„Dobrze Cię widzieć”        

Dobrze Cię widzieć

W marcu uczniowie klas I – VIII Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Żelisławicach, w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Dobrze Cię widzieć”, otrzymali przesłane przez Fundację Komitetu obchodów Narodowego Dnia Życia kamizelki odblaskowe oraz plany lekcji. Celem kampanii realizowanej w ramach projektu „Bezpieczna droga” jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży.

Oprac. Aleksandra Buła

Dobrze Cię widzieć LOGO 

 

 

 

„Wiwat pączki, wiwat chrusty, niechaj żyje czwartek tłusty”

 

DSC08748

 

DSC08754

 

W huczny sposób klasy I – II pożegnały tegoroczny karnawał. Dokładnie w tłusty czwartek w szkole odbył się specjalnie dla nich zorganizowany dzień pod hasłem „Żegnamy karnawał”. Na jego przebieg złożyły się: zajęcia poświęcone zwyczajom karnawałowym, bal przebierańców oraz przygotowany przez rodziców poczęstunek, składający się z tradycyjnych pączków, oponek oraz karnawałowego chrustu. Dziękujemy rodzicom i zapraszamy do galerii zdjęć.

Wychowawcy klas I – II: Beata Sarnecka i Anna Pastwa

 

 

Sukcesy naszych uczennic

podczas 26. Finału Miejsko-Gminnego Konkursu Recytatorskiego

 

Sukcesy uczennic podczas XXVI Finału MG Konkursu Recytatorskiego

 

1 marca w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu odbył się 26. Finał Miejsko-Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Do konkursu przystąpili uczestnicy, którzy zostali wyłonieni w szkolnych eliminacjach. Naszą szkołę w trzech kategoriach wiekowych reprezentowały uczennice: Magda Jarecka z klasy II SP, Anna Gocyła z klasy VI SP oraz Magdalena Borówka z klasy VIII SP. Punktualnie o 10.00, na scenie jako pierwsza wystąpiła nasza najmłodsza z reprezentantek. Dziewczyny, pomimo tremy, pięknie wystąpiły i Jury doceniło ich występy. W kategorii klas I – III Magda Jarecka zdobyła I miejsce i tym samym zakwalifikowała się do udziału w Eliminacjach Regionalnych Konkursu Recytatorskiego dla szkół podstawowych i gimnazjów „MAŁY OKR 2018” organizowanych w Katowicach. W kategorii: szkoła podstawowa kl. VII – VIII i gimnazjum, Magdalena Borówka zajęła II miejsce. Laureatki konkursu otrzymały pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz nagrody książkowe.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w Eliminacjach Regionalnych.

Aleksandra Buła

 

 

DZIEŃ DINOZAURA

26 lutego przypada nietypowe święto - Dzień Dinozaura. Dzieci fascynuje świat dinozaurów, dlatego postanowiliśmy to wykorzystać i rozwijać ich zainteresowania.

Przedszkolaki zachęcone przez wychowawczynię przyniosły do przedszkola różne przedmioty związane z tematem. Oglądając książeczki, albumy, figurki dinozaurów i pluszaki dzieci dzieliły się swoją wiedzą o pradawnych mieszkańcach Ziemi, o ich zwyczajach, zachowaniach oraz cechach szczególnych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kolekcja dinozaurów, którą zaprezentował Jasiu. Dzieci wysłuchały opowieści i ciekawostek o dinozaurach, nie zabrakło zabaw ruchowych i muzycznych, uwieńczeniem całego dnia było wykonanie pracy plastycznej – okazałego dinozaura z kartonu.

Renata Hetmańczyk

IMG 9557

IMG 9521


Regulamin XVII Powiatowego Konkursu Mitologicznego pod hasłem
„W świecie bogów i herosów greckich”
dla uczniów szkół podstawowych.

.:POBIERZ REGULAMIN:.


