Mikołajkowe czytanie w bibliotece szkolnej

 

     6 grudnia w bibliotece szkolnej odbyło się „ Mikołajkowe czytanie”, na które zaproszeni zostali uczniowie kl. I-III.

     Dzieci wysłuchały opowieści o Św. Mikołaju, który robił wszystko, by pomóc najuboższym nie oczekując nic w zamian. Następnie uczennice kl. VI, należące do Koła Bibliotecznego, przeczytały fragmenty bajek z motywem mikołajkowym i świątecznym. Najmłodsi uczniowie chętnie uczestniczyli w spotkaniu, słuchali z zainteresowaniem i odpowiadali na pytania dotyczące treści wysłuchanych tekstów. Odpowiedni wystrój biblioteki i choinka tworzyły świąteczny klimat.

     Na zakończenie uczniowie otrzymali kolorowanki przedstawiające
Św. Mikołaja, które musiały pięknie pokolorować. Najładniejsze prace zostały umieszczone w bibliotecznej galerii prac dzieci.

     Celem spotkania było rozpowszechnianie czytelnictwa i wprowadzenie uczniów w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

                                                                      

Małgorzata Szczotarska

 

 

 

 

 

Spektakle profilaktyczne

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach

 

 Spektakle profilaktyczne 2019   Spektakle profilaktyczne 2019 2

         W miniony czwartek – 5 grudnia 2019r. - dla uczniów naszej szkoły wystąpili aktorzy Teatru „Kurtyna” z Krakowa. Uczniowie obejrzeli dwa spektakle profilaktyczne.

         Dzieci z klas III do V mieli okazję obejrzeć spektakl pt.: „Super Frank”, którego główny bohater właśnie zmienił miejsce zamieszkania i nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Nie jest taki, jak jego nowi koledzy, przez co czuje się gorszy. Nie umie dostosować się do grupy, w której niemądre pomysły są mile widziane. Z czasem jednak samotność i odrzucenie sprawiają, że ulega grupie i podejmuje ryzykowną decyzję. Tytułowe wyzwanie naraża życie i zdrowie bohatera. Z pewnością wszyscy teraz już wiedzą, jakie mogą być skutki nieodpowiedzialnych decyzji i w przeciwieństwie do bohatera, takich nie podejmą.

         Uczniowie klas VI do VIII natomiast, wzięli udział w przedstawieniu pt.: „Wygrać siebie”, który przedstawił historię i problemy nastoletniej Zosi.  Z powodu złego traktowania przez rówieśników, Zosia zaczyna popadać w depresję. Czuje się odrzucona i niezrozumiana. Swój ból i emocje przykrywa uśmiechem, dlatego nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że właśnie ta nastolatka może mieć problemy, które ją przytłaczają. Historia ma jednak pozytywny finał. Dziewczyna korzysta z pomocy dorosłych: nauczycieli i terapeutów, uczestniczy w terapii, zaczyna wierzyć w siebie, odnajduje radość i sens życia. Jest sobą, znowu chce żyć. Przedstawienie uświadomiło uczniom, jak ważna w życiu człowieka jest przyjaźń, tolerancja oraz udzielane wsparcie, wskazało również to, jak bardzo ważną umiejętnością jest umiejętność zwracania się o pomoc w sytuacjach dla nas trudnych. Spektakl pokazał także jak radzić sobie ze stresem oraz negatywnymi emocjami. Zachęcił do pokonywania własnych słabości, otwierania się na pomoc innych, promował zachowania asertywne.

Oba spektakle dały uczniom dużą porcję emocji i wiadomości z zakresu profilaktyki problemów emocjonalnych związanych z okresem dorastania, a zarazem były niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami.

         Za możliwość skorzystania z atrakcyjnej formy profilaktyki serdecznie dziękujemy organizatorom i sponsorom wydarzenia.

Agnieszka Sieradzka – pedagog szkolna

 

 

 

 Smogowi mówimy stop.

Z uwagi na rosnące występowanie smogu istnieje konieczność podejmowania działań przeciwdziałających temu zagrożeniu. W listopadzie 2019r. w szkole odbyły się warsztaty edukacyjne pod hasłem „Smogowi mówimy STOP!” zorganizowane w ramach Kampanii edukacyjno – informacyjnej w Gminie Siewierz „CHRONIMY SIEBIE I ZIEMIĘ”. Kampania została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zajęcia odbyły się w trzech grupach wiekowych. Poruszono między innymi zagadnienia z zakresu źródeł i przyczyn powstawania smogu z uwzględnieniem warunków atmosferycznych oraz efektów działalności człowieka, oddziaływania smogu na zdrowie i życie ludzi, wpływu na przyrodę, sposobów zapobiegania występowaniu zjawiska smogu, zmian nawyków w celu zmniejszenia zanieczyszczeń atmosfery.

