MENSTRAJK

Rozstrzygnięcie XVII Powiatowego Konkursu Mitologicznego- czyli „ po nitce do kłębka”.

           

Marzec w starożytnej Grecji, to miesiąc, w którym odbywało się wiele świąt ważnych dla Hellenów. Diasia- święto na cześć Zeusa, czy Większe Dionizje- poświęcone bogowi winnej latorośli- po Panatenajach największe święto Ateńczyków, to tylko niektóre z nich. Był to czas, w którym każdy Grek mógł pokazać, jak głęboka jest jego wiara, jak wielką czcią otacza swoje bóstwa. Przejawem ówczesnej pobożności była wiara w zabobony, wróżby i nieodwołalność boskich wyroków. Radość pomieszana z trwogą była udziałem niejednej procesji czy momentu składania ofiar. Dzisiaj, poznając wierzenia starożytnych, przybliżamy ich światopogląd młodym ludziom, tym samym dając im możliwość zrozumienia życia innych kultur we współczesnym świecie.

Mając to na względzie, przygotowałyśmy- Dorota Grzesiak, Barbara Będkowska, Małgorzata Szczotarska- XVII edycję Powiatowego Konkursu Mitologicznego pod hasłem „W świecie bogów i herosów greckich”, która odbyła się 19 marca 2019 roku w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Żelisławicach. Nasza szkoła po raz kolejny stała się areną zmagań drużyn ze szkół naszej gminy oraz miejscowości ościennych. Sześć konkurencji w dwóch kategoriach wiekowych klas IV-VI i VII- VIII pozwoliły wyłonić zwycięzców tegorocznego konkursu.

W kategorii klas IV-VI laur zwycięstwa otrzymała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Siewierzu w składzie: Dominika Niemiec i Julia Przybyła- pod opieką pani Moniki Kicińskiej.

II miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 2 w Porębie reprezentowana przez Magdalenę Drabek i Marcelinę Syrek, których przygotowaniem zajęła się pani Jadwiga Bergier.

III miejsce zajęła drużyna gospodarzy, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach w osobach Wiktorii Sarnik i Jakuba Roka.

W starszej grupie wiekowej zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Porębie- Amelia Skop i Jakub Marczyk, nad którymi opiekę sprawowała także pani Jadwiga Bergier.

Miejsce II przypadło w udziale Marlenie Czarneckiej i Przemysławowi Mercie z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Żelisławicach przygotowywanych przez panią Dorotę Grzesiak.

III miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu- Jakub Drukała, Mikołaj Góral- pod opieką pani Barbary Pawińskiej.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy wspaniałe nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców wręczone przez Panią Dyrektor Ewę Stelmach.

Zwycięzcom i ich opiekunom gorąco gratulujemy, a wszystkim uczestnikom, którym w tym roku nie udało się stanąć na podium, serdeczne dziękujemy za udział i życzymy wytrwałości i sukcesów w następnym konkursie, na który zapraszamy już za rok.

                                                                                                          Dorota Grzesiak

mitologiczny

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

 

w szkolnej Bibliotece

 

PART 1554274216017   PART 1554274241100

 

2 kwietnia, w dniu urodzin jednego z najsłynniejszych pisarzy dla dzieci, Hansa Christiana Andersena, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Został ustanowiony w 1967 r., aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Co roku inna sekcja IBBY przygotowuje list do dzieci całego świata i plakat z mottem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci włączyła się także nasza szkolna biblioteka, w której w pierwszy wtorek kwietnia, uczniowie ją odwiedzający mogli wysłuchać baśni znanego pisarza. Na przerwach i zajęciach bibliotecznych uczniowie sporządzali tez plakatu pt.: „Moja ulubiona książka”.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią tegorocznego listu i plakatu, przygotowanego przez litewską sekcję, którego autorem jest Kęstutis Kasparavičius.


Oprac. Aleksandra Buła

 

csm ICBD 2019 Poster copy d1b8fe857a-212x3001

 

KSIĄŻKI POMAGAJĄ NAM ZWOLNIĆ!

