Z Henrykiem Sienkiewiczem doświadczamy świata

14 grudnia 2023r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach obchodzono święto szkoły z okazji jubileuszu 75-lecia powstania szkoły i 30-lecia nadania imienia.

Pierwsze wzmianki historyczne o placówce pochodzą z 1850 roku. Szkołę wybudowano w 1864 roku w środku wsi i był to drewniany budynek. 31 października nastąpił akt otwarcia nowego budynku szkoły w Żelisławicach, a 11 czerwca 1993 roku uroczyście nadano szkole imię patrona i od tego czasu nosi nazwę: Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Żelisławicach.

Podczas obchodów jubileuszów placówkę odwiedzili: Zdzisław Banaś – Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz, Dariusz Waluszczyk– Wicestarosta Będziński, Barbara Bochenek – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Siewierzu, Jan Mucha – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego, Ks. Zbigniew Słowikowski – Proboszcz parafii p.w. Św. Jana Chrzciciela, Damian Dawczyński – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Kazimierz Horbatowski – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach, delegatura w Sosnowcu, Alicja Bieniek – Radna Rady Miejskiej w Siewierzu i Sołtys Sołectwa Żelisławice, Zofia Machura – Sołtys Sołectwa Leśniaki, Piotr Wosinek – Prezes Zarządu Kopalni dolomitu PW Promag Spółka z o.o. Andrzej Machura – Komendant Gminny OSP w Siewierzu, Dyrektorzy placówek oświatowo-kulturalnych w gminie Siewierz, Piotr Garczyk – kapelmistrz orkiestry dętej OSP w Żelisławicach, Zarząd Rady Rodziców w osobach: Sylwia Gruszka, Katarzyna Lis, Magdalena Katolik, P. Dominika Duda, Przewodnicząca Stowarzyszenia „Wspólnie dla Mieszkańców Żelisławic i inni zaproszeni goście.

Jubileuszowe obchody wsparte zostały pomocą sponsorów: Piotra Wosinka – Prezes Zarządu Kopalni dolomitu PW Promag Spółka z o.o. – fundator monitora interaktywnego, Jana Muchy – Wiceprewodniczącego Rady Powiatu Będzińskiego, Firmy „Hajduk” – Adriana Hajduka, Firmy „Kawon” – Michała Kłuska, Firmy „Gloster” – Dawida Ostroucha, Pana Przemysława Machury.

Ten szczególny dzień planowany był już od dawna. Głównym zamysłem było przygotowanie takich obchodów, które na zawsze pozostaną w pamięci dzieci, ponieważ to do nich należy przyszłość, a szkoła w Żelisławicach jest szkołą przyszłości. Szkołą, która rozwija w uczniach pasje, zainteresowania, idzie z duchem czasu, ale szanuje historię, krzewi tradycje i zwyczaje lokalne. Pomysłodawcą obchodów była Wicedyrektor Zespołu P. Anna Skwara, a w ich realizację zaangażowani zostali wszyscy nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji. Zgodnie z ustalonym harmonogramem pracy szkoły w tym dniu, uczniowie i zaproszeni goście uczestniczyli w zajęciach odbywających się w ośmiu gabinetach o nazwach: „Relaksacyjna podróż”, „Stepowy show”, „Mała husaria”, „Robotyczne oblężenie”, „Energia małego rycerza”, „Biogeograficzna podróż po Afryce", „Quo vadis – ścieżki lingwistycznej wędrówki”, „W radosnym rytmie Wa-ha-ha”.

Tematyka zajęć powiązana została z historią szkoły oraz życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza. I tak uczestnicy obchodów, m.in. wykonali sienkiewiczowską pizzę, wykonali spektakularne doświadczenia chemiczne, zapoznali się z fauną i florą Afryki, przypomnieli sobie historię szkoły, odbyli podróż po świecie, stworzyli poruszające się roboty. Każda klasa podczas zajęć miała do wykonania określone zadana i była oceniana przez prowadzących według ustalonych wcześniej kryteriów. Szczególnie zwracano uwagę na zaangażowanie w wykonywanie zadań oraz kreatywność uczniów. Podsumowanie zmagań i rozdanie nagród nastąpi podczas szkolnych jasełek, które odbędą się 22 grudnia 2023r.

Obchody podwójnego jubileuszu szkoły pt.: „Z Henrykiem Sienkiewiczem doświadczamy świata” okazały się niezwykłym wydarzeniem w życiu szkoły, dzieci z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w zaproponowanych zajęciach, a wprowadzenie elementu rywalizacji jeszcze bardziej zachęciło do działania. Mamy nadzieję, że główny cel przedsięwzięcia został osiągnięty i uroczystość, jakże inna od dotychczasowych, na zawsze pozostanie w pamięci uczniów i zaproszonych gości.

W tym miejscu serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację obchodów, nauczycielom, pracownikom, sponsorom, gościom, uczniom. Dzięki takiej współpracy nasza placówka może się rozwijać i mierzyć coraz wyżej.

Film - https://siewierz.pl/uploaded_files/1703104847_1703066619y2matecom-itvregion-z-henrykiem-sienkiewiczem-dosw.mp4

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach