DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

MIS

25.11.2015 r. duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie pluszowe misie opanowały nasze przedszkole. Przybyły ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, uczyć i świętować.

Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy, już sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem sprawił dzieciom dużo radości.

Bardzo miłą niespodzianką były odwiedziny pani bibliotekarki z filii bibliotecznej w Żelisławicach, która przyniosła dzieciom mnóstwo książeczek o misiach. Opowiedziała o historii tego święta, a także przygotowała inne atrakcje: zgadywanki, quizy i konkursy, zabawy rysunkowe oraz degustację misiowego przysmaku- smacznego miodku. Poza tym dzieci tańczyły z misiami, bawiły się przy piosenkach: „Pokochaj pluszowego Misia”, ”Jadą, jadą misie”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Wszyscy doskonale się  bawili w towarzystwie swoich pluszowych  przyjaciół. Dzieci chętnie pozowały do zdjęć ze swoimi ulubieńcami.

W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólne będziemy się bawić. . Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek moda na misie jednak nie przemija.

Renata Hetmańczyk

 

 

"Dziady" cz. II w wykonaniu uczniów klasy II Gimnazjum

 

W piątkowe popołudnie,  30 października  br. na sali gimnastycznej  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach uczniowie klasy II gimnazjum, pod opieką Pani mgr Małgorzaty Miłoch, zaprezentowali inscenizację dramatu Adama Mickiewicza pt.: ,,Dziady” cz. II.   Działania te podjęliśmy w ramach realizacji uczniowskiego projektu edukacyjnego ,który każdy uczeń gimnazjum musi podczas trzyletniej nauki zrealizować.  Prace rozpoczęliśmy od dokładnego omówienia treści dramatu, a następnie  przydzielenia konkretnym osobom fragmentów tekstu. Koleżanka Karina Sornik podjęła się wykonania plakatu teatralnego informującego o spektaklu, Wiktoria Baran miała wykonać zaproszenia dla naszych rodziców i innych gości. Nasza polonistka pomogła nam  dokonać odpowiedniej oprawy muzycznej i  realistycznej scenografii. Sam spektakl dostarczył nam i widzom również wiele wrażeń i skłaniał do  przemyśleń. Pojawiające się  duchy i widma, które przestrzegały przed popełnieniem najczęstszych grzechów,  uświadamiały, że wina zawsze kończy się karą i w zależności od czynów jest lżejsza bądź cięższa. Nastrój w przedstawieniu tworzyła ciemność panująca na sali. Realistyczna dekoracja, muzyka, zapalone świece jak i wyróżniające się charakterystyczne elementy spośród  naszego czarnego ubioru pozwalały  odczuć panującą sytuację. Wszyscy uczniowie wykazali się wysokimi zdolnościami aktorskimi i dużym zaangażowaniem. Brawa i słowa pochwały ze strony Pani dyrektor Ewy Stelmach, Pani Małgorzaty Miłoch i naszych rodziców dały nam poczucie świetnie wykonanego zadania.

                                                                 Magdalena Bijak uczennica kl. II Gimnazjum  w Żelisławicach 

 

 

Pierwszy etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla szkół podstawowych

    22 października 2015r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym  w Żelisławicach odbył się pierwszy etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla szkół podstawowych. Pytania konkursowe były napisane w oparciu o Ewangelię św. Łukasza. Do etapu dekanalnego przechodził uczeń, który uzyskał minimum 50% możliwych do zdobycia punktów. Z naszej szkoły       w konkursie wzięło udział czterech uczniów z klasy IV i VI. Do następnego etapu, który odbędzie się 19 listopada, zakwalifikowała się Zuzanna Farnicka z klasy VI. Gratulujemy

Oprac. Marzena Przybyłka

  

 

 

Wycieczka do Nadleśnictwa w Siewierzu

 

      Dnia 19 października uczniowie klasy II i III wraz z opiekunami p. M. Szczotarską,  p. I. Ludwik wybrali się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Siewierzu. Podczas wycieczki odbyły się zajęcia edukacyjne w Izbie Leśnej, gdzie uczniowie zapoznali się z najczęściej występującymi zwierzętami na terenie okolicznych lasów.             Przy pomocy prezentacji komputerowej uczniowie mogli posłuchać także odgłosów zwierząt i ptaków leśnych. Pani przewodnik opowiadała o ciekawostkach z życia lasu i jego mieszkańców. Po zajęciach odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, a następnie międzyklasowy turniej na temat lasu   i jego mieszkańców.