 

Zespół Szkolno-Przedszkolny przystąpił do kampanii profilaktycznej dotyczącej fonoholizmu pod hasłem:

„Smart, to znaczy mądrze! Uzależnienie, czy nawyk?”

         Cyberuzależnienie – znak naszych czasów. Najprościej rzecz ujmując można określić, że cyberuzależnienie polega na niekontrolowanym korzystaniu z komputera, smatfona lub innych urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu w sposób, który wyrządza szkody w sferze fizycznej, psychicznej, społecznej czy ekonomicznej u osoby korzystającej z tych urządzeń.

W dzisiejszych czasach trudno byłoby wyobrazić sobie życie bez dostępu do nowoczesnych technologii. Urządzenia te pomagają w komunikacji, ułatwiają naukę, zapewniają rozrywkę oraz usprawniają załatwianie wielu codziennych spraw. Z drugiej strony mogą negatywnie wpływać na życie człowieka, a w szczególności dzieci i młodzieży. Konsekwencją mogą być problemy z nauką i koncentracją, mową, spadkiem aktywności ucznia w zajęciach szkolnych, jak i pozaszkolnych oraz stosowanie różnych form przemocy. Konsekwencją „wirtualnego” trybu życia jest także narastający problem otyłości wśród dzieci i młodzieży. W niektórych przypadkach cyberuzależnienie może nawet prowadzić do depresji oraz prób samobójczych.

Nasza szkoła od lutego 2019r. będzie brała udział w działaniach prowadzonych w ramach kampanii "Smart, to znaczy mądrze! Uzależnienie czy nawyk?" prowadząc dodatkowe działania edukacyjne w zakresie bezpiecznego korzystania z urządzeń mobilnych (telefon, tablet) i Internetu.

Podstawowe cele kampanii to:

  • Przekazanie wiedzy na temat zjawiska fonoholizmu; omówienie jego przejawów                    i autodiagnoza wychowanków,
  • Wskazanie kompetencji psychologicznych wspierających kontrolę w zakresie używania smartfona,
  • Przekazanie wiedzy na temat skutków nadmiernego korzystania z urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu, zasad bezpiecznego korzystania z tych urządzeń, zachowań ryzykownych.

Adresatami kampanii będą: uczniowie szkoły podstawowej i klasy gimnazjalnej, rodzice, opiekunowie, osoby dorosłe, nauczyciele.

11

Czarowanie z figur geometrycznych w bibliotece szkolnej

      Dnia 30 i 31 stycznia 2019 r. po śniadaniu grupy: 6-latków i 3,4-latków uczestniczyły w zajęciach czytelniczo-plastycznych w bibliotece szkolnej. Przedszkolaki wysłuchały najpierw opowiadania Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Koła, trójkąty, prostokąty i czarodziej Hilary”. Książeczka pochodzi z kolekcji książek dla dzieci w wieku przedszkolnym „ ABC… uczę się. Czytam i poznaję świat”. Następnie dzieci miały za zadanie utworzyć własny obrazek z papierowych figur geometrycznych. Okazało się, że nasze przedszkolaki mają ogromny potencjał twórczy. Z figur przyklejanych na kartki powstały piękne, oryginalne prace. Podczas zajęć dzieci miały możliwość zetknięcia się z nową techniką plastyczną, rozwijały swoją wyobraźnię oraz kształtowały umiejętności manualne.

                                                                           M. Szczotarska

                                                                       J. Dybowska

 

Film dla rodziców i uczniów

Centralnej Komisji Egzaminacyjnej,

dotyczący informacji egzaminu ósmoklasisty.

 

 

rekrutacja20192020

Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu w Żelisławicach

Babcia i Dziadek - rozpieszczają, kochają bezwarunkową miłością, pozwalają prawie na wszystko. Trudno sobie wyobrazić dzieciństwo bez nich. Babcia jest często pierwszą nauczycielką życia. Ma nieskończoną cierpliwość, by odpowiadać na tysiące pytań. Dziadek zna wiele ciekawych historyjek, trudno się z nim nudzić, choćby przez chwilę.

