Konkurs na dynię z okazji Halloween

 

SAM 2208

 

       W tegorocznej edycji szkolnego konkursu na dynię Halloweenową zwyciężyli następujący uczniowie: miejsce I – Konrad Górecki (grupa starsza przedszkole), miejsce II – Magdalena Karcz (klasa II gimnazjum), miejsce III – Nadia Walo (kl.II a ). Wyróżnienie zdobył Patryk Noszczyk (kl.II a). Wszystkie dynie były bardzo ciekawe i pomysłowe, jak co roku. Zwycięzcom gratulujemy a pozostałym uczestnikom składamy podziękowania za udział w konkursie.

Anna Gnacik

 

 

 

Porządkowanie grobów  na cmentarzu w Żelisławicach

 

SAM 2186

W tygodniu poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły brali udział w porządkowaniu Grobu Nieznanego Żołnierza i pozostałych miejsc pamięci w Żelisławicach. Uczniowie wraz z opiekunem udali się na cmentarz parafialny i do kaplicy w centrum Żelisławic, gdzie uprzątnęli liście, umyli płyty i zapalili znicze. Jest to dowodem czci miejsc tak ważnych w naszej historii, o których należy pamiętać i przekazywać kolejnym pokoleniom informacje o nich.

Anna Gnacik

 

Za co Polacy kochają Sienkiewicza

 

SAM 2218       SAM 2227

 

SAM 2235

 

 

4 listopada  br. uczniowie klas VI szkoły podstawowej, I i III gimnazjum brali udział w zajęciach bibliotecznych pt. „Za co Polacy kochają Sienkiewicza”.  18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. "Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń” – podkreślili senatorowie .”Należy w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości.” Henryk Sienkiewicz był i jest ambasadorem polskości. Senat zwrócił się  do organów państwa i instytucji społeczeństwa obywatelskiego, by w swojej działalności w roku 2016 uwzględniły potrzebę popularyzacji twórczości Noblisty.

             Przed rozpoczęciem zajęć uczestnicy obejrzeli wystawkę książek i adaptacji filmowych na podstawie dzieł H. Sienkiewicza zgromadzonych w naszej bibliotece. Mogli też pochwalić się przyniesionymi z domów własnymi dziełami pisarza. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli fragment filmu pt.”Larum grają…”  z autentycznymi zdjęciami i zapisem ceremonii pogrzebowej autora „Krzyżaków”, która przerodziła się w owych czasach w manifestację narodową. Czytali fragment „Pana Wołodyjowskiego” , poznali anegdoty o autorze, dowiedzieli się -” Jak Polacy kiedyś czytali  Sienkiewicza”. Pracowali w grupach i indywidualnie  rozwiązując zadania quizu oraz krzyżówki. Wspólnie, całymi klasami sporządzali „ mapę myśli’  pod hasłami: „ Za co Polacy kochają Sienkiewicza” , „Bohater Sienkiewiczowski” , Sienkiewicz – z czym nam się kojarzy ”. Zainteresowanie uczniów świadczyło o potrzebie przeprowadzenia takich zajęć.

            Realizowane zajęcia doskonale wpisały się w tematykę związaną z życiem i twórczością patrona naszej Szkoły w Roku Sienkiewiczowskim.

Prowadzące: Małgorzata Miłoch, Małgorzata Szczotarska

 

 

Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej

 

Uczennica naszej szkoły, Julia Machura z klasy II Gimnazjum, zajęła II miejsce w I Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej i Niemieckiej w Zespole Szkół im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie. Konkurs miał miejsce 28 października 2016r. Wśród uczestników byli uczniowie z gimnazjum w Myszkowie, Poraju, Porębie, Pińczycach, Lgocie, Koziegłowach i Żelisławicach. Uczniowie śpiewali piosenki w języku angielskim, poziom konkursu był bardzo wyrównany, a nasza uczennica zaprezentowała piosenkę Alana Walkera „Sing me to sleep”. Julia zajmując II miejsce otrzymała dyplom, statuetkę oraz bon do jubilera w Myszkowie.

Julii gratulujemy i życzymy jej dalszych sukcesów.

