Świąteczny apel

 

     Świąteczna atmosfera w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach panowała już od pierwszych dni grudnia, a dokładnie od odwiedzin „grzecznych dzieci” przez św. Mikołaja. Ponieważ w tym roku „rózgi” nie otrzymał nikt, dobry humor nie opuszczał nikogo podczas przygotowań do świąt. Uczniowie i nauczyciele z zapałem przystąpili do dekoracji sal i szkoły na ten ważny czas. Na szkolnych korytarzach słyszano dźwięki kolęd, które chór szkolny i występujący uczniowie przygotowywali na występ, który zaprezentowali podczas cyklicznej imprezy środowiskowej z cyklu Rodzinne biesiadowanie, która w tym roku odbyła się 13 grudnia i dotyczyła zwyczajów o tradycji związanymi ze świętami Bożego Narodzenia. Świąteczny nastrój utrzymany już został do ostatniego dnia przed zimową przerwą świąteczną. W tym dniu uczniowie w klasach obchodzili wigilie klasowe, a po nich odbył się świąteczny apel i wspólne kolędowanie.


Aleksandra Buła

 

Wigilie klasowe

 

            Jak co roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach uczniowie wszystkich klas razem z wychowawcami obchodzili wigilie klasowe. Podczas spotkań nie zabrakło pysznych potraw, prezentów, dzielenia się opłatkiem i oczywiście śpiewania kolęd. W trakcie świętowania została rozdana także poczta świąteczna corocznie działająca przed świętami Bożego Narodzenia.

Oprac. Przemysław Merta

 

 

 

       

Uczniowie odwiedzają podopiecznych

Domu Sieniora Bożena w Siewierzu

 

      W okresie przedświątecznym przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach odwiedzili pensjonariuszy Domu Seniora Bożena w Siewierzu. Z tej okazji uczniowie pod opieką p. Małgorzaty Ziai i p. Anny Gnacik przygotowali kolorowe kartki świąteczne z życzeniami oraz drobne upominki.

            Wizyta uczniów sprawiła seniorom ogromną radość. Wspólnie spędzony czas, wysłuchanie ciekawych wspomnień i doświadczeń starszych osób było bardzo wzruszające zarówno dla młodzieży, jak i dla seniorów. Udział w takich spotkaniach uczy tego, co w życiu ważne, czyli wrażliwości, cierpliwości i przede wszystkim umiejętności bezinteresownego dzielenia się swoim czasem.

            Z całego serca dziękujemy pensjonariuszom oraz opiekunom Domu Seniora Bożena w Siewierzu za ciepłe przyjęcie i mile spędzony czas

Opracował: Przemysław Merta

 

 

 

We wish you a Merry Christmas…

 

Zajęcia koła języka angielskiego, które odbyły się przed przerwą świąteczną upłynęły w miłej atmosferze. Uczniowie uczęszczający na zajęcia mieli okazję śpiewać kolędy w języku angielskim zarówno te dobrze im znane, często zasłyszane w radiu, jak i te mniej znane, które usłyszeli po raz pierwszy. Wspólne kolędowanie wprawiło nas w świąteczny nastrój. Uczniowie chętnie wykonali kartki z życzeniami w języku angielskim. Mieli okazję omówić zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe panujące w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz utrwalić słownictwo związane z tym świętem poznane na lekcjach języka angielskiego. Jednym z celów zajęć koła jest motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego, wzbudzenie zainteresowania językiem obcym oraz poszerzenie wiedzy w zakresie wiedzy o krajach anglojęzycznych.

Prowadzący zajęcia

            Magdalena Bednarczyk

 

 

INFORMACJA DLA RODZICÓW

Zmiana numeru konta 

Rada Rodziców ZSP w Żelisławicach informuje wszystkich rodziców uczniów, że nastąpiła zmiana numeru konta na które należy wpłacać składki na Radę Rodziców w roku szkolnym 2019/20 w wysokości 60 zł. Prosimy o wpłaty na konto Rady Rodziców.

