Aktualności

PODSUMOWANIE WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA W ZSP W ŻELISŁAWICACH

 

„Od Siewierza jechał wóz…”

 

PODSUMOWANIE

WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI

HENRYKA SIENKIEWICZA

W ZSP W ŻELISŁAWICACH

  

            17 maja  2024r. odbyło się podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza organizowanego pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz. Tegoroczna gala odbyła się w siedzibie Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie.

 Głównym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja twórczości pisarza, rozbudzenie zainteresowań literackich, kształcenie wyobraźni oraz rozwijanie postaw twórczych. Od lat konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem wśród szkół z terenu województwa śląskiego. Do tegorocznej edycji przystąpiło 37 uczestników  w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie klas IV – VI sp, uczniowie klas VII – VIII sp oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.

29 kwietnia jury konkursowe w składzie: P. Monika Paliga-Bańka, P. Aleksandra Buła, P. Dawid Torbus oraz P. Paweł Korusiewicz po dogłębnej analizie formalnej 
i merytorycznej prac zgłoszonych do konkursów wyłoniło następujących laureatów:

 

W kategorii – praca literacka kl. IV-VI:

 

- praca literacka: „Napisz tekst piosenki inspirowany twórczością Henryka Sienkiewicza do wybranej popularnej melodii.”

I miejsce Julia Mazur ex aequo

Op. Dorota Kot

Szkoła Podstawowa nr 4 Myszkowie

 

I miejsce Michał Czerniejewski

Op. Ewelina Owczarek

Szkoła Podstawowa nr 1    im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

 

II miejsce Anna Wypiór

Op. Bożena Kańtoch

Szkoła Podstawowa    w Brudzowicach

 

III miejsce Miłosz Dawczyński

Op. Patrycja Kaliszewska

Zespół Szkolno-Przedszkolny  w Wojkowicach Kościelnych

 

W kategorii – praca literacka kl. VII-VIII:

- praca literacka „Sienkiewicz w świecie memów i popkultury”. Jakie postacie czy motywy z dzieł pisarza mogłyby zostać przedstawione  lub zinterpretowane w formie memów, filmów czy gier komputerowych?”

I miejsce Hanna Lenartowicz

Op. Agnieszka Łaszczyca

Szkoła Podstawowa nr 1    im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

 

II miejsce Anna Sarecka

Op. Sylwia Sobczyk

 

Zespół Szkolno-Przedszkolny  nr 1 w Strzyżowicach

 

III miejsce Wiktor Wylon

Op. Patrycja Kaliszewska

 

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych

 

 

W kategorii – uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej:

 

- praca plastyczno-komputerowa: „Przedstaw w formie komiksu superbohaterskiego przygody wybranego bohatera z twórczości Henryka Sienkiewicza.”

I miejsce Lena Góra

Op. Bożena Kańtoch

Szkoła Podstawowa  w Brudzowicach

 

II miejsce Wiktor Pyrzyk

Op. Ewelina Owczarek

Szkoła Podstawowa nr 1    im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

 

III miejsce Angelika Duda

Op. Aneta Bednarz

 

Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu

 

W kategorii – uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej; praca komputerowa:

praca komputerowa –prezentacja  multimedialna: Petroniusz (lub inny bohater z dzieł pisarza) jako influencer. Wyobraź sobie, że bohater korzysta z social mediów.  Jak prowadziłby swojego Instagrama? Jakie np. „story” zamieszczałby, a jakie hashtagi?”

I miejsce Magda Jarecka

Op. Edyta Bagińska

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach

 

II miejsce Lena Hodak

Op. Ewa Lenartowicz

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 w Myszkowie

 

W kategorii – uczniowie klas szkoły ponadpodstawowej; praca komputerowa:

 

Kategoria: szkoła ponadpodstawowa:  „Petroniusz (lub inny bohater z dzieł pisarza) jako influencer. Wyobraź sobie, że bohater korzysta z social mediów.  Jak prowadziłby swojego Instagrama? Jakie np. „story” zamieszczałby, a jakie hashtagi?”

 

Podziękowanie za udział

Tomasz Dworak

 

Op. Małgorzata Mazur

 

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych

 im. Jana Pawła II w Siewierzu

 

 

Tegoroczna finałowa uroczystość zorganizowana została w siedzibie organizatora konkursu. Wśród obecnych byli: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz P. Dariusz Waluszczyk, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz P. Damian Dawczyński, Radna Rady Miejskiej w Siewierzu oraz Przewodnicząca RR ZSP w Żelisławicach P. Sylwia Gruszka, Radna Rady Miejskiej w Siewierzu P. Aneta Sornik, Sołtys Sołectwa Leśniaki P. Zofia Machura, Prezes Kółka Rolniczego w Żelisławicach P. Waldemar Baran, Zastępca Przewodniczącej RR ZSP w Żelisławicach P. Katarzyna Lis, Skarbnik RR w Żelisławicach P. Magdalena Katolik,  jurorzy, Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ZSP Maria Jędrzejewska, Emilia Machura, laureaci oraz ich opiekunowie.

W pierwszej części podsumowania laureaci wzięli udział  w uroczystości wręczenia nagród i dyplomów uświetnionej występami recytatorsko-wokalnymi. Przed zebranymi zaprezentowały się  nagrodzone w Gminnym Konkursie Recytatorskim Mały OKR uczennice Wiktoria Katolik i Gabriela Pisarek, a także szkolne wokalistki Laura Zbornik oraz Iga Łukasik. Wręczenia dyplomów i nagród, wraz z P. Dyrektor, dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz P. Dariusz Waluszczyk.

 Na zakończenie gali występujące zaśpiewały dwie wyróżnione pierwszym miejscem piosenki, do których tekst ułożyli tegoroczni laureaci.  

W drugiej części podsumowania przewidziane zostało zwiedzanie zespołu pałacowego w stylu klasycystycznym położonego w centrum miejscowości Koszęcin, obecnej siedziby Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Zapytacie, co ma wspólnego Koszęcin z Siewierzem i naszym konkursem? Już odpowiadamy, przebój Zespołu „Śląsk” „Od Siewierza jechał wóz, malowane panny wiózł”, napisany przez poetę Zdzisława Pyzika i kompozytora Stanisława Hadynę sprawił, że o naszym regionie śpiewała cała Polska, a teraz mamy nadzieję, że wieść o naszym konkursie również rozejdzie się na wszystkie strony naszego kraju.

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach składa serdeczne podziękowania dla: Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Dariusza Waluszczyka za wsparcie udzielane podczas organizacji konkursu, sponsorów: Piotra Wosinka - Prezesa P.W. "PROMAG" Sp. z o.o., Jana Muchy – Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Będzińskiego, Waldemara Barana – Prezesa Kółka Rolniczego w Żelisławicach, Rady Rodziców ZSP w Żelisławicach, opiekunów uczestników konkursu za udział w przygotowaniu i realizacji przedsięwzięcia, jakim była ta uroczystość.

   Wszystkim laureatom i nauczycielom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.

 

                                                                                  Oprac. A. Buła