                                                                                                                  Anna Gnacik

 

Sukcesy uczennic z ZSP w Żelisławicach

 

   22 września 2016r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wojkowicach Kościelnych odbył się Festiwal Piosenki Dziecięcej. Celem konkursu była prezentacja dorobku artystycznego, promowanie dziecięcej twórczości artystycznej oraz wymiana pomysłów i doświadczeń. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie z klas I-III szkól podstawowych. Do szkoły w Wojkowicach Kościelnych przybyło wielu rozśpiewanych przedszkolaków i uczniów z regionu. W festiwalu udział wzięli także reprezentanci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach. Nasze przedszkole reprezentowała  Marysia Jędrzejewska, która zajęła I miejsce. Reprezentantką szkoły była Martynka Woźniak z klasy III. Piosenką „Cud w szafie” wyśpiewała nagrodę Grand Prix Festiwalu. Laureatkom gratulujemy sukcesów!

Anna Pastwa

 

Wycieczka edukacyjna do Biblioteki Śląskiej

i Muzeum Śląskiego

 WP 20161004 013

       4 października uczniowie klas IV, V i VI z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego     w Żelisławicach uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Biblioteki Śląskiej i Muzeum Śląskiego w Katowicach.

      Pracownicy biblioteki oprowadzili wycieczkowiczów i przekazali ogromną wiedzę na temat historii powstania tejże instytucji.

     Biblioteka Śląska jest najstarszą polską Książnicą na Górnym Śląsku. Powołano ją do życia na przełomie 1922 i 1923 roku jako Bibliotekę Sejmu Śląskiego i od tej pory stała się jedną z najnowocześniejszych i najprężniejszych placówek tego typu w kraju.

    Uczniowie naszej szkoły zwiedzali najważniejsze agendy czytelnicze: wypożyczalnię, czytelnię główną, czytelnię czasopism bieżących, czytelnię zbiorów specjalnych i czytelnię zbiorów mikroform.

    Na początku wycieczkowicze zostali zapoznani z zasadami zapisywania się i korzystania ze zbiorów. Zobaczyli jak wyglądają katalogi tradycyjne (min. katalog klamrowy) oraz nowoczesny system katalogowy. Duże zainteresowanie wzbudził automatyczny system transportowania i magazynowania książek. Wszyscy byliśmy świadkami, jak za pomocą ruchomych wózków i gęstej sieci „autostrad" na suficie, książki zjeżdżały do czytelni z tzw. magazynu wysokiego składowania zlokalizowanego w 8 metrowym „kominie” górującym nad budynkiem biblioteki.

   W czytelni historii Biblioteki Śląskiej młodzież naszej szkoły została zapoznana z najmniejszymi i najdroższymi książkami będącymi w posiadaniu tejże placówki. Ciekawostką było to, że autorem jednej z najmniejszych książek w zbiorach – jest wielki Ślązak Wojciech Korfanty, a najdroższa książka (została przedstawiona w wymiarach rzeczywistych) to „Ptaki Ameryki”.

   Młodzież miała również okazję zobaczyć znajdującą się w holu głównym wystawę poświęconą życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.

   Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Śląskiego. Nowoczesny kompleks budynków znajduje się na terenie Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice” i tworzy nowe centrum życia kulturalnego. Uczestnicy wycieczki mogli tu obejrzeć wiele pięknych, ciekawych obrazów i rzeźb. Oprócz tego w Muzeum umieszczone były makiety budowli, repliki starych ubrań i ich projekty. 

   Wyjazd edukacyjny mimo deszczowej pogody był bardzo udany. Młodzież mogła nie tylko poszerzyć swoją wiedzę z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej oraz regionalnej, ale również dobrze się bawić i poznać dużo ciekawych miejsc.

