Klasowy Turniej gier planszowych

 

IMAG3676IMAG3678

 

 

Uczniowie klasy VI , ucząc się pisać instrukcję, opracowali gry planszowe  w oparciu o lektury szkolne i teksty z podręcznika. Musieli  opracować  zasady gry, planszę do gry, pionki, pytania, pudełko, w którym umieścili grę. Zaskoczyli profesjonalizmem i estetyką wykonania. Wcześniej widzieli grę wykonaną na konkurs o Sienkiewiczu przez Magdę uczennicę kl. II gimnazjum , która  to zdobyła I miejsce. Poskutkowało , postarali się bardzo...   Były gry poświęcone: "W pustyni i w puszczy", "Hobbitowi", "Tajemniczemu ogrodowi", "Temu obcemu",  "Gwiezdnym wojnom", "Wakacjom z duchami" .  Urządziliśmy, aby sprawdzić jak poradzili sobie z opracowaniem instrukcji (czy jest ona czytelna dla innych) , Klasowy Turniej Gier Planszowych . Uczniowie również oceniali  pracę swoich kolegów.  Najlepszą ocenę uzyskała gra Marcela i Kuby  na podstawie książki "W pustyni i w puszczy". Małgorzata  Miłoch

 

 

Francuskie dyrdymały i sztuka pieczenia chleba

 

IMAG3647

 

Uczniowie klasy V, w maju na Dzień Matki, przygotowali  bajkę pt. "Francuskie dyrdymały i sztuka pieczenia chleba " .   Wszyscy uczniowie rewelacyjnie opanowali tekst, wspaniale wcielili się w przydzielone role. Królowa mówiła z "francuskim akcentem",   a królewna Zuzia była rozkapryszona i rozpieszczona przez mamę do granic możliwości. Król, niezwykle rozsądny i mądry, bronił swoich skarbów i przekonań z wielkim poświęceniem. Błazen bawił wszystkich swoimi pokazami, a królewicze byli niezwykle oryginalni. Subtelne wróżki  przeistaczały się rewelacyjnie w  mieszczki,  damy dworu i Bonifacy dodawali kolorytu pałacowymi ploteczkami. Złotnik i piekarczyk przekazali Zuzi  morał wynikający z bajki.  Przygotowali, dzięki rodzicom, wspaniałe stroje ( niektóre szyte specjalnie na występ). Całość dopełniała dekoracja i dworska muzyka. Drugą część spotkania poświecili życzeniom z okazji Dnia Matki. Śpiewali piosenki, recytowali wiersze , a publiczność miała łzy w oku. Występ bardzo podobał się .

Małgorzata Ziaja

Małgorzata  Miłoch 

 

 

Sprawozdanie z realizacji kampanii  profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł 2016”

  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach

 SAM 1761

          W bieżącym roku szkolnym, po raz kolejny, byliśmy uczestnikami ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Hasłem przewodnim tegorocznej kampanii była „Dobra opieka – udany start w dorosłość”

          W ramach realizacji  założeń tegorocznej edycji w naszej szkole, jej koordynatorka, przygotowała i zorganizowała akcję  informującą uczniów i rodziców, a także przedstawicieli środowiska lokalnego o założeniach projektu. W tym celu przygotowała szkolną gazetkę informacyjną z wykorzystaniem materiałów (plakatów, ulotek profilaktycznych). Na stronie internetowej szkoły zostały zamieszczone dodatkowo: materiały informacyjne na temat założeń i zasad uczestniczenia w kampanii, materiały informacyjne dla uczniów i ich rodziców/opiekunów dotyczące realizowanego w szkole konkursu. Szkolna koordynatorka Kampanii zapoznała uczniów wszystkich klas z założeniami projektu. Przygotowując uczniów do udziału w konkursie i jednocześnie uświadamiając im wagę    i znaczenie wspólnego działania na rzecz dobrej opieki, zorganizowano w szkole tydzień profilaktyki, w czasie którego wychowawcy i pedagog szkolny prowadzili na zajęciach wychowawczych pogadanki na temat profilaktyki uzależnień, w odniesieniu do problematyki umiejętności zapewnienia właściwej opieki, opieki zgodnej z poziomem rozwojowym dziecka, a także z jego aktualnymi potrzebami.  W czasie zajęć pedagog i wychowawcy klas zwracali uczniom szczególną uwagę na skutki zachowań ryzykownych i przedstawiali możliwości dokonywania racjonalnych wyborów, przekazywali informacje na temat zdrowego odżywiania się, na temat właściwego zagospodarowywania wolnego czasu, na temat właściwych relacji rodzinnych i rówieśniczych.