Nr konta: 96 8591 0007 0411 0676 2314 0001

                                                       Rada Rodziców

 

 

ŚWIĄTECZNIE Z LOWE,

CZYLI WYJAZD UCZESTNIKÓW PROJEKTU DO KINA

 

 

W niedzielę 15 grudnia 2019 r. uczestnicy warsztatów kulturalnych projektu LOWE w ZSP w Żelisławicach udali się do kina Cinema City w Silesia City Center w Katowicach na polską komedię romantyczną „ Jak poślubić milionera?” Po seansie widzowie wyrażali bardzo pozytywne opinie na temat obejrzanego filmu. Był również czas na rozmowy, małe zakupy i pyszną kawę. To niedzielne przedpołudnie upłynęło nam w przedświątecznej, miłej atmosferze.

                                                                          

Oprac. Ewa Stelmach

 

 

 

Mikołajki   czapka-mikolaja-plusz-lux-ze-srebrnym-nadrukiem

 

Szóstego grudnia to święto Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego w katolicyzmie i prawosławiu. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. Obecnie Mikołajki nie są w Polsce dniem ustawowo wolnym, co oznacza, że tego dnia trzeba pojawić się w szkole i prawy. W naszej szkole, co roku odbywają się mikołajkowe zmagania, w których biorą udział przedstawiciele z każdej klasy. W tym roku w jury zasiedli: Wicedyrektor ZSP w Żelisławicach P. Anna Skwara, Pani Małgorzata Szczotarska, nasz kolega, uczeń Oliwier Góra i oczywiście Święty Mikołaj. Dla każdego uczestnika było przewidziane 8 konkurencji. Po ciężkich zmaganiach uczestników, jury konkursu przyznało wszystkim zawodnikom 1 miejsce. Imprezę mikołajkową prowadziły uczennice klasy VIII Kinga Bieniek i Nina Karcz, a w jej zorganizowaniu pomogli: Nikola Jaworska, Kaja Kułach, Przemysław Merta i Konrad Kostrubiec.

Przemysław Merta

Nikola Jaworska

 

 

 

Cicha Noc

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym

w Żelisławicach

 

CICHA NOC 5 a

 

CICHA NOC 1    CICHA NOC 2

 

CICHA NOC 3   CICHA NOC 4

Już po raz piąty w ZSP w Żelisławicach zorganizowano uroczystość środowiskową  z cyklu Rodzinne Biesiadowanie. W tym roku tematem przewodnim były zwyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe. 13 grudnia 2019 r. o godz. 17.00 w sali gimnastycznej ZSP w Żelisławicach zebrała się społeczność lokalna, zaproszeni goście, rodzice, uczniowie, przedszkolaki, nauczyciele oraz pracownicy szkoły, aby wspólnie uczestniczyć w imprezie środowiskowej „Cicha Noc” prowadzonej przez P. Justynę Felis i P. Aleksandrę Bułę- nauczycielki naszej szkoły. Bohaterkami uroczystości były Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Leśniaków i Żelisławic oraz Panowie z Chóru Męskiego w Żelisławicach, a także uczniowie i przedszkolaki z naszej szkoły. Swoja obecnością zaszczycili nas Goście: Wicestarosta Będziński P. Dariusz Waluszczyk, Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisław Banaś, zastępca Burmistrza P. Damian Dawczyński, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Siewierzu P. Barbara Bochenek, Ksiądz Proboszcz Marek Majchrzak, Ksiądz Kanonik Franciszek Błasik, Radna Rady Miejskiej w Siewierzu i Sołtys Sołectwa Żelisławice P. Alicja Bieniek, Radna Rady Miejskiej w Siewierzu P. Urszula Wilczek, Radna Rady Miejskiej w Siewierzu P. Małgorzata Miłoch, Sołtys Sołectwa Leśniaki P. Zofia Machura, Gminny Komendant OSP P. Andrzej Machura, Zastępca Przewodniczącej Rady Rodziców P. Małgorzata Sikora wraz z Radą Rodziców, Prezes Stowarzyszenia Bank Życzliwych Serc P. Elżbieta Brzozowska wraz z podopiecznymi, Prezesi i Dyrektorzy Instytucji oraz Stowarzyszeń działających w środowisku lokalnym, Prezesi Zakładowych Organizacji Związkowych, Dyrektorzy Placówek Kulturalno-Oświatowych z gminy Siewierz, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, sponsorzy i przyjaciele szkoły,. Tegoroczna uroczystość, oprócz wspólnej zabawy, miała jeszcze jeden cel- zorganizowaliśmy kiermasz,  z którego całkowity dochód został przekazany na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia Bank Życzliwych Serc w Siewierzu. W organizację kiermaszu włączyli się: ludzie wielkiego serca, rady sołeckie, stowarzyszenia, OSP.