                 

Małgorzata Szczotarska

 

 

„Wylosuj Anioła”

 

IMAG4432 

Rok szkolny 2016/2017 ogłoszony jest przez Ministerstwo Oświaty ROKIEM  WOLONTARIATU. My bardzo lubimy pomagać, więc od razu postanowiliśmy poszukać inicjatywy, w którą możemy się włączyć. Pomysł poddała nam nasza Pani Polonistka mówiąc : - Napiszcie listy do chorych dzieci. Spodobało nam się to, więc chętnie się zgodziliśmy.  We wrześniu uczniowie naszej klasy  I gimnazjum  wykonywali kartki i pisali listy do dzieci z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”  z Lublina  w ramach akcji „Wylosuj Anioła”, która   ma na celu poprawienie  humorów małym pacjentom na oddziałach onkologicznych.  Chcąc  zostać  „Aniołami Stróżami” dzieci  napisaliśmy kilka słów o sobie, czasem poddaliśmy swój  telefon  lub e-mail. Może Nieznany Kolega lun Koleżanka odezwie się, może będzie chciał/chciała pogadać, lub coś napisać? Dzieciaki  będą wybierać  losowo kartki, więc zaznaczaliśmy do kogo jest adresowane -  dla dziewczynki, czy chłopaka, żeby można wylosować swojego „Anioła”. Wszystkie wykonane przez nas prace wysłaliśmy na adres  Fundacji, teraz czekamy, może  uda nam się zdobyć nowych  przyjaciół .

"Każde dziecko i w każdej chwili swego życia ma prawo do bycia szczęśliwym, nawet na oddziale onkologii ! Nasze zadanie właśnie w tym widzimy – dać szczęście dziecku w trudnych momentach jego życia na tyle , na ile możemy i potrafimy."

 

Uczniowie klasy VI

 

Lekcja biblioteczna

 

SAM 2107

19 września 2016 r. uczniowie klasy II b szkoły podstawowej wzięli udział  w zajęciach bibliotecznych        w filii bibliotecznej w Żelisławicach. Podczas spotkani Pani Justyna Madejska omówiła z uczniami organizację pracy biblioteki,  zasady korzystania ze zgromadzonych zbiorów w wypożyczalni i czytelni, opowiedziała o ciekawych propozycjach czytelniczych oraz gorąco zachęcała do częstych odwiedzin w godzinach popołudniowych.  W ten deszczowy poniedziałek uczniowie uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych o tematyce bajkowej. Bibliotekarka czytała uczestnikom fragmenty bajek Perrault, następnie przygotowała wiele zagadek, quizów  i konkursów. Drugoklasiści wykonali także ilustracje do poznanych bajek. Ich prace zostały umieszczone w galerii w filii bibliotecznej. Na zakończenie uczniowie otrzymali słodki poczęstunek oraz zakładki, które mamy nadzieję, będą często używane.

Poniedziałkowa   wizyta  rozpoczęła  cykl spotkań uczniów  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego      w Żelisławicach z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Siewierzu, których celem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, wdrażanie do samokształcenia, budowanie pozytywnych postaw czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.

 Oprac. A. Buła

 

          Sprzątanie Świata

ss baton thumb

 

W trzeci piątek września uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego                       w Żelisławicach uczestniczyli w realizacji ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”.    Jej celem jest budowanie świadomości ekologicznej, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

 Nasz udział w tym przedsięwzięciu stał się już tradycją, gdyż co roku w wybrany piątek  września uczniowie wyruszają sprzątać naszą „małą ojczyznę”. Każda klasa ma wyznaczony teren, na którym stara się przywrócić porządek. Po ciężkiej pracy uczniowie mogli odpocząć i zrelaksować się przy ognisku, na którym można było upiec kiełbaski lub tradycyjne „prażonki”.

Tegoroczna 23. edycja akcji przebiegała pod hasłem „Podaj dalej… drugie życie odpadów”.  Uczestnictwo uczniów z Żelisławic w przedsięwzięciu poprzedzone było pogadankami na lekcjach wychowawczych na temat głównych przesłań akcji, tj. promowania poszanowania zasobów i efektywnej segregacji, unikania odpadów, uświadomienie dzieciom  ich wpływu na środowisko i ilości wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.

Wszystkim uczestnikom akcji dziękujemy za zaangażowanie.

  Oprac. A. Buła

 

 

„Bezpieczna droga do szkoły”

 

20160914 104822

We wrześniu szczególnie pamiętamy o tym,  aby zapewnić uczniom bezpieczną drogę do szkoły . W tym celu nauczyciele  edukacji wczesnoszkolnej prowadzą cykl lekcji, na których przypominają i pogłębiają zasady i przepisy ruchu drogowego.

