Półkolonie - fotorelacja
Zakończył się II etap budowy Ogrodu Sensorycznego
w ZSP w Żelisławicach
W dniu 21.06.2022 zakończyły się prace przy budowie ogrodu sensorycznego w ZSP Żelisławice.
Rodzice wykonali poniższe czynności:
- uzupełniono piasek w ścieżce sensorycznej,
- ustawiono ławki,
- zamontowano dyski sensoryczne o różnych fakturach w ścieżce małego badacza,
- zamontowano dzwonki wietrzne drewniane, metalowe i bambusowe,
- ustawiono tablicę informacyjną z opisami zasadzonych wcześniej roślin chronionych,
- wstawiono tabliczki z nazwami roślin oraz tabliczki z nazwą ogrodów,
- zamontowano poidło dla ptaków,
- zamontowano dwa stoliki sensoryczne z dyskami o różnych fakturach i wielkościach oraz z szyszkami różnych wielkości,
- wyplewiono ogrody, przycięto trawę na i wokół ścieżki małego badacza.
Dyrektor ZSP w Żelisławicach składa serdeczne podziękowanie P. Sylwii Gruszce-Prezes Stowarzyszenia Wspólnie dla Mieszkańców Żelisławic oraz wszystkim Członkom Stowarzyszenia- za realizację ciekawego pomysłu oraz pozyskanie środków finansowych z Fundacji ING Dzieciom na budowę ogrodu sensorycznego- przedsięwzięcia, którego celem jest uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej placówki oraz dbałość o wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży. Pragniemy również podziękować wszystkim uczniom i rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w prace nad wykonaniem ogrodu zarówno w I jak i II etapie.
Materiał przygotowały:
Sylwia Gruszka
Ewa Stelmach
Otrzymaliśmy grant Fundacji mBank - dziewiąta edycja mPotęgi rozstrzygnięta
W 9. edycji mPotęgi granty otrzyma 114 projektów z całej Polski. Są to 83 projekty kierowane do uczniów klas 4-6 oraz 31 projektów dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych. Łączna kwota, jaką w tym roku mFundacja przeznaczy na granty, wyniesie prawie 632 tys. zł. Wpłynęło 478 wniosków w obu kategoriach.
mPotęga to program, który Fundacja mBanku realizuje już od ośmiu lat. W tym czasie dofinansowała ponad 1,1 tys. Odbiorcami tych działań było ponad 1 mln uczniów w całej Polsce.
„Z przyjemnością informujemy, że państwa projekt otrzymał dofinansowanie.” - takimi słowami rozpoczynała się odpowiedź na nasz wniosek pod tytułem „Matematyka w domu, szkole i zagrodzie”, opracowany do bieżącej edycji programu. Jest to drugi nasz projekt, który uzyskał dofinansowanie. Poprzedni realizowany był w roku szkolnym 2017/2018 przez uczniów ówczesnej klasy VII dla całej społeczności szkolnej . W bieżącej edycji projekt swoim zasięgiem obejmie klasy IV-VI, a do aktywnego udziału zostaną zaproszeni rodzice uczniów.
Wybrane cele projektu:
1. Rozwijanie sprawności rachunkowej w sytuacjach praktycznych - uczeń posługuje się podczas projektu obliczeniami pamięciowymi i pisemnymi w tym w obliczeniach: pieniężnych, czasu, długości, masy.
2. Rozwijanie wyobraźni geometrycznej - uczeń korzysta z własności figur geometrycznych w praktyce.
3. Łączenie teorii z praktyką przy racjonalnym użyciu TIK. Uczeń wykonuje zadania z wykorzystaniem technologii informatycznych.
Wśród zaplanowanych aktywności znalazły się m. in. turniej tabliczki mnożenia. wyjazd na warsztaty edukacyjne, turniej gry „Super Farmer” , zajęcia praktycznego stosowania matematyki pt. „Smakołyki z krain Liliputów i Olbrzymów” i wiele innych. Projekt będzie realizowany w pierwszym półroczu roku szkolnego 2022/2023.
Już teraz zapraszamy do udziału.
Alicja Nimirska
Ilona Kurzak – Szewczyk
Wyjazd dzieci komunijnych z klasy III
do Łagiewnik i Kalwarii Zebrzydowskiej
We wtorek 14 czerwca br. klasa III z rodzicami, księdzem proboszczem, wychowawczynią i panią katechetką udała się na wycieczkę do Łagiewnik i Kalwarii Zebrzydowskiej. W Łagiewnikach dzieci w strojach komunijnych wzięły udział we Mszy świętej. Następnie udaliśmy się zwiedzić kościółek, w którym za swojego życia modliła się święta siostra Faustyna Kowalska. Tam wszyscy zatrzymali się na krótką modlitwę w ciszy. Potem pojechaliśmy zwiedzać Sanktuarium Jana Pawła II. Następnie wszyscy udali się do autokaru i ruszyliśmy w dalszą podróż do Kalwarii Zebrzydowskiej. Po przyjeździe na miejsce najpierw zjedliśmy smaczny obiad a następnie zobaczyliśmy cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej przed, którym jako dziecko często modlił się Karol Wojtyła. Potem wszyscy przeszliśmy dróżkami Pana Jezusa, na których odwiedziliśmy niektóre kapliczki. W drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się na smaczne jedzenie w Mac Donaldzie. Wszyscy wrócili bardzo zmęczeni, ale też bardzo radośni. Był to niezapomniany dzień.
