„Kicia Kocia idzie z mamą do biblioteki. Ależ tu się dzieje!

W bibliotece jest tyle ciekawych zajęć…

 

Kicia Kocia 1

 

            17 lutego szkolną bibliotekę odwiedziły dzieci z grupy przedszkolnej 4,5 -latków. Był to wyjątkowy dzień, bowiem obchodzony jest wtedy Światowy Dzień Kota. Pamiętały o tym panie bibliotekarki, które przygotowały lekcję biblioteczną wykorzystując serię książek o Kici Koci Anity Głowińskiej. Utwory te opowiadają o zabawnej kotce oraz jej grupie przyjaciół. Podczas poniedziałkowego spotkania przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały przygody „Kicia Kocia w bibliotece”. Po bajce rozmawiały na temat tego, jak zostać czytelnikiem biblioteki, co można robić w czytelni, jak dbać o książki. Goście potrafili też wyjaśnić czym różni się biblioteka od księgarni. Następnie zebrani dowiedzieli się od prowadzących zajęcia o pochodzeniu kotów, popularnych rasach, ich zwyczajach. Na zakończenie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną prezentującą bohaterkę spotkania – Kicię Kocię.

Oprac. Aleksandra Buła

Kicia Kocia 2  Kicia Kocia3

 

 

 

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Pisania Piórem

 

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Pisania Piórem

 

12 lutego 1884 roku Lewis Waterman opatentował wieczne pióro. Nosiło ono nazwę The Regular i było wykonane z ebonitu. Składało się z 5 komponentów: stalówki, spływaka, części do której spływak wraz ze stalówką był przytwierdzony, korpusu oraz nakrywki chroniącej stalówkę. Dlatego to właśnie 12 lutego, w rocznicę opatentowania pierwszego pióra wiecznego, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Pisania. Uczniowie uczestniczący w tym dniu w zajęciach bibliotecznych w naszej szkole uczcili to święto wspólnie doskonaląc tę umiejętność. Były brudne palce i czasami koślawe litery. Ale najważniejsza była dobra zabawa i fakt, że po nieudanych próbach, udawało się postawić pierwsze zgrabne znaki.

Oprac. Aleksandra Buła

 

 

Obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego

w bibliotece szkolnej

 

Obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112

 

11 lutego na zajęciach bibliotecznych uczniowie omawiali bardzo ważny temat związany z bezpieczeństwem. Tego dnia we wszystkich krajach Europy obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Święto to zostało oficjalnie ustanowione w 2009 r. przez Unię Europejską w celu podniesienia świadomości ludzi na temat numeru, który może ocalić ich życie.

Uczniowie przebywający w bibliotece i w świetlicy przypomnieli sobie, co to za numer, do czego służy, kto go obsługuje oraz omówili zasady zgłaszania zagrożenia. Następnie dzieci wykonały prace plastyczne ilustrujące ważne cyfry numeru.

Oprac. Aleksandra Buła

 

 

 

Dzień Pizzy w bibliotece szkolnej

 

Jest okrągła niczym koło,
z nią jest smacznie i wesoło.
Pachnie warzyw całą gamą,
Lubię ją zajadać z mamą.
Co to takiego?
Oczywiście pizza!

Dzień Pizzy 2  Dzień Pizzy 3

      9 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. Ponieważ święto w tym roku wypadło w niedzielę, w szkolnej bibliotece zorganizowano jego obchody z niewielkim opóźnieniem, mianowicie 10 lutego. W tym dniu dla uczniów klasy Va i Vb zorganizowane zostały zajęcia biblioteczne, podczas których piątoklasiści poznali „dzieje” pizzy, dowiedzieli się, że najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku na świecie jest margherita, która swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch –  Marghericie Sabaudzkiej. W 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała ona zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza. Do swego przysmaku użył on 3 składników: pomidorów (czerwień), sera mozzarella (biel) i bazylii (zieleń). Składniki te reprezentowały barwy narodowe Włoch. W dalszej części dzieci miały za zadanie zaprojektować własną pizzę, oczywiście w sposób plastyczny. Kolorowy papier, bibuła, wycinki ze starych gazetek reklamowych sklepów spożywczych, płatki kosmetyczne, plastelina to materiały, które imitowały składniki powstających w bibliotece potraw.