Bardzo ważnym elementem jest informowanie dzieci o zagrożeniach związanych z poruszaniem się po drodze. W tym celu do naszej szkoły zaprosiliśmy policjantów KPP w  Będzinie. Spotkanie dzieci z policjantami było  dużą atrakcją i  zachęciło ich do poznawania zasad poruszania się po chodnikach, poboczach i przejściach dla pieszych.

Doświadczeni funkcjonariusze „ drogówki” omówili najważniejsze przepisy , udzielili dzieciom porad praktycznych, wskazali najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie naszej szkoły. Na zakończenie spotkania dzieci mogły zadawać pytania, obejrzeć  radiowóz oraz otrzymały pamiątkowe gadżety- światełka odblaskowe  do tornistrów. 

 Jolanta Machura 

 

Rumieńce lata pobladły,
Kolejne wakacje za nami,
Pełni sił i zapału,
Do ciebie szkoło wracamy !

SAM 20622

        1 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach  rozpoczął się nowy rok szkolny. Spotkanie uczniów ze szkołą poprzedziła o godzinie 8.00 uroczysta Msza św. w kościele parafialnym p.w. Jana Chrzciciela w Żelisławicach, następnie uczniowie udali się do szkoły, gdzie o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej miała miejsce akademia. W uroczystości udział wzięli  Pani Dyrektor Ewa Stelmach , grono pedagogiczne, zaproszeni goście, rodzice, pracownicy szkoły oraz uczniowie. Pani Dyrektor Ewa Stelmach powitała wszystkich zgromadzonych i oficjalnie rozpoczęła nowy rok szkolny 2016/2017. Następnie Pani Wicedyrektor Pani Anna Skwara przedstawiła organizację pracy szkoły w nowym roku. 

        Po oficjalnej części uroczystości uczniowie klasy 5  zaprezentowali program artystyczny opracowany przez wychowawczynię panią  Alicję Nimirską we współpracy z panią Małgorzatą Ziają, która zadbała o oprawę muzyczną. Program składał się z dwóch części. Pierwsza nawiązywała do rocznicy wybuchu II wojny światowej,  druga  do minionych wakacji i rozpoczynającego się roku szkolnego. Uczniowie klasy piątej kilka ostatnich dni wakacji przeznaczyli na próby, aby móc, jak najlepiej zaprezentować się przed publicznością.

      Po zakończeniu akademii, uczniowie przeszli do sal lekcyjnych na spotkanie organizacyjne z wychowawcami, które  było również okazją na spotkanie z koleżankami i kolegami z klasy. Był czas na pierwsze dzielenie się wakacyjnymi wrażeniami i wspomnieniami oraz przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i na drodze.

Marlena Czarnecka

 

 

SUKCESY SZKOŁY

W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

 

Czytaj więcej: Sukcesy Szkoły w roku szkolnym 2015/2016

 

 

W domu i zagrodzie, czyli rodzinne biesiadowanie

 

17 czerwca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach odbyła się kolejna uroczystość z cyklu „Rodzinne biesiadowanie”, która na stałe wpisała się w życie kulturalne placówki. Celem imprezy była pielęgnacja regionalnego dziedzictwa, bogatych tradycji lokalnych i regionalnej kuchni.

W piątkowe popołudnie, mimo burzowej, bardzo wietrznej pogody, do placówki licznie przybyli zaproszeni goście, a wśród nich: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Pan Zdzisław Banaś z małżonką, zastępca Burmistrza Pan Dariusz Waluszczyk, Radny Rady Powiatu Będzińskiego- Pan Jan Mucha, Radni Rady Miejskiej w Siewierzu- Panie pełniące również funkcję sołtysów sołectwa: Żelisławice- P. Alicja Bieniek oraz sołectwa Leśniaki- P. Zofia Machura, ksiądz proboszcz Marek Majchrzak, dyrektorzy placówek kulturalnych   i oświatowych gminy Siewierz, Prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niwy   w Brudzowicach dr Emilian Kocot, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Katowicach dr Jacek Kocot, Zarząd Rady Rodziców, prezesi i dyrektorzy oraz władze lokalnych organizacji i stowarzyszeń,, sponsorzy i przyjaciele placówki. Gościliśmy również przedstawicieli Stowarzyszenia „Banku Życzliwych Serc" działającego na terenie gminy na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz Stowarzyszenia „Wspólnie dla Mieszkańców Żelisławic”.