          W ramach realizacji programów profilaktycznych zaproszono uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum do udziału w konkursie plastyczno-literackim „Na czym polega dobra opieka?”.

          Rodzice uczniów zostali zapoznani z bogatymi materiałami informacyjnymi uzyskanymi dzięki uczestniczeniu szkoły w programie od Gminnego Koordynatora Kampanii. Materiały mają zachęcić rodziców do spędzania swojego wolnego czasu wspólnie z dziećmi, do pomocy młodym ludziom  w zagospodarowaniu czasu  po to, by nie szukali  działań niebezpiecznych dla własnego zdrowia  i życia. Staraliśmy się zachęć rodziców do większej uwagi nad tym, jak młodzi ludzie spędzają swój wolny czas, ze szczególnym uwzględnieniem właściwej kontroli rodzicielskiej.

          Wszyscy nauczyciele zostali zaproszeni do udziału w internetowych kursach realizowanych  w ramach Akademii Profesjonalnego Nauczyciela, których celem będzie podniesienie ich umiejętności i kompetencji wychowawczych w zakresie radzenia sobie z trudnymi zachowaniami uczniów.

          Konkurs realizowany w szkole spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów. Do konkursu plastycznego zgłoszono  28 prac. Komisja oceniająca prace w konkursie plastyczno-literackim stanęła wobec tego przed trudnym wyborem wybrania prac najlepszych. Oceniano przede wszystkim: zgodność pracy z tematem, zaangażowanie ucznia w wykonanie pracy, samodzielność wykonania pracy i jej wartość estetyczną. Po wnikliwej analizie przygotowanego przez uczniów materiału, wobec wyrównanego poziomu artystycznego prac,  postanowiono przyznać 28 nagród, którymi były: gry edukacyjne, zestawy plastyczne i drobne upominki.

Po zakończenia konkursu na etapie szkolnym prace zostały przez szkolnego koordynatora kampanii przygotowane i przekazane do Gminnego Koordynatora Kampanii w celu wysłania do konkursu na szczeblu ogólnopolskim.

          Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach i szkolna koordynatorka kampanii składają na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Pana Zdzisława Banasia i jego współpracowników serdeczne podziękowanie za zorganizowanie kampanii na terenie naszej placówki i sfinansowanie nagród konkursowych.

W załączeniu do niniejszego sprawozdania:

  • Lista osób nagrodzonych w konkursach plastycznych wraz z pokwitowaniem odbioru nagród.

Opracowała: Agnieszka Sieradzka – szkolny koordynator kampanii

 

 

          W dniu 8 czerwca 2016 roku w naszej szkole gościliśmy  strażaka P.Andrzeja Machurę – Prezesa  OSP Żelisławice. W spotkaniu uczestniczyły dzieci  z przedszkola i kl. I –II szkoły podstawowej. Dla uczniów klasy pierwszej był to ostatni  etap omawiania lektury pt „ Jak Wojtek został strażakiem” W trakcie spotkania strażak  przybliżył dzieciom tajniki funkcjonowania straży pożarnej, przekazał informacje dotyczące bezpiecznego zachowania się w czasie pożaru, burzy czy wypadku. Dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, utrwaliły numery alarmowe 998 i 112. Pan Andrzej Machura zaprezentował całe wyposażenie wozu strażackiego, a także poszczególne elementy umundurowania. Dzieci mogły przymierzyć hełm strażacki, założyć kominiarkę strażacką,                       a także w praktyce wypróbować działanie czujnika bezruchu, w który każdy strażak w akcji jest wyposażony.  Usiadły także w kabinie przeznaczonej dla ratowników i za kierownicą pojazdu. Duże wrażenie zrobiły na dzieciach efekty sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, w które wyposażone są samochody pożarnicze. Zafascynowane i zaciekawione dzieci wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły wiedzę dotyczącą odpowiedzialnej i pożytecznej pracy strażaka. Niektórzy już snuli marzenia, jak dzielnymi strażakami będą w przyszłości. .