Na program artystyczny złożyły się występy przedszkolaków, i uczniów szkoły podstawowej, Kół Gospodyń Wiejskich z Żelisławic i Leśniaków, Chóru Męskiego z Żelisławic.

Wspaniały słodki poczęstunek dla gości i występujących uczniów przygotowali rodzice dzieci szkolnych i przedszkolnych. Sponsorem uroczystości był również Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego P. Jan Mucha.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się  w przygotowanie uroczystości oraz włączyli się w kiermasz zorganizowany na rzecz Stowarzyszenia Bank Życzliwych Serc.

                                                                                              Oprac. Ewa Stelmach

 

CICHA NOC 6 a 

CICHA NOC 7

 

  

Mikołajkowe czytanie w bibliotece szkolnej

 

     6 grudnia w bibliotece szkolnej odbyło się „ Mikołajkowe czytanie”, na które zaproszeni zostali uczniowie kl. I-III.

     Dzieci wysłuchały opowieści o Św. Mikołaju, który robił wszystko, by pomóc najuboższym nie oczekując nic w zamian. Następnie uczennice kl. VI, należące do Koła Bibliotecznego, przeczytały fragmenty bajek z motywem mikołajkowym i świątecznym. Najmłodsi uczniowie chętnie uczestniczyli w spotkaniu, słuchali z zainteresowaniem i odpowiadali na pytania dotyczące treści wysłuchanych tekstów. Odpowiedni wystrój biblioteki i choinka tworzyły świąteczny klimat.

     Na zakończenie uczniowie otrzymali kolorowanki przedstawiające
Św. Mikołaja, które musiały pięknie pokolorować. Najładniejsze prace zostały umieszczone w bibliotecznej galerii prac dzieci.

     Celem spotkania było rozpowszechnianie czytelnictwa i wprowadzenie uczniów w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

                                                                      

Małgorzata Szczotarska

 

 

 

 

 

Spektakle profilaktyczne

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach

 

 Spektakle profilaktyczne 2019   Spektakle profilaktyczne 2019 2

         W miniony czwartek – 5 grudnia 2019r. - dla uczniów naszej szkoły wystąpili aktorzy Teatru „Kurtyna” z Krakowa. Uczniowie obejrzeli dwa spektakle profilaktyczne.

         Dzieci z klas III do V mieli okazję obejrzeć spektakl pt.: „Super Frank”, którego główny bohater właśnie zmienił miejsce zamieszkania i nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Nie jest taki, jak jego nowi koledzy, przez co czuje się gorszy. Nie umie dostosować się do grupy, w której niemądre pomysły są mile widziane. Z czasem jednak samotność i odrzucenie sprawiają, że ulega grupie i podejmuje ryzykowną decyzję. Tytułowe wyzwanie naraża życie i zdrowie bohatera. Z pewnością wszyscy teraz już wiedzą, jakie mogą być skutki nieodpowiedzialnych decyzji i w przeciwieństwie do bohatera, takich nie podejmą.

