Aktualności

„Patriotyzm. Mała Ojczyzna”

„Patriotyzm. Mała Ojczyzna” - zwycięski wywiad ucznia

Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Żelisławicach

10 czerwca 2024r.  w Gminnym Ośrodku Kultury w Mierzęcicach odbyło się podsumowanie VI Powiatowego Konkursu Dziennikarskiego pn. "Współczesny patriotyzm. Mała Ojczyzna”.

Celem konkursu jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na pojęcie Małej Ojczyzny, poszukiwanie wiedzy o jej historii, codzienności, zwrócenie uwagi na pojęcia patriotyzmu, więzi społecznych, wspólnoty, pobudzanie twórczego myślenia i rozwijanie wśród ludzi młodych zainteresowań dziennikarskich, w tym także zwrócenie uwagi na posługiwanie się literacką polszczyzną, budowanie pozytywnych wzorców postępowania.

Temat okazał się bardzo bliski naszym uczniom, bowiem  Zespół Szkolno-Przedszkolny jest aktywnym uczestnikiem życia społeczności lokalnej znającym jej tradycje, współczesne potrzeby i problemy. Od lat organizowane są uroczystości środowiskowe, imprezy przedstawiające i promujące bogactwo lokalnych zwyczajów i obrzędów.

W tym roku po raz pierwszy do konkursu przystąpił uczeń klasy piątej naszej szkoły Marcel Krzykawski, który mając na uwadze zainteresowania i umiejętności, postanowił spróbować swoich sił w kategorii „wywiad telewizyjny”.  Jako swojego rozmówcę, eksperta w dziedzinie krzewienia  patriotyzmu i popularyzacji zagadnień związanych z Małą Ojczyzną, Marcel wybrał Dyrektor ZSP w Żelisławicach P. Ewę Stelmach. Przygotowany, nagrany i zmontowany przez naszego ucznia wywiad spodobał się oceniającym w konkursie, którzy postanowili nagrodzić pracę naszego ucznia.

W tym miejscu miło nam poinformować, że decyzją jury w kategorii wywiad telewizyjny Marcel Krzykawski zdobył I miejsce i został zaproszony na uroczyste podsumowanie do Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach, gdzie z rąk przewodniczącej jury, Zastępcy Wójta Gminy Mierzęcice Iwony Pańty oraz Dyrektora GOK Karoliny Dymarskiej otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę rzeczową. Nagrodą dodatkową dla wszystkich uczestników konkursu jest także wycieczka do profesjonalnej redakcji, która odbędzie się we wrześniu.

Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca i Wójta Gminy Mierzęcice Grzegorza Podlejskiego.

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Aleksandra Buła