Jolanta Machura

STARY MŁYN I INNE ATRAKCJE

StaryMlyn

        6 czerwca przedszkolaki z najstarszej grupy i uczniowie klasy II wraz z opiekunami - M. Szczotarską, R. Hetmańczyk i A. Bułą wyruszyli na wycieczkę do Żarek.
Celem wyprawy było Muzeum Rzemiosł Dawnych mieszczące się w Starym Młynie. Muzeum wspaniale łączy nowoczesność i tradycję. Jest multimedialne i interaktywne. Atrakcje w muzeum przygotowano z myślą o najmłodszych gościach, eksponaty można pooglądać, dotknąć, wziąć udział w konkursach i grach na interaktywnych ekranach. Dzieci dowiedziały się, jak powstaje mąka, jak piecze się chleb, uczyły się rozróżniać ziarna, samodzielnie mieliły zboże dawnymi metodami, a gotową mąkę mogły zapakować do ozdobnych woreczków i zabrać do domu. Oprócz zawodu młynarza i piekarza dzieci zgłębiły tajniki takich dawnych rzemiosł jak szewc, kołodziej, bednarz. Niewątpliwą atrakcją Starego Młyna jest but siedmiomilowy i beczka śmiechu, do której mogło wejść każde dziecko. Druga część wycieczki odbyła się w zabytkowej stodole – pracowni zabawek Etno Jura. Tam pod kierunkiem dwóch przemiłych pań odbyły się kreatywne warsztaty inspirowane dawnymi rzemiosłami. Przedszkolaki samodzielnie z drewnianych elementów złożyły i posklejały samochodziki i wózeczki, następnie je pomalowały farbami według własnego pomysłu. A uczniowie klasy II otrzymali drewniane postacie i zwierzątka z gry Minecraft , które także wspaniale ozdobili.
Wycieczka była fantastyczna, pogoda dopisała. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.
Okazało się, że w pobliskich Żarkach jest mnóstwo atrakcji, a my zdążyliśmy skorzystać tylko z niewielkiej ich części. Nic straconego, dzieci już planują następną wyprawę do Żarek.

Renata Hetmańczyk

Wizyta uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szkole Policji
w Katowicach

          Korzystając z zaproszenia Pana Komendanta Szkoły Policji w Katowicach, w piątek, 3 czerwca 2016r., uczestniczyliśmy w „Dniu otwartym” szkoły.

Od momentu przyjazdu na miejsce zbiórki zostaliśmy objęci indywidualną opieką przez przydzielonych nam funkcjonariuszy. Panowie: posterunkowy Łukasz Lẽahn i posterunkowy Paweł Wodziński sprawowali nad nami bezpośrednią opiekę, byli naszymi przewodnikami i nauczycielami objaśniając istotę i wagę prezentowanych treningów i pokazów. Ze szczególnym zaciekawieniem nasi uczniowie podziwiali pokazy użycia broni palnej i symulacje pirotechniczne, a także pokazy samoobrony w różnych sytuacjach z jakimi w swojej codziennej pracy styka się policja.

Uczniowie mieli okazję podziwiać pracę psów policyjnych i koni wykorzystywanych do pracy w służbie jak również skosztować policyjnej grochówki serwowanej w polowych warunkach. W rozmowach młodzieży z towarzyszącymi nam policjantami często padały pytania dotyczące rekrutacji do szkoły, warunków nauki zawodu, przygotowania do egzaminów wstępnych do szkoły i specyficznych, bo skoszarowanych warunków nauki i służby.

Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawcy i pedagog szkolny: mgr Katarzyna Bryła, mgr Ilona Kurzak-Szewczyk, mgr Dorota Grzesiak i mgr Agnieszka Sieradzka.

Serdeczne podziękowania kierujemy dla Pani Alicji Bieniek – radnej Rady Miejskiej w Siewierzu za zorganizowanie i sfinansowanie ciekawego wyjazdu edukacyjno-zawodowego uczniów.

                                                                  Opracowała: Agnieszka Sieradzka

IMG 20160603 115837 IMG 20160603 125658

IMG 20160603 125158

 

 

 

Włączyliśmy bezpieczniki

 

     To już drugi rok naszego udziału w programie „Bezpieczniki TAURONA: Włącz dla dobra dziecka”, nad którym patronat objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Celem programu jest  edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych, a także bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej. 

     W ubiegłym roku szkolnym  na zajęciach przeszkolonych zostało 100 % uczniów szkoły podstawowej, w tym roku uzupełniliśmy tę listę o klasy pierwsze i czwartą. Dzięki firmie TAURON mamy dostęp do interesujących materiałów dydaktycznych, uczniowie zaś otrzymują specjalne firmowe upominki.

Dziękujemy.

Beata Sarnecka 

 

 

A  to  ZUCHY!

     Już od kilku lat uczniowie klas I – III szkoły podstawowej biorą udział w ogólnopolskim konkursie ZUCH, organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie.