Mieć babcię i dziadka to wielkie szczęście, bo to właśnie oni mają dla swoich wnucząt najwięcej czasu, dużo ciepła i miłości. To dla nich 25 stycznia 2019 r. w podzięce za miłość, cierpliwość, wyrozumiałość i otwarte serce, przedszkolaki z Żelisławic, pod czujnym okiem wychowawczyń, zaprezentowały wspaniały program artystyczny.

W tym roku ta niecodzienna uroczystość miała niezwykły przebieg. Tym razem spotkaliśmy się wszyscy wspólnie ( wszystkie grupy przedszkolne) w sali gimnastycznej, pięknie udekorowanej                      z pomocą rodziców. Zaproszeni goście, kochani Seniorzy, nie zawiedli i przybyli bardzo licznie do naszej placówki, gdzie niecierpliwie wypatrywali ich wnukowie.. Uroczystość rozpoczęła się od miłych słów i życzeń wygłoszonych przez przedstawicieli z grupy 6 -latków. Następnie dzieci zaprezentowały swe talenty w przygotowanym programie artystycznym.Nie zabrakło przy tym również tanecznych kroków, poruszających niejednego z widzów. Dziadkowie ze wzruszeniem nagradzali występy swoich wnucząt gromkimi brawami. Kończąc przedstawienie, przedszkolaki złożyły życzenia, odśpiewały gromkie 100 lat zgromadzonym babciom i dziadkom oraz wręczyły przygotowane upominki. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Ewa Stelmach, składając najserdeczniejsze życzenia z okazji obchodzonego święta.. W czasie uroczystości goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez zaangażowane mamy, podczas którego było wiele okazji do rozmów i wspomnień. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dostojni goście opuszczali szkołę wzruszeni, dziękując za miło spędzony czas. Był to niezwykły wieczór nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. To czas, w którym w wielu sercach gościła radość i duma z wnucząt. Dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za ich bezgraniczną miłość. Gustaw Flaubert mówi: " Serce jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie kupuje, ale które się ofiaruje".

Całą uroczystość przygotowały:

Dorota Kubisa- Skalska, Justyna Felis, Renata Hetmańczyk oraz Patrycja Kot

dzienbabcidziadka2019

JASEŁKA

 

W sobotę 12 stycznia 2019 r. o godz. 16.00 w Kościele Parafialnym w Żelisławicach odbyło się przedstawienie jasełkowe przygotowane przez klasę VI Szkoły Podstawowej pod kierunkiem P. M. Przybyłki i P. D. Grzesiak. Uczniowie zaprosili na to przedstawienie swoich rodziców, dziadków, krewnych i znajomych. Po raz kolejny historia Świętej Rodziny z Nazaretu skłoniła wszystkich do refleksji nad sensem przeżywania Świąt Bożego Narodzenia i związanej z nimi tradycji. Całość była przerywana pięknymi kolędami i pastorałkami przygotowanymi przez szkolny chór pod kierownictwem Pani Małgorzaty Ziai. Przedstawienie bardzo się podobało, a wszyscy uczestnicy otrzymali gromkie brawa.

                                                                                  Oprac. M. Przybyłka

838846

854

 

Jasełka

21 grudnia 2018 r. w godzinach porannych w naszej szkole uczniowie wraz z nauczycielami obejrzeli Jasełka, czyli przedstawienie o narodzeniu Dzieciątka Jezus. W podniosłym nastroju, z uwagą obejrzeliśmy piękny spektakl. W postacie wcielili się uczniowie naszej szkoły, którzy bardzo dobrze odegrali swoje role, a towarzyszący im chór szkolny zachęcił do wspólnego kolędowania. Występujący pracowali pod kierunkiem P. M. Przybylki, P. M. Ziai, P. D. Grzesiak. Świąteczną dekorację Sali gimnastycznej przygotowała P. B. Będkowska.