Uczniowie uczestniczący w zajęciach warsztatowych otrzymali ulotki informacyjne na temat zjawiska smogu, a najmłodsi dodatkowo zawieszki na drzwi „Nie truj sąsiada!” Zadaniem uczestników warsztatów było przekazanie poznanych informacji swoim rodzinom, tak aby skuteczność walki ze smogiem rozpocząć od własnych gospodarstw domowych i świadomych decyzji konsumenckich.

Alicja Nimirska

 

 

Wizyta uczniów

w Urzędzie Miasta i Gminy Siewierz

 

Wizyta uczniów w UMiG Siewierz

 

Wizyta uczniów w UMiG Siewierz 2   Wizyta uczniów w UMiG Siewierz 3

25 listopada uczniowie klas VII i VIII z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach oraz Szkoły Podstawowej w Brudzowicach uczestniczyli w wizycie edukacyjnej w Urzędzie Miasta i Gminy Siewierz.
       Pobyt w siedzibie władz gminnych rozpoczął się w sali konferencyjnej, gdzie przybyłych serdecznie powitała Sekretarz Miasta i Gminy Siewierz P. Urszula Radziwołek oraz Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisław Banaś. Włodarz Gminy Siewierz bardzo dokładnie opowiedział o funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego, o zadaniach zleconychi własnych gminy, o zrealizowanych, realizowanych i planowanych inwestycjach, projektachi programach, strukturze organizacyjnej urzędu, funkcjonowaniu poszczególnych referatów, a także wyczerpująco odpowiedział na pytania zadane przez uczniów. Następnie Sekretarz Gminy oprowadziła gości po referatach Urzędu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda praca na poszczególnych stanowiskach oraz jakie sprawy można załatwić w danych referatach.
Zwiedzanie zakończyło się w sali konferencyjnej, gdzie czekał na gości słodki poczęstunek oraz drobne upominki.
      Serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Siewierz P. Zdzisławowi Banasiowi, Sekretarz Miasta i Gminy Siewierz P. Urszuli Radziwołek oraz pracownikom Urzędu za cieple przyjęcie, zbudowanie poczucia lokalnej tożsamości obywatelskiej oraz możliwość poznania pracy Urzędu Miasta i Gminy Siewierz i poświęcony czas. 

 

Aleksandra Buła

XXV Wojewódzki Konkurs Biblijny

21 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 w Siewierzu odbył się etap rejonowy XXV Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego. Wzięło w nim udział 13 uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych, które odbyły się w październiku we wszystkich szkołach podstawowych w naszym dekanacie. Naszą szkołę reprezentowało na etapie rejonowym dwóch uczniów: Jakub Rok z klasy VII i Przemysław Merta z klasy VIII. Po sprawdzeniu prac konkursowych okazało się, ze Jakub Rok zdobył III miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a laureaci nagrody książkowe – Encyklopedie Chrześcijaństwa.

Marzena Przybyłka

konkurs biblijny 1 konkurs biblijny 2

konkurs biblijny 3


 

XXV Wojewódzki Konkurs Biblijny

21 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 w Siewierzu odbył się etap rejonowy XXV Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego. Wzięło w nim udział 13 uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych, które odbyły się w październiku we wszystkich szkołach podstawowych w naszym dekanacie. Naszą szkołę reprezentowało na etapie rejonowym dwóch uczniów: Jakub Rok z klasy VII i Przemysław Merta z klasy VIII. Po sprawdzeniu prac konkursowych okazało się, ze Jakub Rok zdobył III miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a laureaci nagrody książkowe – Encyklopedie Chrześcijaństwa.

