Jasełka w Żelisławicach

17 stycznia b.r.  w  kościele parafialnym w Żelisławicach po Mszy świętej o godz.11.00 uczniowie klasy VI przedstawili  szkolne jasełka. Nasi  artyści przypomnieli wszystkim obecnym historię Bożego Narodzenia sprzed 2000 lat. Oprawę muzyczną w postaci kolęd i pastorałek wykonał szkolny chór prowadzony przez panią Małgorzatę Ziaję.                 Na przedstawienie, aby podziwiać młodych aktorów mieszkańcy parafii przybyli całymi rodzinami. Była też obecna  nasza pani Dyrektor Ewa Stelmach oraz nauczyciele.

 

Marzena Przybyłka

 

 

Spotkanie  z  podróżnikiem Jerzym Majcherczykiem

 

 1 grudnia 2015r., w LO im. Jana Pawła  II  w Siewierzu  odbyło się spotkanie z podróżnikiem Jerzym Majcherczykiem, który był jednym z odkrywców Kanionu Colca .

     Jest to kanion rzeki Colca w regionie Arequipa, w Peru. Jest uważany za najgłębszy kanion na Ziemi (dwa razy głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA).   Ma długość 120 kilometrów. Jego dno  przypomina krajobraz księżycowy, pokryty głazami i pozbawiony jakiejkolwiek roślinności. Pierwsze przepłynięcie kanionu kajakiem nastąpiło w 1981 roku. Dokonali tego Polacy: Andrzej Piętowski (kierownik wyprawy) i Piotr Chmieliński - kajakarze, Jerzy Majcherczyk - kapitan pontonu, Stefan Danielski i Krzysztof Kraśniewski - załoga pontonu, Jacek Bogucki - filmowiec, Zbigniew Bzdak - fotograf z krakowskiego klubu kajakowego AGH "Bystrze" podczas wyprawy kajakowej Canoandes '79, fakt ten został  wpisany w 1984 roku do Księgi Rekordów Guinnessa. Uczestnicy wyprawy nadali w Kanionie Colca kilka nazw, zatwierdzonych następnie przez Instytut Geograficzny          w Peru, np. Wodospady Jana Pawła II, Kanion Polaków czy Kanion Czekoladowy. Spływ rozpoczęli 18 maja,    a zakończyli - 12 czerwca.   

      Na tym spotkaniu Jerzy Majcherczyk opowiadał o tym,  czym się zajmuje, gdzie mieszka i  co jest potrzebne,       aby zostać odkrywcą.  Zostały ogłoszone wyniki konkursu na temat wypraw do Kanionu Colka. Jury wyróżniło  pracę Wiktorii Baran z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Żelisławicach.  Młodzież  licealna przygotowała ciekawy  program  artystyczny .  

Wiktoria Baran, Wiktoria Merta ,

Hipolit Nowak , Damian Śliwa

opiekun mgr Agnieszka Mostowska 

 

pobrane 

„Książki naszych marzeń”  już są w ZSP w Żelisławicach

 

Uczniowie młodszych klas Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach już mogą cieszyć się z książek w ramach realizacji ministerialnego programu "Książki naszych marzeń". Otrzymane dofinansowanie umożliwiło zakup kilkudziesięciu książek do biblioteki szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży   oraz rozwijania ich kompetencji czytelniczych. Literatura została wybrana             na podstawie propozycji uczniów, nauczycieli oraz pracownika Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Siewierzu – P. Jolanty Jakubczyk. Wśród nabytych książek jest m.in.:Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą”, „Detektyw Pozytywka”, „Mruk, opowiadania o kotach, kotkach i kociskach”, „Czarodziejskie drzewo”, „Rodzinne przygody Mikołajka”,   „A to historia.Opowiadania z dziejów Polski”, „Powiedz komuś” i wiele, wiele innych.

Zapraszamy uczniów do wypożyczania nowości bibliotecznych!