Ze świętami Bożego Narodzenia związany był konkurs na najładniejsza klasową choinkę ogłoszony przez Samorząd Uczniowski. I miejsce zajęli uczniowie klasy II szkoły podstawowej, II miejsce przypadło w udziale uczniom klasy VIII, a trzecie uczniom klasy  V a. Gratulujemy.

                                                                                                          Oprac. E. Stelmach

DSC06530

DSC06551

 

 

Przedstawienia profilaktyczne

z udziałem Teatru Profilaktyki „Kurtyna”  z Krakowa

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach

 

          W dniu 26 listopada 2018r., w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach, mieliśmy okazję obejrzeć dwa przedstawienia teatralne z udziałem aktorów Teatru Profilaktycznego „Kurtyna”   z Krakowa.

          Pierwsze z nich, przeznaczone dla wychowanków  klas szkoły podstawowej, obejrzeli uczniowie klas od IV do VI. W prezentowanym przez aktorów materiale główny bohater podejmuje wyzwania  i zaczyna dążyć do realizacji słusznych celów w świecie realnym, akceptując stawiane wyzwania   i pracowicie odbudowując poczucie swojej tożsamości i miejsce w grupie życzliwych mu: rodziców, nauczycieli, przyjaciół. „Moja historia” była spektaklem poruszającym ciągle aktualne problemy   w procesie budowania poczucia własnej wartości młodych, kilkunastoletnich ludzi, którzy poddani naturalnej presji środowiska próbują radzić sobie z problemami dojrzewania. Wymogi współczesności i radykalnie zwiększające się tempo życia społecznego stały się dla wielu z nich pułapkami, w których tracąc poczucie własnej tożsamości i podmiotowości, zaprzepaszczali szanse na prawidłowy rozwój  i wchodzili na niebezpieczną ścieżkę kompensowania używkami i uzależnieniami niezrealizowanej potrzeby akceptacji. Motywem przewodnim tej pełnej uroczego humoru komedii sytuacyjnej było nie tylko opisywanie skutków tego niepokojącego procesu. Twórcy przedstawienia skupiali się, przede wszystkim, na prezentacji mechanizmów i procesów, będących zalążkiem w powstawaniu problemów i zagrożeń dotykających młodych ludzi, oraz na promowaniu postaw aktywnych, dynamicznie radzących sobie z przeciwnościami.

          W drugiej części uczniowie klas starszych szkoły podstawowej i uczniowie klasy III gimnazjum, poprzez udział w spektaklu pt. „Ślepy zaułek”,  poznali historię dziewczyny i chłopaka, którzy zaufali mediom i za wszelką cenę próbowali zaistnieć w świecie Internetu. Główna bohaterka podejmuje wyzwanie i przekracza próg do nowego świata, który trafnie określa jako taką społeczność, gdzie znajdziemy wszystko to, co kiedyś było tylko w realnym świecie. Z jedną różnicą, w sieci wszystko dzieje się szybciej i tak naprawdę, nikt nad tym nie ma kontroli. W jednym momencie trafiasz na piedestał, jesteś bożyszczem, za chwilę jesteś obiektem kpin, samotnikiem trapionym cierpieniem, a także obiektem szantażu. Tu bez namysłu podejmujesz decyzje, które ważą na twoim prawdziwym życiu. Adrenalina, smak ryzyka, chęć podobania się, bycia popularnym, modnym, najbardziej oryginalnym, najbardziej podobnym do celebrytów. Tu nie ma miejsca na słabość, tu masz władzę dawać innym akceptację, czyli życie, i masz władzę to życie zabierać. Oczywiście, decyduje większość, jednostka liczy się tylko, kiedy podejmuje wyzwanie.  Chłopak także popełnia błąd, który zaważy na całym jego życiu; będąc pod wpływem środków odurzających, potrąca dziecko u ucieka z miejsca wypadku. Uciekając,   w pociągu, przypadkiem spotyka babcię swojej ofiary. Ciekawa formuła spektaklu, oparta na spotkaniu wszystkich tych postaci w pociągu, powoduje, że sytuacja przedstawiona zostaje w niezwykle dynamiczny, a zarazem klarowny sposób.

