktorzy piękną recytacją i śpiewem przybliżyli wszystkim widzom zwyczaje i tradycje wielkanocne. Szczególnie gorąco oklaskiwani byli nasi koledzy, którzy grali na instrumentach ludowe utwory: Ksawery Kijanka na akordeonie i Piotr Gnacik na trąbce.
Dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tego wielkanocnego poranka, a uczniom życzymy dalszych sukcesów artystycznych.
Opracowała: Jolanta Machura
SUKCESY NASZYCH CZŁONKÓW MDP
W ELIMINACJACH MIEJSKO-GMINNYCH
OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ
„MŁODZIEZ ZAPOBIEGA POŻAROM”
Tegoroczne eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” odbyły się w dniu 27 marca w Miejsko Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu. Do turnieju zgłoszonych zostało 42 uczestników a wśród nich 11 członków naszej MDP.
Zgodnie z regulaminem turnieju w pierwszej części uczestnicy zmierzyli się z zestawem pytań testowych przygotowanych przez KP PSP w Będzinie. Do drugiego etapu zakwalifikowało się po 5 osób z każdej grupy wiekowej, którzy otrzymali największa liczbę punktów. W części ustnej każdy z finalistów odpowiadał na trzy pytania z wylosowanego zestawu pytań.
Nad prawidłowym przebiegiem eliminacji czuwało jury pod przewodnictwem przedstawiciela Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie kpt. Krystiana Biesiadeckiego.
W przerwie, między pierwszym a drugim etapem, dla uczestników turnieju przygotowany został pokaz sprzętu będącego na wyposażeniu samochodu ratowniczo-gaśniczego pozostającego w dyspozycji Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Będzinie – Posterunek w Siewierzu.
Miło nam poinformować ,że:
w I grupie wiekowej (klasy IV-VI szkoły podstawowej)
I miejsce zdobył Przemysław Merta a
II miejsce Anna Gocyla
w II grupie wiekowej ( klasy VII i gimnazja)
I miejsce – Magdalena Borówka a
II miejsce – Krystian Las
Po ogłoszeniu wyników odbyła się krótka ceremonia wręczenia dyplomów oraz nagród w postaci bonów towarowych. Wręczenia dokonał Burmistrz Miasta i Gminy w Siewierzu a zarazem Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Zdzisław Banaś oraz Zastępca Burmistrza Dariusz Waluszczyk. W przemówieniu końcowym Burmistrz składając gratulacje zwycięzcom i dziękując opiekunom podkreślił istotną rolę kształtowania świadomości i nabywania wiedzy w zakresie ochrony przeciwpożarowej wśród młodzieży a także funkcjonowania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Laureaci pierwszych trzech miejsc w poszczególnych grupach wiekowych eliminacji miejsko-gminnych turnieju otrzymali prawo uczestnictwa w rozgrywkach na szczeblu powiatowym, które odbędą się również w Siewierzu w dniu 11 kwietnia br.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w eliminacjach powiatowych oraz awansu do rozgrywek wojewódzkich, a także krajowych.
opracowała: Jolanta Machura
IX Konferencja ONZ „Żermun”
w I LO im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu
Wybrani uczniowie klasy trzeciej gimnazjum naszej szkoły uczestniczyli w konferencji ONZ dla młodzieży „Żermun 2018”. Tegoroczna edycja nosiła tytuł „Zakończmy ludzkie cierpienie”. Szkołę godnie reprezentowali Magdalena Karcz, Krystian Las, Zuzanna Szczepańczyk, Klaudia Kieras, którzy przydzieleni do czterech grup, aktywnie uczestniczyli w pracach poszczególnych komisji - Komisji Rozbrojeniowej, Komisji Praw Człowieka, Komisji Politycznej, Komisja Ochrony Środowiska.
Wzorowana na obradach Zgromadzenia Ogólnego ONZ konferencja miała na celu przybliżenie problemów w wybranych państwach świata. Delegaci, bo tak określano uczestników konferencji, obradowali nad wspólną rezolucją, która została przedstawiona i poddana głosowaniu na „ Zgromadzeniu Ogólnym”. Uczniowie przed przystąpieniem do udziału w konferencji przygotowali w języku angielskim swoje postanowienia na wybrany temat pracy komisji. Musieli opanować trudne i wyszukane zwroty obowiązujące w stylu formalnym. Następnie pracując w poszczególnych grupach musieli zabrać głos w dyskusji nad rezolucjami. Było to dla nich duże wyzwanie, jak i ogromne przeżycie.
Jedna z naszych uczennic – Magdalena Karcz znalazła się w gronie zwycięzców w konkursie na najbardziej aktywnych uczestników konferencji i otrzymała nagrodę. Ponadto, wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w konferencji „Żermun” w języku angielskim. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła znalazła się w czołówce szkół reprezentujących naszą Gminę.