W ubiegłych latach podczas spotkania prezentowane były lokalne zwyczaje karnawałowe oraz wielkanocne. W tym roku tematem spotkania były tradycje życia codziennego. Uczniowie oraz goście wystąpili w strojach stylizowanych na ubiory regionalne. Sala gimnastyczna, dzięki odpowiedniej dekoracji wykorzystującej tradycyjne rekwizyty,  na czas występów zamieniła się w izbę biesiadną. 

Uroczystości rozpoczęły się od występu uczennic ZSP, które wcielając się w rolę członkiń kół gospodyń wiejskich, opowiadały o „swych” codziennych obowiązkach, pracach   i związanych z nimi zwyczajach. Następnie wystąpiły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Żelisławic, które przygotowały pokaz wyrabiania masła i sera, przedstawiły zwyczaje związane z pieczeniem chleba oraz zapoznały zebranych z zakresem obowiązków, jaki mieli poszczególni członkowie rodziny. Panie na zakończenie swojego występu przygotowały degustację własnych wypieków i wyrobów. Podczas, gdy zebrani kosztowali pyszny swojski chleb z masłem oraz ciasta drożdżowe, na scenie wystąpili uczniowie, którzy tym razem wcielili się w role mężów i synów kobiet spędzających czas na próbie do występu koła gospodyń. Mężczyźni (także lubiący pośpiewać i potańczyć),  kierowani chęcią zdobycia we wsi popularności, szczególnie wśród pięknych i młodych niewiast, zakładają chór męski.

Występ uczniów zakończył pokaz tańca do utworu „Miała baba koguta” w wykonaniu zespołu Żeleśniaki  oraz występ chóru szkolnego. Kontynuując część wokalną programu, przed publicznością wystąpili Panowie z Chóru Męskiego w  Żelisławicach, z którymi zebrani chętnie odśpiewali popularne, ludowe przyśpiewki. Jako ostatnie na scenie zaprezentowały się Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach, które przygotowały prezentację zwyczajów związanych z sianokosami. Ich występ zachwycił wszystkich, bowiem było to barwne widowisko pełne humoru, śpiewu i tańca, a występujący w profesjonalny sposób odegrali swoje role. Również Panie z Leśniaków przygotowały dla publiczności poczęstunek – tym razem zebrani w sali gimnastycznej próbowali swojski chlebek ze smalcem.

Część artystyczną imprezy zakończyło przemówienie Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisława Banasia, który na uroczystości przybył z rodziną i swoją dumą –wnuczkiem Stasiem. Głos zabrała również Pani Dyrektor, która podziękowała Paniom  z Kół i Panom z Chóru za przygotowanie swoich prezentacji, sponsorom za wsparcie finansowe, rodzicom za pomoc, a zebranym za przybycie. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek do jednej z sal, gdzie czekał już stół biesiadny ze słodkimi wypiekami rodziców i babć uczniów naszej szkoły, kawa, herbata, pyszny bigos oraz lokalny żurek, przygotowany dzięki wsparciu sponsorów uroczystości.

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego jakże cennego dla społeczności szkolnej   i lokalnej przedsięwzięcia. Dzięki Waszej pomocy i wsparciu mamy możliwość podejmować działania zmierzające do integracji społeczności lokalnej, kultywowania regionalnych tradycji i wspólnego, kilkupokoleniowego spędzenia wolnego czasu. Wasza chęć i zapał  do proponowanych przez naszą placówkę działań utwierdza nas w przekonaniu, że warto  i należy współpracować na rzecz pielęgnowania regionalnego dziedzictwa oraz krzewienia wśród dzieci i młodzieży postaw lokalnego patriotyzmu.