         Uczniowie klas VI do VIII natomiast, wzięli udział w przedstawieniu pt.: „Wygrać siebie”, który przedstawił historię i problemy nastoletniej Zosi.  Z powodu złego traktowania przez rówieśników, Zosia zaczyna popadać w depresję. Czuje się odrzucona i niezrozumiana. Swój ból i emocje przykrywa uśmiechem, dlatego nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że właśnie ta nastolatka może mieć problemy, które ją przytłaczają. Historia ma jednak pozytywny finał. Dziewczyna korzysta z pomocy dorosłych: nauczycieli i terapeutów, uczestniczy w terapii, zaczyna wierzyć w siebie, odnajduje radość i sens życia. Jest sobą, znowu chce żyć. Przedstawienie uświadomiło uczniom, jak ważna w życiu człowieka jest przyjaźń, tolerancja oraz udzielane wsparcie, wskazało również to, jak bardzo ważną umiejętnością jest umiejętność zwracania się o pomoc w sytuacjach dla nas trudnych. Spektakl pokazał także jak radzić sobie ze stresem oraz negatywnymi emocjami. Zachęcił do pokonywania własnych słabości, otwierania się na pomoc innych, promował zachowania asertywne.

Oba spektakle dały uczniom dużą porcję emocji i wiadomości z zakresu profilaktyki problemów emocjonalnych związanych z okresem dorastania, a zarazem były niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami.

         Za możliwość skorzystania z atrakcyjnej formy profilaktyki serdecznie dziękujemy organizatorom i sponsorom wydarzenia.

Agnieszka Sieradzka – pedagog szkolna

 

 

 

 

Wizyta uczniów

w Urzędzie Miasta i Gminy Siewierz

 

Wizyta uczniów w UMiG Siewierz

 

Wizyta uczniów w UMiG Siewierz 2   Wizyta uczniów w UMiG Siewierz 3

25 listopada uczniowie klas VII i VIII z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach oraz Szkoły Podstawowej w Brudzowicach uczestniczyli w wizycie edukacyjnej w Urzędzie Miasta i Gminy Siewierz.
       Pobyt w siedzibie władz gminnych rozpoczął się w sali konferencyjnej, gdzie przybyłych serdecznie powitała Sekretarz Miasta i Gminy Siewierz P. Urszula Radziwołek oraz Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisław Banaś. Włodarz Gminy Siewierz bardzo dokładnie opowiedział o funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego, o zadaniach zleconychi własnych gminy, o zrealizowanych, realizowanych i planowanych inwestycjach, projektachi programach, strukturze organizacyjnej urzędu, funkcjonowaniu poszczególnych referatów, a także wyczerpująco odpowiedział na pytania zadane przez uczniów. Następnie Sekretarz Gminy oprowadziła gości po referatach Urzędu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda praca na poszczególnych stanowiskach oraz jakie sprawy można załatwić w danych referatach.
Zwiedzanie zakończyło się w sali konferencyjnej, gdzie czekał na gości słodki poczęstunek oraz drobne upominki.
      Serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisławowi Banasiowi, Sekretarz Miasta i Gminy Siewierz P. Urszuli Radziwołek oraz pracownikom Urzędu za cieple przyjęcie, zbudowanie poczucia lokalnej tożsamości obywatelskiej oraz możliwość poznania pracy Urzędu Miasta i Gminy Siewierz i poświęcony czas. 

 

Aleksandra Buła

XXV Wojewódzki Konkurs Biblijny

21 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 w Siewierzu odbył się etap rejonowy XXV Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego. Wzięło w nim udział 13 uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych, które odbyły się w październiku we wszystkich szkołach podstawowych w naszym dekanacie. Naszą szkołę reprezentowało na etapie rejonowym dwóch uczniów: Jakub Rok z klasy VII i Przemysław Merta z klasy VIII. Po sprawdzeniu prac konkursowych okazało się, ze Jakub Rok zdobył III miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a laureaci nagrody książkowe – Encyklopedie Chrześcijaństwa.

Marzena Przybyłka

konkurs biblijny 1 konkurs biblijny 2

konkurs biblijny 3


 

XXV Wojewódzki Konkurs Biblijny

21 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 w Siewierzu odbył się etap rejonowy XXV Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego. Wzięło w nim udział 13 uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych, które odbyły się w październiku we wszystkich szkołach podstawowych w naszym dekanacie. Naszą szkołę reprezentowało na etapie rejonowym dwóch uczniów: Jakub Rok z klasy VII i Przemysław Merta z klasy VIII. Po sprawdzeniu prac konkursowych okazało się, ze Jakub Rok zdobył III miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a laureaci nagrody książkowe – Encyklopedie Chrześcijaństwa.