Spieszę się! Nie mam czasu! Cześć! Słyszymy te słowa prawie codziennie, nie tylko na Litwie leżącej w centrum Europy, ale w innych miejscach na świecie. I jednocześnie słyszymy, że przyszło nam żyć w wieku nawału informacji i gorączkowego pośpiechu.
Ale jeśli weźmiesz do rak książkę, natychmiast czujesz, jak wszystko się zmienia. Wydaje się, że książki posiadają tą cudowną własność spowalniania świata.
Kiedy tylko otwierasz książkę i zanurzasz się w jej głębokim spokoju, natychmiast przestajesz się bać, że wszystko przemknie obok ciebie z zawrotną prędkością, a ty nie zauważysz niczego.
Nagle zdajesz sobie sprawę, że nie musisz spieszyć się, aby wykonać jakąś zupełnie nieważną pracę. W książkach rzeczy dzieją się spokojnie, w odpowiedniej kolejności. Być może dzieje się tak dlatego, że strony są ponumerowane, że kartki odwracają się z delikatnym szelestem.
Zdarzenia, które należą do przeszłości, spotykają się z tymi, które mają nadejść.
Uniwersum książki stoi otworem, łącząc rzeczywistość z fantazją i wyobraźnią. I czasami zastanawiasz się, czy było to w  książce czy w życiu – że zobaczyłeś śnieg osuwający się z dachu  lub mech porastający mur u sąsiada.
Czy dowiedziałeś się z książki, czy doświadczyłeś tego sam, że owoce jarzębiny są nie tylko piękne, ale i gorzkie?
Czy w książce, czy w życiu leżałeś na letniej trawie lub siedziałeś ze skrzyżowanymi nogami, obserwując płynące po niebie chmury?
Książki pomagają nam porzucić pośpiech, uczą nas zauważania rzeczy, zapraszają nas – lub nawet zmuszają, abyśmy usiedli choć na chwilę. Bo przecież gdy czytamy książkę, zwykle siedzimy, trzymając je w ręce.
I czy nie doświadczyłeś innego cudu – kiedy czytasz książkę, ona… czyta ciebie? Tak, książki potrafią czytać.
Odczytują twoje czoło, brwi, kąciki twoich ust, kiedy wznoszą się lub opadają ale przede wszystkim czytają z twoich oczu.
Bo zaglądając w twoje oczy, widzą… sam wiesz co!
Jestem pewny, że w twoich rękach książki nigdy się nie nudzą. Ktoś kto lubi czytać – nieważne, czy dziecko, czy dorosły – jest o wiele bardziej interesujący, niż ten kogo nie obchodzą książki, kto spieszy się, żyje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kto nigdy ni ma czasu, aby przysiąść, kto nie zauważa tego, co go otacza.
W Międzynarodowym Dniu Książki Dla Dzieci życzę Wam, abyście byli ciekawymi książkami dla Czytelników i ciekawymi Czytelnikami – dla książek!

List przetłumaczyła Katarzyna Ryrych, wielokrotnie nagradzana autorka książek dla niedorosłych

Kęstutis Kasparavičius (ur. w 1954 r.) jest ilustratorem i pisarzem z Litwy. Opublikował ponad 60 książek. Jego książki czytane są przez dzieci na całym świecie – od Japonii po Amerykę – w 27 językach. Artysta miał około 20 wystaw indywidualnych; jego prace były pokazywane na Bolońskich Targach Książki kilkanaście razy i zdobyły wiele prestiżowych nagród. Litewska sekcja IBBY kilkakrotnie nominowała Kasparavičiusa do nagrody Hansa Christiana Andersena i nagrody Memorial Astrid Lindgren.

Źródło:  http://www.ibby.pl

 

 

 

 

Spotkanie autorskie z P. Wiesławem Drabikiem

w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej

im. Leona Korusiewicza w Siewierzu

 

20190325 113829

 

20190325 114523

 

       Dnia 25 marca odbyło się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu spotkanie z Panem Wiesławem Drabikiem jednym z najbardziej popularnych i lubianych pisarzy dla dzieci. Spod pióra autora wyszło ponad dwieście książek i przekładów innych pisarzy.