Marzena Przybyłka

konkurs biblijny 1 konkurs biblijny 2

konkurs biblijny 3


 

planlowe2911

OgloszenieBMiGS2

powiadomienieBMIGS

 

 

”Szkolne Przygody

Gangu Słodziaków”

 Gang Słodziaków klasa II   Gang Słodziaków klasa III

W tym roku szkolnym nasza szkołą przystąpiła do konkursu edukacyjnego ”Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Celem podjętych działań jest inspirowanie dzieci do codziennego czytania i obudzenie w nich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Inicjatorem przedsięwzięcia jest sieć sklepów „Biedronka’, która zachęcona sukcesem I edycji konkursu w roku szkolnym 2018/2019, postanowiła kontynuować akcję i rozesłała do wszystkich szkół w kraju materiały informacyjne i motywacyjne, które pomogą zachęcić do codziennego czytania.

Tegoroczne działania odbywają się pod hasłem „Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany”, w ich realizację w włączyły się wychowawczynie klas I – III oraz bibliotekarki przeprowadzając zajęcia z zakresu nauki czytania oraz klasowe uroczystości z okazji Dnia Głośnego Czytania. Ten ostatni zorganizowany został w środę 6 listopada. W tym dniu uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej poznali przygody leśnej gromadki, głośno czytali, wykonywali prace plastyczne tematycznie związane z akcją oraz wspólnie z nauczycielami i bibliotekarkami wykonali Magiczne Drzewa słodziaków, które stanowią ozdoby klas oraz przypominają, jak ważna jest dbałość o najbliższe otoczenie oraz uwrażliwią na rolę drzew w środowisku.

 

Aleksandra Buła

Małgorzata Szczotarska

 

 

 

 

 

Szkolne obchody

101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

 

  Święto Niepodległości 1  Swięto Niepodległości 2

      8 listopada 2019 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie klasy VI, pod kierunkiem wychowawczyni P. Barbary Będkowiskiej, przedstawili program artystyczny, podczas którego recytowali patriotyczne wiersze oraz przypomnieli zebranym historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Całość uświetnił występ chóru szkolnego, przygotowanego przez P. Małgorzatę Ziaję. Na zakończenie głos zabrała P. Dyrektor, która podziękowała występującym i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie akademii oraz zaprosiła społeczność Zespołu szkolno-Przedszkolnego do uczestnictwa w gminnych obchodach tego ważnego dla narodu polskiego święta.

 

 

Aleksandra Buła

 

 

 

Szkoła do hymnu

        W tym roku szkolnym Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach przystąpił do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży. Jej celem jest uczczenie bohaterstwa, waleczności i męstwa naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy oraz wyrażenie radości z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. – W 2018 r. świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe z całego kraju, a także szkoły polskie za granicą oraz placówki polonijne w różnoraki sposób włączały się w obchody tego niezwykłego jubileuszu. Organizowały uroczystości, akademie, przedsięwzięcia i akcje społeczno-kulturalne – podkreślił minister edukacji.

Szkoła do hymnu 1 Szkoła do hymnu 2

8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 cała społeczność Zespołu szkolno-Przedszkolnego, zebrana w sali gimnastycznej w uroczystym, podniosłym nastroju zaśpiewała czterozwrotkowy hymn narodowy.

Aleksandra Buła

 

SPRZĄTANIE

GROBU NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA

 

Sprzątanie Grobu Nieznanego Żołnierza 2019

 


        Uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza zajęli się porządkowaniem Grobu Nieznanego Żołnierza  na  cmentarzu parafialnym  w Żelisławicach. 25 października ósmoklasiści zebrali się w godzinach popołudniowych i zaopatrzeni w niezbędny sprzęt przystąpili do prac porządkowych. Grabili liście, czyścili kostkę, odświeżyli i umyli pomnik. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w prace przy Grobie oddając w ten sposób hołd i cześć żołnierzom poległym w walce o wolność.

 

Opracowała Nikola Jaworska,

Uczennica klasy VIII

 

 

Wyjazd uczniów klasy VI

do Siewierza

 

Wyjazd klasy VI do Siewierza 1   Wyjazd klasy VI do Siewierza 2

Wyjazd klasy VI do Siewierza 3 

25 października 2019 roku uczniowie klasy VI pod opieką P. Małgorzaty Szczotarskiej i P. Aleksandry Buły uczestniczyli w wyjeździe do Siewierza. Szóstoklasiści po pierwszej godzinie lekcyjnej udali się na przystanek autobusowy, skąd o godz. 8.50 wyruszyli na wycieczkę.

Celem wyjazdu było kształtowanie umiejętność korzystania z różnych środków komunikacji miejskiej, korzystania z dóbr kultury, poznanie tradycji i dorobku kultury regionu, integracja środowiska klasowego.