Oprac. Aleksandra Buła

 

 

Jasełka

 

22 grudnia to ostatni dzień nauki w szkole poprzedzający przerwę świąteczną. W naszej szkole upłynął on w nastroju przypominającym Święta Bożego Narodzenia. Młodzież wraz z wychowawcami od samego rana przygotowywała wigilie klasowe. Były tradycyjne potrawy, dzielenie się opłatkiem oraz życzenia świąteczne i noworoczne, a to wszystko przy dźwiękach kolęd i pastorałek.  Następnie wszyscy udali się do  sali gimnastycznej,  gdzie uczniowie klasy VI w przedstawieniu jasełkowym przypomnieli nam historię Bożego Narodzenia. Maryja i Józef, aniołowie ogłaszający Dobrą Nowinę pastuszkom oraz Trzej Królowie, którzy przybyli do narodzonego w ubogiej stajence Jezusa, zaprezentowali  nam, co tak naprawdę  w tych świętach jest najważniejsze. Całość dopełniły piękne kolędy w wykonaniu artystów szkolnego chóru. Na koniec pani Dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia i wręczyła nagrody z okazji podsumowania szkolnych świątecznych  konkursów.

 

Marzena Przybyłka

 

 

Pierwszy etap XV Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego

W dniu 11 grudnia 2015 roku w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Żelisławicach odbył się pierwszy etap XV Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego dla Gimnazjum. Uczeń I klasy  Mikołaj  Broncel zdobywając 36 punktów zakwalifikował się do drugiego etapu, który odbędzie się 3 marca 2016 roku w Gimnazjum w Siewierzu. 

Marzena Przybyłka

 

 

 

"Niech żyje nam górniczy stan!"

 

PROMAG nasz przyjaciel i górnicza brać

Wiersze tańce śpiewy my możemy dać!

Nie od dziś wiadomo, że żadna Barbórka w Przedsiębiorstwie Wielobranżowym PROMAG nie może się odbyć bez udziału dzieci.

Bardzo ucieszyliśmy się, że w tym roku zaproszono nas – dzieci z Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Żelisławicach z występem artystycznym na obchody górniczego święta.  Dzieci ubrane w stroje ludowe wzbudziły zainteresowanie, podziw i szczery uśmiech na twarzach braci górniczej. Występ rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania górniczego hymnu. A potem były wierszyki, piosenki i tańce. Oczywiście w programie nie zabrakło specjalnie skomponowanych piosenek o PROMAGU, podziękowań dla samego Pana Prezesa Piotra Wosinka,  a także najlepszych życzeń dla wszystkich górników, które złożyły dzieci wraz z panią dyrektor Ewą Stelmach.  Występ przygotowały dzieci z  grupy 5 – latków i klasy II pod kierunkiem wychowawczyń  Renaty Hetmańczyk i Małgorzaty Szczotarskiej.    

Humorystyczny program spodobał się wszystkim widzom, dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz paczkami pełnymi słodyczy. Bardzo dziękujemy za ciepłe przyjęcie i upominki. Wyjazd dostarczył dzieciom dużo radości i miłych wrażeń.

 Renata Hetmańczyk

 

 

Mikołajki

W poniedziałek 7 grudnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym  w Żelisławicach  gościliśmy świętego Mikołaja, który dotarł do nas z workiem drobnych upominków ufundowanych przez Radę Rodziców. Słodkie niespodzianki Mikołaj wręczał osobiście każdemu uczniowi. Ten wyjątkowy dzień upłynął w miłej, radosnej atmosferze, wprowadzając wszystkich w świąteczny klimat.

Aleksandra Buła

 

 

Mikołajkowe czytanie

7 grudnia w bibliotece szkolnej odbyło się „Mikołajkowe czytanie bajek”.  Impreza miała na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów oraz umacnianie nawyku obcowania z książką. Do akcji włączyły się uczennice klasy VI , czytając swoim młodszym kolegom i koleżankom bajki o zbliżających się światach.  Podczas spotkania w bibliotece było bardzo wesoło, wszyscy dobrze się bawili.

Dziękuję dzieciom za udział w mikołajowym spotkaniu czytelniczym.

Aleksandra Buła

 

 

Próbny sprawdzian szóstoklasisty

3 grudnia w naszej szkole odbył się próbny sprawdzian szóstoklasisty. Uczniowie najstarszej klasy szkoły podstawowej rozwiązywali zadania zawarte w dwóch częściach – język polski i matematyka oraz język obcy nowożytny. Dzięki próbnemu testowi uczniowie będą mogli dowiedzieć się, co należy jeszcze powtórzyć do kwietniowego Sprawdzianu.