      W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. I i II Szkoły Podstawowej w Żelisławicach. Dzięki częstemu obcowaniu z dziećmi pisarz od samego początku wprowadził bardzo miłą i swobodną atmosferę. Dzieci chętnie brały udział w wymyślonej przez autora zgadywance, w której za poprawne odpowiedzi były nagradzane zakładkami do książek i naklejkami. Najbardziej aktywni zostali nagrodzeni książkami z autografem pisarza i dedykacją. Młodych uczestników bardzo bawiła łatwość odpowiadania autora na zadawane przez nich pytania w formie rymowanek. Pisarz przeczytał najśmieszniejsze fragmenty niektórych swoich książek, następnie opowiedział dzieciom o początkach swojej przygody z pisaniem. Dzieci z wielkim zainteresowanie słuchały, jak powstają książki od pomysłu do jej wydania. Na koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z pisarzem i zakupu jego książki.

      Spotkanie do końca przebiegało w bardzo wesołej atmosferze, co na długo zapadnie w pamięci uczniów.

                                                                  

Małgorzata Szczotarska

 

 

X Konferencja „ŻERMUN”

w I Liceum Ogólnokształcącym

z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego

w Zawierciu

 

X Konferencja ŻERMUN

W marcu br. uczennice naszej szkoły brały udział w konferencji wzorowanej na obradach konferencji ONZ, „Żermun 2019”. W tym roku głównym tematem konferencji było: „Promowanie działań na rzecz poprawy klimatu”. Uczennice z klasy VIII i III gimnazjum były delegatami przydzielonego naszej szkole kraju- Turcji. Każda z nich wybrała jedną komisję, w której pracowała podczas konferencji. Poszczególne komisje to: I. Komisja Ochrony Środowiska: Ograniczenie międzynarodowej zależności od węgla, II. Komisja Praw Człowieka: Rola ludzi w redukcji efektu cieplarnianego, III. Komisja Polityczna: Rola państw członkowskich w ochronie środowiska oraz zarządzaniu naturalnymi źródłami energii, IV. Komisja Społeczno-Ekonomiczna: Ekonomiczne i społeczne efekty zmian klimatycznych, V. Komisja Specjalna: Sposoby utrzymania równowagi ekologicznej: jaki styl życia chcę prowadzić DZIŚ – JUTRO – W PRZYSZŁOŚCI? Uczniowie musieli zapoznać się z sytuacją polityczną i gospodarczą przydzielonego im kraju oraz z tematem w ich komisji. Wspólnym zadaniem było wypracowanie w języku angielskim propozycji międzynarodowych rozwiązań problemów klimatycznych, a efektem ich pracy miała być rezolucja, która została przedstawiona podczas Zgromadzenia Ogólnego konferencji.

Poprzez udział w tej imprezie młodzież miała okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat zmian klimatycznych, a także pogłębić znajomość języka angielskiego oraz zdobyć wiele umiejętności na płaszczyźnie kontaktów interpersonalnych.      Uczennice godnie reprezentowały naszą szkołę, na koniec otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Anna Gnacik

 

 

„Dobrze Cię widzieć”        

Dobrze Cię widzieć

W marcu uczniowie klas I – VIII Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Żelisławicach, w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Dobrze Cię widzieć”, otrzymali przesłane przez Fundację Komitetu obchodów Narodowego Dnia Życia kamizelki odblaskowe oraz plany lekcji. Celem kampanii realizowanej w ramach projektu „Bezpieczna droga” jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży.