        Dzięki sprzyjającej pogodzie uczniowie miło i pożytecznie spędzili czas. Uśmiechnięci   i zadowoleni opowiadali o wrażeniach z wycieczki w drodze do domu.

  M. Szczotarska 

 

 

Wycieczka do zabytkowej kopalni srebra
w Tarnowskich Górach

 6 października 2015 roku uczniowie klas II, III i IV szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami: p. M. Szczotarską, p. I. Ludwik i p. A Nimirską uczestniczyli w wycieczce do Tarnowskich Gór. Przygodę rozpoczęli od zwiedzania Śródmieścia Tarnowskich Gór. Podczas spaceru pani przewodnik zapoznała uczniów z najważniejszymi obiektami zabytkowymi oraz  z legendami związanymi z historią miasta. Następnym punktem programu było zwiedzanie kopalni srebra. W muzeum przy kopalni   pan przewodnik opowiedział uczestnikom wycieczki historię kopalni oraz pokazał narzędzia i maszyny, którymi dawniej posługiwali się górnicy. Potem  uczniowie założyli na głowy kaski i zjechali do podziemi wyciągiem szybowym na głębokość 45 m. Dalej poszli trasą wyrobisk komorowych i korytarzowych wyznaczoną trzema szybami: "Anioł", "Szczęść Boże" i "Żmija". Zwiedzali stanowiska pracy gwarków - ówczesnych górników i zobaczyli ich narzędzia. Podziwiali przyrodę w postaci nacieków wapiennych, zjawisk krasowych i podziemnych zbiorników wody. Na końcu przepłynęli łodziami chodnikiem odwadniającym o długości 270 m. Cała trasa turystyczna została wzbogacona o efekty dźwiękowe oddające codzienny trud pracy gwarków pod ziemią.
Po wyjeździe z kopalni kupili pamiątki i  obejrzeli niezwykłe maszyny parowe znajdujące się w skansenie na powierzchni kopalni. Zakończeniem wyprawy był spacer po parku krajobrazowym.

Pełni nowych wrażeń, z pamiątkami w kieszeniach, wrócili szczęśliwie do szkoły i do swoich domów.

                                                                                                                                 Ilona Ludwik

 

 

Ślubujemy! – uroczyste pasowanie na ucznia

 

   13 października, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, zgodnie z tradycją społeczność szkolna Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w  Żelisławicach uroczyście obchodziła Dzień  Edukacji Narodowej oraz Pasowania na Ucznia klasy I.

     Na uroczystość przybyli zaproszeni goście : zastępca Burmistrza Miasta   i Gminy Siewierz Pan Dariusz Waluszczyk,  Ks. Proboszcz Marek Majchrzak, Radna Rady Miejskiej w Siewierzu oraz Sołtys Sołectwa Żelisławice Pani Alicja Bieniek, Radna Rady Miejskiej w Siewierzu oraz Sołtys Sołectwa Leśniaki Pani Zofia Machura, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Katarzyna Ziętek wraz  z Radą Rodziców,  emerytowani nauczyciele,  przyjaciele szkoły,  rodzice                  i dziadkowie naszych uczniów.

    Uczniowie starszych klas poetycko i śpiewająco podziękowali pracownikom oświaty za ich codzienny trud. Po pięknych życzeniach nadeszła niezwykle ważna chwila i główny punkt uroczystości. Uczniowie klas I a i I b zaprezentowali swój program artystyczny, który miał udowodnić, że zasługują na miano ucznia. Egzamin zdali śpiewająco, co publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

    Po części artystycznej nastąpiło długo wyczekiwane ślubowanie i pasowanie ogromnym ołówkiem na ucznia klasy pierwszej, którego dokonała Pani dyrektor Ewa Stelmach. 

    „Ślubuję być dobrym uczniem, dbać o dobre imię szkoły, uczyć się pilnie i być dobrym kolegą. Swym zachowaniem i nauką będę sprawiać radość rodzicom i nauczycielom” – ślubowało 37 uczniów.

    A potem już prezenty, prezenty, prezenty… Ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz, Dyrektora Zespołu oraz Rodziców. I słodki poczęstunek na zakończenie tego ważnego dnia.

    Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszoklasisty.

    Pierwszak –  to brzmi dumnie!

Oprac. Beata Sarnecka

 

 

Wycieczka do zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach

         6 października 2015 roku uczniowie klas II, III i IV szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami: p. M. Szczotarską, p. I. Ludwik i p. A Nimirską uczestniczyli w wycieczce do Tarnowskich Gór. Przygodę rozpoczęli od zwiedzania Śródmieścia Tarnowskich Gór. Podczas spaceru pani przewodnik zapoznała uczniów z najważniejszymi obiektami zabytkowymi oraz  z legendami związanymi z historią miasta. Następnym punktem programu było zwiedzanie kopalni srebra. W muzeum przy kopalni   pan przewodnik opowiedział uczestnikom wycieczki historię kopalni oraz pokazał narzędzia i maszyny, którymi dawniej posługiwali się górnicy. Potem  uczniowie założyli na głowy kaski i zjechali do podziemi wyciągiem szybowym na głębokość 45 m. Dalej poszli trasą wyrobisk komorowych i korytarzowych wyznaczoną trzema szybami: "Anioł", "Szczęść Boże" i "Żmija". Zwiedzali stanowiska pracy gwarków - ówczesnych górników i zobaczyli ich narzędzia. Podziwiali przyrodę   w postaci nacieków wapiennych, zjawisk krasowych i podziemnych zbiorników wody. Na końcu przepłynęli łodziami chodnikiem odwadniającym o długości 270 m. Cała trasa turystyczna została wzbogacona o efekty dźwiękowe oddające codzienny trud pracy gwarków pod ziemią.
         Po  wyjeździe  z kopalni  kupili  pamiątki i  obejrzeli  niezwykłe  maszyny parowe  znajdujące się  w skansenie          na powierzchni kopalni. Zakończeniem wyprawy był spacer po parku krajobrazowym.

       Pełni nowych wrażeń, z pamiątkami w kieszeniach, wrócili szczęśliwie do szkoły i do swoich domów.

                                                                                                                                 Ilona Ludwik

POWITANIE JESIENI

23 września wychowankowie naszego przedszkola  powitali pierwszy dzień jesieni. Pierwszy dzień jesieni jest u nas jednym z „kolorowych dni - „Dniem Pomarańczowym”. Dlatego większość dzieci obchodziła go w pomarańczowych strojach lub z elementami tego koloru.  Podczas świętowania nadejścia jesieni nie mogło zabraknąć pomarańczowych atrakcji. Dzieci słuchały  jesiennych opowieści, wierszy, odgadywały zagadki,  uczestniczyły w zabawach ruchowych, śpiewały jesienne piosenki oraz tańczyły. Malowały obrazy przy użyciu jesiennych barw. Starszaki poszły na pierwszy jesienny spacer. Wróciły z ze skarbami – kolorowymi liśćmi, kasztanami i żołędziami, które trafiły do kącika przyrodniczego.

Renata Hetmańczyk 

 

Dzień Przedszkolaka 

 

  "Każdy przedszkolak dobrze wie,
 że kiedy wrzesień kończy się,
 od najmłodszego aż po starszaka,
 wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”.

 


         20 września  roku obchodzimy w Polsce szczególne święto - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka - ustanowione   przez Sejm, żeby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej  w rozwoju i wychowaniu dzieci. Dzień Przedszkolaka to święto nie tylko przedszkolaków, ale również rodziców, nauczycieli i wszystkich pracowników przedszkoli i oddziałów przedszkolnych  w szkołach podstawowych.

Przedszkolaki z  Żelisławic  wraz z nauczycielkami po raz  pierwszy świętowały ten dzień. Uroczystość odbyła się                      22 września. Wszystkie dzieci dotarły do przedszkola z pięknym uśmiechem, w odświętnych strojach .Tak, jak prosiły panie, zabrały ze sobą z domu dużą porcję dobrego humoru. Dzieciaki  od samego rana bawiły się i śpiewały przedszkolne piosenki m.in.               „Nikt w przedszkolu się nie nudzi”, „Jestem sobie przedszkolaczek” . Później rozpoczęły się  rywalizacje międzygrupowe, zabawy  ruchowe, plastyczne  i  taneczne. Dzieciaki tańczyły  przy skocznych przebojach  przedszkolnych, a nawet disco polo. Mali dżentelmeni zapraszali do tańca piękne królewny.  Aż miło było popatrzeć.

W dalszej części uroczystości 4- latki, które rozpoczęły  w tym roku „przygodę z przedszkolem”, złożyły uroczyste ślubowanie i zostały przyjęte w poczet grzecznych, mądrych i odważnych przedszkolaków.

Propagowanie Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka bezsprzecznie umożliwi podniesienie rangi wychowania przedszkolnego w społeczeństwie. Zwróci uwagę na znaczenie edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka, zwiększy świadomość oraz wiedzę dzieci, ich rodziców i innych osób dorosłych na ten szczególnie ważny okres rozwojowy dziecka. Dzień ten ma także dostarczyć dzieciom kolejnych okazji  do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości  z bycia przedszkolakiem. Zapewniamy, że dzień ten na stałe zapisze się w naszym przedszkolnym kalendarzu imprez.

Opracowała

D. Kubisa- Skalska

 

 

„Wyprawa-poprawa”, czyli udział w finale 22. edycji akcji

„Sprzątanie Świata – Polska”

 

Trzeci weekend września przedszkolaki oraz uczniowie ZSP w Żelisławicach po raz kolejny przystąpili do finału ogólnoświatowej akcji „Sprzątanie świata”. Tegoroczna edycja ruszyła pod hasłem „Wyprawa-poprawa” i jej celem było zwrócenie uwagi na rolę, jaką każdy może odegrać  w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami w gminie.

W piękny, słoneczny piątek, po zajęciach lekcyjnych,  wszyscy uczniowie zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki i worki na śmieci wyruszyli wraz z nauczycielami sprzątać wyznaczone im tereny.  Przebieg akcji w naszej placówce koordynowała P. Jolanta Machura.

Tradycyjnie udział w akcji połączony został z obchodami Święta Pieczonego Ziemniaka, podczas których uczniowie mogli skosztować pysznego, rodzimego posiłku przygotowanego przez swoich rodziców – „pieczonek”.

 Oprac. Aleksandra Buła

 

 

p1

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego

     1 września 2015 r. społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach powitała nowy rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 9.00 uroczysta Msza Święta w Kościele parafialnym p.w. Jana Chrzciciela w Żelisławicach. Następnie uczniowie udali się do szkoły, gdzie o godzinie 10.30 w sali gimnastycznej szkoły rozpoczął się apel. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Promocji - dr Katarzyna Węcel-Ptaś, Radna Powiatu Będzińskego - P. Lidia Maltazar-Czerczak, Radni Rady Miejskiej w Siewierzu- Panie pełniące również funkcję sołtysów sołectwa: Żelisławice- P. Alicja Bieniek oraz sołectwa Leśniaki - P. Zofia Machura, ksiądz proboszcz Marek Majchrzak, przedstawiciele Rady Rodziców, emerytowani nauczyciele, rodzice, dziadkowie oraz przyjaciele placówki.
     W nowym roku szkolnym Pani Dyrektor Ewa Stelmach serdecznie powitała uczniów, rodziców i nauczycieli, przypomniała zebranym o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w szkole i życzyła wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Po tym wystąpieniu słowa do uczniów i nauczycieli oraz rodziców skierowała P. Katarzyna Węcel-Ptaś, odczytując list Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisława Banasia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Następnie Wicedyrektor Szkoły P. Anna Skwara zapoznała zebranych z organizacją roku szkolnego 2015/2016.
     Po oficjalnej części uroczystości uczniowie klasy V zaprezentowali program artystyczny, składający się dwóch części: pierwszej nawiązującej do 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz drugiej nawiązującej do minionych wakacji i rozpoczynającego się roku szkolnego.
     Na zakończenie uczniowie przeszli do sal lekcyjnych, w których wychowawcy zapoznali ich z aktualnym planem lekcji, a także omówili sprawy bieżące.

Oprac. Aleksandra Buła

Zakończenie udziału w Programie „Akademia uczniowska"

     Gimnazjum w Żelisławicach w latach szkolnych 2010-2015 uczestniczyło w Programie „Akademia uczniowska", zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z partnerami: Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej i Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet III: Wysoka jakość systemu oświaty i wdrażany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
     Gimnazjaliści brali udział w zajęciach Szkolnych Kół Naukowych z przedmiotów matematyczno- przyrodniczych. Mieli możliwość realizacji projektów uczniowskich, publikowania swoich osiągnięć w formie blogów i prezentacji multimedialnych, pracowali metodami eksperymentowania i wzajemnego nauczania. Nauczyciele matematyki, fizyki i biologii odbyli cykl szkoleń stacjonarnych oraz e-learningowych mających na celu przedstawienie zasad wdrażania w pracy z uczniami metod opartych na eksperymentach i obserwacjach naukowych, zajęciach z pytaniem problemowym oraz grach edukacyjnych..
Szkoła otrzymała pomoce dydaktyczne w postaci zestawu edukacyjnego przydatnego na lekcjach chemii oraz mikroskopu elektronicznego. W ramach "Akademii uczniowskiej" zostały sfinansowane wycieczki edukacyjne, w czasie których uczniowie wykonywali eksperymenty i poznawali interesujące zagadnienia z zakresu przedmiotów ścisłych.
     W Katowicach odwiedzili Instytut Fizyki, gdzie uczestniczyli w zajęciach dedykowanych gimnazjalistom, a odwiedzając Regionalną Rozgłośnię
     Radio Katowice zapoznali się z szerokim wachlarzem zagadnień związanych z nagrywaniem i emisją dźwięku. W Chorzowie uczestniczyli w seansie tamtejszego planetarium. W Krakowie uczestniczyli w lekcji dotyczącej częstotliwości dźwięków oraz wykonywali doświadczenia na eksponatach dostępnych w Ogrodzie Doświadczeń i Muzeum Inżynierii Miejskiej. Dwukrotnie odbyły się wyjazdy do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, którym towarzyszyło min. zwiedzanie ogrodu uniwersyteckiego oraz udział w Pikniku Naukowym na Stadionie Narodowym.
     Realizację zadań "Akademii uczniowskiej" w naszej placówce prowadził zespół nauczycieli w składzie Alicja Nimirska -koordynator szkolny, Henryka Skowron, Katarzyna Bryła oraz Lucyna Czapla.
     Edukacja oparta na metodach naukowych została zastosowana podczas Szkolnego Festiwalu Naukowego.


Oprac.: Alicja Nimirska

II Szkolny Festiwal Nauki


     Obserwacje i eksperymenty rozwijające wyobraźnię i zainteresowanie otaczającym światem były podstawą do zorganizowania II Szkolnego Festiwalu Naukowego, który odbył się w 24 czerwca 2015 roku.
   Uczniowie przygotowali i zaprezentowali doświadczenia przedstawiające zagadnienia fizyczne, chemiczne, biologiczne i matematyczne. W pierwszej części odbyły się pokazy w wykonaniu zespołów uczniowskich. Między innymi badane były siły fizyczne, właściwości roztworów o różnych stężeniach, właściwości ciał stałych i ciekłych, przeprowadzona została widowiskowa erupcja wulkanu, wykazano, że fale dźwiękowe można wykorzystać do gaszenia płomienia, powstawały artystyczne prace z użyciem naturalnych barwników, złamane zostały szyfry, odczytane kody QR itd.
    Publiczność bacznie obserwowała działania kolegów i koleżanek z zespołów badawczych, poznając zasady przeprowadzania doświadczeń.
     W drugiej części był czas na indywidualne eksperymentowanie i obserwacje pod kierunkiem uczniów z zespołów badawczych i czujną opieką nauczycieli. Priorytetem było przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny w kontakcie z substancjami, urządzeniami i przyborami znajdującymi się na poszczególnych stanowiskach pracy.
Publiczność okazała się bardzo aktywna, uczniowie z zaangażowaniem przeprowadzali doświadczenia i zadawali dodatkowe pytania osobom z zespołów badawczych.
Nauczyciele organizujący Szkolny Festiwal Naukowy: Alicja Nimirska, Katarzyna Bryła, Lucyna Czapla oraz Ilona Śmigas zachęcają wszystkich chętnych uczniów, którzy są zainteresowani doświadczeniami naukowymi do udziału w kołach zainteresowań z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, na których będzie możliwość opracowania ciekawych eksperymentów do kolejnej edycji Festiwalu. W szkolnej bibliotece można znaleźć książki z ciekawymi propozycjami doświadczeń do wykonania w warunkach domowych pod opieką rodziców lub opiekunów. Podczas przeprowadzania obserwacji i doświadczeń zawsze należy ściśle przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny.
Doświadczenia przygotowali i z sukcesem zademonstrowali uczniowie z kl. VI - Klaudia Kieras, Julia Grzesista, Magdalena Karcz, z kl. IG - Karina Sornik, Weronika Machura, Wiktoria Baran, Wiktoria Merta, Milena Żyszkowska, Marcin Jaszka, Oskar Ślęzak, z kl. IIG - Kamila Woźniak, Natalia Bereza, Łukasz Ziętek, Kamil Syrek oraz z kl.IIIG - Norbert Jaszka, Marcin Jeziorski, Patryk Ślęzak, Karolina Tomczyk, Paweł Proskornicki, Sylwia Bijak, Julia Surma, Patrycja Syrek, Sylwia Grzanka, Anna Merta, Damian Opaliński.


Oprac. Alicja Nimirska

 

SUKCESY SZKOŁY

W DRUGIM PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

 

W II półroczu roku szkolnego 2014/2015 uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach  chętnie uczestniczyli licznych konkursach i zawodach. Mamy wiele powodów do dumy.

     Gratulujemy osiągniętych sukcesów i życzymy udanych wakacji.

 

Czytaj więcej: SUKCESY SZKOŁY W DRUGIM PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

 

 

Pasowanie na czytelnika uczniów kl. I

 

 

    W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się, do kalendarza uroczystości szkolnych. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być długo zapamiętana.

   Dnia 17.06.20115r. uczniowie należący do Koła Przyjaciół Książki przygotowali krótkie przedstawienie pt „W krainie bajek”, podczas którego starali się przekazać wiedzę o książce   i bibliotece. Następnie uczniowie kl. I skupieni i poważni złożyli obietnicę, że będą kochać, szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika i wręczenia zakładek.

    Panie bibliotekarki pogratulowały nowym czytelnikom i życzyły wspaniałych przygód w świecie książki.

                                                                                                       M. Szczotarska

 

Wycieczka kl. I do Osikowej Doliny

 

      Dnia 29.05.2015r. uczniowie kl. I wraz z wychowawcą zwiedzały Osikową Dolinę w Koziegłowach. Zapoznały się z mało znaną techniką rękodzielniczą. Podczas warsztatów uczniowie mogli rozwijać swoje zdolności artystyczne i wykazać się kreatywnością przez własnoręcznie wykonanie ozdób z drzewa osikowego.

Małgorzata Szczotarska

 

Dzień Matki w klasie I 

 

      Dzień Matki, to dzień szczególny dla dzieci. Mama, to pierwsze słowo każdego dziecka, osoba najważniejsza w życiu. W tym dniu mamy obchodzą swoje święto. Dnia 27.05.2015r. dzieci z kl. I zaprosiły swoje mamy do szkoły. Przygotowały przedstawienie „Za co kochamy nasze mamy" oraz wiersze. Śpiewały również piosenki i pięknie tańczyły. Po występach uczniowie wręczyli własnoręcznie wykonane laurki i kwiaty. Następnie odbył się konkurs dla mam. Dzieci własnoręcznie wykonały portrety swoich mam i zrobiły wystawę. Zadaniem mam było rozpoznanie siebie na obrazkach. Po konkursie wszystkie mamy zostały zaproszone na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna.

Małgorzata Szczotarska

 

 

 

Wojewódzki Konkurs związany z osobą Henryka Sienkiewicza

 

 

Za nami kolejna edycja Konkursu związanego z osobą Henryka Sienkiewicza zorganizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach., którego celem jest popularyzacja twórczości pisarza,  rozbudzenie zainteresowań literackich, kształcenie wyobraźni oraz rozwijanie postaw twórczych.  Od kilku lat konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem wśród szkół z terenu kilku powiatów, dlatego od ubiegłego roku organizatorzy nadali mu nową formułę, rozdzielając na dwa konkursy –  Powiatowy dla uczniów szkół podstawowych i Wojewódzki dla uczniów gimnazjów. W tym roku, na wyraźną prośbę młodzieży, do konkursu mogli przystąpić również uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Również od tego roku Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisława Banasia.

Zmagania uczestników odbywały się  w trzech kategoriach: praca literacka, prezentacja multimedialna oraz reportaż filmowy. Do organizatora konkursu spłynęło 89 prac z 18 szkół, spośród których Jury konkursowe w składzie: P. Jolanta Jakubczyk, P. Alicja Nimirska, P. Paweł Korusiewicz i P. Aleksandra Buła, wyłoniło następujących laureatów:

Laureaci Powiatowego Konkursu związanego z osobą Henryka Sienkiewicza

dla uczniów szkół podstawowych

Kategoria: praca literacka

O tym, jak Pan Sienkiewicz Afrykę zwiedzał.

I miejsce – Nikola Gubała

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych

Opiekun: mgr Wioletta Drygalak

II miejsce – Aleksandra Wyszyńska

Miejski Zespół Szkół w Porębie

Opiekun: mgr Urszula Urbańczyk

III miejsce- Jakub Jąderko

Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu

Opiekun: mgr Aneta Bednarz

Laureaci Powiatowego Konkursu związanego z osobą Henryka Sienkiewicza

dla uczniów szkół podstawowych

Kategoria: prezentacja multimedialna

Podróże Henryka Sienkiewicza do Afryki a powieść „W pustyni  i w puszczy”.

I miejsce – Natalia Gocyła

Zespół Szkół w Brudzowicach

Opiekun: mgr Anetta Jąderko

II miejsce – Daniel Czapla

Szkoła Podstawowa nr 8 w Zawierciu

Opiekun: mgr Elżbieta Pałuchowska

III miejsce – Dominik Uchnast

Szkoła Podstawowa nr 8 w Myszkowie

Opiekun: mgr Ewa Makieła

Laureaci Wojewódzkiego Konkursu związanego z osobą Henryka Sienkiewicza

dla uczniów gimnazjum

Kategoria: praca literacka 

Autorytety w „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Który z nich jest  Ci najbliższy i dlaczego?

I miejsce – Kinga Kaczmarska

Gimnazjum nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej

Opiekun: mgr Joanna Waszkiewicz

II miejsce – Weronika Marcoń

Zespół Szkół w Pińczycach

Opiekun: mgr Beata Korusiewicz

III miejsce – Natalia Cieślakowska

Zespół Szkół w Siewierzu

Opiekun: Jolanta Tomsia

Laureaci Wojewódzkiego Konkursu związanego z osobą Henryka Sienkiewicza

dla uczniów gimnazjum

Kategoria: prezentacja multimedialna

Przedstaw najciekawsze, Twoim zdaniem, epizody z życia codziennego Henryka Sienkiewicza.