   Konkurs Zuch polega na samodzielnym rozwiązaniu przez uczniów zintegrowanego sprawdzianu zróżnicowanego w zależności od klasy. Treść sprawdzianu uwzględnia elementy edukacji polonistycznej, społeczno-przyrodniczej i matematycznej. Konkurs rozwija wyobraźnię i twórcze myślenie dzieci, a jego treść jest dostosowana do obowiązującej podstawy programowej. Testy konkursowe zawierają 21 pytań o różnej skali trudności.

    Klasyfikacji uczestników dokonuje się na podstawie uzyskanej przez nich końcowej sumy punktów za cały sprawdzian konkursowy i przypisuje im odpowiednie miejsce w rankingu.

    Konkurs cieszy się dużym powodzeniem, w tegorocznej edycji wzięło udział 5190 uczniów klas I, 6827 uczniów klas II oraz  4955 uczniów klas III. Bardzo dużym sukcesem w tegorocznej edycji konkursu ZUCH może pochwalić się uczennica klasy Ia – Oliwia Świeboda, która uplasowała się na trzecim miejscu.  

    Tytuł LAUREATA,  a więc pozycję w rankingu  do 15 miejsca zdobyli również: Zuzanna Machura, Weronika Ożóg, Oliwia Nowak, Filip Kłósek – uczniowie klasy Ia oraz Wiktoria Sarnik – uczennica klasy III.

     Serdecznie gratulujemy naszym zuchom!

Beata Sarnecka

 

 

 

Jubileusz 85-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Żelisławicach

 

15 maja uczniowie naszej szkoły wystąpili podczas obchodów Jubileuszu 85-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Żelisławicach, którym towarzyszyły uroczystości Wojewódzkiego Święta Ludowego, organizowane przez ZW PSL Województwa Śląskiego.

Obchody rozpoczęła polowa Msza Święta, następnie nadszedł czas na przemówienia  i życzenia składane przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisława Banasia oraz zaproszonych gości. Po oficjalnej części, na scenie wystąpiły Jubilatki oraz uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach, którzy przedstawili krótkie scenki rodzajowe, uświetnione występami wokalnymi chóru szkolnego oraz pokazem tanecznym  zespołu „Żeleśniacy”. W tym szczególnym dla społeczności lokalnej dniu na scenie wystąpili również Panowie z Chóru Męskiego z Żelisławic, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich  z Leśniaków oraz Zespół Wokalny SONITUS.

Uroczystości zakończył koncert Zespołu FolkExpress oraz zabawa taneczna   przy utworach granych przez zespół „Biały Miś”

Wszystkim członkiniom życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia oraz wytrwałości w pracy na rzecz lokalnego środowiska.

 

Aleksandra Buła

 

 

 

Nasza uczennica wśród „Mistrzów Matematyki”

 

WP 20160509 007

 

Skomplikowane działania matematyczne? To nic trudnego dla naszej uczennicy, Małgorzaty Broncel, która została laureatką gminnego konkursu „Mistrz Matematyki”, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową       nr 2 w Siewierzu. Zmagania uczestników przebiegały w dwóch etapach. Pierwszy to eliminacje szkolne, podczas których wyłoniono przedstawicieli z każdej szkoły oraz drugi – gminny, przeprowadzony w placówce organizatora. 

W tym roku naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice – Małgorzata Broncel  i Wiktoria Sarnik, które 9 maja zmierzyły się z bardzo trudnym i podchwytliwym testem składającym się z 25 zadań o trzech stopniach trudności. Uczestnicy mieli 60 minut na obliczenie m. in. ilości brakujących kartek w książce, długości powiększającego się nosa Pinokia, ilości śliwek schowanych w kieszeniach, dystansu pokonanego przez pieski. Uczniowie szybko porazili sobie z zadaniami i przed wyznaczonym czasem oddali karty pracy, które komisja dokładnie sprawdziła i na ich podstawie wyłoniła laureatów. 

Serdecznie gratulujemy Małgosi, która zdobyła III miejsce oraz życzymy dalszych sukcesów.

 

 

Aleksandra Buła

 

 

 

 

SUKCESY JĘZYKOWE W NASZEJ SZKOLE

 

Maj jest sprzyjającym miesiącem,  jeśli chodzi o konkursy z języka angielskiego. Uczennica klasy drugiej szkoły podstawowej Martyna Woźniak zdobyła wyróżnienie w Regionalnym Konkursie Piosenki Angielskiej ”My favourite song”  w Myszkowie   i otrzymała dyplom oraz nagrodę rzeczową. Warto zaznaczyć, że Martynka wykonała trudną piosenkę, z którą sobie świetnie poradziła, podobnie zresztą, jak i w ubiegłym roku.