W szczególny sposób za pomoc w zorganizowaniu uroczystości dziękujemy: Kołom Gospodyń Wiejskich z Żelisławic i Leśniaków oraz Chórowi Męskiemu z Żelisławic, nauczycielom ZSP w Żelisławicach zaangażowanym w przygotowanie przedsięwzięcia,    rodzicom i rodzinom uczniów ZSP w Żelisławicach za przygotowanie wypieków, P. Janowi Musze-Radnemu Rady Powiatu Będzińskiego za sponsoring, P. Elżbiecie Mazurkiewicz za poczęstowanie nas sokiem jabłkowym z Tłoczni Mazurkiewiczów, P. Alicji Nowak- właścicielce Restauracji „Zamkowa’ w Siewierzu, P. Januszowi Stelmachowi-dyrektorowi ZS w Brudzowicach, pracownikom obsługi ZSP w Żelisławicach za przygotowanie tradycyjnego bigosu i żurku, wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.

 

 

 

Kangur Matematyczny 2016

 

Litwa,  Francja,  Węgry to  kraje, które mogą zwiedzić tegoroczni laureaci Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR. Konkurs ten  organizowany jest corocznie w marcu od ponad dwudziestu lat.

 Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego również wzięli udział w tegorocznej edycji konkursu. Spośród najlepszych matematyków naszej szkoły nie było co prawda laureatów,  ale możemy pochwalić się nagrodami drugiego stopnia i wyróżnieniami. Oprócz dyplomów, które otrzymują uczniowie za wysokie wyniki w konkursie, nagrodami są również książki i  bon wartościowy.

Najlepszy wynik –Wynik bardzo dobry otrzymał uczeń klasy II gimnazjum Adam Nowak   w kategorii Kadet. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymał uczeń klasy pierwszej gimnazjum Mikołaj Broncel.

            W kategorii Maluch, w której pisali uczniowie klas młodszych, wyróżnienie otrzymała Małgosia Broncel -uczennica klasy 3,oraz  Marysia Broncel  - uczennica klasy 5  i  Zuzanna  Farnicka -  uczennica klasy 6  -zdobyły wyróżnienia w kategorii Beniamin.

            Wszystkim uczestnikom i wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                              Alicja Nimirska

                                                                                              Ilona Kurzak-Szewczyk

 

54. Dni Ziemi Siewierskiej

 

WP 20160604 014

 

W pierwszy weekend czerwca mieszkańcy gminy świętowali 54. Dni Ziemi Siewierskiej. Tradycyjnie impreza rozpoczęła się „Żakinadą”, która wyruszyła spod Miejsko-Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki na błonia siewierskiego zamku. W barwnym korowodzie nie zabrakło uczniów naszej szkoły, którzy w pięknych, kolorowych, ludowych strojach przemierzali ulice miasta odśpiewując znane i skoczne przyśpiewki. Na miejscu zastępca Burmistrza P. Dariusz Waluszczyk dokonał oficjalnego otwarcia imprezy przekazując klucz do miasta młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II  w Siewierzu.

Program imprezy rozpoczęły występy dzieci i młodzieży na Artystycznej Scenie Młodych. Nasza szkołę reprezentował ludowy zespół „Żeleśniaki” który przedstawili scenki    z codziennego życia na wsi, a jego występ ubarwiły występy wokalne chóru szkolnego.

 

Aleksandra Buła

 

Występ uczniów podczas Majówki w Gminie Siewierz

 

3 maja uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach wystąpili podczas Gminnych Obchodów Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które w tym roku połączone zostały z jubileuszem 90-lecia istnienia lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz oficjalnym otwarciem boiska „Ostoja”.

Obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela, po czym wszyscy zebrani udali się na stadion LKS Ostoja Żelisławice, gdzie kontynuowane były uroczystości państwowe i strażackie oraz dokonano symbolicznego otwarcia stadionu. Po części oficjalnej na scenie wystąpili uczniowie naszej szkoły, Orkiestra Dęta OSP Żelisławice, Chór Męski z Żelisławic oraz KGW Żelisławice.

Na zakończenie na scenie wystąpił zespół muzyczny „Baciary”, który zaprezentował swoje najpopularniejsze hity, a najwytrwalsi bawili się  na zabawie tanecznej  przy muzyce zespołu „Biały Miś”.

