Klasy Vi i V b właśnie skończyły omawiać ostatnią pozycję lekturowa w  tym roku  szkolnym. Czytaliśmy o przygodach "Felixa, Neta i Niki oraz Gangu Niewidzialnych Ludzi" (klasa VI) i "Panny z mokrą głową" ( klasa V b). Podsumowaniem omawiania tym razem były wykonane przez uczniów lapbooki ( książki na kolanie). Kreatywność dzieci jest olbrzymia, więc prace ciekawe. W poprzednich klasach robiliśmy już projekty : lektura w pudełku czy na wieszaku  gry planszowe  w oparciu o treści omawianych lektur,i inne.
Małgorzata Miłoch
 

W bieżącym roku 18 maja obchodzimy setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Uczniowie Klas VI i Vb przygotowali ( wykorzystując zasoby internetowe Google-grafika) oraz własną twórczość prace plastyczne, literackie i komputerowe przedstawiające Naszego Papieża.

Dla młodych jest to wielki autorytet i wzór do naśladowania. W zmontowanych filmikach wykorzystaliśmy muzyczne podkłady z YouTuba piosenek o papieżu (Magda Anioł – LOLEK https://www.youtube.com/watch?v=_vFYlNYBnIw i

Fundament - Piosenka o Ojcu Świętym Janie Pawle II - cover by Milena Skowron (9 lat)

https://www.youtube.com/watch?v=a0zO73VucNw).

Kreatywność dzieci jest olbrzymia, mieliśmy   w zupełnie inny sposób obchodzić Rok Jana Pawła II, „zdalne nauczanie”   daje jednak inne możliwości.

 

zarzadzenie06-05


WEBINAR DZIECKO PRZED EKRANEM 20.04.2020r. godz. 21.00

.:Więcej informacji:.

 


 

Ogłoszenie

W związku z zawieszeniem zajęć edukacyjnych w placówkach oświatowych, informujemy, że XVIII Powiatowy Konkurs Mitologiczny pod hasłem „W świecie bogów i herosów greckich” nie odbędzie się w planowanym terminie, tj. 16.04.2020 r.

Dalsze decyzje w tym zakresie uzależnione będą od postanowień MEN.

Organizatorzy konkursu.


 

 

 

Konkurs „ Zielona pracownia” rozstrzygnięty

- nagroda dla ZSP w Żelisławicach

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął szóstą edycję konkursu „Zielona Pracownia_Projekt’2020”, skierowanego do szkół podstawowych i średnich z województwa śląsk i proedukacyjne projekty zielonych pracowni. Na ich realizację szkoły z otrzymają łącznie 320 tys. zł.

Wśród nagrodzonych szkół znalazł się Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach, którego projekt pod nazwą „Pszczoły pracują i inspirują” – stworzenie pracowni przyrodniczo-biologiczno-ekologicznej- uplasował się na 2. miejscu i uzyskał nagrodę w maksymalnej kwocie 7500 zł.

-Wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs, Jury oceniało pod kątem pomysłu na zagospodarowanie pracowni, wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalność, estetykę, kreatywność, innowacyjność rozwiązań, różnorodność pomocy dydaktycznych, wyposażenia i sprzętu oraz zasadność ich zakupu – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Konkurs „Zielona Pracownia_Projekt’2020” skierowany był do szkół podstawowych   i średnich z terenu województwa śląskiego, z zastrzeżeniem, że o dofinansowanie mogą ubiegać się placówki, które nie otrzymały dofinansowania w poprzednich edycjach konkursu. Przedmiotem konkursu było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. Maksymalna wysokość nagrody nie mogła przekroczyć 20 proc. kosztu całkowitego wdrożenia projektu i stanowić więcej niż 7,5 tys. zł.