Pierwszym punktem wyjazdu był udział w lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez pracownika Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Siewierzu P. Jolantę Jakubczyk nt. Literaccy Laureaci Nagrody Nobla. Przez ponad godzinę uczniowie pracując indywidualnie, w grupach, słuchając fragmentów audiobooków, poznawali nagrodzonych światowych i polskich pisarzy i ich twórczość. Po intensywnym wysiłku intelektualnym nadszedł czas na klasowy piknik w jednej z restauracji znajdującej się w centrum miasta.

Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie Izby Tradycji i Kultury Dawnej oraz Zamku w Siewierzu, po których oprowadziła uczniów pracownica MGCKSiT P. Milena Korusiewicz.

Szóstoklasiści do Żelisławic powrócili po godzinie 13. Wszystkim bardzo podobał się wyjazd.

 

Martyna Masłyka

Wyjazd klasy VI do Siewierza 4

 

 

 

logo 2019 

IX Światowy Dzień Tabliczki

  

4.10.2019r. w naszej szkole po raz pierwszy obchodzony był Światowy Dzień Tabliczki.

Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. W tym dniu uczniowie mogli przystąpić do rywalizacji i uzyskać tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. W efekcie przeprowadzonego egzaminu tytuł uzyskało dwadzieścia siedem osób. W poszczególnych klasach wyniki prezentują się następująco:

Va – 5

Vb – 6

VI – 10

VII – 4

VIII -2

Gratulujemy i a wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia w kolejnych edycjach.

Alicja Nimirska

 

 

 

 

Szkolny etap

XXV Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

 

24 października 2019 roku w ZSP w Żelisławicach odbył się szkolny etap XXV Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Główne hasło tegorocznej edycji to: Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie (J 6,35). W pierwszym etapie udział brali trzej uczniowie: Przemysław Merta, Jakub Rok oraz Tomasz Machura, których przygotowywała              P. Marzena Przybyłka. Po trudnych zmaganiach do następnego etapu dostali się: Przemysław i Jakub.

 

Oprac. Przemysław Merta

uczeń klasy VIII

 

W lesie i w parku

 

W myśl zasady „Jeżeli raz wzbudzi się w dzieciach miłość do przyrody, pozostanie ona już w nich na zawsze ” w dniu 25 października 2019 r. klasy II i III wyjechały do Nadleśnictwa Siewierz, by wziąć udział w zajęciach dydaktycznych w ciekawie wyposażonym Ośrodku Edukacji Leśnej.

Podczas zajęć zapoznaliśmy się z lasem i jego mieszkańcami. Zrozumieliśmy znaczenie lasu dla życia ludzi i zwierząt. Poznaliśmy pracę leśników. Podczas spotkania pracownik nadleśnictwa zabrał nas na ciekawy spacer do lasu, opowiedział o zjawiskach w nim zachodzących. Leśnym zagadnieniom nie było końca. Podczas zajęć byliśmy aktywni i zaangażowani w edukację ekologiczną. Następnie w oczku wodnym obserwowaliśmy życie niezwykle rzadko występujących w przyrodzie żółwi błotnych.

Wizyta w Nadleśnictwie w Siewierzu bardzo nam się podobała. Pogłębiliśmy wiedzę o lesie i na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Następnie wyruszyliśmy do nowo otwartego Parku Miejskiego w Siewierzu, który był drugim punktem naszego edukacyjnego wyjazdu.

W parku spacerując po ścieżkach, podziwialiśmy uroki złotej polskiej jesieni. Poznaliśmy obiekty w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, gdzie uczyliśmy się poprzez zabawę. W końcu wypróbowaliśmy urządzenia sprawnościowe na placu zabaw. Biegaliśmy po pagórkach i zjeżdżaliśmy ze zjeżdżalni. Wspólnym zabawom i śmiechom nie było końca.

Zadowoleni i pełni wrażeń powróciliśmy do szkoły.