Oprac. Aleksandra Buła

Dobrze Cię widzieć LOGO 

 

 

 

„Wiwat pączki, wiwat chrusty, niechaj żyje czwartek tłusty”

 

DSC08748

 

DSC08754

 

W huczny sposób klasy I – II pożegnały tegoroczny karnawał. Dokładnie w tłusty czwartek w szkole odbył się specjalnie dla nich zorganizowany dzień pod hasłem „Żegnamy karnawał”. Na jego przebieg złożyły się: zajęcia poświęcone zwyczajom karnawałowym, bal przebierańców oraz przygotowany przez rodziców poczęstunek, składający się z tradycyjnych pączków, oponek oraz karnawałowego chrustu. Dziękujemy rodzicom i zapraszamy do galerii zdjęć.

Wychowawcy klas I – II: Beata Sarnecka i Anna Pastwa

 

 

Sukcesy naszych uczennic

podczas 26. Finału Miejsko-Gminnego Konkursu Recytatorskiego

 

Sukcesy uczennic podczas XXVI Finału MG Konkursu Recytatorskiego

 

1 marca w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu odbył się 26. Finał Miejsko-Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Do konkursu przystąpili uczestnicy, którzy zostali wyłonieni w szkolnych eliminacjach. Naszą szkołę w trzech kategoriach wiekowych reprezentowały uczennice: Magda Jarecka z klasy II SP, Anna Gocyła z klasy VI SP oraz Magdalena Borówka z klasy VIII SP. Punktualnie o 10.00, na scenie jako pierwsza wystąpiła nasza najmłodsza z reprezentantek. Dziewczyny, pomimo tremy, pięknie wystąpiły i Jury doceniło ich występy. W kategorii klas I – III Magda Jarecka zdobyła I miejsce i tym samym zakwalifikowała się do udziału w Eliminacjach Regionalnych Konkursu Recytatorskiego dla szkół podstawowych i gimnazjów „MAŁY OKR 2018” organizowanych w Katowicach. W kategorii: szkoła podstawowa kl. VII – VIII i gimnazjum, Magdalena Borówka zajęła II miejsce. Laureatki konkursu otrzymały pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz nagrody książkowe.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w Eliminacjach Regionalnych.

Aleksandra Buła

 

 

DZIEŃ DINOZAURA

26 lutego przypada nietypowe święto - Dzień Dinozaura. Dzieci fascynuje świat dinozaurów, dlatego postanowiliśmy to wykorzystać i rozwijać ich zainteresowania.

Przedszkolaki zachęcone przez wychowawczynię przyniosły do przedszkola różne przedmioty związane z tematem. Oglądając książeczki, albumy, figurki dinozaurów i pluszaki dzieci dzieliły się swoją wiedzą o pradawnych mieszkańcach Ziemi, o ich zwyczajach, zachowaniach oraz cechach szczególnych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kolekcja dinozaurów, którą zaprezentował Jasiu. Dzieci wysłuchały opowieści i ciekawostek o dinozaurach, nie zabrakło zabaw ruchowych i muzycznych, uwieńczeniem całego dnia było wykonanie pracy plastycznej – okazałego dinozaura z kartonu.

Renata Hetmańczyk

IMG 9557

IMG 9521


Regulamin XVII Powiatowego Konkursu Mitologicznego pod hasłem
„W świecie bogów i herosów greckich”
dla uczniów szkół podstawowych.

.:POBIERZ REGULAMIN:.


 

Zespół Szkolno-Przedszkolny przystąpił do kampanii profilaktycznej dotyczącej fonoholizmu pod hasłem:

„Smart, to znaczy mądrze! Uzależnienie, czy nawyk?”

         Cyberuzależnienie – znak naszych czasów. Najprościej rzecz ujmując można określić, że cyberuzależnienie polega na niekontrolowanym korzystaniu z komputera, smatfona lub innych urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu w sposób, który wyrządza szkody w sferze fizycznej, psychicznej, społecznej czy ekonomicznej u osoby korzystającej z tych urządzeń.