Również dla czytelników odwiedzających podczas przerw czytelnie przygotowane zostały atrakcje –każdy chętny uczeń mógł pokolorować kolorowankę tematycznie związaną ze świętem lub zagrać w grę „pizzowe memory”.

W bibliotece szkolnej poniedziałek upłynął w miłej i radosnej atmosferze.

Oprac. Aleksandra Buła

Dzień Pizzy 4   Dzień Pizzy 5

Dzień Pizzy 6  Dzień Pizzy 8  Dzień Pizzy 9

Dzień Pizzy 7

Dzień Pizzy 10 Dzień Pizzy 12   Dzień Pizzy 13

 

 

 

Pierwszoklasiści w teatrze

 

 Pierwszoklasiści w Teatrze zagłębia w Sosnowcu

7 lutego 2020r. uczniowie klasy I uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt: „Plastusiowy Pamiętnik”. Lalkowy spektakl wyreżyserowany został przez Edytę Januszewską, a oparty na książce Marii Kownackiej pod tym samym tytułem. 

Plastuś - uroczy człowieczek mieszkający w piórniku Tosi, uczennicy pierwszej klasy, przeżywa niezwykłe przygody. Poznaje się z przyborami ze szkolnego piórnika, walczy z postawionym w zeszycie kleksem, ratuje ołówek pożyczony niegrzecznej Zosi i ucieka z niewoli u rozrabiaki Bronka. Wszystko po to, by oswoić dziecko ze szkołą – miejscem dobrym i przyjaznym, w którym zawiązują się przyjaźnie, uczy się ciekawych rzeczy i przede wszystkim – ćwiczy się swoją wyobraźnię.

Przedstawienie bardzo podobało się pierwszoklasistom, którzy do szkoły wrócili zadowoleni i z uśmiechem. W tym dniu na ostatnich lekcjach każdy uczeń wykonał własnego Plastusia, włożył do małego pudełeczka i umieścił w swoim piórniku. Teraz każdy ma swojego piórnikowego przyjaciela, więc łatwiej mu będzie dostosować się do obowiązków ucznia, zasad koleżeństwa, porządku i poszanowania cudzej własności. Trudno o lepsze przedstawienie dla pierwszoklasisty.

Opracowała : Jolanta Machura

 

 

Zimowisko w Murzasichle

W dniach 20 - 25. 02. 2020 r. 14 uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach oraz trzech ze Szkoły Podstawowej w Brudzowicach, m.in. pod opieką P. Dariusz Guzego, uczestniczyło w zimowisku, które zorganizowane zostało w pięknej, malowniczej miejscowości Murzasichle. Celem zimowiska było przede wszystkim zapewnienie opieki i bezpieczeństwa dzieciom, pożyteczne zagospodarowanie ich wolnego czasu poprzez promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia, nauka jazdy na nartach dla początkujących narciarzy, integracja dzieci i młodzieży. Z pomocą instruktora dzieci stawiały pierwsze kroki na nartach.

W pierwszym dniu wszyscy obowiązkowo zostali zaznajomieni z obowiązującymi na zimowisku regulaminami bezpieczeństwa, a także uczestniczyli w grach i zabawach integrujących. Podczas drugiego dnia uczestnicy pojechali na wycieczkę do Doliny Tatrzańskiej i Zakopanego. Od środy uczniowie rozpoczęli naukę jazdy na nartach, która wymaga wiele skupienia, siły i wytrzymałości. W kolejne dni uczestnicy, odpowiednio ubrani i zaopatrzeni w sprzęt sportowy, w godzinach rannych przywożeni byli na stok, gdzie aż do obiadu intensywnie poznawali i doskonalili technikę jazdy. Nauka nie zawsze przychodziła łatwo, niektórzy postępy czynili wolniej, inni szybciej. Nie obyło się bez wywrotek i siniaków, jednak praca przynosiła efekty i zadowolenie. Popołudniami na uczestników czekały kolejne atrakcje – kulig, wyjazd na basen. Był też czas na ognisko z kiełbaskami i zabawy na śniegu, którego w tym sezonie z upragnieniem wyczekują dzieci.

Uczestnicy zimowiska w doskonałych humorach i wyposażeni w nowe umiejętności do domów powrócili w ostatnią sobotę ferii w godzinach popołudniowych.