                                                                                                          Oprac. Ewa Stelmach

 

 

 

 

Sukces naszej uczennicy

 

Sukces Magdy Jareckiej 2020

źródło: http://kultura.siewierz.pl/node/960

 

28 lutego 2020r. odbył się w XXVII Finał Miejsko-Gminnego Konkursu Recytatorskiego w Siewierzu. Na tym konkursie klasy I-III reprezentowała uczennica klasy III Magda Jarecka, ponieważ wygrała szkolny konkurs recytatorski. Magda jest zainteresowana sztuką recytacji. Ma na koncie sukces odniesiony w ubiegłorocznym regionalnym konkursie recytatorskim.

Na scenie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki Magda zaprezentowała wiersz Ludwika Jerzego Kerna pt.: „Dwa jeże”. Madzia odniosła kolejny sukces - zajęła I miejsce. Będzie reprezentowała gminę Siewierz podczas Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Mały OKR 2020” w Katowicach.

Madzi gratulujemy! Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                        Anna Pastwa

 

 

 

Zajęcia w Filii Bibliotecznej w Żelisławicach

   21 lutego 2020r. uczniowie kl. III gościli w Filii Bibliotecznej w Żelisławicach i uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych w ramach Tygodnia Bezpiecznego Internetu.

     Spotkanie rozpoczęło się pogadanką dotyczącą pojęć związanych                      z komputerem i Internetem. Następnie ,aby najprościej opisać przebieg informacji w sieci, uczniowie bawili się kłębkiem wełny imitującym sieć komputerową.    W trakcie zajęć uczestnicy obejrzeli film animowany o drużynie dobrych Sieciaków i grupie groźnych Sieciuchów, które uosabiają wszystko, co złe   i niebezpieczne w Internecie. Na podstawie obejrzanego filmu trzecioklasiści ustalili cztery najważniejsze zasady bezpiecznego Internetu. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzieli się również, jak chronić swoją prywatność w Internecie, co to są dane osobowe, a także jakie zagrożenia niosą ze sobą internetowe znajomości.

   Podsumowaniem spotkania było wspólne rozwiązanie krzyżówki, której hasło uświadomiło małym internautom, czym jest zjawisko cyberprzemocy.

     Na zakończenie oprócz słodkiego poczęstunku, każdy uczestnik mógł samodzielnie zaprojektować wygaszacz na swój komputer.

                                                                      Małgorzata   Szczotarska

 

Dzień Niedźwiedzia Polarnego w bibliotece

     Niedźwiedzie polarne, to bez wątpienia jedne z najbardziej sympatycznych zwierząt na świecie. Są bohaterami reklam, filmów i kreskówek.

     28.02.2020r. w szkolnej bibliotece obchodzono Dzień Niedźwiedzia Polarnego, który      w XXI w. stał się jednym z symboli walki z ociepleniem klimatu. Uczniowie kl. V b i VI      w ramach zajęć bibliotecznych przyłączyli się do akcji mającej na celu podnoszenie świadomości i wiedzy ekologicznej w kierunku ginących gatunków flory i fauny naszej planety. Wysłuchali informacji o dzisiejszym bohaterze, a także dowiedziały się ciekawostek na temat życia niedźwiedzi polarnych. Następnie przystąpili do wykonania plakatu, w którym zawarli najważniejsze informacje o niedźwiedziach polarnych i w warunkach w jakich muszą żyć przez ocieplenie klimatu. Na zakończenie zajęć uczniowie sprawdzili swoje wiadomości rozwiązując quiz.

     Obchody Dnia Niedźwiedzia Polarnego przypominają o tym, że zmiany klimatu zależą od nas wszystkich. Pamiętajmy, że los niedźwiedzia polarnego i jego sąsiadów leży w naszych rękach.

                                                                                           Małgorzata Szczotarska

 

 

1

2

3

 

Dzień Kota

Dzień Kota 1            Dzień Kota 2

17 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Kota. Nasza szkolna biblioteka również włączyła się w świętowanie organizując przez dwa dni w czytelni zajęcia tematycznie związane z kocim bohaterem. W poniedziałek przeprowadzona została lekcja biblioteczna dla przedszkolaków, a na wszystkich przerwach uczniowie odwiedzający bibliotekę mogli poznać historię kotów, kocie zwyczaje oraz dowiedzieli się, jak prawidłowo opiekować się tym zwierzakiem. Można było również wykonać prace plastyczną – kolorowankę lub „portret” swojego kociaka.