 

Aleksandra Buła

 

 

Klasowy Turniej gier planszowych

 

IMAG3676IMAG3678

 

 

Uczniowie klasy VI , ucząc się pisać instrukcję, opracowali gry planszowe  w oparciu o lektury szkolne i teksty z podręcznika. Musieli  opracować  zasady gry, planszę do gry, pionki, pytania, pudełko, w którym umieścili grę. Zaskoczyli profesjonalizmem i estetyką wykonania. Wcześniej widzieli grę wykonaną na konkurs o Sienkiewiczu przez Magdę uczennicę kl. II gimnazjum , która  to zdobyła I miejsce. Poskutkowało , postarali się bardzo...   Były gry poświęcone: "W pustyni i w puszczy", "Hobbitowi", "Tajemniczemu ogrodowi", "Temu obcemu",  "Gwiezdnym wojnom", "Wakacjom z duchami" .  Urządziliśmy, aby sprawdzić jak poradzili sobie z opracowaniem instrukcji (czy jest ona czytelna dla innych) , Klasowy Turniej Gier Planszowych . Uczniowie również oceniali  pracę swoich kolegów.  Najlepszą ocenę uzyskała gra Marcela i Kuby  na podstawie książki "W pustyni i w puszczy". Małgorzata  Miłoch

 

 

Francuskie dyrdymały i sztuka pieczenia chleba

 

IMAG3647

 

Uczniowie klasy V, w maju na Dzień Matki, przygotowali  bajkę pt. "Francuskie dyrdymały i sztuka pieczenia chleba " .   Wszyscy uczniowie rewelacyjnie opanowali tekst, wspaniale wcielili się w przydzielone role. Królowa mówiła z "francuskim akcentem",   a królewna Zuzia była rozkapryszona i rozpieszczona przez mamę do granic możliwości. Król, niezwykle rozsądny i mądry, bronił swoich skarbów i przekonań z wielkim poświęceniem. Błazen bawił wszystkich swoimi pokazami, a królewicze byli niezwykle oryginalni. Subtelne wróżki  przeistaczały się rewelacyjnie w  mieszczki,  damy dworu i Bonifacy dodawali kolorytu pałacowymi ploteczkami. Złotnik i piekarczyk przekazali Zuzi  morał wynikający z bajki.  Przygotowali, dzięki rodzicom, wspaniałe stroje ( niektóre szyte specjalnie na występ). Całość dopełniała dekoracja i dworska muzyka. Drugą część spotkania poświecili życzeniom z okazji Dnia Matki. Śpiewali piosenki, recytowali wiersze , a publiczność miała łzy w oku. Występ bardzo podobał się .

Małgorzata Ziaja

Małgorzata  Miłoch 

 

 

Sprawozdanie z realizacji kampanii  profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł 2016”

  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach

 SAM 1761

          W bieżącym roku szkolnym, po raz kolejny, byliśmy uczestnikami ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Hasłem przewodnim tegorocznej kampanii była „Dobra opieka – udany start w dorosłość”

          W ramach realizacji  założeń tegorocznej edycji w naszej szkole, jej koordynatorka, przygotowała i zorganizowała akcję  informującą uczniów i rodziców, a także przedstawicieli środowiska lokalnego o założeniach projektu. W tym celu przygotowała szkolną gazetkę informacyjną z wykorzystaniem materiałów (plakatów, ulotek profilaktycznych). Na stronie internetowej szkoły zostały zamieszczone dodatkowo: materiały informacyjne na temat założeń i zasad uczestniczenia w kampanii, materiały informacyjne dla uczniów i ich rodziców/opiekunów dotyczące realizowanego w szkole konkursu. Szkolna koordynatorka Kampanii zapoznała uczniów wszystkich klas z założeniami projektu. Przygotowując uczniów do udziału w konkursie i jednocześnie uświadamiając im wagę    i znaczenie wspólnego działania na rzecz dobrej opieki, zorganizowano w szkole tydzień profilaktyki, w czasie którego wychowawcy i pedagog szkolny prowadzili na zajęciach wychowawczych pogadanki na temat profilaktyki uzależnień, w odniesieniu do problematyki umiejętności zapewnienia właściwej opieki, opieki zgodnej z poziomem rozwojowym dziecka, a także z jego aktualnymi potrzebami.  W czasie zajęć pedagog i wychowawcy klas zwracali uczniom szczególną uwagę na skutki zachowań ryzykownych i przedstawiali możliwości dokonywania racjonalnych wyborów, przekazywali informacje na temat zdrowego odżywiania się, na temat właściwego zagospodarowywania wolnego czasu, na temat właściwych relacji rodzinnych i rówieśniczych.