Kolejną wielką zwyciężczynią z języka angielskiego okazała się być niepokonana Zuzanna Farnicka, uczennica klasy szóstej szkoły podstawowej, która 13 maja (piątek…) 2016 roku zdobyła tytuł  Laureata w  Jurajskim Powiatowym Konkursie z Języka Angielskiego. Do finału zakwalifikowały się dwie uczennice naszej szkoły, ale tytuł Laureata zdobyła właśnie Zuzia.  Jesteśmy dumni z jej sukcesu, tym bardziej, że poziom konkursu był w tym roku bardzo wysoki.

Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom!

                                                                                                                      Anna Gnacik  

 

 

Wycieczka do Planetarium

i Parku Etnograficznego w Chorzowie

     Dnia 10 maja wyjechaliśmy na wycieczkę do Chorzowa. Uczestniczyli w niej uczniowie

z kl. II i IV wraz z opiekunami. Podróż w autokarze minęła spokojnie. Około godziny 9.15

dotarliśmy do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.

   Pierwszym punktem naszej wycieczki było odwiedzenie Obserwatorium Astronomicznego

im. Mikołaja Kopernika, w którym przez duży teleskop mieliśmy okazję zobaczyć naszą

gwiazdę Słońce i jego pozorną  wędrówkę po niebie.

   Następnie zaproszono nas na seans astronomiczny prezentujący ruch gwiazd i innych

ciał niebieskich. Przybliżył on dzieciom zagadnienia związane z Kosmosem.

    W dalszej kolejności udaliśmy się do Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego

w Chorzowie, jednego z nielicznych muzeów znajdujących się w Polsce.

Uczniowie mieli okazję obejrzeć zrekonstruowane wnętrza budynków mieszkalnych

z XVII w. sprowadzonych z Beskidu Śląskiego i Zagłębia Dąbrowskiego.

Poznaliśmy niezliczoną ilość szczegółów charakterystycznych dla tego budownictwa.

    Wyjazd był bardzo udany, dopisały nie tylko dobre humory, ale i pogoda.

Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę.

  

                                                                                               M. Szczotarska

 

 

Wojewódzki Konkurs związany z osobą Henryka Sienkiewicza

 

DSC08748

 

11 maja odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu związanego z osobą Henryka Sienkiewicza pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisława Banasia., zorganizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach. Celem przedsięwzięcia była popularyzacja twórczości pisarza, rozbudzenie zainteresowań literackich, kształcenie wyobraźni oraz rozwijanie postaw twórczych.  Od dwóch lat konkurs ma nową formułę i jest rozdzielony na dwa konkursy – Powiatowy dla uczniów szkół podstawowych i Wojewódzki dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

W tym roku finałowa uroczystość przebiegła w trzech etapach. W środowy poranek laureaci, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście wyruszyli do Częstochowy, gdzie o godzinie 1000 rozpoczęli zwiedzanie Sanktuarium Jasnogórskiego. Przewodniczka przedstawiła uczestnikom historię obiektu, opowiedziała o bohaterskiej obronie Jasnej Góry  w 1655 roku podczas szwedzkiego najazdu, oprowadziła po Bazylice Jasnogórskiej, Sali Rycerskiej, Muzeum 600-lecia, Skarbcu Pamięci Narodu oraz sali o. Kordeckiego, gdzie zebrani m.in. obejrzeli obraz „Polonia” Antoniego Tańskiego przedstawiający około 200 wybitnych Polaków, w tym Henryka Sienkiewicza.

Podczas pobytu w Sanktuarium Jasnogórskim przewodniczka przedstawiła też laureatom Kronikę Oblężenia” - źródło historyczne, z którego Henryk Sienkiewicz czerpał informacje przygotowując się do pracy nad „Potopem”.

W drodze powrotnej do Żelisławic uczestnicy zatrzymali się w Koziegłowach, gdzie w restauracji „Czardasz” przy poczęstunku mogli wymienić się wrażeniami z pierwszej części podsumowania i nabrać sił na najprzyjemniejsze chwile tego dnia – ogłoszenia wyników.

Ostatnim etapem finału konkursu było uroczyste podsumowanie, podczas którego laureaci odebrali gratulacje oraz nagrody z rąk ich fundatora, Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz  P. Zdzisława Banasia.

