Tegoroczna edycja programu „Zachowaj Trzeźwy Umysł” pod hasłem „Prawda o alkoholu” ma na celu edukację dzieci i młodzieży na temat negatywnych skutków spożywania alkoholu, promowanie zdrowego stylu życia oraz rozwijanie umiejętności społecznych i emocjonalnych. Materiały edukacyjne i aktywności są dostosowane do potrzeb i możliwości poszczególnych grup wiekowych.
W tym roku skupiamy się na problemie wczesnej inicjacji oraz dostępności dla dzieci i młodzieży napojów bezalkoholowych jako substytutu napojów alkoholowych.
Celami programu są:
· edukacja na temat negatywnych skutków spożywania alkoholu,
· kształtowanie postaw prozdrowotnych,
· zapobieganie wczesnej inicjacji alkoholowej,
· wzmacnianie umiejętności radzenia sobie z presją rówieśniczą.
Podczas pracy z naszymi materiałami uczymy:
– kreatywności, – zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi, – poszukiwania i wzmacniania poczucia własnej wartości, – budowania asertywnej postawy.
W ramach realizacji Programu realizować będziemy w przedszkolu i w szkole konkurs indywidualny plastyczny „Mój trzeźwy umysł” – regulamin konkursu w załączeniu.
Żródło: https://trzezwyumysl.pl/2025/02/konkursy-ztu-2025/
Opracowała: Agnieszka Sieradzka – pedagog szkolna
„MÓJ TRZEŹWY UMYSŁ!” – KONKURS PLASTYCZNY
· Rodzaj konkursu: konkurs indywidualny.
· Adresaci konkursu: uczniowie oddziałów przedszkolnych i szkół podstawowych.
· Zadanie konkursowe: odnosi się do hasła przewodniego kampanii. Zadaniem uczestnika konkursu jest wykonanie pracy, która kojarzy mu się z tym hasłem. Celem konkursu jest promowanie zdrowego stylu życia oraz rozwijanie świadomości na temat znaczenia trzeźwości umysłu w podejmowaniu mądrych i odpowiedzialnych decyzji w życiu. Szczegóły znajdują się na naszej ulotce profilaktyczno-konkursowej, która stanowi część z pakietu materiałów ZTU 2025.
· Technika wykonania pracy: prace plastyczne mogą być wykonane dowolną techniką, pozwalającą na utrwalenie obrazu (lub kształtu) na wybranym przez uczestnika materiale. Mogą zatem być narysowane, namalowane, wyklejone przy użyciu plasteliny, kolorowego papieru, krepy, uformowane z modeliny, wykonane z kasztanów, żołędzi, zapałek, guzików itp. Prace mogą też zostać wykonane za pomocą grafiki komputerowej (tabletu graficznego).
· Cele konkursu: głównym celem konkursu jest zachęcenie uczniów do zastanowienia się czym dla nich jest hasło „trzeźwy umysł” co oznacza bycie trzeźwym (nie tylko w kontekście substancji psychoaktywnych, ale również w odniesieniu do dokonywanych wyborów. Celem konkursu jest docenienie trudu uczniów i ich zaangażowanie w wykonanie pracy.
Prace plastyczne należy przekazać do pedagoga szkolnego P. Agnieszki Sieradzkiej – szkolnego koordynatora kampanii do dnia 30 maja 2025r.