Aleksandra Buła

 

 

 

Profilaktyczno-wychowawcze spotkania z funkcjonariuszem Policji na terenie gimnazjum Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach

 

 

          W dniu 9 grudnia 2015 r.  gościliśmy Pana sierżanta sztabowego Piotra Kuśkę, który przeprowadził w klasach gimnazjalnych profilaktyczne pogadanki na temat prawnych, społecznych        i osobistych konsekwencji sięgania przez osoby niepełnoletnie po tzw. środki psychoaktywne.             W czasie prelekcji Pan Piotr przybliżył także uczniom funkcjonujące w polskim prawie określenia demoralizacji, czynu karalnego, przestępstwa i odniósł się do konsekwencji prawnych ich popełniania. Kolejnym z zagadnień poruszanych w rozmowach z uczniami były problemy cyberprzestępczości i cyberprzemocy. Policjant w przystępny i poparty przykładami sposób przedstawił młodzieży zagadnienia będące odpowiedzią na aktualne zagrożenia cywilizacyjne. Spotkanie stało się okazją do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy przedstawicielem organów ścigania i młodymi ludźmi funkcjonującymi w realiach społeczeństwa nowoczesnych technologii.

                                              

    Spotkanie zorganizowała Agnieszka Sieradzka – pedagog szkolny

 

 

 

Andrzejkowy świat magii w bibliotece szkolnej

 

30 listopada w szkolnej bibliotece odbyła się całodniowa impreza wróżb andrzejkowych, która cieszyła się ogromną popularnością wśród młodszych uczniów. Jej celem było propagowanie polskich zwyczajów             i tradycji związanych z andrzejkami, integracja uczniów, rozbudzenie wyobraźni oraz przełamanie onieśmielenia. Chęć prowadzenia imprezy zgłosiły uczennice klasy VI, które  z zapałem przystąpiły do realizacji zadania.  Przygotowania do zabawy rozpoczęły się już w połowie listopada i obejmowały m.in. wybór postaci bajkowych, za które przebiorą się  prowadzące, ustalenie prowadzonych wróżb oraz przygotowanie niezbędnych rekwizytów.

W andrzejkowy poniedziałek w szkolnej bibliotece panowała miła i radosna atmosfera. Duże zainteresowanie odwiedzających wzbudziły bajkowe postacie za które przebrane były dziewczyny (m.in. Pippi Pończoszarka, Cyganka, Czarownica). Wróżby andrzejkowe były ciekawe, dostarczyły wiele uciechy, niektórym uczniom uchyliły rąbka tajemnicy dotyczącej przyszłości. Pamiętajcie jednak, że była to tylko zabawa i nie należy traktować jej zbyt poważnie.

Patrycja Poznańska, uczennica kl. VI 

 

 

 

 

Spektakl edukacyjno-profilaktyczny „Niwelator problemów”

 

 

          7 grudnia br. gościliśmy w naszej szkole aktorów z krakowskiego teatru edukacji  i profilaktyki „Maska”, którzy to w niezwykle atrakcyjny dla młodych ludzi sposób przedstawili problematykę wchodzenia w uzależnienie       i pierwszych kontaktów z dopalaczami i innymi substancjami psychoaktywnymi. Do udziału w spektaklu zaprosiliśmy uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej  i naszych gimnazjalistów.
          Bohater spektaklu - Patryk jest zwyczajnym nastolatkiem, dobrze się uczy i nie sprawia problemów. Chłopak ma jednak problem w szkole - jest dręczony przez grupę „Puchy” – silnej  i dominującej dziewczyny. W końcu poddaje się, postanawia przyłączyć się do niej. Coraz więcej czasu spędza na siedzeniu pod blokiem, podpalaniu śmietników, gnębieniu słabszych. Nie stroni też od używek. Upada coraz niżej... . Jego problemy potęguje fakt, że ma słaby kontakt     z rówieśnikami i jeszcze gorszy z rodzicami. Ci rozstali się wiele lat wcześniej. Ojciec mieszka za granicą z nową rodziną, matka pracuje 24 godziny na dobę .

          To spektakl o tym, jak wielki wpływ na młodych ludzi ma towarzystwo z jakim się zadają, jak bardzo łatwo szukać zrozumienia wśród "trudnej młodzieży", kiedy nie znajduje się go w domu. Łatwo wpaść w złe towarzystwo, sięgnąć po pierwszego papierosa, alkohol czy narkotyki. Najczęściej wynika to z chęci zaimponowania grupie,       w którą chce się wejść. A stąd już niedaleka droga do uzależnienia. Przedstawienie miało zmusić młodzież do refleksji i odpowiedzi na pytanie „kto i w jaki sposób może pomóc młodemu człowiekowi, który zaczyna się gubić we własnych problemach”.

                                                                                  Przygotowała Agnieszka Sieradzka – pedagog szkolny

 

 

Spotkania biblioteczne

biblioteka1

    W dniach 23 września i 27 października 2015r. uczniowie kl. II i III uczestniczyli  w zajęciach bibliotecznych zorganizowanych w Filii bibliotecznej w Żelisławicach.

     Młodzi czytelnicy mieli możliwość udziału w lekcjach bibliotecznych: „Jesień wokół nas – jesień w wierszach” i w projekcie „Czytam sobie w bibliotece – Maja na tropie jaja”, „Syrop maga Abrakabry”. Celem organizacji tych zajęć było zachęcenie młodego pokolenia do czytania, aby uczniowie zainteresowali się słowem pisanym, a przez to otaczającym ich światem. W zajęciach prowadzonych przez panią bibliotekarkę J. Madejską było między innymi głośne czytanie fragmentów wierszy oraz książeczek, wykonanie prac plastycznych do wierszy, zabawy, krzyżówki i rebusy, które miały na celu rozwijać wyobraźnię, jak również umiejętność współdziałania w grupie. Z prac wykonanych przez uczniów kl. II i III,  a było ich sporo, została wykonana wystawa.

     Wszystko co dobre szybko się kończy. Jednak najważniejsze są miłe wspomnienia – jakie młodzi czytelnicy mogą zapisać w swojej pamięci bibliotekę jako miejsce atrakcyjne, ciekawe, w którym można fajnie spędzić czas i zdobyć wiedzę.

    Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał słodki upominek i dyplom.

M. Szczotarska

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się przemarszem mieszkańców gminy, władz samorządowych, uczniów szkół i członków organizacji ( w tym MDP) z siewierskiego Rynku do Kościoła pw. św. Macieja Apostoła.

     Członkowie MDP uczestniczyli w mszy świętej w intencji  Ojczyzny. Po mszy uczestnicy uroczystości zebrali się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby oddać hołd bohaterom, którzy walczyli, ginęli za wolną Ojczyznę. Po wysłuchaniu hymnu państwowego w wykonaniu Orkiestry Dętej oraz wystąpieniu Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Pana Zdzisława Banasia, MDP złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

     Na koniec tego ważnego święta członkowie MDP wysłuchali występu muzycznego grupy tarabani stów pod przewodnictwem Pana Adama Polachowskiego.

                                                                                                                        M. Szczotarska

Hokus pokus, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe czary!!!

27 listopada w naszym przedszkolu gościł prawdziwy iluzjonista – pan Wojtek, który przeniósł dzieciaki  we wspaniały świat iluzji, humoru i dobrej rozrywki.

Poprzez odpowiednią oprawę muzyczną, dobór tricków, humor sytuacyjny i zapraszanie dzieci do czynnego udziału w czarach, pokaz był bardzo atrakcyjny.

Rozmnażający się papier, znikające i pojawiające się przedmioty, w cudowny sposób zszyte chusteczki, zaczarowane jajko to tylko niektóre efekty magiczne, które były bardzo spontanicznie odbierane przez widownię, wywoływały uśmiech i zdumienie na twarzach dzieci.  Przedszkolaki były zachwycone, zwłaszcza, że mogły magikowi pomagać                                  w wykonywaniu sztuczek, a po jego wyjściu nastrój czarów i tajemniczej magii jeszcze długo utrzymywał się w powietrzu.

A nastrój taki był bardzo potrzebny, ponieważ w dalszej części dnia dzieci z wielką radością uczestniczyły w różnych wróżbach i zabawach andrzejkowych.  Mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło  ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki itp.  Nie zabrakło również tańców, pląsów i zabaw przy muzyce. Słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice, był miłym zakończeniem wspaniałej zabawy.

 Renata Hetmańczyk

O projekcie: KSIĄŻKA DLA SZPITALA

Aby czytać – potrzebne są książki…
 Aby rysować – trzeba mieć kredki, mazaki, farby…
 Aby się bawić – przydałyby się klocki, lalki, pluszaki…
 Aby wspierać małych pacjentów – wystarczy odrobina dobrej woli! 

Postanowiliśmy  przyłączyć się z przedszkolakami do akcji Książka dla szpitala! Już ponad 200 placówek wspiera małych pacjentów szpitali poprzez organizację zbiórek przedmiotów, które są przekazywane oddziałom dziecięcym w całym kraju. Akcja wchodzi w skład inicjatywy Książka dla malucha i objęta jest patronatem fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Aby wziąć udział w akcji Książka dla szpitala, wystarczy:

Rozpocząć zbiórkę używanych książeczek, kolorowanek, kredek, bloków  oraz zabawek, które zostaną przekazane szpitalowi dziecięcemu

Zapraszamy chętnych  do włączenia się do projektu-

Nauczycielki  przedszkola 

SPRAWNOŚĆ MANUALNA, PRZYGOTOWANIE DO PISANIA I RYSOWANIA

Dzieci nie lubią rysować gdy:

- Mają problem z czuciem dotykowym
- Mają problem z napięciem mięśniowym
- Nie potrafią fiksować wzroku, zaburzenie akomodacji i konwergencji ( wymagana konsultacja ortoptyczna)

Czytaj więcej: SPRAWNOŚĆ MANUALNA, PRZYGOTOWANIE DO PISANIA I RYSOWANIA

 

 

Spotkanie profilaktyczno-wychowawcze z policjantami na temat bezpieczeństwa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach

 policjant

          18 listopada br., po raz kolejny, zorganizowaliśmy na terenie naszej placówki profilaktyczno-edukacyjne spotkanie na temat bezpieczeństwa.  Było ono adresowane szczególnie do naszych najmłodszych wychowanków, tj. wychowanków grup przedszkolnych i uczniów klas I – III szkoły podstawowej.

          Tradycją szkoły stała się organizacja spotkań z dziećmi z udziałem zaproszonych policjantów. W tym roku ponownie gościliśmy u siebie funkcjonariuszy z  Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Będzinie państwa: starszą aspirant Iwonę Bajan i aspiranta Rafała Chelę. W czasie prelekcji uczniowie mieli okazję dowiedzieć się: jakie są zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jak należy przewozić dzieci   w samochodach, jak ostrożnie i z rozwagą nawiązywać kontakty z nieznajomymi dorosłymi.

          Dzieci niezwykle chętnie i aktywie dzielili się ze sobą wzajemnie  i z zaproszonymi gośćmi swoją wiedzą poznaną w szkole, swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami, za co zostali nagrodzeni przez Policjantów pamiątkowymi odblaskami.

                                                     

                                                                                Agnieszka Sieradzka – organizator spotkania

 

 

KONKURS NA DYNIĘ Z OKAZJI HALLOWEEN

W październiku 2015 roku został zorganizowany konkurs na najciekawszą dynię z okazji Halloween. Dzieci z całej szkoły  z „niewielką” pomocą rodziców przygotowały przepiękne dynie. Nie były to zawsze prawdziwe, wydrążone dynie, były również dynie zrobione na drutach i dynie z papieru. Z roku na rok pomysły dzieci są coraz ciekawsze. Jury miało zatem trudny wybór, gdyż poziom był bardzo wyrównany. Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce – Weronika Strzelecka (kl.VI sp)

II miejsce – Oliwia Nieścieruk ( kl. II sp)

III miejsce - Remigiusz Dziuba (kl.I a sp)

Wyróżnienia: Konrad Górecki (gr.0 –przedszkole)

                        Marcel Sikora  (kl.III sp)

                        Weronika Ożóg (kl.Ia sp)

                        Emilia Dworak (kl.II sp)

Zwycięzcom gratulujemy!

Oprac. Anna Gnacik