Ten dzień, obchodzony po raz pierwszy sprawił naszym uczniom wiele radości. Na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci i rozbudzi w nich wrażliwość na dobro i niesienie pomocy naszym kocim przyjaciołom.

 Oprac. Aleksandra Buła

Dzień Kota3   Dzień Kota 4

 

 

„Kicia Kocia idzie z mamą do biblioteki. Ależ tu się dzieje!

W bibliotece jest tyle ciekawych zajęć…

 

Kicia Kocia 1

 

            17 lutego szkolną bibliotekę odwiedziły dzieci z grupy przedszkolnej 4,5 -latków. Był to wyjątkowy dzień, bowiem obchodzony jest wtedy Światowy Dzień Kota. Pamiętały o tym panie bibliotekarki, które przygotowały lekcję biblioteczną wykorzystując serię książek o Kici Koci Anity Głowińskiej. Utwory te opowiadają o zabawnej kotce oraz jej grupie przyjaciół. Podczas poniedziałkowego spotkania przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały przygody „Kicia Kocia w bibliotece”. Po bajce rozmawiały na temat tego, jak zostać czytelnikiem biblioteki, co można robić w czytelni, jak dbać o książki. Goście potrafili też wyjaśnić czym różni się biblioteka od księgarni. Następnie zebrani dowiedzieli się od prowadzących zajęcia o pochodzeniu kotów, popularnych rasach, ich zwyczajach. Na zakończenie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną prezentującą bohaterkę spotkania – Kicię Kocię.

Oprac. Aleksandra Buła

Kicia Kocia 2  Kicia Kocia3

 

 

 

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Pisania Piórem

 

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Pisania Piórem

 

12 lutego 1884 roku Lewis Waterman opatentował wieczne pióro. Nosiło ono nazwę The Regular i było wykonane z ebonitu. Składało się z 5 komponentów: stalówki, spływaka, części do której spływak wraz ze stalówką był przytwierdzony, korpusu oraz nakrywki chroniącej stalówkę. Dlatego to właśnie 12 lutego, w rocznicę opatentowania pierwszego pióra wiecznego, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Pisania. Uczniowie uczestniczący w tym dniu w zajęciach bibliotecznych w naszej szkole uczcili to święto wspólnie doskonaląc tę umiejętność. Były brudne palce i czasami koślawe litery. Ale najważniejsza była dobra zabawa i fakt, że po nieudanych próbach, udawało się postawić pierwsze zgrabne znaki.

Oprac. Aleksandra Buła

 

 

Obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego

w bibliotece szkolnej

 

Obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112

 

11 lutego na zajęciach bibliotecznych uczniowie omawiali bardzo ważny temat związany z bezpieczeństwem. Tego dnia we wszystkich krajach Europy obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Święto to zostało oficjalnie ustanowione w 2009 r. przez Unię Europejską w celu podniesienia świadomości ludzi na temat numeru, który może ocalić ich życie.

Uczniowie przebywający w bibliotece i w świetlicy przypomnieli sobie, co to za numer, do czego służy, kto go obsługuje oraz omówili zasady zgłaszania zagrożenia. Następnie dzieci wykonały prace plastyczne ilustrujące ważne cyfry numeru.

Oprac. Aleksandra Buła

 

 

 

Dzień Pizzy w bibliotece szkolnej

 

Jest okrągła niczym koło,
z nią jest smacznie i wesoło.
Pachnie warzyw całą gamą,
Lubię ją zajadać z mamą.
Co to takiego?
Oczywiście pizza!