Anna Pastwa

Beata Sarnecka

 

 

Niezwykły gość

 

We wrześniu zawitał do nas niezwykły gość – Kaushika. Dziewczyna przejechała z Sri Lanki w ramach projektu (praktyk) jednego z zawierciańskich liceów. Po studiach, które ukończy na Sri Lance, będzie uczyła języka angielskiego w swojej rodzinnej miejscowości. Kaushika spotkała się z młodzieżą naszej szkoły na lekcjach języka angielskiego. Aby przybliżyć zwyczaje i kulturę swojego kraju przedstawiła prezentację na ten temat. Widzieliśmy nie tylko położenie geograficzne i piękne krajobrazy Sri Lanki, ale też poznaliśmy stroje ludowe, flagę, religie (są aż cztery), charakterystyczną dla wyspy roślinność i zwierzęta. Nam spodobały się wszędobylskie małpki makaki, bywające w miastach i kradnące ludziom jedzenie - to dla nas egzotyka, dla Kaushiki codzienność. Całą prezentacja przedstawiona była w języku angielskim, uczniowie zadawali pytania, oczywiście po angielsku. Warto uczyć się tego języka, bo nawet z ludźmi z najodleglejszych krańców globu możemy się porozumieć.

           Uprawa ryżu i herbaty to główne zajęcie ludności z Sri Lanki. Wśród warzyw i owoców rosnących na Sri Lance jest zaledwie kilka, które znamy i my Polacy. Tak wielka odmienność zarówno kulturalna jak i kulinarna zadziwia nie tylko nas, ale również Kaushikę, dla której „w Polsce wszystko jest piękne”. Najbardziej zachwycały ją wysokie, barwne drzewa. Na Sri Lance rosną drzewa, ale niskie, szerokie i rozłożyste. Na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej zwiedzała zamki – w Siewierzu, Mirowie, Bobolicach, Podzamczu i zamek królewski na Wawelu. Wszystkie zamki wywarły na niej wielkie wrażenie.

Kaushika uczy się języka angielskiego od wczesnego dzieciństwa, jest to dla niej język obcy, o tyle trudniejszy, że nawet litery są inne. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Oto jedno z nich z klasą piątą.

Niezwykły gość

Myślę, że na długo uczniom naszej zapadnie w pamięć ta lekcja języka angielskiego. Kaushika na zakończenie powiedziała „chciałabym tutaj uczyć”. Tak bardzo spodobały jej się i szkoła, i uczniowie i Polska.

 

Ilona Kurzak-Szewczyk

 

 

 

Trzecioklasiści w Gliwicach

 

trzeciolkalsisci w teatrze w Gliwicach

 

4 października 2019r. klasa III wybrała do Teatru Miejskiego w Gliwicach. W tym dniu trzecioklasiści obejrzeli spektakl teatralny pt.: „Dzieci z Bullerbyn” przygotowany na podstawie lektury szkolnej Astrid Lindgren pod tym samym tytułem. Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowania kulturą – kontakt ze sztuką i sceną, wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji, uwrażliwienie na główne przesłanie lektury – dziecięcą przyjaźń, wzmocnienie więzi pomiędzy uczniami, kształtowanie prawidłowych zachowań w teatrze. Na scenie podziwialiśmy brawurową, ekspresyjną grę aktorską na tle niebanalnej scenografii. Poruszeni byliśmy reżyserską i aktorską fantazją, a przez to rozwinęliśmy własną wyobraźnię.

 Następnie pełni wrażeń udaliśmy się do Palmiarni. Sam budynek palmiarni to nowoczesna konstrukcja architektoniczna. Tam oczekiwał na nas pan przewodnik, który zainteresował nas egzotyczną roślinnością. Była to wspaniała lekcja wiedzy o florze i faunie z innych stref klimatycznych. Dzieci miały okazje zdobywać wiedzę w sposób ciekawszy niż z podręczników szkolnych. Miały bezpośredni kontakt z otaczającym ich światem roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku. Mogli zobaczyć m.in. : bawełnę, oliwki, kakaowce, pieprz, wanilię, bananowce, mandarynki. Zachwycali się wysokimi palmami, akwariami, kaskadą i oczkiem wodnym. Oprócz niezapomnianych wrażeń z wycieczki, bogatej wiedzy, dzieci przywiozły do domu pamiątki w postaci egzotycznych roślin.

 Anna Pastwa

 

Próbna ewakuacja

 

        15 października 2019 roku w ZSP w Żelisławicach odbył się próbny alarm ewakuacyjny pod okiem inspektor do spraw BHP pani Agnieszki Łaszczycy. Celem ćwiczenia było sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji, które obejmowało praktyczną ewakuację z zagrożonego budynku. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi.

        Akcja została sprawnie przeprowadzona, a czas w którym wszyscy opuścili budynek szkoły wynosił 2 minuty 22 sekundy.

                                                                               Przemysław Merta, uczeń klasy VIII