 

4. Śląski Festiwal Nauki

 

4. Śląski Festiwal Nauki 1   4. Śląski Festiwal Nauki 2

 

Pierwszego dnia po feriach w poniedziałek 27 stycznia uczniowie klasy VIII z wychowawcą i część uczniów z klasy VII wybrali się na 4. Śląski Festiwal Nauki odbywający się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Podczas tego wydarzenia uczestnicy mogli oglądać wiele różnych doświadczeń naukowych z wielu dziedzin. Wszystkie atrakcje i aktywności Festiwalu podzielono na sześć obszarów wiedzy: nauki ścisłe, nauki przyrodnicze, nauki techniczne, nauki humanistyczno-społeczne, medycyna i zdrowie oraz sztuka. Uczniowie i opiekunowie chętnie brali udział w przygotowanych wykładach, pokazach, jak również aktywnie uczestniczyli w doświadczeniach zdobywając nową wiedzę i umiejętności. Po mile spędzonym czasie uczniowie, bogatsi o nowe doświadczenia, szczęśliwie wrócili do Żelisławic.

 

Oprac. Przemysław Merta

 

 

 

Internetowy Teatr TVP dla Szkół

 

W dniu 04 lutego 2020r. klasy I-III oglądały internetową transmisję iTeatru. Był to spektakl autorstwa Marty Guśniowskiej pt.: „Psiakość” w wykonaniu Olsztyńskiego Teatru Lalek. Spektakl w reżyserii Marioli Ordak-Świątkiewicz, to adresowana do szerokiego grona publiczności, ciepła, zabawna, pełna uroku, wzruszająca opowieść o wartościach uniwersalnych: przyjaźni, miłości, bliskości, nadziei i zaufaniu. Opowiada perypetie psa o osobliwym imieniu Psiakość, który został pozostawiony w lesie i postanawia wyruszyć w podróż powrotną do domu. W wędrówce przez las, łąkę, wieś, aż do miasta, towarzyszy mu głodna przygód Wilczka. Bohaterowie szybko zaprzyjaźniają się. Na swej drodze spotykają wiele nietuzinkowych postaci… Muzykę do spektaklu przygotował Marcin Mirowski, choreografię opracowała Tatiana Asmolkova, a lalki i scenografię zaprojektował Jan Polivka. Nad projekcjami multimedialnymi czuwał Wojciech Świątkiewicz. Do tego na scenie pełna ekspresji gra aktorska. To prawdziwa uczta dla oka i ucha.

Anna Pastwa

 

 


Zarządzenie nr 0050.5.2020

Burmistrza Miasta i Gminy  

z dnia 28 stycznia 2020 r.

w sprawie określenia terminów przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2020/2021 do klas pierwszych szkół podstawowych, publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest gmina Siewierz.

 .:pobierz:.

 

 


 

1kl

REKRUTACJA 

KLASA I


 

Zasady rekrutacji do oddziałów klas pierwszych Szkoły Podstawowej 

im. H. Sienkiewicza w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach
w roku szkolnym 2020/2021

.:pobierz:.


Załącznik nr 1 KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO KLASY PIERWSZEJ

.:pobierz w wersji PDF:.

.:pobierz w wersji WORD:.


Załącznik nr 2 WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO KLASY PIERWSZEJ

.:pobierz w wersji PDF:.

.:pobierz w wersji WORD:.


Załącznik nr 3 Oświadczenie

.:pobierz w wersji PDF:.

.:pobierz w wersji WORD:.


 

 imgrekrutacja

REKRUTACJA

PRZEDSZKOLE


Zasady rekrutacji do Przedszkola 

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach
na rok szkolny 2020/2021

.:pobierz:.


 Załącznik nr 1 

DEKLARACJA O KONTYNUOWANIU WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO W PRZEDSZKOLU

.:pobierz w wersji PDF:.

.:pobierz w wersji WORD:.

 


Załącznik nr 2

WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

.:pobierz w wersji PDF:.

.:pobierz w wersji WORD:.

 


Załącznik nr 3

Oświadczenie

.:pobierz w wersji PDF:.

.:pobierz w wersji WORD:.

 


 

 

 

 

Świąteczny apel

 

     Świąteczna atmosfera w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach panowała już od pierwszych dni grudnia, a dokładnie od odwiedzin „grzecznych dzieci” przez św. Mikołaja. Ponieważ w tym roku „rózgi” nie otrzymał nikt, dobry humor nie opuszczał nikogo podczas przygotowań do świąt. Uczniowie i nauczyciele z zapałem przystąpili do dekoracji sal i szkoły na ten ważny czas. Na szkolnych korytarzach słyszano dźwięki kolęd, które chór szkolny i występujący uczniowie przygotowywali na występ, który zaprezentowali podczas cyklicznej imprezy środowiskowej z cyklu Rodzinne biesiadowanie, która w tym roku odbyła się 13 grudnia i dotyczyła zwyczajów o tradycji związanymi ze świętami Bożego Narodzenia. Świąteczny nastrój utrzymany już został do ostatniego dnia przed zimową przerwą świąteczną. W tym dniu uczniowie w klasach obchodzili wigilie klasowe, a po nich odbył się świąteczny apel i wspólne kolędowanie.


Aleksandra Buła

 

Wigilie klasowe

 

            Jak co roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach uczniowie wszystkich klas razem z wychowawcami obchodzili wigilie klasowe. Podczas spotkań nie zabrakło pysznych potraw, prezentów, dzielenia się opłatkiem i oczywiście śpiewania kolęd. W trakcie świętowania została rozdana także poczta świąteczna corocznie działająca przed świętami Bożego Narodzenia.

Oprac. Przemysław Merta

 

 

 

       

Uczniowie odwiedzają podopiecznych

Domu Sieniora Bożena w Siewierzu

 

      W okresie przedświątecznym przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach odwiedzili pensjonariuszy Domu Seniora Bożena w Siewierzu. Z tej okazji uczniowie pod opieką p. Małgorzaty Ziai i p. Anny Gnacik przygotowali kolorowe kartki świąteczne z życzeniami oraz drobne upominki.

            Wizyta uczniów sprawiła seniorom ogromną radość. Wspólnie spędzony czas, wysłuchanie ciekawych wspomnień i doświadczeń starszych osób było bardzo wzruszające zarówno dla młodzieży, jak i dla seniorów. Udział w takich spotkaniach uczy tego, co w życiu ważne, czyli wrażliwości, cierpliwości i przede wszystkim umiejętności bezinteresownego dzielenia się swoim czasem.

            Z całego serca dziękujemy pensjonariuszom oraz opiekunom Domu Seniora Bożena w Siewierzu za ciepłe przyjęcie i mile spędzony czas

Opracował: Przemysław Merta

 

 

 

We wish you a Merry Christmas…

 

Zajęcia koła języka angielskiego, które odbyły się przed przerwą świąteczną upłynęły w miłej atmosferze. Uczniowie uczęszczający na zajęcia mieli okazję śpiewać kolędy w języku angielskim zarówno te dobrze im znane, często zasłyszane w radiu, jak i te mniej znane, które usłyszeli po raz pierwszy. Wspólne kolędowanie wprawiło nas w świąteczny nastrój. Uczniowie chętnie wykonali kartki z życzeniami w języku angielskim. Mieli okazję omówić zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe panujące w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz utrwalić słownictwo związane z tym świętem poznane na lekcjach języka angielskiego. Jednym z celów zajęć koła jest motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego, wzbudzenie zainteresowania językiem obcym oraz poszerzenie wiedzy w zakresie wiedzy o krajach anglojęzycznych.

Prowadzący zajęcia

            Magdalena Bednarczyk

 

 

INFORMACJA DLA RODZICÓW

Zmiana numeru konta 

Rada Rodziców ZSP w Żelisławicach informuje wszystkich rodziców uczniów, że nastąpiła zmiana numeru konta na które należy wpłacać składki na Radę Rodziców w roku szkolnym 2019/20 w wysokości 60 zł. Prosimy o wpłaty na konto Rady Rodziców.

Nr konta: 96 8591 0007 0411 0676 2314 0001

                                                       Rada Rodziców

 

 

ŚWIĄTECZNIE Z LOWE,

CZYLI WYJAZD UCZESTNIKÓW PROJEKTU DO KINA

 

 

W niedzielę 15 grudnia 2019 r. uczestnicy warsztatów kulturalnych projektu LOWE w ZSP w Żelisławicach udali się do kina Cinema City w Silesia City Center w Katowicach na polską komedię romantyczną „ Jak poślubić milionera?” Po seansie widzowie wyrażali bardzo pozytywne opinie na temat obejrzanego filmu. Był również czas na rozmowy, małe zakupy i pyszną kawę. To niedzielne przedpołudnie upłynęło nam w przedświątecznej, miłej atmosferze.

                                                                          

Oprac. Ewa Stelmach

 

 

 

Mikołajki   czapka-mikolaja-plusz-lux-ze-srebrnym-nadrukiem

 

Szóstego grudnia to święto Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego w katolicyzmie i prawosławiu. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. Obecnie Mikołajki nie są w Polsce dniem ustawowo wolnym, co oznacza, że tego dnia trzeba pojawić się w szkole i prawy. W naszej szkole, co roku odbywają się mikołajkowe zmagania, w których biorą udział przedstawiciele z każdej klasy. W tym roku w jury zasiedli: Wicedyrektor ZSP w Żelisławicach P. Anna Skwara, Pani Małgorzata Szczotarska, nasz kolega, uczeń Oliwier Góra i oczywiście Święty Mikołaj. Dla każdego uczestnika było przewidziane 8 konkurencji. Po ciężkich zmaganiach uczestników, jury konkursu przyznało wszystkim zawodnikom 1 miejsce. Imprezę mikołajkową prowadziły uczennice klasy VIII Kinga Bieniek i Nina Karcz, a w jej zorganizowaniu pomogli: Nikola Jaworska, Kaja Kułach, Przemysław Merta i Konrad Kostrubiec.

Przemysław Merta

Nikola Jaworska

 

 

 

Cicha Noc

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym

w Żelisławicach

 

CICHA NOC 5 a

 

CICHA NOC 1    CICHA NOC 2

 

CICHA NOC 3   CICHA NOC 4

Już po raz piąty w ZSP w Żelisławicach zorganizowano uroczystość środowiskową  z cyklu Rodzinne Biesiadowanie. W tym roku tematem przewodnim były zwyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe. 13 grudnia 2019 r. o godz. 17.00 w sali gimnastycznej ZSP w Żelisławicach zebrała się społeczność lokalna, zaproszeni goście, rodzice, uczniowie, przedszkolaki, nauczyciele oraz pracownicy szkoły, aby wspólnie uczestniczyć w imprezie środowiskowej „Cicha Noc” prowadzonej przez P. Justynę Felis i P. Aleksandrę Bułę- nauczycielki naszej szkoły. Bohaterkami uroczystości były Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Leśniaków i Żelisławic oraz Panowie z Chóru Męskiego w Żelisławicach, a także uczniowie i przedszkolaki z naszej szkoły. Swoja obecnością zaszczycili nas Goście: Wicestarosta Będziński P. Dariusz Waluszczyk, Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisław Banaś, zastępca Burmistrza P. Damian Dawczyński, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Siewierzu P. Barbara Bochenek, Ksiądz Proboszcz Marek Majchrzak, Ksiądz Kanonik Franciszek Błasik, Radna Rady Miejskiej w Siewierzu i Sołtys Sołectwa Żelisławice P. Alicja Bieniek, Radna Rady Miejskiej w Siewierzu P. Urszula Wilczek, Radna Rady Miejskiej w Siewierzu P. Małgorzata Miłoch, Sołtys Sołectwa Leśniaki P. Zofia Machura, Gminny Komendant OSP P. Andrzej Machura, Zastępca Przewodniczącej Rady Rodziców P. Małgorzata Sikora wraz z Radą Rodziców, Prezes Stowarzyszenia Bank Życzliwych Serc P. Elżbieta Brzozowska wraz z podopiecznymi, Prezesi i Dyrektorzy Instytucji oraz Stowarzyszeń działających w środowisku lokalnym, Prezesi Zakładowych Organizacji Związkowych, Dyrektorzy Placówek Kulturalno-Oświatowych z gminy Siewierz, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, sponsorzy i przyjaciele szkoły,. Tegoroczna uroczystość, oprócz wspólnej zabawy, miała jeszcze jeden cel- zorganizowaliśmy kiermasz,  z którego całkowity dochód został przekazany na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia Bank Życzliwych Serc w Siewierzu. W organizację kiermaszu włączyli się: ludzie wielkiego serca, rady sołeckie, stowarzyszenia, OSP.

Na program artystyczny złożyły się występy przedszkolaków, i uczniów szkoły podstawowej, Kół Gospodyń Wiejskich z Żelisławic i Leśniaków, Chóru Męskiego z Żelisławic.