W dzisiejszych czasach trudno byłoby wyobrazić sobie życie bez dostępu do nowoczesnych technologii. Urządzenia te pomagają w komunikacji, ułatwiają naukę, zapewniają rozrywkę oraz usprawniają załatwianie wielu codziennych spraw. Z drugiej strony mogą negatywnie wpływać na życie człowieka, a w szczególności dzieci i młodzieży. Konsekwencją mogą być problemy z nauką i koncentracją, mową, spadkiem aktywności ucznia w zajęciach szkolnych, jak i pozaszkolnych oraz stosowanie różnych form przemocy. Konsekwencją „wirtualnego” trybu życia jest także narastający problem otyłości wśród dzieci i młodzieży. W niektórych przypadkach cyberuzależnienie może nawet prowadzić do depresji oraz prób samobójczych.

Nasza szkoła od lutego 2019r. będzie brała udział w działaniach prowadzonych w ramach kampanii "Smart, to znaczy mądrze! Uzależnienie czy nawyk?" prowadząc dodatkowe działania edukacyjne w zakresie bezpiecznego korzystania z urządzeń mobilnych (telefon, tablet) i Internetu.

Podstawowe cele kampanii to:

  • Przekazanie wiedzy na temat zjawiska fonoholizmu; omówienie jego przejawów                    i autodiagnoza wychowanków,
  • Wskazanie kompetencji psychologicznych wspierających kontrolę w zakresie używania smartfona,
  • Przekazanie wiedzy na temat skutków nadmiernego korzystania z urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu, zasad bezpiecznego korzystania z tych urządzeń, zachowań ryzykownych.

Adresatami kampanii będą: uczniowie szkoły podstawowej i klasy gimnazjalnej, rodzice, opiekunowie, osoby dorosłe, nauczyciele.

11

Czarowanie z figur geometrycznych w bibliotece szkolnej

      Dnia 30 i 31 stycznia 2019 r. po śniadaniu grupy: 6-latków i 3,4-latków uczestniczyły w zajęciach czytelniczo-plastycznych w bibliotece szkolnej. Przedszkolaki wysłuchały najpierw opowiadania Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Koła, trójkąty, prostokąty i czarodziej Hilary”. Książeczka pochodzi z kolekcji książek dla dzieci w wieku przedszkolnym „ ABC… uczę się. Czytam i poznaję świat”. Następnie dzieci miały za zadanie utworzyć własny obrazek z papierowych figur geometrycznych. Okazało się, że nasze przedszkolaki mają ogromny potencjał twórczy. Z figur przyklejanych na kartki powstały piękne, oryginalne prace. Podczas zajęć dzieci miały możliwość zetknięcia się z nową techniką plastyczną, rozwijały swoją wyobraźnię oraz kształtowały umiejętności manualne.

                                                                           M. Szczotarska

                                                                       J. Dybowska

 

Film dla rodziców i uczniów

Centralnej Komisji Egzaminacyjnej,

dotyczący informacji egzaminu ósmoklasisty.

 

 

Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu w Żelisławicach

Babcia i Dziadek - rozpieszczają, kochają bezwarunkową miłością, pozwalają prawie na wszystko. Trudno sobie wyobrazić dzieciństwo bez nich. Babcia jest często pierwszą nauczycielką życia. Ma nieskończoną cierpliwość, by odpowiadać na tysiące pytań. Dziadek zna wiele ciekawych historyjek, trudno się z nim nudzić, choćby przez chwilę.

Mieć babcię i dziadka to wielkie szczęście, bo to właśnie oni mają dla swoich wnucząt najwięcej czasu, dużo ciepła i miłości. To dla nich 25 stycznia 2019 r. w podzięce za miłość, cierpliwość, wyrozumiałość i otwarte serce, przedszkolaki z Żelisławic, pod czujnym okiem wychowawczyń, zaprezentowały wspaniały program artystyczny.