Anna Gnacik
ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW
W dniu 22.03.2018r. w grupie maluchów odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, które tematycznie związane były z nadchodzącą wiosną i Świętami Wielkanocnymi.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach muzycznych, ruchowych, odgadywały zagadki. Rodzice również brali w nich czynny udział. Bawiąc się ze swoimi dziećmi, a następnie pomagając wykonać ozdoby wielkanocne stali się aktywnymi uczestnikami procesu edukacyjnego.
Zajęcia miały na celu integrację dzieci z rodzicami, a wspólnie spędzony czas był okazją do tego, aby zobaczyć jak dziecko funkcjonuje na tle grupy rówieśniczej, jak radzi sobie z różnymi zadaniami, poznać sposoby pracy nauczyciela z dziećmi.
Dziękujemy rodzicom za przybycie i miłą atmosferę oraz czynny udział w zajęciach otwartych.
Renata Hetmańczyk
Wycieczka klasy I i 6 latków
do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej
w Siewierzu na Warsztaty ręcznego czerpania papieru
W dniu 16 marca uczniowie klas I i wychowankowie najstarszej grupy przedszkolnej, mieli możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach na temat ginących zawodów. Nasza wycieczka była możliwa dzięki zaproszeniu P. Dyrektor Biblioteki Publicznej w Siewierzu.
Warsztaty ręcznego czerpania papieru to „Spotkanie z historią”, podczas którego dzieci miały możliwość zapoznania się ze sztuką wytwarzania papieru, technikami pisania piórem oraz lakowania. Zajęcia odbywały się przy użyciu zabytkowej prasy, drewnianej beczki, starodawnej lakownicy oraz prawdziwych gęsich piór, co było dla uczniów ciekawostką. Uczestniczyliśmy również w pokazie barwienia papieru czerpanego (tzw. marmoryzacji). Spotkanie miały charakter pokazowo-warsztatowy, a dzieci aktywnie uczestniczyły w procesie wytwarzania papieru, samodzielnie wykonując kartę papieru czerpanego z roślinami lub przedmiotami do zdobienia papieru, pisząc gęsim piórem i odciskając samodzielnie tradycyjną pieczęć lakową.
Uczestnicy zajęć poznali także historię tego nieistniejącego już rzemiosła , które można zobaczyć jedynie w nielicznych muzeach. Zajęcia te były ciekawą i pouczającą zabawą z możliwością poznania rzemiosła, które umarło prawie 2000 lat temu.
Dorota Kubisa- Skalska
Anna Pastwa , Małgorzata Szczotarska
DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU
Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy. I pierwszy promień bliskiej wiosny. Dzień bez kłopotów i bez trosk. Dużo radości. Dla mamy, Pani, dla dziewczynek, w domu, w przedszkolu, na wycieczce. Każdego dnia dobry uczynek - To jest od chłopców upominek" -
Zbigniew Jeżyna
W naszym przedszkolu nie zapomniano o Dniu Kobiet. Na uroczysty poranek z okazji „Dnia Kobiet” przedszkolaki zaprosiły do przedszkola swoje mamy lub babcie, a także młodsze koleżanki i kolegów. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym i jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach – dyżurach, porządkowaniu sali po zabawie itp. Obchody tego wyjątkowego dnia miały swoje zwieńczenie w uroczystości, podczas której wszystkie kobiety naszego Przedszkola, zarówno te duże, jak i te małe otrzymały serdeczne życzenia i upominki. Starszaki i średniaki, pod kierunkiem swoich pań przygotowali dla mam, dziewczynek i pań krótki program artystyczny składający się z wierszyków i piosenek. Chłopcy odświętnie ubrani, w kapeluszach bądź ciemnych okularach, zatańczyli dla wszystkich kobiet „Taniec gentelmenów…". Tancerze nagrodzeni zostali uśmiechem i wielkimi brawami. Dziewczynki wystrojone w kapelusze i szale zaprezentowały się przed publicznością w inscenizacji piosenki Alicji Majewskiej „Być Kobietą”, co z kolei wprowadziło widownię w nastrój wesołości.
Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania miłym gestem, słowem, upominkami swoich najbliższych. Wszystkie kobietki, te małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia.
Ten dzień był również okazją do rozmów z dziećmi o roli kobiet w ich życiu - o mamusiach, babciach, siostrach, koleżankach, paniach z otoczenia. Nauczycielki w grupach wprowadzały uroczysty nastrój, czytając przygotowane na tę okoliczność wiersze, śpiewając piosenki oraz wykonując piękne prace plastyczne.
Dziękujemy Komitetowi Rodzicielskiemu za pomoc i zaangażowanie.
Dorota Kubisa-Sklaska