I miejsce – Wiktor Kruczek

Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Myszkowie

Opiekunowie: mgr Małgorzata Adamczyk, mgr Aneta Branczewska

II miejsce – Michał Górnik

Gimnazjum nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej

Opiekun: mgr Agnieszka Kowalczyk

III miejsce – Agnieszka Mazur

Gimnazjum im. St. Staszica w Porębie

Opiekun: Jadwiga Karcz

Natalia Bereza

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach

Opiekun: mgr Dorota Grzesiak

Laureaci Wojewódzkiego Konkursu związanego z osobą Henryka Sienkiewicza

dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Kategoria:  reportaż filmowy

Z Henrykiem Sienkiewiczem przez świat

Paulina Będkowska

Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Siewierzu

Opiekun: mgr Ewelina Owczarek

Uroczyste podsumowanie Konkursu odbyło się 14 maja 2015 r. w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. W tym dniu, w godzinach rannych, dzięki uprzejmości sponsorów, laureaci konkursu oraz ich opiekunowie, Dyrektor ZSP P. Ewa Stelmach, pracownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Siewierzu P. Jolanta Jakubczyk, przedstawiciele Rady Rodziców ZSP w Żelisławicach oraz Samorządu Uczniowskiego wyruszyli w daleką, lecz spokojną i przyjemną podróż do majątku Noblisty. Na miejscu  do uczestników dołączył Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisław Banaś i wszyscy razem udali się piękną aleją lipową do Muzeum, gdzie wzięli udział w lekcji „Afrykańska podróż Henryka Sienkiewicza” przeprowadzonej przez pracownika Pałacyku, następnie  zwiedzili pomieszczenia, w których mieszkał i pisał Henryk Sienkiewicz. Zwiedzający podziwiali obrazy Malczewskiego, Pochwalskiego, osobiste pamiątki Noblisty, książki, piękne meble oraz obejrzeli multimedialną wystawę biograficzno-literacką.   W drugiej części podsumowania nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników, podczas którego laureaci odebrali gratulacje oraz nagrody z rąk ich fundatora, Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz  P. Zdzisława Banasia. Podsumowanie to odbyło się w jednym z pomieszczeń Muzeum-saloniku Henryka Sienkiewicza. Na zakończenie  w Pałacyku na wszystkich uczestników wyjazdu czekał słodki poczęstunek i chwila wytchnienia po dniu pełnym emocji i wrażeń. Finaliści do domów powrócili z ciepłymi wspomnieniami, dyplomami oraz atrakcyjnymi nagrodami (m.in. tablety, ebooki, książki Noblisty), a ich prace zostały przekazane do muzeum. Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach składa serdeczne podziękowani: Burmistrzowi Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisławowi Banasiowi,   P. Piotrowi Wosinkowi- Prezesowi PHU Promag, P. Janu Musze- Radnemu Rady Powiatu Będzińskiego,  P. Ewie Nowak- skarbnikowi Rady Rodziców, przedstawicielom Rady Rodziców ZSP w Żelisławicach, pracownikom Pałacyku Henryka Sienkiewicza   w Oblęgorku, członkom jury:  P. Aleksandrze Bule, P. Jolancie Jakubczyk, P. Alicji Nimirskiej,  P. Pawłowi Korusiewiczowi, opiekunom uczestników konkursu za udział   w przygotowaniu i realizacji przedsięwzięcia, jakim była ta uroczystość.

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                              Oprac. A. Buła

                                                                                         ZSP w Żelisławicach

 

 

Sukces naszej uczennicy

 

      Martyna Woźniak, uczennica klasy I szkoły podstawowej zdobyła wyróżnienie w regionalnym konkursie Piosenki Angielskiej pt. „My favourite song", który odbyła się 30 kwietnia w MDK w Myszkowie.
      Patronem konkursu był burmistrz Miasta Myszkowa P. Włodzimierz Żak. Trzy pierwsze miejsca zdobyli uczniowie powiatu myszkowskiego, natomiast wyróżnienie przypadło w udziale naszej uczennicy z powiatu będzińskiego. Martynka zaśpiewała piosenkę pt. „Neverending story", która stanowiła duże wyzwanie dla uczennicy klasy pierwszej. Jury doceniło jednak talent naszej uczennicy, która zdobywając wyróżnienie dostała także pamiątkowy dyplom i nagrodę rzeczową. Martynce gratulujemy i życzymy jej dalszych sukcesów!

      Anna Gnacik