          Za możliwość skorzystania z oferty teatralnej  na terenie szkoły, a także za zaangażowanie     w organizację bardzo atrakcyjnej dla uczniów formy profilaktyki,  szczególne podziękowania składamy P. Zdzisławowi Banasiowi - Burmistrzowi Miasta i Gminy Siewierz, a także Pani Barbarze Nowak – przedstawicielowi  Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  i Przeciwdziałania Narkomanii w Siewierzu.

                                                                        Opracowała: Agnieszka Sieradzka – pedagog szkolny

spektakl profilaktyczny 2018 1

 

spektakl profilaktyczny 2018 2

 

spektakl profilaktyczny 2018 3

 

spektakl profilaktyczny 2018 4   spektakl profilaktyczny 2018 6

 

Bez tytułu

Happening matmatyczny 1  Happening matematyczny 2 

Happening matematyczny3  Happening matematyczny 4

Happening matematyczny 5  Hapenning mtemtyczny 6

Happening mateematyczny 8  Happening matematyczny 9

Happening matmtyczny 10

  

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

 

 Dzień Edukacji Narodowej

 

W poniedziałek 15 października 2018 r. świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Wszyscy uczniowie w odświętnych strojach, z uśmiechami na twarzach i pięknymi kwiatami składali życzenia Nauczycielom oraz Pracownikom Obsługi i Administracji. Na czwartej lekcji w Sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia- Koncert Życzeń dla kadry pedagogicznej oraz pozostałych pracowników szkoły w wykonaniu uczniów klas: II i IV szkoły podstawowej oraz solistów szkolnego chóru pod kierunkiem P. Anny Pastwy, P. Ilony Śmigas, P. Małgorzaty Ziai. W trakcie uroczystości uczniowie podarowali nauczycielom    i pracownikom szkoły ozdobne pamiątkowe laurki wykonane własnoręcznie. Dyrektor szkoły Ewa Stelmach poinformowała zebranych, że gminna Gala Oświaty odbyła się 12 października 2018 r. w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki. Podczas tej uroczystości wręczono wyróżniającym się nauczycielom Nagrody Burmistrza, które z naszej szkoły otrzymały: P. Anna Pastwa, P. Barbara Będkowska oraz Nagrody Dyrektora- dla: P. Anny Skwary, P. Doroty Kubisy- Skalskiej, P. Justyny Felis, P. Beaty Sarneckiej, P. Agnieszki Mostowskiej, P. Alicji Nimirskiej, P. Małgorzaty Ziai, P. Elżbiety Rucińskiej, P. Dariusza Katryniaka, P. Lidii Małoty, P. Reginy Kłósek, P. Elżbiety Katryniak, , P. Alicji Karcz  i P. Doroty Białas. Wszystkim nagrodzonym pracownikom oświaty gratulujemy. Wszystkim nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji życzymy satysfakcji płynącej z wykonywanej pracy oraz wszelkiej pomyślności.

                                                                                              Oprac. Ewa Stelmach

Dzień Edukacji Narodowej 2

  

 

 

 

 

Udział uczniów naszej szkoły w 49. rajdzie pieszym po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej

 

 Rajd 1

 

W sobotę 29.09.2018. uczniowie naszej szkoły z panią Agnieszką Mostowską oraz przewodnikiem jurajskim panią Katarzyną Nowak brali udział w 49 rajdzie pieszym po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, organizowanym przez Oddział PTTK im. A. Janowskiego, Klub Turystyczny ,,OSTAŃCE” w Zawierciu, Urząd Miasta Zawiercie.