          W ramach realizacji programów profilaktycznych zaproszono uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum do udziału w konkursie plastyczno-literackim „Na czym polega dobra opieka?”.

          Rodzice uczniów zostali zapoznani z bogatymi materiałami informacyjnymi uzyskanymi dzięki uczestniczeniu szkoły w programie od Gminnego Koordynatora Kampanii. Materiały mają zachęcić rodziców do spędzania swojego wolnego czasu wspólnie z dziećmi, do pomocy młodym ludziom  w zagospodarowaniu czasu  po to, by nie szukali  działań niebezpiecznych dla własnego zdrowia  i życia. Staraliśmy się zachęć rodziców do większej uwagi nad tym, jak młodzi ludzie spędzają swój wolny czas, ze szczególnym uwzględnieniem właściwej kontroli rodzicielskiej.

          Wszyscy nauczyciele zostali zaproszeni do udziału w internetowych kursach realizowanych  w ramach Akademii Profesjonalnego Nauczyciela, których celem będzie podniesienie ich umiejętności i kompetencji wychowawczych w zakresie radzenia sobie z trudnymi zachowaniami uczniów.

          Konkurs realizowany w szkole spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów. Do konkursu plastycznego zgłoszono  28 prac. Komisja oceniająca prace w konkursie plastyczno-literackim stanęła wobec tego przed trudnym wyborem wybrania prac najlepszych. Oceniano przede wszystkim: zgodność pracy z tematem, zaangażowanie ucznia w wykonanie pracy, samodzielność wykonania pracy i jej wartość estetyczną. Po wnikliwej analizie przygotowanego przez uczniów materiału, wobec wyrównanego poziomu artystycznego prac,  postanowiono przyznać 28 nagród, którymi były: gry edukacyjne, zestawy plastyczne i drobne upominki.

Po zakończenia konkursu na etapie szkolnym prace zostały przez szkolnego koordynatora kampanii przygotowane i przekazane do Gminnego Koordynatora Kampanii w celu wysłania do konkursu na szczeblu ogólnopolskim.

          Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach i szkolna koordynatorka kampanii składają na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Pana Zdzisława Banasia i jego współpracowników serdeczne podziękowanie za zorganizowanie kampanii na terenie naszej placówki i sfinansowanie nagród konkursowych.

W załączeniu do niniejszego sprawozdania:

  • Lista osób nagrodzonych w konkursach plastycznych wraz z pokwitowaniem odbioru nagród.

Opracowała: Agnieszka Sieradzka – szkolny koordynator kampanii

 

 

          W dniu 8 czerwca 2016 roku w naszej szkole gościliśmy  strażaka P.Andrzeja Machurę – Prezesa  OSP Żelisławice. W spotkaniu uczestniczyły dzieci  z przedszkola i kl. I –II szkoły podstawowej. Dla uczniów klasy pierwszej był to ostatni  etap omawiania lektury pt „ Jak Wojtek został strażakiem” W trakcie spotkania strażak  przybliżył dzieciom tajniki funkcjonowania straży pożarnej, przekazał informacje dotyczące bezpiecznego zachowania się w czasie pożaru, burzy czy wypadku. Dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, utrwaliły numery alarmowe 998 i 112. Pan Andrzej Machura zaprezentował całe wyposażenie wozu strażackiego, a także poszczególne elementy umundurowania. Dzieci mogły przymierzyć hełm strażacki, założyć kominiarkę strażacką,                       a także w praktyce wypróbować działanie czujnika bezruchu, w który każdy strażak w akcji jest wyposażony.  Usiadły także w kabinie przeznaczonej dla ratowników i za kierownicą pojazdu. Duże wrażenie zrobiły na dzieciach efekty sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, w które wyposażone są samochody pożarnicze. Zafascynowane i zaciekawione dzieci wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły wiedzę dotyczącą odpowiedzialnej i pożytecznej pracy strażaka. Niektórzy już snuli marzenia, jak dzielnymi strażakami będą w przyszłości. .

Jolanta Machura