Marzena Przybyłka

konkurs biblijny 1 konkurs biblijny 2

konkurs biblijny 3


 

planlowe2911

OgloszenieBMiGS2

powiadomienieBMIGS

 

 

”Szkolne Przygody

Gangu Słodziaków”

 Gang Słodziaków klasa II   Gang Słodziaków klasa III

W tym roku szkolnym nasza szkołą przystąpiła do konkursu edukacyjnego ”Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Celem podjętych działań jest inspirowanie dzieci do codziennego czytania i obudzenie w nich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Inicjatorem przedsięwzięcia jest sieć sklepów „Biedronka’, która zachęcona sukcesem I edycji konkursu w roku szkolnym 2018/2019, postanowiła kontynuować akcję i rozesłała do wszystkich szkół w kraju materiały informacyjne i motywacyjne, które pomogą zachęcić do codziennego czytania.

Tegoroczne działania odbywają się pod hasłem „Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany”, w ich realizację w włączyły się wychowawczynie klas I – III oraz bibliotekarki przeprowadzając zajęcia z zakresu nauki czytania oraz klasowe uroczystości z okazji Dnia Głośnego Czytania. Ten ostatni zorganizowany został w środę 6 listopada. W tym dniu uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej poznali przygody leśnej gromadki, głośno czytali, wykonywali prace plastyczne tematycznie związane z akcją oraz wspólnie z nauczycielami i bibliotekarkami wykonali Magiczne Drzewa słodziaków, które stanowią ozdoby klas oraz przypominają, jak ważna jest dbałość o najbliższe otoczenie oraz uwrażliwią na rolę drzew w środowisku.

 

Aleksandra Buła

Małgorzata Szczotarska

 

 

 

 

 

Szkolne obchody

101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

 

  Święto Niepodległości 1  Swięto Niepodległości 2

      8 listopada 2019 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie klasy VI, pod kierunkiem wychowawczyni P. Barbary Będkowiskiej, przedstawili program artystyczny, podczas którego recytowali patriotyczne wiersze oraz przypomnieli zebranym historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Całość uświetnił występ chóru szkolnego, przygotowanego przez P. Małgorzatę Ziaję. Na zakończenie głos zabrała P. Dyrektor, która podziękowała występującym i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie akademii oraz zaprosiła społeczność Zespołu szkolno-Przedszkolnego do uczestnictwa w gminnych obchodach tego ważnego dla narodu polskiego święta.

 

 

Aleksandra Buła

 

 

 

Szkoła do hymnu

        W tym roku szkolnym Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach przystąpił do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży. Jej celem jest uczczenie bohaterstwa, waleczności i męstwa naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy oraz wyrażenie radości z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. – W 2018 r. świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe z całego kraju, a także szkoły polskie za granicą oraz placówki polonijne w różnoraki sposób włączały się w obchody tego niezwykłego jubileuszu. Organizowały uroczystości, akademie, przedsięwzięcia i akcje społeczno-kulturalne – podkreślił minister edukacji.

Szkoła do hymnu 1 Szkoła do hymnu 2

8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 cała społeczność Zespołu szkolno-Przedszkolnego, zebrana w sali gimnastycznej w uroczystym, podniosłym nastroju zaśpiewała czterozwrotkowy hymn narodowy.

Aleksandra Buła

 

SPRZĄTANIE

GROBU NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA

 

Sprzątanie Grobu Nieznanego Żołnierza 2019

 


        Uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza zajęli się porządkowaniem Grobu Nieznanego Żołnierza  na  cmentarzu parafialnym  w Żelisławicach. 25 października ósmoklasiści zebrali się w godzinach popołudniowych i zaopatrzeni w niezbędny sprzęt przystąpili do prac porządkowych. Grabili liście, czyścili kostkę, odświeżyli i umyli pomnik. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w prace przy Grobie oddając w ten sposób hołd i cześć żołnierzom poległym w walce o wolność.

 

Opracowała Nikola Jaworska,

Uczennica klasy VIII