Rajd rozpoczęliśmy o godzinie 8.30. od źródła Warty, w historycznej dzielnicy Zawiercia -Kromołowa. Ciekawi wspaniałych przygód udaliśmy się do miejscowości: Chełmy, Pomrożyce, Blanowice .Dzięki cudownej pogodzie i wspaniałym widokom mogliśmy w pełni korzystać z uroków wycieczki. Po przejściu 10 km dotarliśmy na metę rajdu, która znajdowała się w Zawierciu. Tam braliśmy udział w licznych konkursach ,dostaliśmy plakietki oraz słodycze. W Żelisławicach byliśmy około godziny 13.30.

Cieszymy się bardzo z miło i aktywnie spędzonego czasu i już nie możemy doczekać się następnej pieszej wędrówki.

 

Rajd 2

 

Przemek Merta

 

Jubileusz Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza

w Żelisławicach

DSC03371

 

DSC03408

 

„Tylko przez naukę i oświatę możemy stać się z czasem silnym, prawym, rozumnie miłującym Ojczyznę narodem”- H. Sienkiewicz

Mszą św. oraz odsłonięciem tablicy pamiątkowej ufundowanej przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisława Banasia rozpoczęliśmy w dniu 6 października 2018 r. oficjalną część uroczystości przygotowanej z okazji jubileuszu 70-lecia Szkoły oraz 25-lecia nadania Szkole Podstawowej w Żelisławicach imienia Henryka Sienkiewicza. W historię naszej szkoły wpisuje się jeszcze jedno ważne wydarzenie-20-lecie nadania prawa do posiadania sztandaru przez szkołę.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz  P. Zdzisław Banaś wraz z Małżonką oraz zastępca Burmistrza P. Dariusz Waluszczyk, Posłanka na Sejm RP P. Anna Nemś, przedstawiciel biura poselskiego Wicemarszałek Sejmu RP Barbary Dolniak- P. Bartosz Smółka, z ramienia Delegatury Kuratorium Oświaty    w Katowicach st. wizytator P. Kazimierz Horbatowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego P. Jan Mucha, ks. proboszcz Marek Majchrzak oraz ks. kanonik Franciszek Błasik, radni Rady Miejskiej w Siewierzu, sołtys Sołectwa Żelisławice P. Alicja Bieniek, sołtys Sołectwa leśniaki P. Zofia Machura, byli dyrektorzy szkoły: P. Elżbieta i Jan Grefkowiczowie, P. Jacek Pastwa, P. Małgorzata Miłoch oraz przedszkola: P. Bożena Rzepecka, P. Maria Nowak, przewodnicząca Rady Rodziców P. Małgorzata Sierka wraz   z Radą Rodziców, P. Anna Nowak- córka P. Wiesława Nowaka- prezesa firmy Novmar w Krakowie, wieloletniego przyjaciela tej szkoły, sponsora, człowieka oddanego swojej Małej Ojczyźnie, prezes Zarządu kopalni dolomitu Promag P. Piotr Wosinek, prezes ZNP oddział Siewierz- P. Elzbieta Kuraś, komendant gminny OSP P. Andrzej Machura, prezes Kółka Rolniczego w Żelisławicach P. Waldemar Baran, w imieniu Nadleśniczego Nadleśnictwa Siewierz P. Piotr Baliński, dyrektorzy placówek oświatowo-kulturalnych z gminy Siewierz, emerytowani nauczyciele i pracownicy tej placówki, przedstawiciele zaprzyjaźnionych zakładów pracy, lokalnych stowarzyszeń, organizacji, związków zawodowych, kół gospodyń, OSP, klubów sportowych działających w środowisku lokalnym i współpracujących ze szkołą, przyjaciele, rodzice, sponsorzy, dobroczyńcy, ludzie zasłużeni dla rozwoju szkoły   i Małej Ojczyzny, grono pedagogiczne i pracownicy ZSP w Żelisławicach oraz uczniowie.