Dzień Pizzy 2  Dzień Pizzy 3

      9 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. Ponieważ święto w tym roku wypadło w niedzielę, w szkolnej bibliotece zorganizowano jego obchody z niewielkim opóźnieniem, mianowicie 10 lutego. W tym dniu dla uczniów klasy Va i Vb zorganizowane zostały zajęcia biblioteczne, podczas których piątoklasiści poznali „dzieje” pizzy, dowiedzieli się, że najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku na świecie jest margherita, która swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch –  Marghericie Sabaudzkiej. W 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała ona zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza. Do swego przysmaku użył on 3 składników: pomidorów (czerwień), sera mozzarella (biel) i bazylii (zieleń). Składniki te reprezentowały barwy narodowe Włoch. W dalszej części dzieci miały za zadanie zaprojektować własną pizzę, oczywiście w sposób plastyczny. Kolorowy papier, bibuła, wycinki ze starych gazetek reklamowych sklepów spożywczych, płatki kosmetyczne, plastelina to materiały, które imitowały składniki powstających w bibliotece potraw.

Również dla czytelników odwiedzających podczas przerw czytelnie przygotowane zostały atrakcje –każdy chętny uczeń mógł pokolorować kolorowankę tematycznie związaną ze świętem lub zagrać w grę „pizzowe memory”.

W bibliotece szkolnej poniedziałek upłynął w miłej i radosnej atmosferze.

Oprac. Aleksandra Buła

Dzień Pizzy 4   Dzień Pizzy 5

Dzień Pizzy 6  Dzień Pizzy 8  Dzień Pizzy 9

Dzień Pizzy 7

Dzień Pizzy 10 Dzień Pizzy 12   Dzień Pizzy 13

 

 

 

Pierwszoklasiści w teatrze

 

 Pierwszoklasiści w Teatrze zagłębia w Sosnowcu

7 lutego 2020r. uczniowie klasy I uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt: „Plastusiowy Pamiętnik”. Lalkowy spektakl wyreżyserowany został przez Edytę Januszewską, a oparty na książce Marii Kownackiej pod tym samym tytułem. 

Plastuś - uroczy człowieczek mieszkający w piórniku Tosi, uczennicy pierwszej klasy, przeżywa niezwykłe przygody. Poznaje się z przyborami ze szkolnego piórnika, walczy z postawionym w zeszycie kleksem, ratuje ołówek pożyczony niegrzecznej Zosi i ucieka z niewoli u rozrabiaki Bronka. Wszystko po to, by oswoić dziecko ze szkołą – miejscem dobrym i przyjaznym, w którym zawiązują się przyjaźnie, uczy się ciekawych rzeczy i przede wszystkim – ćwiczy się swoją wyobraźnię.

Przedstawienie bardzo podobało się pierwszoklasistom, którzy do szkoły wrócili zadowoleni i z uśmiechem. W tym dniu na ostatnich lekcjach każdy uczeń wykonał własnego Plastusia, włożył do małego pudełeczka i umieścił w swoim piórniku. Teraz każdy ma swojego piórnikowego przyjaciela, więc łatwiej mu będzie dostosować się do obowiązków ucznia, zasad koleżeństwa, porządku i poszanowania cudzej własności. Trudno o lepsze przedstawienie dla pierwszoklasisty.

Opracowała : Jolanta Machura

 

 

Zimowisko w Murzasichle

W dniach 20 - 25. 02. 2020 r. 14 uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach oraz trzech ze Szkoły Podstawowej w Brudzowicach, m.in. pod opieką P. Dariusz Guzego, uczestniczyło w zimowisku, które zorganizowane zostało w pięknej, malowniczej miejscowości Murzasichle. Celem zimowiska było przede wszystkim zapewnienie opieki i bezpieczeństwa dzieciom, pożyteczne zagospodarowanie ich wolnego czasu poprzez promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia, nauka jazdy na nartach dla początkujących narciarzy, integracja dzieci i młodzieży. Z pomocą instruktora dzieci stawiały pierwsze kroki na nartach.