Opracowały: Marzena Przybyłka
Jolanta Machura
Konkurs plastyczny pt. ,,Wakacyjne marzenie”
Gry i zabawy świetlicowe
PODSUMOWANIE
WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI
HENRYKA SIENKIEWICZA
W ZSP W ŻELISŁAWICACH
10 czerwca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach odbyła się Gala Laureatów Wojewódzkiego Konkursu o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza organizowanego pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz. Głównym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja twórczości pisarza, rozbudzenie zainteresowań literackich, kształcenie wyobraźni oraz rozwijanie postaw twórczych. Od lat konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem wśród szkół z terenu województwa śląskiego. Do tegorocznej edycji przystąpiło 59 uczestników w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie klas IV – VI, VII – VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.
31 maja jury konkursowe w składzie: P. Monika Paliga-Bańka, P. Aleksandra Buła oraz P. Paweł Korusiewicz, po dogłębnej analizie formalnej i merytorycznej prac zgłoszonych na konkurs, wyłoniło następujących laureatów:
W kategorii – praca literacka kl. IV-VI:
Temat pracy: „A mała, podobna do ślicznego obrazka Nel podniosła swe zielonawe oczy…”
Wyobraź sobie, że od wydarzeń w powieści „W pustyni i w puszczy” minęło dwadzieścia lat, Ty jesteś reporterką/reporterem i przeprowadzasz wywiad z bohaterką.
I miejsce
Franciszek Olszewski
Prywatna Szkoła Podstawowa w Sosnowcu „Akademia Młodych”
II miejsce
Róża Mroczko
Szkoła Podstawowa nr 1 im. A. Mickiewicza w Myszkowie
III miejsce ex aequo
Hanna Lenartowicz
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu
Weronika Kozłowska
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych
W kategorii – praca literacka kl. VII-VIII:
Temat pracy: „Czy literatura i sztuka może wzbogacić naszą wiedzę o przeszłości? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoje stanowisko i je uzasadnisz. Odwołaj się do powieści H. Sienkiewicza „Quo vadis”, innego utworu pisarza oraz wybranego tekstu kultury.
I miejsce
Arkadiusz Fatyga
Prywatna Szkoła Podstawowa nr 5 „Twoja Przyszłość” w Sosnowcu
II miejsce
Alicja Głowacka
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu
III miejsce
Weronika Badiura
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Przeczycach
W kategorii – uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej; praca plastyczna:
Temat pracy: Zaprojektuj okładkę do „Przewodnika po Afryce” autorstwa Nel Rawlison.
I miejsce
Szymon Maślanka
Szkoła Podstawowa w Brudzowicach
II miejsce
Magda Jarecka
Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Żelisławicach
III miejsce ex aequo
Zuzanna Galas
Szkoła Podstawowa nr 7 w Zawierciu
Zuzanna Gębarowska
Szkoła Podstawowa nr 45 im. Janusza Korczaka w Sosnowcu
W kategorii – uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej; praca komputerowa:
Temat pracy: „Nasz nowy Rzym” Wybierz dowolnego bohatera z powieści „Quo vadis?”
i zaprojektuj dla niego wnętrze (dom lub pokój)
I miejsce
Nikola Gruszka
Szkoła Podstawowa nr 1 w Porębie
II miejsce
Eleonora Wójcik
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 im. F. Chopina w Dąbrowie Górniczej
III miejsce ex aequo
Oliver Hunt
Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Żelisławicach
Paweł Bielawski
Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Żelisławicach
Maksymilian Kowalczyk
Szkoła Podstawowa nr 1 im. A. Mickiewicza w Myszkowie
W kategorii – uczniowie klas szkoły ponadpodstawowej; praca komputerowa:
Temat pracy: „Nasz nowy Rzym” Wybierz dowolnego bohatera z powieści „Quo vadis?”