W tym roku ta niecodzienna uroczystość miała niezwykły przebieg. Tym razem spotkaliśmy się wszyscy wspólnie ( wszystkie grupy przedszkolne) w sali gimnastycznej, pięknie udekorowanej                      z pomocą rodziców. Zaproszeni goście, kochani Seniorzy, nie zawiedli i przybyli bardzo licznie do naszej placówki, gdzie niecierpliwie wypatrywali ich wnukowie.. Uroczystość rozpoczęła się od miłych słów i życzeń wygłoszonych przez przedstawicieli z grupy 6 -latków. Następnie dzieci zaprezentowały swe talenty w przygotowanym programie artystycznym.Nie zabrakło przy tym również tanecznych kroków, poruszających niejednego z widzów. Dziadkowie ze wzruszeniem nagradzali występy swoich wnucząt gromkimi brawami. Kończąc przedstawienie, przedszkolaki złożyły życzenia, odśpiewały gromkie 100 lat zgromadzonym babciom i dziadkom oraz wręczyły przygotowane upominki. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Ewa Stelmach, składając najserdeczniejsze życzenia z okazji obchodzonego święta.. W czasie uroczystości goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez zaangażowane mamy, podczas którego było wiele okazji do rozmów i wspomnień. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dostojni goście opuszczali szkołę wzruszeni, dziękując za miło spędzony czas. Był to niezwykły wieczór nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. To czas, w którym w wielu sercach gościła radość i duma z wnucząt. Dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za ich bezgraniczną miłość. Gustaw Flaubert mówi: " Serce jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie kupuje, ale które się ofiaruje".

Całą uroczystość przygotowały:

Dorota Kubisa- Skalska, Justyna Felis, Renata Hetmańczyk oraz Patrycja Kot

dzienbabcidziadka2019

JASEŁKA

 

W sobotę 12 stycznia 2019 r. o godz. 16.00 w Kościele Parafialnym w Żelisławicach odbyło się przedstawienie jasełkowe przygotowane przez klasę VI Szkoły Podstawowej pod kierunkiem P. M. Przybyłki i P. D. Grzesiak. Uczniowie zaprosili na to przedstawienie swoich rodziców, dziadków, krewnych i znajomych. Po raz kolejny historia Świętej Rodziny z Nazaretu skłoniła wszystkich do refleksji nad sensem przeżywania Świąt Bożego Narodzenia i związanej z nimi tradycji. Całość była przerywana pięknymi kolędami i pastorałkami przygotowanymi przez szkolny chór pod kierownictwem Pani Małgorzaty Ziai. Przedstawienie bardzo się podobało, a wszyscy uczestnicy otrzymali gromkie brawa.

                                                                                  Oprac. M. Przybyłka

838846

854

 

Jasełka

21 grudnia 2018 r. w godzinach porannych w naszej szkole uczniowie wraz z nauczycielami obejrzeli Jasełka, czyli przedstawienie o narodzeniu Dzieciątka Jezus. W podniosłym nastroju, z uwagą obejrzeliśmy piękny spektakl. W postacie wcielili się uczniowie naszej szkoły, którzy bardzo dobrze odegrali swoje role, a towarzyszący im chór szkolny zachęcił do wspólnego kolędowania. Występujący pracowali pod kierunkiem P. M. Przybylki, P. M. Ziai, P. D. Grzesiak. Świąteczną dekorację Sali gimnastycznej przygotowała P. B. Będkowska.

Ze świętami Bożego Narodzenia związany był konkurs na najładniejsza klasową choinkę ogłoszony przez Samorząd Uczniowski. I miejsce zajęli uczniowie klasy II szkoły podstawowej, II miejsce przypadło w udziale uczniom klasy VIII, a trzecie uczniom klasy  V a. Gratulujemy.

                                                                                                          Oprac. E. Stelmach

DSC06530

DSC06551

 

 

Przedstawienia profilaktyczne

z udziałem Teatru Profilaktyki „Kurtyna”  z Krakowa

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach

 

          W dniu 26 listopada 2018r., w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach, mieliśmy okazję obejrzeć dwa przedstawienia teatralne z udziałem aktorów Teatru Profilaktycznego „Kurtyna”   z Krakowa.