Zmagania uczestników odbywały się  w trzech kategoriach: praca literacko-plastyczna, prezentacja multimedialna oraz reportaż filmowy. Jury konkursowe po długich naradach wyłoniło następujących laureatów:

 

POWIATOWY KONKURSZWIĄZANY  Z  OSOBĄ  HENRYKA  SIENKIEWICZA

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Kategoria: literacko-plastyczna

„Komiks zainspirowany wybraną przygodą z utworów Henryka Sienkiewicza”

I miejsce Karol Kowacki

Szkoła Podstawowa im. Wł. Szafera w Żarkach

Opiekun: mgr Monika Radosz

II miejsce Małgorzata Dębowiec

Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu

Opiekun: mgr Aneta Bednarz

III miejsce Nikola Urbańczyk

Zespół Szkół w Brudzowicach

Opiekun: mgr Anetta Jąderko

 

Kategoria: praca komputerowa –prezentacja  multimedialna

„Warto znać twórczość Henryka Sienkiewicza”

I miejsce Amelia Sularz

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księstwa Siewierskiego

Opiekun: mgr Joanna Krzykawska

II miejsce Aleksandra Lechowska

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej

Opiekun: mgr Barbara Zawadzka

III miejsce Aleksandra Płóciennik

Szkoła Podstawowa nr 8 w Zawierciu

Opiekun: mgr Elżbieta Pałuchowska

 

WOJEWÓDZKI KONKURS ZWIĄZANY Z  OSOBĄ  HENRYKA  SIENKIEWICZA

DLA UCZNIÓW GIMNAZJALNYCH I PONADGIMNAZJALNYCH

Kategoria: praca plastyczno-literacka

„Gra planszowa odwołująca się do wybranego utworu Henryka Sienkiewicza”

I miejsce Magdalena Bijak

Gimnazjum w Żelisławicach

Opiekun: mgr Małgorzata Miłoch

II miejsce Eliza Sokołowska

Gimnazjum im. St. Staszica w Porębie

Opiekun: mgr Jadwiga Karcz

III miejsce Dominika Wylon

Zespół Szkół w Brudzowicach

Opiekun: mgr Bożena Kańtoch

III miejsce Kinga Janas

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych

Opiekun: mgr  Wioletta Drygalak

 

Kategoria: praca komputerowa –prezentacja  multimedialna

„Warto znać twórczość Henryka Sienkiewicza”

I miejsce Agnieszka Mazur

Gimnazjum im. St. Staszica w Porębie

Opiekun: mgr Jadwiga Karcz

II miejsce Emilia Machura

Zespół Szkół w Siewierzu

Opiekun: mgr Jolanta Tomsia

III miejsce Oliwia Chłondzyńska

Zespół Szkół w Brudzowicach

Opiekun: mgr Bożena Kańtoch

Kategoria: praca komputerowa – reportaż filmowy

„Podróże Henryka Sienkiewicza”

Laureat Jakub Rzepkowski

Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Siewierzu

Opiekun: Małgorzata Mazur

Finaliści do domów powrócili z ciepłymi wspomnieniami, dyplomami oraz atrakcyjnymi nagrodami (m.in. tablety, książki Noblisty), a ich prace zostaną przekazane do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach składa serdeczne podziękowania sponsorom: Burmistrzowi Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisławowi Banasiowi,  P. Janowi Musze- Radnemu Rady Powiatu Będzińskiego, P. Piotrowi Wosinkowi- Prezesowi PHU Promag, P. Bogusławie Mercie – właścicielce zajazdu „Czardasz” w Koziegłowach. Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                              Oprac. A. Buła

                                                                                         ZSP w Żelisławicach

                                                           

 

 

„Chcę być kimś!” Czyli nasz udział w warsztatach...

 

WP 20160418 005

 

19 kwietnia uczniowie klasy V i VI Szkoły Podstawowej wzięli udział w zorganizowanych w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu warsztatach Chcę być kimś! Czyli jak osiągać  cele w czasach, kiedy wszyscy maja „wywalone”, prowadzonych przez P. Michała Zawadkę. Spotkanie rozpoczęło się w dość nietypowy sposób. Uczniowie, zwykle uspokajani i proszeni o zachowanie ciszy w czytelni, mogli rozmawiać do woli, a prowadzący, zamiast przywitać się z przybyłymi i przedstawić, rozsiadł się na krześle, zjadł banana, rzucił na podłogę skórkę, po czym zapytał zebranych, czy coś im przeszkadza. To była oczywiście prowokacja do podjęcia dyskusji, jak radzić sobie z presją grupy, jak wybierać własną drogę do osiągnięcia celu  oraz jak cierpliwie i wytrwale dążyć do realizacji swoich marzeń. Niezwykle interesujący i intrygujący sposób prowadzenia warsztatów spowodował, że wszyscy aktywnie w nich uczestniczyli z chęcią odpowiadając na pytania, zadając nowe i podejmując dyskusję na tematy nurtujące zebranych. Po dwugodzinnym spotkaniu z  Panem Michałem – mówcą inspiracyjno-motywacyjnym, członkiem Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców, Mistrzem Polski Przemówień Publicznych, pisarzem i autorem książek dla dzieci, uczniowie optymistycznie nastawieni do świata i  swoich możliwości, powrócili do szkoły zdobywać wiedzę i umiejętności, pozwalające im realizować swoje cele i marzenia.