i zaprojektuj dla niego wnętrze (dom lub pokój)
I miejsce
Paulina Kaczmarek
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Pawła II w Siewierzu
II miejsce
Wiktoria Matyja
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Pawła II w Siewierzu
III miejsce
Patryk Gruszka
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Pawła II w Siewierzu
Tegoroczna finałowa uroczystość zorganizowana została w siedzibie organizatora konkursu. Wśród obecnych byli: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisław Banaś, zastępca Burmistrza P. Damian Dawczyński, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Siewierzu P. Barbara Bochenek, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego P. Jan Mucha, Radna Rady Miejskiej w Siewierzu oraz Sołtys Sołectwa Żelisławice P. Alicja Bieniek,Sołtys Sołectwa Leśniaki P. Zofia Machura, Przewodnicząca Rady Rodziców ZSP w Żelisławicach P. Sylwia Gruszka, jurorzy, laureaci oraz ich opiekunowie. W pierwszej części podsumowania laureaci uczestniczyli w warsztatach plastyczno-literackich przeprowadzonych przez P. Monikę Paligę-Bańkę, a przybyli goście i opiekunowie obejrzeli wystawę zgromadzonych w placówce dzieł pisarza, wystawę nadesłanych prac plastycznych oraz prezentacje prac komputerowych wyróżnionych przez jury. W drugiej części Gali wyróżnieni uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez samorząd Miasta i Gminy Siewierz, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Będzińskiego P. Jana Muchę oraz PW. PROMAG. Laureatom gratulował i nagrody wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz, Pan Zdzisław Banaś.
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach składa serdeczne podziękowania dla: Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Pana Zdzisława Banasia za coroczne wsparcie udzielane podczas organizacji konkursu, sponsorów: Pana Piotra Wosinka - Prezesa P.W. "PROMAG" Sp. z o.o., Pana Jana Muchy- Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Będzińskiego, Rady Rodziców ZSP w Żelisławicach, opiekunów uczestników konkursu za udział w przygotowaniu i realizacji przedsięwzięcia, jakim była ta uroczystość, członków jury i organizatorów.
Wszystkim laureatom i nauczycielom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.
Oprac. Aleksandra Buła
I Komunia Święta klasy III
12 czerwca br. w naszej Parafii do I Komunii Świętej przystąpiło 20 dzieci z klasy III. Uroczystość ta została poprzedzona przygotowaniami dzieci i rodziców. W sobotę dzieci odnowiły swoje przyrzeczenia chrzcielne i przystąpiły do sakramentu pokuty. W niedzielę przed kościołem wszystkie dzieci powitał ks. Proboszcz Zbigniew Słowikowski, który zaprosił je do świątyni i udzielił sakramentu Eucharystii. Dzieci przygotowały całą oprawę Mszy świętej. Razem z nimi byli obecni też ich rodzice, chrzestni i dziadkowie a także nauczyciele. Był to bardzo piękny dzień, który zostanie w ich pamięci do końca życia.
Opracowała:
Marzena Przybyłka
Reprezentacja Powiatu Będzińskiego
w Finale Wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
"Młodzież Zapobiega Pożarom" w Opatowie w powiecie kłobuckim.
Wiktoria Katolik, Maria Jędrzejewska i Magdalena Borówka.
Bierzmowanie klas VII i VIII
W piątek 3.06.2022 r. w Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach miało miejsce uroczyste wydarzenie. Do sakramentu bierzmowania przystąpiły 83 osoby, w większości to uczniowie naszej szkoły z klasy VII a i b oraz klasy VIII, a także byli absolwenci. Przygotowania do tego sakramentu trwały cały rok. Młodzież uczestniczyła w niedzielnej Eucharystii, spotykała się na comiesięcznych spotkaniach z księdzem proboszczem, a na lekcjach religii uczyła się zgłębiać podstawowe prawdy wiary. Tak przygotowani z niecierpliwością oczekiwali dnia, kiedy wreszcie biskup udzieli im sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. I wreszcie nadszedł oczekiwana chwila.
Biskupa Piotra Skuchę powitał Ksiądz Proboszcz a rodzice młodzieży bierzmowanej poprosili go o udzielenie ich dzieciom tego sakramentu. Oprawę liturgiczną do tej uroczystości przygotowali sami bierzmowani. Po uroczystej homilii biskup Piotr Skucha przystąpił do udzielania sakramentu bierzmowania. Był to bardzo wzruszający moment nie tylko dla samych bierzmowanych, ale także dla ich rodziców i świadków licznie zgromadzonych w naszej świątyni. Po zakończeniu Eucharystii wszyscy bierzmowani otrzymali na pamiątkę Katechizm dla młodzieży Youkat. Ten dzień na pewno zostanie w ich pamięci przez całe życie.
Opracowały: Marzena Przybyłka
Jolanta Machura
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
Za nami trzydniowy egzamin ósmoklasisty, który rozpoczął się egzaminem z języka polskiego, następnie uczniowie podchodzili do matematyki, a egzamin kończył język obcy nowożytny. W naszej szkole, w trzecim dniu, zdający pisali test z języka angielskiego oraz trzy uczennice zdecydowały się sprawdzić swoją wiedze i umiejętności w zakresie języka niemieckiego.
Prace uczniów zostaną teraz sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki ósmoklasiści poznają 1 lipca, natomiast zaświadczenia otrzymają kilka dni później - 8 lipca.
Uczniom klasy ósmej życzymy osiągnięcia jak najlepszych wyników
oraz dostania się do wymarzonej szkoły średniej.