Wspaniały słodki poczęstunek dla gości i występujących uczniów przygotowali rodzice dzieci szkolnych i przedszkolnych. Sponsorem uroczystości był również Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego P. Jan Mucha.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się  w przygotowanie uroczystości oraz włączyli się w kiermasz zorganizowany na rzecz Stowarzyszenia Bank Życzliwych Serc.

                                                                                              Oprac. Ewa Stelmach

 

CICHA NOC 6 a 

CICHA NOC 7

 

  

Mikołajkowe czytanie w bibliotece szkolnej

 

     6 grudnia w bibliotece szkolnej odbyło się „ Mikołajkowe czytanie”, na które zaproszeni zostali uczniowie kl. I-III.

     Dzieci wysłuchały opowieści o Św. Mikołaju, który robił wszystko, by pomóc najuboższym nie oczekując nic w zamian. Następnie uczennice kl. VI, należące do Koła Bibliotecznego, przeczytały fragmenty bajek z motywem mikołajkowym i świątecznym. Najmłodsi uczniowie chętnie uczestniczyli w spotkaniu, słuchali z zainteresowaniem i odpowiadali na pytania dotyczące treści wysłuchanych tekstów. Odpowiedni wystrój biblioteki i choinka tworzyły świąteczny klimat.

     Na zakończenie uczniowie otrzymali kolorowanki przedstawiające
Św. Mikołaja, które musiały pięknie pokolorować. Najładniejsze prace zostały umieszczone w bibliotecznej galerii prac dzieci.

     Celem spotkania było rozpowszechnianie czytelnictwa i wprowadzenie uczniów w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

                                                                      

Małgorzata Szczotarska

 

 

 

 

 

Spektakle profilaktyczne

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach

 

 Spektakle profilaktyczne 2019   Spektakle profilaktyczne 2019 2

         W miniony czwartek – 5 grudnia 2019r. - dla uczniów naszej szkoły wystąpili aktorzy Teatru „Kurtyna” z Krakowa. Uczniowie obejrzeli dwa spektakle profilaktyczne.

         Dzieci z klas III do V mieli okazję obejrzeć spektakl pt.: „Super Frank”, którego główny bohater właśnie zmienił miejsce zamieszkania i nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Nie jest taki, jak jego nowi koledzy, przez co czuje się gorszy. Nie umie dostosować się do grupy, w której niemądre pomysły są mile widziane. Z czasem jednak samotność i odrzucenie sprawiają, że ulega grupie i podejmuje ryzykowną decyzję. Tytułowe wyzwanie naraża życie i zdrowie bohatera. Z pewnością wszyscy teraz już wiedzą, jakie mogą być skutki nieodpowiedzialnych decyzji i w przeciwieństwie do bohatera, takich nie podejmą.

         Uczniowie klas VI do VIII natomiast, wzięli udział w przedstawieniu pt.: „Wygrać siebie”, który przedstawił historię i problemy nastoletniej Zosi.  Z powodu złego traktowania przez rówieśników, Zosia zaczyna popadać w depresję. Czuje się odrzucona i niezrozumiana. Swój ból i emocje przykrywa uśmiechem, dlatego nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że właśnie ta nastolatka może mieć problemy, które ją przytłaczają. Historia ma jednak pozytywny finał. Dziewczyna korzysta z pomocy dorosłych: nauczycieli i terapeutów, uczestniczy w terapii, zaczyna wierzyć w siebie, odnajduje radość i sens życia. Jest sobą, znowu chce żyć. Przedstawienie uświadomiło uczniom, jak ważna w życiu człowieka jest przyjaźń, tolerancja oraz udzielane wsparcie, wskazało również to, jak bardzo ważną umiejętnością jest umiejętność zwracania się o pomoc w sytuacjach dla nas trudnych. Spektakl pokazał także jak radzić sobie ze stresem oraz negatywnymi emocjami. Zachęcił do pokonywania własnych słabości, otwierania się na pomoc innych, promował zachowania asertywne.

Oba spektakle dały uczniom dużą porcję emocji i wiadomości z zakresu profilaktyki problemów emocjonalnych związanych z okresem dorastania, a zarazem były niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami.

         Za możliwość skorzystania z atrakcyjnej formy profilaktyki serdecznie dziękujemy organizatorom i sponsorom wydarzenia.

Agnieszka Sieradzka – pedagog szkolna