W oficjalnej części tego spotkania dyrektor szkoły Ewa Stelmach w podziękowaniu za wieloletnią pracę, zrozumienie potrzeb placówki i wszystkie działania służące edukacji, wychowaniu dzieci i młodzieży, rozwijaniu zainteresowań oraz pasji uczniowskich, a także podnoszeniu jakości pracy szkoły wręczyła pamiątkowe tarcze. Otrzymali je: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisław Banaś, na ręce st. wizytatora P. Kazimierza Horbatowskiego- Kuratorium Oświaty w Katowicach, Państwo Elżbieta i Jan Grefkowiczowie, P. Bożena Rzepecka, P. Maria Nowak, P. Jacek Pastwa, P. Małgorzata Miłoch, na ręce P. Anny Nowak-P. Wiesław Nowak, P. Jan Mucha, P. Piotr Wosinek,  P. Alicja Bieniek, P. Zofia Machura, ks. proboszcz Marek Majchrzak.

Podziękowania z tej okazji wręczono również: P. Elżbiecie Stawickiej- dla KGW Żelisławice, P. Stanisławie Myrcie- dla KGW Leśniaki, P. Janowi Machurze- dla Chóru Męskiego w Żelisławicach, P. Andrzejowi Machurze- dla OSP w Żelisławicach, P. Waldemarowi Baranowi – dla Kółka Rolniczego w Żelisławicach.

Słowa uznania za wieloletnią współpracę należą się również instytucjom z gminy Siewierz współpracujących ze szkołą: placówkom oświatowym z gminy Siewierz, LO im. Jana Pawła II w Siewierzu, MGBP w Siewierzu, Miejsko- Gminnemu Centrum Kultury, Sportu   i Turystyki w Siewierzu, Ośrodkowi Pomocy Społecznej, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Nadleśnictwu Siewierz, Komisariatowi Policji w Siewierzu, NZOZ Polmed w Siewierzu, Gminnemu Kołu Pszczelarzy, LKS Ostoja w Żelisławicach, Orkiestrze Dętej OSP w Żelisławicach, stowarzyszeniom działających w środowisku lokalnym, rodzicom zaangażowanym w kolejnych latach w działalność szkoły, przyjaciołom szkoły, sponsorom, dobroczyńcom, ludziom działającym na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego, nauczycielom, uczniom, absolwentom.

Pierwszą część uroczystości zakończyły przemówienia gości, którzy przekazali na ręce dyrektor Ewy Stelmach okolicznościowe listy gratulacyjne, statuetki, kwiaty, tablice i inne pamiątki. Głos zabrali: Burmistrz Miasta   i Gminy Siewierz P. Zdzisław Banaś, posłanka na Sejm RP P. Anna Nemś, st. wizytator Kazimierz Horbatowski, przedstawiciel biura poselskiego P. Barbary Dolniak- P. Bartosz Smółka, P. Jan Mucha, P. Piotr Wosinek, ( który przekazał piękny i unikatowy album wydany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę), P. Alicja Bieniek, P. Zofia Machura, P. Sylwia Gruszka. Z okazji jubileuszu listy gratulacyjne nadesłali: II wicewojewoda śląski P. Piotr Kołodziejczyk, P. Wiesław Nowak- prezes firmy Novmar w Krakowie, wieloletni przyjaciel   i dobroczyńca szkoły, który ufundował również piękny olejny obraz „ Henryk Sienkiewicz. Ku pokrzepieniu serc” autorstwa Roberta Bubla.

Drugą część spotkania rozpoczął P. Jan Grefkowicz, który zaprezentował w swoim wystąpieniu historię Szkoły Podstawowej w Żelisławicach. Wykład zilustrowany został prezentacją multimedialną zawierającą archiwalne zdjęcia-wspomnienia oraz wywiadem   o historii przedszkola przygotowanym przez P. Bożenę Rzepecką.