W pierwszym dniu wszyscy obowiązkowo zostali zaznajomieni z obowiązującymi na zimowisku regulaminami bezpieczeństwa, a także uczestniczyli w grach i zabawach integrujących. Podczas drugiego dnia uczestnicy pojechali na wycieczkę do Doliny Tatrzańskiej i Zakopanego. Od środy uczniowie rozpoczęli naukę jazdy na nartach, która wymaga wiele skupienia, siły i wytrzymałości. W kolejne dni uczestnicy, odpowiednio ubrani i zaopatrzeni w sprzęt sportowy, w godzinach rannych przywożeni byli na stok, gdzie aż do obiadu intensywnie poznawali i doskonalili technikę jazdy. Nauka nie zawsze przychodziła łatwo, niektórzy postępy czynili wolniej, inni szybciej. Nie obyło się bez wywrotek i siniaków, jednak praca przynosiła efekty i zadowolenie. Popołudniami na uczestników czekały kolejne atrakcje – kulig, wyjazd na basen. Był też czas na ognisko z kiełbaskami i zabawy na śniegu, którego w tym sezonie z upragnieniem wyczekują dzieci.

Uczestnicy zimowiska w doskonałych humorach i wyposażeni w nowe umiejętności do domów powrócili w ostatnią sobotę ferii w godzinach popołudniowych.

 

4. Śląski Festiwal Nauki

 

4. Śląski Festiwal Nauki 1   4. Śląski Festiwal Nauki 2

 

Pierwszego dnia po feriach w poniedziałek 27 stycznia uczniowie klasy VIII z wychowawcą i część uczniów z klasy VII wybrali się na 4. Śląski Festiwal Nauki odbywający się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Podczas tego wydarzenia uczestnicy mogli oglądać wiele różnych doświadczeń naukowych z wielu dziedzin. Wszystkie atrakcje i aktywności Festiwalu podzielono na sześć obszarów wiedzy: nauki ścisłe, nauki przyrodnicze, nauki techniczne, nauki humanistyczno-społeczne, medycyna i zdrowie oraz sztuka. Uczniowie i opiekunowie chętnie brali udział w przygotowanych wykładach, pokazach, jak również aktywnie uczestniczyli w doświadczeniach zdobywając nową wiedzę i umiejętności. Po mile spędzonym czasie uczniowie, bogatsi o nowe doświadczenia, szczęśliwie wrócili do Żelisławic.

 

Oprac. Przemysław Merta

 

 

 

Internetowy Teatr TVP dla Szkół

 

W dniu 04 lutego 2020r. klasy I-III oglądały internetową transmisję iTeatru. Był to spektakl autorstwa Marty Guśniowskiej pt.: „Psiakość” w wykonaniu Olsztyńskiego Teatru Lalek. Spektakl w reżyserii Marioli Ordak-Świątkiewicz, to adresowana do szerokiego grona publiczności, ciepła, zabawna, pełna uroku, wzruszająca opowieść o wartościach uniwersalnych: przyjaźni, miłości, bliskości, nadziei i zaufaniu. Opowiada perypetie psa o osobliwym imieniu Psiakość, który został pozostawiony w lesie i postanawia wyruszyć w podróż powrotną do domu. W wędrówce przez las, łąkę, wieś, aż do miasta, towarzyszy mu głodna przygód Wilczka. Bohaterowie szybko zaprzyjaźniają się. Na swej drodze spotykają wiele nietuzinkowych postaci… Muzykę do spektaklu przygotował Marcin Mirowski, choreografię opracowała Tatiana Asmolkova, a lalki i scenografię zaprojektował Jan Polivka. Nad projekcjami multimedialnymi czuwał Wojciech Świątkiewicz. Do tego na scenie pełna ekspresji gra aktorska. To prawdziwa uczta dla oka i ucha.

Anna Pastwa