          Pierwsze z nich, przeznaczone dla wychowanków  klas szkoły podstawowej, obejrzeli uczniowie klas od IV do VI. W prezentowanym przez aktorów materiale główny bohater podejmuje wyzwania  i zaczyna dążyć do realizacji słusznych celów w świecie realnym, akceptując stawiane wyzwania   i pracowicie odbudowując poczucie swojej tożsamości i miejsce w grupie życzliwych mu: rodziców, nauczycieli, przyjaciół. „Moja historia” była spektaklem poruszającym ciągle aktualne problemy   w procesie budowania poczucia własnej wartości młodych, kilkunastoletnich ludzi, którzy poddani naturalnej presji środowiska próbują radzić sobie z problemami dojrzewania. Wymogi współczesności i radykalnie zwiększające się tempo życia społecznego stały się dla wielu z nich pułapkami, w których tracąc poczucie własnej tożsamości i podmiotowości, zaprzepaszczali szanse na prawidłowy rozwój  i wchodzili na niebezpieczną ścieżkę kompensowania używkami i uzależnieniami niezrealizowanej potrzeby akceptacji. Motywem przewodnim tej pełnej uroczego humoru komedii sytuacyjnej było nie tylko opisywanie skutków tego niepokojącego procesu. Twórcy przedstawienia skupiali się, przede wszystkim, na prezentacji mechanizmów i procesów, będących zalążkiem w powstawaniu problemów i zagrożeń dotykających młodych ludzi, oraz na promowaniu postaw aktywnych, dynamicznie radzących sobie z przeciwnościami.

          W drugiej części uczniowie klas starszych szkoły podstawowej i uczniowie klasy III gimnazjum, poprzez udział w spektaklu pt. „Ślepy zaułek”,  poznali historię dziewczyny i chłopaka, którzy zaufali mediom i za wszelką cenę próbowali zaistnieć w świecie Internetu. Główna bohaterka podejmuje wyzwanie i przekracza próg do nowego świata, który trafnie określa jako taką społeczność, gdzie znajdziemy wszystko to, co kiedyś było tylko w realnym świecie. Z jedną różnicą, w sieci wszystko dzieje się szybciej i tak naprawdę, nikt nad tym nie ma kontroli. W jednym momencie trafiasz na piedestał, jesteś bożyszczem, za chwilę jesteś obiektem kpin, samotnikiem trapionym cierpieniem, a także obiektem szantażu. Tu bez namysłu podejmujesz decyzje, które ważą na twoim prawdziwym życiu. Adrenalina, smak ryzyka, chęć podobania się, bycia popularnym, modnym, najbardziej oryginalnym, najbardziej podobnym do celebrytów. Tu nie ma miejsca na słabość, tu masz władzę dawać innym akceptację, czyli życie, i masz władzę to życie zabierać. Oczywiście, decyduje większość, jednostka liczy się tylko, kiedy podejmuje wyzwanie.  Chłopak także popełnia błąd, który zaważy na całym jego życiu; będąc pod wpływem środków odurzających, potrąca dziecko u ucieka z miejsca wypadku. Uciekając,   w pociągu, przypadkiem spotyka babcię swojej ofiary. Ciekawa formuła spektaklu, oparta na spotkaniu wszystkich tych postaci w pociągu, powoduje, że sytuacja przedstawiona zostaje w niezwykle dynamiczny, a zarazem klarowny sposób.

          Za możliwość skorzystania z oferty teatralnej  na terenie szkoły, a także za zaangażowanie     w organizację bardzo atrakcyjnej dla uczniów formy profilaktyki,  szczególne podziękowania składamy P. Zdzisławowi Banasiowi - Burmistrzowi Miasta i Gminy Siewierz, a także Pani Barbarze Nowak – przedstawicielowi  Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  i Przeciwdziałania Narkomanii w Siewierzu.

                                                                        Opracowała: Agnieszka Sieradzka – pedagog szkolny

spektakl profilaktyczny 2018 1

 

spektakl profilaktyczny 2018 2

 

spektakl profilaktyczny 2018 3

 

spektakl profilaktyczny 2018 4   spektakl profilaktyczny 2018 6