Aleksandra Buła

 

II Etap Konkursu Biblijnego

 

3 III 2016 r. w ZS w Siewierzu odbył się II Etap Konkursu Biblijnego dla Gimnazjum. Nasz uczeń Mikołaj Broncel zdobył maksymalną liczbę punktów i zakwalifikował się do etapu diecezjalnego. Ksiądz dziekan Janusz Rakoczy, wręczając mu nagrodę książkową, powiedział, ze Mikołaj jest pierwszą osobą w 15 – letniej historii tego konkursu, której udało się bezbłędnie napisać tak trudny test z wiedzy biblijnej. W tym roku test został przygotowany  w oparciu o List do Rzymian oraz 1 i 2 List św. Piotra. Teraz Mikołaj przygotowuje się do etapu diecezjalnego, który odbędzie się 7 kwietnia w Sosnowcu.

Marzena Przybyłka 

 

 

 

Warsztaty edukacyjno-zawodowe

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach

 

          W trosce o wzbogacenie oferty edukacyjnej dla młodzieży postanowiliśmy zorganizować warsztaty edukacyjno-zawodowe z udziałem doradcy zawodowego na terenie naszej placówki.      

         W dwugodzinnych warsztatach, które odbyły się w dniu 4 marca br., prowadzonych przez P. Sylwię Górską – doradcę zawodowego z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej  w Będzinie, wzięli udział wszyscy uczniowie klasy III gimnazjum. Ich celem było dotarcie z edukacją zawodową do tej grupy młodzieży, przed którą stoi pierwsza w życiu tak ważna decyzja związana w wyborem dalszej drogi kształcenia  i przygotowania się do pełnienia ról zawodowych.  Warsztaty, prowadzone przez profesjonalnego edukatora w tym zakresie, stały się uzupełnieniem zintegrowanych działań prowadzonych przez pedagoga szkolnego, wychowawców i nauczycieli mających na celu wyposażenie dorastającej młodzieży w podstawowe wiadomości i umiejętności sprzyjające odnalezieniu się w warunkach współczesnego rynku pracy.

          Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów i ich rodziców, a także wyrównując szanse edukacyjne gimnazjalistów, zorganizowaliśmy również dla nich na terenie szkoły indywidualne konsultacje. Doradca zawodowy był do dyspozycji naszych wychowanków po zakończeniu zajęć warsztatowych  i starał się poprzez indywidualny kontakt i diagnozę predyspozycji wesprzeć dorastającą młodzież w ich osobistych decyzjach edukacyjno-zawodowych.

Zarówno warsztaty, jak i indywidualne konsultacje spotkały się z dużym uznaniem i zainteresowaniem młodych ludzi.

          Dyrekcja szkoły, pedagog szkolny, wychowawcy i uczniowie serdecznie dziękują Pani Sylwii Górskiej i kierownictwu Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Będzinie za stworzenie możliwości udziału w zajęciach na terenie naszej placówki.

                                                                                                   Pedagog szkolny – Agnieszka Sieradzka

 

 

XVII GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

DLA UCZNIÓW KLAS III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH O TYTUŁ

  „ MISTRZA ORTOGRAFII”

       W dniu  01 marca br.  w murach naszej szkoły odbył  się XVII Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas III o tytuł „Mistrza Ortografii”, który  składał się z dwóch etapów.  Pierwszy etap polegał na napisaniu dyktanda, drugi – na wykonaniu rozmaitych zadań ortograficznych, czyli wykazaniu się znajomością zasad ortograficznych w praktyce. W konkursie wzięli udział Ci, którzy byli najlepsi w szkolnych, bądź klasowych eliminacjach. Wszyscy uczniowie wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem.

     Pierwsze i drugie miejsce zdobyli uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych. Tytuł „Mistrza Ortografii” zdobył Jakub Cyba.Wicemistrzem został Oliwier Łukasik. Trzecie miejsce wywalczyła Wiktoria Sarnik z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach.

     Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców.

     Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za udział w konkursie. Laureatom serdecznie gratulujemy!

                                                                                                                                                                                 Ilona Ludwik

 

 

 

 

Gratulacje dla Zuzanny Farnickiej

 

Mamy przyjemność poinformować, iż uczennica klasy VI Zuzanna Farnicka zdobyła tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki  
organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. 

Składamy najserdeczniejsze gratulacje Zuzannie. Życzymy następnych sukcesów, a także satysfakcji i radości wynikających z osiągania wiadomości i umiejętności na tak wysokim poziomie.

 

 

Oprac. Alicja Nimirska 

 

 

 

 

Sukcesy w I Gminnym Turnieju Wiedzy i Talentów 

 

Miniony czwartek przyniósł społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach wiele radości i powodów do dumy. W tym dniu sześcioro uczniów Gimnazjum zdobyło tytuł laureata w I Gminnym Turnieju Wiedzy i Talentów dla szkół gimnazjalnych pod hasłem „Przełammy lody ze szkołą- Szkoła moich marzeń”. Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych w ramach projektu Erasmus Plus „Let’s Break the Ice with School” i jego celem było  m.in. pobudzanie do twórczego myślenia oraz rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu. Turniej składał się z czterech konkursów: literackiego, w ramach którego uczniowie mieli napisać opowiadanie pt. Szkoła moich marzeń”, plastycznego, ilustrującego wyobrażenie uczniów idealnej szkoły, piosenki oraz wiedzy ogólnej. Zmagania z zakresu dwóch ostatnich kategorii odbyły się  4 lutego w siedzibie organizatora. Turniej rozpoczął się o godzinie 9.00 i  podzielony został na 3 etapy, w których drużyny reprezentujące poszczególne placówki z terenu gminy odpowiadały na pytania z zakresu wylosowanych przez siebie kategorii (historia, wos, matematyka, geografia, biologia, chemia, fizyka, język angielski, język niemiecki, informatyka). W przerwach między zespołowymi zmaganiami przeprowadzony został konkurs piosenki, podczas którego każdy uczestnik losował z dziewięciu wskazanych przez organizatora jeden utwór do zaprezentowania przed Jury.

Dla wszystkich uczestników był to bardzo emocjonujący dzień. Poziom Turnieju był bardzo wysoki,        ale i przygotowanie uczniów okazało się bardzo dobre. Na niewiele pytań padła zła odpowiedź, a różnica w wynikach drużyn była bardzo niewielka. Nasi uczniowie – Magdalena Bijak, Wiktoria Baran, Klaudia Kieras i  Mikołaj Broncel -  zdobyli 30 punktów i dzięki temu zajęli drugie miejsce. Bezkonkurencyjna okazała się nasza reprezentantka  w konkursie piosenki, Karina Sornik, której walory głosowe, muzykalność, interpretacja prezentowanych utworów i ogólny wyraz artystyczny uplasowały na pierwszym miejscu. W konkursie literackim Jury drugim miejscem nagrodziło opowiadanie o szkole marzeń Mikołaja Broncla. Doceniona została również praca plastyczna naszej uczennicy Magdaleny Karcz, która została wyróżniona. Wszystkim laureatom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy wiary we własne możliwości i zdolności oraz dalszych sukcesów.

 

Aleksandra Buła

 

 

 

„Dzieci dzieciom”

 

W ostatnią niedzielę stycznia chór szkolny Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławach wystąpił podczas Charytatywnego Koncertu Kolęd i Pastorałek „Dzieci dzieciom” w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki  w Siewierzu.

Imprezę  rozpoczęły występy podopiecznych Stowarzyszenia Bank Życzliwych Serc w towarzystwie ich koleżanek z terenu gminy Siewierz oraz rodziny Kolasów. Pięknie zaśpiewane kolędy i pastorałki wzruszyły gości, którzy nie szczędzili braw. Po emocjonujących występach nadszedł czas na występy wokalne uczniów        z Żelisławic, którzy, mino iż stremowani, licznie stanęli na scenie i z zapałem wykonali utwory przygotowane pod kierunkiem P. Małgorzaty Ziai.

W trakcie imprezy odbyła się licytacja, podczas której zebrani mogli nabyć przedmioty przekazane na ten cel przez lokalne instytucje, przedsiębiorców i mieszkańców gminy. Dochód w całości zostanie przeznaczony na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia.

  Na zakończenie gościnnie wystąpiła Grupa Wokalna SONITUS, prowadzona przez muzyka  i kompozytora Bernarda Sołtysika.

Aleksandra Buła