Następnie na scenę wkroczył Henryk Sienkiewicz ( w którego wcielił się uczeń kl. III gimnazjum Adam Gnacik), aby wspólnie ze zgromadzoną społecznością uczestniczyć   w części artystycznej programu, podczas której mogliśmy usłyszeć piosenki w wykonaniu szkolnego chóru oraz obejrzeć wywiady przeprowadzone z nauczycielami, władzami samorządowymi i byłymi dyrektorami na temat naszej szkoły. Tę część spotkania prowadzili: Patrycja Poznańska- uczennica kl. III gimnazjum oraz absolwent naszej szkoły- Krystian Las.

Uroczystość zakończył Koncert Absolwentów, w którym udział wzięli niezwykle utalentowani muzycznie nasi byli uczniowie: Milena Będkowska, Wioletta Staszek, Karina Sornik, Karolina Tomczyk, Monika Sierka, Bartosz Matan, Anna Nowakowska. Koncert  w sposób profesjonalny poprowadzili także nasi absolwenci: Sylwia Polewczak i Mateusz Makieła. Gratulujemy i dziękujemy.

Wśród imprez towarzyszących jubileuszowi na uwagę zasługują szkolne konkursy dla dzieci  i młodzieży, a wśród nich: konkurs historyczny pt. „Czy znasz historię szkoły    w Żelisławicach?”, konkurs literacki pt. „ Moja szkoła- wspomnienia”, konkurs poetycki pt.  „ Wiersze o naszej szkole”, konkurs na prezentację multimedialną pt. „ Moja szkoła we wspomnieniach”, konkurs plastyczny pt.” Szkoła moich marzeń”, przygotowanie wystaw na korytarzach i w salach poświęconych historii szkoły oraz życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza, opracowanie folderu-przewodnika po szkole dla zwiedzających, wydanie przez P. Małgorzatę Miłoch monografii o szkole obejmującej lata Jej kadencji na stanowisku dyrektora ( 1998-2013) oraz wydanie przez   P. Ewę Stelmach prezentacji multimedialnej na temat działalności szkoły w okresie od 1 września 2013 r. do 31 sierpnia 2018 r.

Wyrazy uznania i słowa podziękowania pragnę skierować pod adresem Burmistrza Miasta   i Gminy Siewierz P. Zdzisława Banasia za ufundowanie z okazji jubileuszu pamiątkowej tablicy oraz pomoc w organizacji uroczystości, ks. proboszczowi Markowi Majchrzakowi  i ks. kanonikowi Franciszkowi Błasikowi za odprawienie mszy św. jubileuszowej,  P. Janowi Grefkowiczowi za przygotowanie i zaprezentowanie „Historii Szkoły Podstawowej w Żelisławicach”, P. Janowi Mucha- za ufundowanie poczęstunku, Radzie Rodziców  za ufundowanie tortu, Rodzicom za przygotowanie poczęstunku, restauracji Zamkowa za pomoc w organizacji jubileuszu.

Szczególne podziękowania kieruję na ręce P. Doroty Grzesiak- koordynatora uroczystości-a także wszystkich Nauczycieli i Pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego  w Żelisławicach, którzy wzorowo i odpowiedzialnie wywiązali się z przydzielonych zadań,  przygotowując wspaniały jubileusz, który na trwałe wpisze się w historię tej placówki.

Słowa wdzięczności należą się również Uczniom i Absolwentom, którzy aktywnie włączyli się w nasze działania związane z przygotowaniem i obchodami jubileuszu.

Pragnę podziękować również społeczności lokalnej, która razem z nami- Uczniami, Nauczycielami i Pracownikami ZSP w Żelisławicach oraz Rodzicami – zapisała kolejną datę w historii szkoły- Jubileusz 70-lecia Szkoły oraz 25-lecia nadania Szkole Podstawowej     w Żelisławicach imienia Henryka Sienkiewicza.

                                                                                              Ewa Stelmach

 

DSC03444

DSC03433